• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Nga artet me te bukura . Fantastike veprat :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Krishti i veluar nga Giuseppe Sanmartino ne 1753. Nje nga skulpturat me me fame ne Bote me mijra vizitator ne cdo vit.
Ruhet ne Cappella Sansevero (Na)
 

jana80

Super Moderator
Staff member
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

lauri ka te bej kjo skulptura me sindone??????
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Jo aspak, sindone ndodhet ne torino. Pastaj ky eshte vetem nje art i shprehur ne fantazine e skulptorit, pasi sindone eshte sipas nje menyre palosje tjeter qe konsiderohet nga kisha si origjinale..:)
 

jana80

Super Moderator
Staff member
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Jo aspak, sindone ndodhet ne torino. Pastaj ky eshte vetem nje art i shprehur ne fantazine e skulptorit, pasi sindone eshte sipas nje menyre palosje tjeter qe konsiderohet nga kisha si origjinale..:)
hmmm lauri pytja ime ishte pak intuitive dhe mbase sh guxuse po te shpjegoj motivin...
kjo skulpture paraqet krishtin me nje cop mbules..(per me shume te vdekur)....verejta une..... mbase shikim i guxuar e krahasim i pavend thjesht mendoja mos kishte lidhje qe skulptori ne 1750 te njihej me sindone e gjitha ketu...(me ngjau sikur ka dashur te gdhend ate njohuri ..si nje gjurme lenese)
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

La Cappella Sansevero è uno dei luoghi più misteriosi e affascinanti di Napoli che racchiude capolavori scultorei di grande pregio tra i quali il Cristo velato realizzato da Giuseppe Sanmartino nel 1753, su commissione del Principe Raimondo di Sangro, alchimista e grande sperimentatore. La perfezione e il realismo del velo aderente al corpo, realizzato da un unico blocco di marmo, supera ogni immaginazione

 
Last edited by a moderator:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Skulptura ndodhet mbrenda ne bllokun e mermerit.

Momenti i gdhendjes se nje vepre arti eshte nje moment sublim. E kam patur gjithnje ender t'a kem shtepine me hapesire te gjere e vepra arti gjithandej! :)
Ndoshta nje dite...
 

Lauri

Anunnak
Antonio Cavova, "Tre Grazie" ne mermer 182cm (1813-16), Muzeum San Pieterburg.
Keta tre femra jane vajzat e Zeus ne mitologjine greke, Aglaia, Eufrosine e Talia qe shoqeronin Perendeshen Afrodite.

gra2_zpsy6krcwmm.jpggra4_zps8e2fb2pw.jpggra1_zpskojtpo2d.jpg
 

Lauri

Anunnak
“Rrëmbimi i Proserpinas” mëton në vetvete shprehjen e komunikimit artistik që trashëgojmë nga baroku. Kjo skulpturë e artistit italian Giovanni Lorenzo Bernini, është e realizuar në periudhën ndërvitase, 1621-1622. Bernini asokohe ishte vetëm 23 vjeç, kur nxori nga mermeri dhe e kredhi për kundjen këtë kryevepër. Përshkrimorja i kësaj vepre zanafillon nga mitologjia dhe kumton aktin e rrëmbimit nga Plutoni i Proserpinas.

proserpina-da-sotto.jpgdettaglio-proserpina.jpgproserpina-dita-plutone-carne.jpg
 

Lauri

Anunnak
Art eshte materjalizimi i mendimit dhe i prijeve qe ka nje person, ne vizatim, skulpture, muzike etj. Por art eshte edhe vezhgimi i artit, ta ndjekesh, ta degjosh..!

20942282-focus-on-details-of-famous-sculpture-of-david-by-michelangelo-florence-italy-europe.jpg
 
Top