• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Une kam nje pyetje,dua te martohem dhe nusja ka rreth 2 vjet ne USA qe te martohem tani dhe te bej celebrim, me pas do te me duhet te pres deri sa ti dale pashaporta qe te mund te bej bashkim familjar?
Bashkimi familjar me nje qe nuk eshte akoma nenshtetase eshte i veshtire, pasi procesi nuk fillon deri sa ajo te behet nenshtetase. Ju bejeni celebrimin, nisni dokumentat tek qendra e imigrimit, dhe atje ato do te qendrojne deri sa nusja jote behet nenshtetase (edhe per 3 vjete). Pastaj i dergon atyre nje kopje te nenshtetesise dhe pastaj nis procesi i visave tek qendra e Visave.

O Dajti, faleminderit per urimin, po une ketu jam une sjam bashkuar, por kam bashkuar te tjere... LOL
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Une kam nje pyetje,dua te martohem dhe nusja ka rreth 2 vjet ne USA qe te martohem tani dhe te bej celebrim, me pas do te me duhet te pres deri sa ti dale pashaporta qe te mund te bej bashkim familjar?
E gjete nusen e i poshter dhe nuk thua gje ?? Dua dhe une nuse pe Amerikeeeeeeeeeeeeeeeee

Karamele faleminderit per infot tende te vyera (sdesha te dilja jashte temes :p )
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Bashkimi familjar me nje qe nuk eshte akoma nenshtetase eshte i veshtire, pasi procesi nuk fillon deri sa ajo te behet nenshtetase. Ju bejeni celebrimin, nisni dokumentat tek qendra e imigrimit, dhe atje ato do te qendrojne deri sa nusja jote behet nenshtetase (edhe per 3 vjete). Pastaj i dergon atyre nje kopje te nenshtetesise dhe pastaj nis procesi i visave tek qendra e Visave.

O Dajti, faleminderit per urimin, po une ketu jam une sjam bashkuar, por kam bashkuar te tjere... LOL
Faleminderit Karamele, me mire po gjej nje nuse tjeter.LOL LOL
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Faleminderit Karamele, me mire po gjej nje nuse tjeter.LOL LOL
Po ti pytjen e pare qe ben thuj "po sa kohe ke ne usa?" "Me familje je?" LOL

Keto pysnin cunat ne chat kur donin te shkonin ne USA :gallate:
 

anela

Antarë i ri
Pe: Kur hapni teme te re...

me falni kam nje pyetje dhe kam nevoj per ndihmen juaj.. burri im jeton ne U.S.A por nuk ka pasaport ka vetem greencard... mi ka filluar letrat ka 2 vjet e gjysem dhe tani kan shkuar ne procesine vises? dhe sa koh duhet te pres sa koh zgjat kjo procedure deri sa te bejm bahskim familjar?? ju lutem nese ndonje din ndonje informacion le tem tregon sa zgjat kjo procedur?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Kur hapni teme te re...

me falni kam nje pyetje dhe kam nevoj per ndihmen juaj.. burri im jeton ne U.S.A por nuk ka pasaport ka vetem greencard... mi ka filluar letrat ka 2 vjet e gjysem dhe tani kan shkuar ne procesine vises? dhe sa koh duhet te pres sa koh zgjat kjo procedure deri sa te bejm bahskim familjar?? ju lutem nese ndonje din ndonje informacion le tem tregon sa zgjat kjo procedur?
Nese ka ndonjeri mundesi ta bashkoje pyetjen e Aneles me temen e http://www.forumivirtual.com/bashkeatdhetaret-neper-bote/15651-pyetje-rreth-bashkimit-familjar-ne-usa.html.

Anela, me behet qejfi qe ka ecur procesi deri tani, edhe pse burri jot eshte me green card. Procesi pasi shkon tek qendra e vizave eshte me i shpejt. Aty tek rreth 4-6 muaj (kjo nese je nenshtetas amerikan, nuk e di nese ata do presin deri sa ai te behet nenshtetas apo jo... varet cfare do kerkojne diten e intervistes).
 

arlind567

Antarë i ri
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Pershendejte te nderuar un jam nga kosova un kam dajen ne amerik, daja im ne vitin 2005 ja ka vendos mamit tim dokumentet per bashkim familjar pastaj ne vitin 2009 daja im na kishte lajmru qe mami im ka fitu bashkimin familjar neve nuk na ka ardhur akoma ndonje leter por daja im ka letren atje ne amerik qe i ka ardh per mamin dhe tash po behet 3 vjet qe jemi duke pritur desha te di edhe sa mund te zgjas kjo procedura qe mami im te shkoj ne USA dhe a do te vijn letrat patjeter DHE pastaj te na mar edhe neve flm ishalla me keni kuptu pyetjen
faleminderit pres pergjigjen.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Pershendejte te nderuar un jam nga kosova un kam dajen ne amerik, daja im ne vitin 2005 ja ka vendos mamit tim dokumentet per bashkim familjar pastaj ne vitin 2009 daja im na kishte lajmru qe mami im ka fitu bashkimin familjar neve nuk na ka ardhur akoma ndonje leter por daja im ka letren atje ne amerik qe i ka ardh per mamin dhe tash po behet 3 vjet qe jemi duke pritur desha te di edhe sa mund te zgjas kjo procedura qe mami im te shkoj ne USA dhe a do te vijn letrat patjeter DHE pastaj te na mar edhe neve flm ishalla me keni kuptu pyetjen
faleminderit pres pergjigjen.
Zakonisht procedura per bashkim familjar moter-vella zgjat pak me shume se ato burre-grua dhe femije-prind. Mesa kam degjuar aty diku tek 7-10 vjet... Po mos i humbni shpresat. Tani psh ata po merren me dokumentat atyre qe kane aplikuar ne 2003, shume shpejt vjen dhe rradha juaj.

Lajmin qe ju ka dhene daja eshte per aprovimin e aplikimit. Ajo do te gjase dhe pak me shume pasi ato pastaj dergohen tek qendra e vizave. Qendra e vizave do kerkoje edhe disa dokumenta te tjera prej jush ashtu si edhe disa dollare :)P). Ata vendosin dhe per diten e intervistes.

Persa u perket juve femijeve, nese ju jeni nen 21 vjec (daja duhet t'ju kishte shenuar emrat tuaj ne aplikimin e mamit tuaj). Nese ju jeni me te medhenj, do prisni 3 vjet sa mami juaj te marri nenshtesine amerikane kur te mberrij ne USA dhe ajo vete aplikon per ju qe te vini ketej (qe nuk zgjat aq shume sa i zgjati mamit tend me dajen).

Uroj nje proces sa me te thjesht, dhe nje bashkim te shpejt.
 

arlind567

Antarë i ri
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Te Falenderoj shum per pergjigjen e kuptova krejt
un dhe vllau jemi nen 21 vjeq akoma se kemi mbri moshen
mamas sime patjeter qe do ti vijn letrat apo zana
e kuptova nese un mbush 21 vjeq mami kur shkon ne usa pastaj un duhet te pres 3 vjet derisa mami te behet shtetase amerikes aha
edhe un kam ndegjuar se njeher jan duke u mar me ata te 2003 pastaj per neve qe kemi apkikuar 2004 edhe 2005
kur te behet behet vetem me kismet

zana letrat patjeter qe do ti vijn mamit tim apo
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Te Falenderoj shum per pergjigjen e kuptova krejt
un dhe vllau jemi nen 21 vjeq akoma se kemi mbri moshen
mamas sime patjeter qe do ti vijn letrat apo zana
e kuptova nese un mbush 21 vjeq mami kur shkon ne usa pastaj un duhet te pres 3 vjet derisa mami te behet shtetase amerikes aha
edhe un kam ndegjuar se njeher jan duke u mar me ata te 2003 pastaj per neve qe kemi apkikuar 2004 edhe 2005
kur te behet behet vetem me kismet

zana letrat patjeter qe do ti vijn mamit tim apo
Do i vijne patjeter. Letrat qe u dergohen USCIS nuk i vijne mamit tend por atij qe ka aplikuar peticionin. Letrat do i vijne mamit tend kur te aprovohet Visa tek Qendra e Vizave.
Meqe jeni nen 21 vjec jeni ne rregull, nuk jam shume e sigurte, por do interesohem nese quhet mosha kur eshte bere aplikimi apo kur aprovohet viza tek qendra e vizave.

Mos u bej merak fare per letrat.
 

arlind567

Antarë i ri
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Aha shum shum shum te Falenderoj per pergjigjen jeni me te miret RRofsh
faleminderit shum per ndihmen
jo tash nuk po behem merak fare per letrat sepse jam me i lumtur per pergjigjen qe me dhatë
ja kalofshi sa me bukur te deshiroj nje mbremje te mir ;) .
 

erisa00

Antarë i ri
Zakonisht kur te cojne keto dokumenta Ne fillimit te procesit, te thone dhe sesa kohe mund te marri . Psh nga 3 muaj deri ne 2 vjet. E mora si shembull. Lexoji letrat dhe njehere se me siguri aty do jete dhe pergjigja.

Dhe dicka tjeter vazhdimesia dhe pershpejtimi i dokumentave tani do varet dhe nga ju, sesa ne kohe do i ktheni mbrapsht dhe pa gabime. Se nese nuk i mbushni sic kerkohen aty, dhe do ju kthehen mbrapsht dhe aty te fusin ne proces tjeter me te avasht qe merre kohe.
pershendetje. prinerit e mi jane shtetas amerikan. kane futur bashkim familjar per mua ne vitin 2011 dhe ne 2015 erdhi letra e pranimit nga ambasada USA sa mund te zgjasin tani e tutje procesi? dmth bashkimi familjar nga prindi per femijen?????
 

gjergji2

Antarë i ri
Persh:prinderit me kan here bashkim familiar prey vitit 2015. Jam kategoria f1 the I pa martuar. Mind the do as Kohe mund the zgjasi procesi
 
Top