--Plage Zemre---

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

I armatosur deri ne dhemb as syrin kurr nuk e tremb
Ai ka pushtuar cdo ken kujdes kujdes per djalin tend
Nje dite edhe ti do te pendohesh nga faji kurr sdot smund t'largohesh
Ai nuk ndrrohet me as kend kujdes per djalin tend.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Naten shoh ftyren e ti – gjumi fare nuk pom merr,
krejt i dha me pas mundsin – e me kthy kohen niher.
N..fillim shpesh um vizitojshin – tash vizitat jon rrallu,
me mall po e pres naj leter – prej shpis a ma kan dergu.

Kur po vjen vllau mem pa – sikur me ma fal dyjan,
Nana spe len me dal shpesh – po tutet dikush pe vran.
Mka marr malli per buke t..nanes – tek tash vleren po ja di,
Qe kurr sofren se ka shtru – pa um pas per dark aty.

T..fala ki prej nanes, babes - prej dashnores ke kete leter,
Zemra t..plas pi lexon fjalet – dojn mem dhan per dikon tjeter.
Kallxom vlla qka po thot letra – qehren pse e paske ndrru,
Thuj belholles let martohet – se mem prit me vjet nuk du.

Sot kom vra e neser m..vrasin – neser del i jemi vret,
kshtu farohen dy familje – tek ather mbaron ky seni.
As traditat as kanuni – kerkush tjeter faj nuk ka,
fajet i ka budallaku – kur farohen vlla me vlla.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: --Plage Zemre---

Veq mi gjujten dy-tre grushta dhe permbi
kjo nuk eshte enderr as ankth as agoni
ndhe mpaskan shti ja po i shoh njerzit perbmi
paska miq armiq shoke e dollovergji
jo nuk kam vdek nuk dua te besoj
jeta ime ska marr fund ende dua te krijoj
si te zgjohem kur nuk leviz asnje gisht
ja filloi njani mem knu te kryt arabisht
kenge e mire po spe marr vesh asnje fjale
per rreth ti shume njerez bile edhe duke qare
edhe duke share edhe duke perqesh
disa ne te zi disa ne te bardhe ishin veshe
disa festonin vdekjen time me gezim
derisa dikush qante se kishte mbetur jetim
te gjitha i pash une me keta dy sy
pastaj nuk munda me se edhe shpirti mu thy
dhe morra rrugen per amshim duke menduar
lash mbrapa nje veper qe kurr ska per tu harruar.
 

Jetmira

Mbyllur
Titulli: --Plage Zemre---

Me mungon...


E ke iden sesa me mungojn buzet e tua, e ke valle iden sesa me mungon nje shikim nga ty.
E Ke iden sesa me mungojn ditet, kur ecnim te dy te perqafuar , ne qytetin e vogel
edhe pse shikimet e te tjereve ishin ngulur mbi ne te dy, ti as qe doje me ja dit
me thoje mos u merzit, se njerezia jan xheloz per ne tdy.
Valle pse i harrove ato dit,
Me fal sdi tkrijoj, poezi te bukura, por te lutem me fal
 
Top