Sa sherbetore te jete femra....

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Sa sherbetore te jete femra???....Sa te kryeje nevojat e veta as me shume as me pak....
 
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

sherbetore aspak... as me pike perqindje e jo me perqindje te plote. perkushtim po, nga ana e te dyve ne masen e duhur ;)
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Shërbëtore?! Hmmmm ne shtrat mbase po, dhe aty për të thyer monotoninë ;) Sa per detyrimet e shtëpise aty duhet te kontrubojnë të dy. Aq sa mundet secili...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Ne shtrat??? Kush eshte ai njeri qe e fitoj ''privilegjin''te quaje nje femer ''sherbetore''(qofte dhe me kuptim metaforik)??Askush se ka ''luksin'' te quaje nje femer sherbetore ne asnje drejtim,e per asnje arsye...Gjerat qe ajo ben,ne shtrat,ne shtepi,e kudo jane thjesht deshire e saj per ti bere,detyrim jo...Sherbetorja eshte ajo qe merr urdhera nga dikush(urdheri zakonisht zbatohet nuk diskutohet),dhe femra sme ngjan me nje te tille....
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Ne shtrat??? Kush eshte ai njeri qe e fitoj ''privilegjin''te quaje nje femer ''sherbetore''(qofte dhe me kuptim metaforik)??Askush se ka ''luksin'' te quaje nje femer sherbetore ne asnje drejtim,e per asnje arsye...Gjerat qe ajo ben,ne shtrat,ne shtepi,e kudo jane thjesht deshire e saj per ti bere,detyrim jo...Sherbetorja eshte ajo qe merr urdhera nga dikush(urdheri zakonisht zbatohet nuk diskutohet),dhe femra sme ngjan me nje te tille....

E dashur Gloom! Ne shtrat secili ka të drejtë te sillet dhe të bëj atë qe dëshiron! Personalisht nuk kam asnjë taboo në lidhje me seksin dhe atë c'ka përfaqson ai! Sigurisht që mundem të bëhem dhe skllave e të dashurit tim nesë ajo me sjell kenaqësine e dëshiruar! Në shtrat nuk ka egoizma dhe komplekse...ثshtë thjesht cështje gustosh e dashur! ;)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Sa sherbetore te jete femra....


E dashur Gloom! Ne shtrat secili ka të drejtë te sillet dhe të bëj atë qe dëshiron! Personalisht nuk kam asnjë taboo në lidhje me seksin dhe atë c'ka përfaqson ai! Sigurisht që mundem të bëhem dhe skllave e të dashurit tim nesë ajo me sjell kenaqësine e dëshiruar! Në shtrat nuk ka egoizma dhe komplekse...ثshtë thjesht cështje gustosh e dashur! ;)
Normale qe ceshtje gustosh kjo,varet me cfare kendveshtrimi shihen gjerat...Termi sherbetore ska ndonje sinuance te bukur,aq me shume nga menyra e trajtimit...Komplekset ne cift,ne shtrat jane gjera tjera,eshte teme me vehte ajo...Termi ''sherbetore'' po perdoret ne teme me ndikimin e ''ushtrimit''te urdherit,e femra po trajtohet si mjet...Te pakten keshtu e kuptoj une temen...Dhe nqs e kapim temen tek pjese se ne shtrat mund te jete sherbetore apo skllave,ajo thjesht po shijon qejfet e saj,me nje deshire te plote,jo te urdheruar.....
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Normale qe ceshtje gustosh kjo,varet me cfare kendveshtrimi shihen gjerat...Termi sherbetore ska ndonje sinuance te bukur,aq me shume nga menyra e trajtimit...Komplekset ne cift,ne shtrat jane gjera tjera,eshte teme me vehte ajo...Termi ''sherbetore'' po perdoret ne teme me ndikimin e ''ushtrimit''te urdherit,e femra po trajtohet si mjet...Te pakten keshtu e kuptoj une temen...Dhe nqs e kapim temen tek pjese se ne shtrat mund te jete sherbetore apo skllave,ajo thjesht po shijon qejfet e saj,me nje deshire te plote,jo te urdheruar.....
Ehhh pra pikërisht këtë them dhe unë! Që është cështje gustosh gjithcka...Mua përsh. më pëlqen të bëhem shërbëtore e tij, dhe ai i imi gjithashtu ;) Sigurisht që kjo nënkupton që na pëlqen, dhe e bëjmë me dëshirë!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Abuzojm pak me fjalen sherbetore me duket mua.....Ne shtepi, ne nje familje te gjithe japin nga pak sherbimin e tyre, aq sa duhet per te mbajtur ne kembe nje shtepi komode, te paster dhe familje te bukur :)

Femra ose me mire gruaja ( si bashkshortja, motra ose mamaja) eshte nje nikoqire e mire ne punet shtepiake duke qen se vete natyra e saj femerore, instikti femeror ben te mundur te menaxhoj me se miri punet e shtepis (si larjen,hekurosjen, fshirjen etj te tilla) Ndersa mashkullit(burrit) i mesohen per te ndihmuar gruan.

Por edhe kjo hyn ne kulturen dhe edukaten shoqerore....sepse ka meshkuj qe rriten me mendimin dhe iden se duke qen mashkull nuk duhet te prek asnje pjat as ta shtroj ne tavolin por ka edhe femra qe nenshtrojn burrat me justifikimin se pse un duhet ti bej te gjitha......Duhet bashkpunim dhe shum por shume kulture dhe mentalitet te hapur per kete .
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Sa sherbetore te jete femra....

I ka thene bella :dong:
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Sa sherbetore te jete femra....

Duke u nisur nga dicka e degjuar kohet e fundit mendova te hap kete teme per te nxjerre ndoshta nje perfundim nga te gjithe ne,ka meshkuj qe mund te hekurosen vete,mund te bejne gati vete tavolinen per te ngrene,por disa te tjere jo ....si mendoni juve duhet te jete gjithmone femra ajo qe do hekurosi ,qe do gatuaj ,pra duam ose jo behet nje "sherbetore e mashkullit" ne nje fare menyre.....

Cfare beni ju per partnerin tuaj???Ndiheni paksa te "detyruara" t'i lini gjithcka gati???A nuk do ishte me mire qe per punet e shtepise/gatimin/hekurosjen te merrnit nje ndihme dhe nga partneri???

Sa "sherbetore" te jete femra per mashkullin???

Ju uroj diskutim te kendshem :)
Qe kur femra mori lirine tani don te bej mashkullin te laj ato si quhen bekat :p
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

....nuk munde te quhet sherbetore...ne asnje mynyre...sepse jane pertnere te barabarte qe ndajne jeten se bashku....te dy duhet te jene te perkushtuar kundrejt njeri-tjetrit...ne funksion te jetes , dashurise dhe lumturise se tyre...pra, cdo gje behet me kenaqsi...edhe ne shtrat jane sherbetore te njeri-tjetrit...ose me sakt, i sherbejne edhe vetes....sepse cdokush ndjen per vete:p....nese nuk ka reciprocitet , atehere...ka dicka qe nuk shkon...dhe duhet riparuar :p
 

MasteR

I'm offline
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Sherbetore eshte fjale cik e rende por persa i perket asaj cfar vertet kan cuar ne kete fjale ka te beje me ate qe femra...gjithmone shquhet per punet e shpise jo me kot kur vajzat jane te vegjela marrin fshesen te fshine lozin m ekukulla ndryshe nga cunat ...pra femrat jane te lindura ne kuptimin qe kane me shume talent per punet e shpise...une per vete vetem vezet di ti gatuaj :(
 

iLirjam

Banned
Titulli: Pe: Sa sherbetore te jete femra....

femra duhet te jet sherbetore e vetes,,

dhe kur vetja behet familje,,duhet te jet prap sherbetore e vetes,,,ku ben pjes edhe familja,,

po e njejta gje per mashkullin,,panvarsisht se sherbimet jan te formave te ndryshme,,ato duhet te ndahen me korrektesi,,

pastaj persa i perket pjeses tjeter,,un mendoj se femra duhet te jet sherbetore e ndjenjes,,
ashtu si dhe mashkulli,,
 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Sa sherbetore te jete femra....

Shume bukur diskutohet ne kete teme...Njeriu ,qofte femra apo mashkulli kur jane beqare deshirojne per t'u njohur me partnerin e preferuar dhe te kurorezojne nje martese apo jo!Pra nga dy deshirojne te behen me shume se tre!Kur jane ne altar thone qe do ndihmojne njeri -tjetrin deri ne vdekje!Ketu presupozohet se do jene te barabarte ne ato pune qe ka mundesi bashkeshorti te ndihmoje qe femra te mos ndihet sherbetore!Vertet burri s'mund te fshije ,te hekurose(kur jane beqare e bejne edhe hekurosjen plot djema) apo te laje enet po mund te beje pazarin,te mbaje femijen sa te beje punet gruaja,ta shetise ate, e plot pune qe i sheh te arsyeshme ai...dhe ne kete menyre punet ndahen ne familje e martesa eshte e sukseshme dhe dal tek hapesja e temes qe femra nuk e ndien veten sherbetore te burrit apo familjes ne pergjithesi...kjo edukate duhet t'u percillet edhe femijeve...flm.
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Sa sherbetore te jete femra....

Ato qe jane punet e gruas ne shtepi,ajo do i beje se sben.Burri duhet te beje ato pune qe i takojne nje burri.A e kuptoni o miq se sa poshte ka rene morali i femres sot?Dhe nje nga arsyet eshte se ky burri shqiptar,gjoja i emancipuar nga zhvillimet e reja ja leshoi frerin femres fare,sa gati po na bejne sh..... ne qafe.Une s'jam per ta skllaverruar gruan,por punet e familjes pa ligj,por ne heshtje jane te ndara.Mungesa e kultures dhe hapsirat e reja te paeksploruara nga femra jone,po e bejne ate skllave te imitimeve te sjelljeve moderne,te sexit pa kufi e kontroll,te venies se burrit para fakteve te kryera qe edhe ky i ziu burre sado i 'forte' ne karakter,po lagavitet nen peshen e sundimit te saj pa moral.Prandaj gruaja ne familje duhet te jete ''aq sherbetore'' sa do ta bente ate te denje per nje familje te paster e te shendoshe,perndryshe komshiu,miku,shoku do beheshin pjestare te perhershem te familjes me nje burre te dobet e qurrash.
 
Last edited:

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

Mendoj se ne konceptet , te pakten disa, i kemi te gabuara. OK ne historine e njeriut dihet se gjithmon gruaja kishte shtepine dhe femijet per tu kujdesur , qe ne fillimet e njerzimit , ndersa mashkulli kishte si detyrim gjetjen e ushqimit, mbijetesen e familjes.
Sot ama gjerat jane ndryshe, njerzit ndryshojne , brezat ndryshojne, mendimet, idete, jetesa gjithcka dhe sot femra nuk pret mashkullin ti gjej ushqimin , ti sjell parat ne shtepi qe te mbijetoj porrrrrrrr di te mbijetoj dhe vet .
NJERZIT EVOLOJNE,
Jo se me perpara femra ishte sherbetore e mashkullit dhe sot nuk eshte. Ne jemi shume gabim nese ecim me kte mendim, pasi me perpara detyrat ishin te ndara dhe kjo dhe per fakt te kohes qe ai brez po perjetonte, ne baze te perceptimit te jetes, kultures dhe mbi te gjitha ne baze te mentalitetit. Me perpara femrat nuk punonin neper zyra , taksiste, ministre e kryemistre, gazetare , avokate etj etj....apo pune qe me perpara mendohej se jane pune vetem per burra , por rrinin ne shtepi te kujdeseshin per femijet, te gatuanin , te lanin, hekurosnin etj....DHE KJO NUK ESHTE TE JESH SHERBETORE. te pakten keshtu e konceproj une. Thjesht se asaj kohe kete rrjedhe kishte jeta...dhe femra edhe sot e kesaj dite , edhe nese ska burre, apo krijuar familje, pra nese jeton vet ajo po prap lan rrobat, hekuros, gatuan etj....cfare eshte kjo atehere? FEMRA SHERBOTORE E FEMRES? VETES SE VET? aspak.

Meshkujt jo se nuk gatuanin , apo hekurosnin , apo lanin enet etj...meshkujt thjsht kur ishin beqare kishin nenat qe ua benin kto gjera, dhe kur martoheshin kishin gruan e cila kujdesej per keto gjera meqenese burri ishte gjithe kohes jashte shtepise. Sot eshte ndryshe fakti qe meshkujt kane filluar te gatuajne, te lajne te hekurosin per faktin qe pergjithsisht meshkujt si arrijne nje moshe madhore[jasht shtetit] shkeputen nga familja dhe jetojne vetem-si rrjedhoje kujdesen vet per veten , ndersa ne shqipri meshkujt qe jane ne shkolle jo ne qytetin e lindjes arrijne te mesojne te gatuajne, te lajne rrobat, te hekurosin etj.. Te jetosh vetem qofsh mashkull apo femer do vij nje dit qe do e lash nje rrob, do gatuash dicka qe mos vdesesh urie etj...JETA TE MESON ...

PRANDAJ DHE SDUA TE BEJ NDARJEN MASHKULLI SGATUAN , SEPSE KA SHUME MESHKUJ SIDOMOS KETO KOHE QE GATUAJNE ME SHUME SE FEMRAT, HEKUROSIN ME MIRE SE FEMRAT, JANE ME TE PASTER SE FEMRAT, DHE FEMRA GATUAN , PASI KA SHUME FEMRA QE SPREKIN PUNE ME DORE, SDINE TE BEJNE NJE VEZE, APO NJE GJELL .

 

KINGS

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa sherbetore te jete femra....

Me e mira eshte te punesosh nje sherbetore te vertet, por jo te gjithe mund ta arijne nje gje te tille. Femra nuk ka pse te jete sherbetore, nese dy partneret mashkull/femer sjellin te njeten shume te ardhurash ne shtepi dhe femra sduhet te jete sherbetore. per opsjone te tjera seshte e duhur te perseris te njeten gje.
Ka nonje goce te me thote nese eshte e punesur diku.. dhe arin te mari as gjysmen e shumes qe burri i saj merr? Nese po ather nuk burri nuk mund te beje punet e tjera te shtepise...kjo lidhet me kohen dhe kapacitetin e tij. :p
 

KINGS

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa sherbetore te jete femra....

Duke u nisur nga dicka e degjuar kohet e fundit mendova te hap kete teme per te nxjerre ndoshta nje perfundim nga te gjithe ne,ka meshkuj qe mund te hekurosen vete,mund te bejne gati vete tavolinen per te ngrene,por disa te tjere jo ....si mendoni juve duhet te jete gjithmone femra ajo qe do hekurosi ,qe do gatuaj ,pra duam ose jo behet nje "sherbetore e mashkullit" ne nje fare menyre.....

Cfare beni ju per partnerin tuaj???Ndiheni paksa te "detyruara" t'i lini gjithcka gati???A nuk do ishte me mire qe per punet e shtepise/gatimin/hekurosjen te merrnit nje ndihme dhe nga partneri???

Sa "sherbetore" te jete femra per mashkullin???

Ju uroj diskutim te kendshem :)
Welcome to the Real World Princess
 

Bambolita

Reborn!!!
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

sa thell qe i keni hy muhabetit :D
sherbetore? mbase doje te thoje skllave lol

me pelqen te merem me shtepine sepse kshu mkan mesuar qe te vogel; guzhinen e kam parajsen time personale...
plus qe jam manjake e pastertise. (citoj shokun tim: "me ra biskota pertok por jam i sigurt qe mund edhe ta lepi pllaken pa merak fare" ).

Gjithsesi mendoj qe nese femra ska koh burri mund te japi nje dor ne punet e shtepise ne pergjithesi.
Un nuk ankohem sepse din ti boj tgjitha pervec te qeroj frutat :D
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa sherbetore te jete femra....

70% is oki se femra eshte femer nuk do me pelqente te shifja partnerin tim te lante piatat bohhh se di pse po sme duket ikone e bukur a po te me ndihmoj te shtroj tavolinen ose dicka tjeter mire po ne punet e femrave burrat jan te tepert si dhe femrat ne punet e burrave
 
Top