• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Legally_Sweet

Whiskey in a teacup
Staff member
Njerezit qe duhen duhet te takohen.
Te shihen thelle...
Te preken deri ne kocka e ne skajet nervore.
Te mbajne eren,te shkrihen,e te shijojne njeri-tjetrin...
Te futen ne universin binom,ne hyjnite e trefishta,ne absurdin demonik,bashke.
Te perjetojne.Te grinden.Te qeshin.
Keshtu,kur njeri nga te dy humbet,te mundet tjetri te qaje per mungesen.
Te mos vuajne mbi varre,per gjithcka i lejuan kohes te shkaterroje.
Te mos mundohen per perkatesine e fajesise,duke bertitur emrin qe do duhej te damkosnin ne trup ndersa jetonte....
Te kishin shkruar ne qiellin e tij "rri dhe pak akoma"...pa driten tende,nuk egzistoj....
Njerezit duhet te thone ate qe ndiejne....sa egzistojne....


Anna Tsekoura
 

Tiku

Leri Minat...
Staff member
Dashuri e vështirë
Ti në kanape tani dremit
Ndofta gjumi ende s’të ka zënë,
Abazhuri mbi qerpikë ndrit
Libri nga gishtërinjtë të ka rënë.
Para teje ndal mendimi im:
Jemi dashuruar edhe sharë
Jemi ndarë shpesh në udhëtim,
Por drejt njeri-tjetrit kemi ngarë.
Dhoma hesht e rruga larg gjëmon
Ti sheh ëndrra kaltëroshe shumë
Unë, ndonëse pi dhe mogadon,
Mezi fle, se jam njeri pa gjumë.
Të kam pasur ëndërr çast e orë,
Ëndërr të trishtuar dhe të mirë
Po të jem vërtetë një Pitagorë
Ti je teorema më e vështirë…

Dritero Agolli
 
  • Like
Reactions: Ivy

Legally_Sweet

Whiskey in a teacup
Staff member
Më mirë ti t’mos më duash si unë ty
Se s’mund ta dish ç’ti ndodh zemrës pastaj
Bëhet ajo erë, s’e ke brenda vetes aty
Dhe s’di si të rrosh, me cilën grimcë të saj…

T’mos më duash ti, si unë ty, është më mirë
Përveç në do zemrën jashtë vetes ta gjesh
Ta dish që, ta dëgjosh, është aq e vështirë
Të trokosë diku tjetër, por ti dhembjen ta ndjesh

Por si unë ty, në’ do t’më duash ndonjëherë
Ma thuaj! Nëse jo me fjalë, bëje me sy
Pa t’më shihje ta ribëja nga grimcat zemrën të tërë
Ta ndjesh më pas se si rrah vetëm për ty…

Më mirë ti t’mos më duash, siç të dua unë ty…


Besim Zymberi
 

Ajodreqia

Antar Aktiv
Ngado qe te shkoj
eci ditë e natë
m'pyesin zogjet e malit
nuk me lën rehat

m'pyesin ata m'pyesin
sikur nuk e din
ku shkojn Kosovaret
pse n'Kosove nuk rrinë

m'pyesin ata m'pyesin
sikur nuk e din
ku shkojn Kosovaret
pse n'Kosove nuk rrinë

Detit po te shkoj
dita mbehet natë
m'pyesin valët e detit
nuk me lën rehat

m'pyesin ato m'pyesin
sikur nuk e din
ku shkojn Ulqinaket
pse n'Ulqin nuk rrinë

Sharrit do te ngjitem
eci ditë e natë
m'pyesin zogjet e malit
nuk me lën rehat

m'pyesin ata m'pyesin
sikur nuk e din
ku shkojn Tetovaret
pse n'Tetovë nuk rrinë

m'pyesin ata m'pysin
sikur nuk e din
ku shkojn Preshevaret
pse n'Preshevë nuk rrinë

Ngado qe te shkoj
njeri i pa fat
enderrat per at'dhe
nuk me lën rehat

m'zgjojn ato m'zgjojn
e sikur e din
zemra ime me thot
dot' kthehem n'Prishtin
dot' kthehem n'Prishtin
 

Tiku

Leri Minat...
Staff member
Te Dua
Te Dua… Ne nje menyre te pashpjeguseshme, ne nje forme te pashpjegueshme, ne nje menyre kontradiktore…
Te DUA per gjendjet e mia shpirterore, qe jane te shumta dhe ndryshojne vazhdimisht…per ato qe ti tashme i di, per kohen, jeten e vdekjen…
Te DUA me boten qe nuk kuptoj, me njerzit qe nuk kuptojne, me medyshjet e shpirtit tim, me mosperputhjet e mendimeve te mia, me pashmangesin e fatit, me komplotin e deshires, me qartesin e fakteve…
Te DUA, akoma edhe kur te them se nuk te dua, te dua, akoma edhe kur te mashtroj, nuk te mashtoj ne thelbesi, kryej plane per te dashuruar me mire…
Te DUA… pa reflektuar, me menyre te pandergjegjeshme, pa pergjegjeshme, vetvetiu, pa vullnet, instiktivisht, impulsivisht, pa llogjike… Ne te vertet nuk kam argumnete llogjike, dhe as te improvizuar, per te bazuar dashurin qe ndjej per ty… Lindi ne menyre misterioze nga asgje, magjikisht, nuk zgjidhi asgje dhe mrekullisht, nga pak, me pak dhe asgje, permirsoj me te keqen tek une…
Te DUA… Te dua me trupin qe nuk mendon, me zemren qe nuk arsyeton, me mendjen qe nuk perqendrohet…
Te DUA pa me shpjeguar pse te dua, pa me interesuar pse te dua, pa me pyetur pse te dua…
Te DUA thjesht sepse te dua, une vet nuk e di pse te dua..
Pablo NERUDA
 

Ivy

Te jesh a të mos jesh?! Kjo eshte çështja.....
Një Natë Pa Gjumë
Pak dritë! Pak dritë! Pak dritë, o shok, o vlla.
Të lutem, pak dritë në kët natë kur shpirti vuen,
kur të dhemb e s'di ç'të dhemb, e syni gjum nuk ka,
urren nuk din ç'urren, don e s'din se ç'don.
Pak dritë! 0 burrë! 0 hero' ngado që të jesh. ....
Burrë që shkatrron edhe që ndërton sërish!
Pak dritë vetëm, të lutem, mshirë të kesh,
se do çmendem në kët natë pa gjumë dhe pa pishë.
Oh! ta kisha pishën të madhe edhe të ndezun!
Me flakën e pishës në qiellin e ksaj nate
ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burrë i tretun
Do ta shifsha vallen tande në majë të një shpate.
Porpishë nuk karn e vetëmjanë burrat, shokët...
Dergjem n'errsin pa gjumë dhe pa dritë...
Askush s'më ndigjon, çirren kot më kot...
Hesht more, hesht! por qindro, o shpirt.
Gjeli këndon dhe thotë se asht afër drita
- Gjel, rren a s'rren? cila asht fjala ejote?
Kur ti këndon thonë se asht afer drita...
Por un s'besoj sonte në Çalët e ksaj bote.
Hiqmuni qafe, mendimet
Ojastëk ty të rroki, të përqafoj si shpëtimin,
më fal atë që due: gjumin dhe andm'min
e dy buzve që pëshpërisin ngushllimin.
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staff member
Meriton një dashuri që të do

të pakrehur

me gjithçka dhe me arsyet që të bëjnë

të ngrihesh me nxitim

me gjithçka dhe me demonët që

nuk të lënë të flesh.

Meriton një dashuri që të bën

të ndihesh e sigurt,

në gjendje të gëlltitësh botën

kur ecën krah teje,

që ndjen se përqafimet e saj janë

të përsosur për lëkurën tënde.


Frida Kahlo
 

Bledi_Shady

finoallafine
Një Natë Pa Gjumë
Pak dritë! Pak dritë! Pak dritë, o shok, o vlla.
Të lutem, pak dritë në kët natë kur shpirti vuen,
kur të dhemb e s'di ç'të dhemb, e syni gjum nuk ka,
urren nuk din ç'urren, don e s'din se ç'don.
Pak dritë! 0 burrë! 0 hero' ngado që të jesh. ....
Burrë që shkatrron edhe që ndërton sërish!
Pak dritë vetëm, të lutem, mshirë të kesh,
se do çmendem në kët natë pa gjumë dhe pa pishë.
Oh! ta kisha pishën të madhe edhe të ndezun!
Me flakën e pishës në qiellin e ksaj nate
ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burrë i tretun
Do ta shifsha vallen tande në majë të një shpate.
Porpishë nuk karn e vetëmjanë burrat, shokët...
Dergjem n'errsin pa gjumë dhe pa dritë...
Askush s'më ndigjon, çirren kot më kot...
Hesht more, hesht! por qindro, o shpirt.
Gjeli këndon dhe thotë se asht afër drita
- Gjel, rren a s'rren? cila asht fjala ejote?
Kur ti këndon thonë se asht afer drita...
Por un s'besoj sonte në Çalët e ksaj bote.
Hiqmuni qafe, mendimet
Ojastëk ty të rroki, të përqafoj si shpëtimin,
më fal atë që due: gjumin dhe andm'min
e dy buzve që pëshpërisin ngushllimin.
Shume e trishte kjo poezi e Migjenit!
 

Legally_Sweet

Whiskey in a teacup
Staff member
Tri shkrepse te ndezura,
nje nga nje ne erresire...
E para per te pare fytyren tende,
E dyta per te pare syte e tu,
E fundit per te pare gojen tende...
Dhe tere nata per te mi kujtuar perseri
duke te te shtrenguar ne krahet e mi...!


Jacques Prevert
 

Tiku

Leri Minat...
Staff member
Ketu te dashuroj

Ketu te dashuroj.
Mes pishash shpeshtillet era.
Ujrash vagabonde, me drite te gjelbereme shkelqen hena.
Kalojne dite te njejta, ndjekur nga njera-tjetra.
Ne forma vallezonjese shperbehet mjegulla.
Nje pulebardhe e sermte shkeputet perendimit.
Tek-tuk nje vele. Te larta jane yjet, te larta.
E mbi anije nje kryq direku
i nxirosur vetmon.
Ndohere zgjohem agut, i njomur gjer ne shpirt.
Deti ne largesi gjemon e bubullon.
Ky eshte liman.
Ketu te dashuroj.
Ketu te dashuroj e me kot horizonti te fsheh.
Po te dashuroj dhe mes kesi sendesh thellime.
Nganjehere puthjet e mia shkojne me varka te erreta
qe gjemojne detrash e kurre s’mberrijne.
Harruar mes kesi spirancash te vjetra veten kundroj.
Me te trishta jane molet kur u lidhet gjurme e nates.
Lodhet jeta ime uritur kot se koti.
Dashuroj cka s’kam. Ti je kaq e larget.
Merzia, me muzgje te ngatheta me perpiqet.
Pastaj vjen nata e nis te me kendoje sakaq.
Nje film prej enderre hena shfaq…
Me syte e tu me shohin yjet me te ndritur, nga cdo kend.
E meqe une te dashuroj, kur era u shprish aget,
dhe pishave u vjen t’kendojne emrin tend.


Pablo Neruda
 

Tiku

Leri Minat...
Staff member
Më çfaqi përandej
Sa yj që jeni,,
Sa vasha që ju ndjej
Ndaj vini e veni;

Ndaj derthni aq përgjërim,
Dyke kundruar,
M’a tundni shpirtin t’im
Të ngashëruar.

Dh’ashtu, posi dikur,
Nga largësira,
Më del plot hir e nur
Ajo m’e mira.

Lasgush Poradeci
 

Vajza

Moderator
Staff member
Ti je ende e vogël për ta kuptuar,
Pse dashuritë mund të marrin zjarr!
Pse prindërit janë të dy të zemëruar,
Dhe çdo të thotë mëkat apo faj!
Të jesh pa babi është një dashuri më pak,
Të jesh me mamin,
Është një dashuri më tepër!
S’do kesh aq dëshirë të shkosh në park,
Ndarë më dysh do të të duken edhe pemët!
Do të ndodhë ndonjëherë që edhe të qash,
Të prekësh me dorën tënde zemrën!
Vajzë e vogël, këtë botë e mban,
Ja, kjo dashuri që duket e tepërt!
Me mamin je, por kërkon dhe babin,
Që të ngrinte me duar përmbi re!
Dhe mami yt është pikërisht ajo,
Që sytë i ka të bukur, por me syze sheh!
Për çudi të mori mami me vete,
Në dashurinë e saj prej kristali,
Po tërë jetën në portën tënde,
Ai që do trokasë do të jetë babi!
Skender Rusi
 

Tiku

Leri Minat...
Staff member
Te lus, o Lajmes i qielluar!
O Frym’ e Zotit, vete Zot!
Me hirin t’end te pashteruar
Qe ka mburim perjetesije,
Hirplot, o Shpirt, ner gaze Ti-je.
Dhe ner mjerime je hirplot!
Ti botes s’one-i prure lajmin
E nj’enderimi te pafaj:
Per mallin t’end me te pastajmin
Ti kuvendon qe permbi bote,
Dhe ne gezim i bije lote,
I bije gas ne zi te saj.
Kur del mi male yll’i dites
e shuhet nata prapa ti,
Ti me veshtrimin vetetites
Ckelqen ne fund te zemres s’ime
Dh’i ben prej kenges se nje grime
Nje te perjetshme- harmoni.
E kur pat humbur jet’ e dherit,
Kur syr’ i lodhur m’u pergjum,
Ne shkendijim te kandilerit
M’i cfaq ylberin e nje rruaze…-
Fatlum, o Shpirt, ti j ner gaze,
Dhe ner mjerime je fatlum!
Sot hapa syte qe-me-nate
E po kendoj si kurrekush:
drejt lartesise se pamate
Ah. meshiro te ngjite- i cmuar
Prej gjirit t’im te perveluar
Fjalim’i mallit t’im mjerush.

Lasgush Poradeci
 

Bledi_Shady

finoallafine
Në vendin tim e në vendin tënd
E shpojnë lakrën, i hedhin mënd.

Në vendin tim e në vendin tënd
Ty te kruhet, tjetrit i dhëmb.

Në vendin tim e në vendin tënd
Hënën si petull e pjekin në shkëmb.

Në vendin tim e në vendin tënd
Një i çmendur, një vend e çmend

Dirtero Agolli
 
Nuk është e thënë që duhet t’i hapni zemrën një njeriu të afërt;
as një të dashuri!
Herët a vonë mund të zhgënjeheni.
Nëse keni nevojë t’ia thoni të fshehtat e shpirtit dikujt, zgjidhni më mirë dikë që nuk është i interesuar për to...

nga romani "Dashuri ne Kosove"
-Artan Mullaj
 
Top