Parajsa-Ferr, Xhehnet-Xhehnem ???

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Perhere jam munduar te kuptoj se cdomethenie ka jeta pas vdekjes, c'kuptim ka parajsa apo ferri ?

Besoj se besimtaret qe i besojne keto ambjente pasjete, njekohesisht edhe i kuptojne.

Une me logjiken time njerezore, arrij te kuptoj qe nje e mire apo e keqe qofte nese vazhdon njetrajtesisht e pandryshueshme pambarimisht merr vleren zero.

Me kete dua te them qe ne nuk mund te ndjehemi mire, nese nuk dime c'eshte e keqja, por edhe nese dime c'eshte e keqja, nje e mire pafund, vetem nje e mire nuk mund te jete...

Une te pakten keshtu arrij te kuptoj.

Dhe keshtu rrjedhimisht tentativa per te tmerruar njerezit me anen e ferrit eshte po aq qesharake sa edhe joshja me anen e parajses.

Po per ju ?
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Te ndihesh i gjalle gjate tere jetes qe eshte nje e mire e vazhdueshme ketu ne kete bote, nuk te duket me vlere?
Pastaj jeta atje si ne parajse si ne ferr eshte akoma me e gjalle dhe e pembush termin gjalleri me plot kuptimin e fjales sa qe kjo ketu do te duket enderr dhe aspak gjalle.

Te ka ndodhur ne femijeri te kesh vale gezimi e lumturie? A do te kishe pasur deshire te te zgjasin ato momente panderprere ne perjetesi? Une po, vuaj per momente te tilla.

Edhe atje e di se c'eshte e keqja dhe ke mundesi t'i shohish ata te ferrit dhe te bisedosh me ata.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ferri dhe Parajsa jane ketu ne toke po te jesh njeri i mire per veten tende per te afermit e tu dhe per shoqerine ku jeton besoj se jeton ne parajse tani nqf se jeton te kunderten dhe shfrytezon/shfrytezohesh jeton ferrin....te flasim me hamendje se po vdiqa do shkoj ne parajse ose ne ferr eshte me se qesharake faktikisht eshte ky ndikim qe i dhane fete e ndryshme njeriut duke perdorur parajse dhe ferrin per te kontrolluar veprimet e tij....
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kjo bote eshte nje stacion i qenies njerezore per t'u sprovuar. Bota ne te cilen jetojme i gjason nje auditori provimi ku njerezit sillen, futen brenda & realizojne provimin e shkurter prej afro 60-70 vjetesh dhe dalin. Eshte nje bote kalimtare, e perkohshme & mashtruese. Lumturia jone eshte afatshkurte. Toka mbi te cilen njerezit jetojne nuk eshte nje vend ku mund te qendrojne pergjithmone por, nje shtepi pritje dhe akomodimi kalimtare ku njerezit marrin ne dore dhe vendosin per fatin e perjetesise se tyre.

Zoti i Lartesuar e krijoi njeriun dhe e vendosi ne toke qe ta sprovoje se a do te jete falenderues apo mohues i miresive te Tij. Per kete arsye na e beri neve detyrim njohjen e Lavdis se Tij.

Xhenneti dhe Xhehennemi jan caku i fundit per cdo qenie njerezore. Andaj nuk ka dyshim se ata do te arrihen nje dite, pra njohja e tyre dhe puna per ta eshte me nje rendesi te vecante (Bindja ime kuptohet).

Xhenneti dhe Xhehennemi jan shperblimi dhe ndeshkimi i Zotit te Madheruar, aty ku shperblen dhe ndeshkon ke te deshiron Ai. Nuk shperblen me Xhennet askend pervec atij qe njohu njesine e Zotit dhe qe shkoj drejte rruges se Tij, dhe nuk denon askend me Xhehennem pervec atij qe nuk i'u permbajt rruges se Tij.

Xhenneti dhe Xhehennemi nuh mund te njihen permes percaktimeve dhe zbulimeve njerzore(shqisave te njeriut), ato i ndien shpirti i njeriut dhe hulumton per nje gje te tille. Rruga e vetme per njohjen e tyre eshte rruga e shpalljes. Besimi ne Zotin obligon edhe besimin ne boten e ardhshme dhe cdo gje ne te. Shkurt, njohja e Zotit me argument eshte menjehere edhe njohja e cdo gjeje ne boten e ardhshme.

Me t'mira =)
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Me duket ironike kjo puna e parajses apo ferrit...
Sdi me shume kam pershtypjen se eshte shpikje fetare per te mbajtur nen kontroll popullin me te tilla gjera...


Mendimi im eshte se ska argumente qe ta vertetonin egzistencen e ferrit apo parajses ...Nese dikush ka argumente do te doja te na i servonte ketu..
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Me duket ironike kjo puna e parajses apo ferrit...
Sdi me shume kam pershtypjen se eshte shpikje fetare per te mbajtur nen kontroll popullin me te tilla gjera...


Mendimi im eshte se ska argumente qe ta vertetonin egzistencen e ferrit apo parajses ...Nese dikush ka argumente do te doja te na i servonte ketu..
Njef ndonjerin ti qe na la nga kjo bote dhe u kthye se une sdi ndonjerin LOL LOL
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Njef ndonjerin ti qe na la nga kjo bote dhe u kthye se une sdi ndonjerin LOL LOL
Epo do te doja te takoja ndonjerin hahaha...

Flas per keta qe mundohen me argumente fetare..
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Epo do te doja te takoja ndonjerin hahaha...

Flas per keta qe mundohen me argumente fetare..
Po me te lexuar i kane dhe keta ka ndikuar dhe cik Hollivudi per kete dhe eshte krijuar imazhi ferri kazane qe valojne djalli me dy brire dhe nje bisht i kuq me flok te zeza dhe parajsa mbi re te gjithe me krahe qe se kam kuptuar perse duhen te veshur me te bardha dhe nje dere e madhe me listen e shen Pjetrit sikur pret rradhen ne club...kemi imagjinate ne njerzit
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Po me te lexuar i kane dhe keta ka ndikuar dhe cik Hollivudi per kete dhe eshte krijuar imazhi ferri kazane qe valojne djalli me dy brire dhe nje bisht i kuq me flok te zeza dhe parajsa mbi re te gjithe me krahe qe se kam kuptuar perse duhen te veshur me te bardha dhe nje dere e madhe me listen e shen Pjetrit sikur pret rradhen ne club...kemi imagjinate ne njerzit
ke filluar te me pelqesh hahahhaa
Po ato ndeshkimet edhe flamuri grek te profili jot me bejne te te kem antipatik hahahhaa......


Pajtohem me ty haver...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
ke filluar te me pelqesh hahahhaa
Po ato ndeshkimet edhe flamuri grek te profili jot me bejne te te kem antipatik hahahhaa......


Pajtohem me ty haver...
Se mos harroj nuk kam kuptuar ajo gjeja qe ju vihet njerzve ne koke kur shkojne ne parajse perse sherben eshte ai rrethi ngjyre floriri


ps : Ndeshkimin nuk ta vendos une bro por rregullat e fv qe nuk i kam bere une por jam i detyruar qe ti sbatoj se jam dakord me to po te mos isha nuk do isha as mod....ndeshkime personalisht nuk me pelqen te jap por ti do cik piper ne gjuhe se te shket pak ;) hahaha per flamurin grek sjam aq ipokrit ne Greqi jetoj gjysmen e jetes time pastaj roli i opsionit nuk eshte se cili shtet na pelqen por shteti qe jetoni dhe une fatkeqsisht fatmirsisht(se nuk qahem) jetoj ne Greqi...kjo ska te beje me i dua Greket apo jo ;)
 

Alko71

Anëtar Aktiv
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CjrRhxgKzHE&feature=related]YouTube - To Hell And Back (part 1)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JZkYOURUbn4&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 2)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2Op2P2OnGlA&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 3)[/ame]
 
Last edited:

Alko71

Anëtar Aktiv
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9TCKB8uZDy8&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 4 A)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gKiowZDhIQM&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 4 B)[/ame]


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gPD2op6R4Cc&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 5)[/ame]

Jane gjithsej 9 pjese dhe po deshet ua sjell edhe ato. Mua me eshte dukur mjaft interesant si dokumentare dhe qe ia vlene te shikohet.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Alko beson ne UFO (dal cik off po fshije pastaj)
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Jo besoj, por e di qe jane dhe ekzistojne. Tani me eshte bere edhe publike nje gje e tille.
Ok flm per pergjigjen se nuk di te jete shkruar dicka e tille ne librat fetare ose nuk e kam kuptuar une :)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Alko keto videot komerciale s'kane piken e lidhjes me temen ...

Do te thuash po supozojme qe njerez kane qene ne ferr dhe jane kthyer mbrapsh ?

E ke idene se cfare gjunjezimi po i ben "Zotit/Zonjes" ? Qe paska bere nje gabim ...per te cilin u pendua dhe u riberi...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
per aq kohe sa te jem qenie e gjall nuk do ta di kte gje!
..e paradoksalisht te gjithe e kuptojne dhe e besojne...

Une nuk mund te besoj dicka qe nuk e kuptoj, ndoshta eshte defekt imi, ndoshta...
 

ricky_ch

******
Kur bëjmë mirë i mbetet merita Zotit, kurse kur bëjmë keq neve!?!?
 
Top