Thenie te ndryshme.....

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Jeto dhe leri te tjeret te jetojne.

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Njerezit jane si librat:

Mos i gjyko ata permes kopertinave.... pasi shumkujt ia kupton vleren duke e lexu!

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
"Jeta, mund të vazhdojë në një trup të sëmuar dhe të hendikepuar, por ajo nuk mund të vazhdojë në shpirtin e mposhtur nga dështimi dhe humbja."

Ibrahim El-Fekij

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
"Njeriu, kohë pas kohe i ndërron rrobat e tij në mënyrë që ta ruan pastërtinë e tyre, ndërsa nuk përpiqet fare që ti ndërrojë idetë e tij, edhe pse ato ndoshta janë shumë më të papastra sesa rrobat e tij. Dhe çudia më e madhe është se ai edhe mundohet që ti mbron ato."

Muhamed Nuh El-Kudah

Jetmira

Mbyllur
Nje duartrokitje per guximin qe nuk e mora kurre..
Ulur atje, ne heshtje, i shihja teksa dilnin nga jeta ime, pa mundur t'u thoja se sa shume i doja.

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
“Njeriu nuk burgoset nëse prangoset fizikisht, sepse burgimi i vërtetë është prangosja e zemrës, andaj edhe gjejmë të burgosur që buzëqeshin derisa të lirët vetëvriten.“

AbdelAziz Et-turejfi

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

“Sa më shumë që edukohem përgjatë kohës aq më shumë e kuptojë mangësinë e mendjes, andaj nëse nuk e plotësoj me dije do ma plotësoj koha me injorancë.“

Ahmed Esh-Shugejri

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Bota e konkurrencës ofron dy mundësi. Mund të humbësh. Ose, nëse do të fitosh, duhet të ndryshosh.

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Kur e kap lapsin injoranti, e rrok pushkën krimineli dhe futet tradhëtari në qeveri,

atëherë kthehet vatani në xhungëll ku nuk është e përshtatshme më jeta për njerëz.

Dr. Mustafa Sibai

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Vota është më e fuqishme sesa plumbi.... Me plumb mund ta vrasësh armikun tënd, kurse me votë mund te vrasësh të ardhmen e fëmijëve tuaj...

Abraham Lincoln

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Një komb endacak me moral të shëndoshë është një mijë herë më i pëlqyer se një komb i qytetëruar me moral të prishur.

Sami Frashëri

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Kur i afrohesh shumë diellit, ëndrrat e tua mund të shkrihen...

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

E kam lutur njeher Mandela, per rrugen e tij te gjate prej burgut ne President te ma pershkruaj. "Nese ti i ri dhe i fort je", me thoshte ai mua, "mund te jetosh edhe me urrejtjet.... Dhe kete vite te gjata e kam ber. Dhe nje dite pas viteve te gjata burgim, pas keqtrajtimeve trupore dhe emocionale dhe nga ndarja familjare, thoshte Mandela: "Une kuptova, se ata mund te gjitha t`i marrin prej meje, perveq te kuptuarit tim dhe zemres sime."

Burimi: Rruge e gjatë për liri.
Biografia e Nelson Mandeles

I once asked Mandela to describe his long walk from prison to President. "When you're young and strong", he told me, "you can stay alive on your hatred. And I did, for many years ." Then one day after years of imprisonment , physical and emotional abuse, and seperation from his family , Mandela said, "I realized that they could take everything from me except my mind and my heart."

(Source: Long Walk to Freedom: The Autobiography of Nelson Mandela)

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Drejtësia nuk matet me njerëz, por njerezit me drejtësi….

Omeri r.a.

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Sikur njerëzit të flasin vetëm atë që kuptojn, bota do ishte shumë e qetë….

Ajnshtajn