• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Papa Françesku: Më mirë ateist, sesa katolik hipokrit

Edisongen

Anëtar Aktiv
Jo Nuk e di e thashe ashtu kot lol
Une jam ateiste Dhe nuk ma Ka imponuar asnjeri:p
Atheist behesh Dhe ti nese lexon "librat e shenjte"
Lexo pak histori si fillim e mos le nam duke thene qe ateizmi nuk u imponua me force. Gjithsesi dyshoj qe nuk e di sakte se ca dmth ateizem ndaj dhe thua keshtu.
Ps: edhe muslimanet thone qe islami eshte fe e paqes dhe nuk eshte imponuar me dhune por kurani thote te kunderten. Shprehimisht denon ata qe nuk besojne ne zot.

Ja ca vargje te kuranit tend

Article 37 of the Albanian Constitution of 1976 put it quite clearly: "The State recognises no religion, and supports atheistic propaganda in order to implant a scientific materialistic world outlook in the people." And a 1977 law imposed prison sentences of three to ten years for "religious propaganda and the production, distribution, or storage of religious literature." [3]
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Lexo pak histori si fillim e mos le nam duke thene qe ateizmi nuk u imponua me force. Gjithsesi dyshoj qe nuk e di sakte se ca dmth ateizem ndaj dhe thua keshtu.
Ps: edhe muslimanet thone qe islami eshte fe e paqes dhe nuk eshte imponuar me dhune por kurani thote te kunderten. Shprehimisht denon ata qe nuk besojne ne zot.

Ja ca vargje te kuranit tend

Article 37 of the Albanian Constitution of 1976 put it quite clearly: "The State recognises no religion, and supports atheistic propaganda in order to implant a scientific materialistic world outlook in the people." And a 1977 law imposed prison sentences of three to ten years for "religious propaganda and the production, distribution, or storage of religious literature." [3]
Djali Nuk Po me kupton me
Duket!!
Pike se pari Nuk
Besoj ne pallavra arabe ...
Se dyti Influence Ka Por hiqe ate fjalen force kaq
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Djali Nuk Po me kupton me
Duket!!
Pike se pari Nuk
Besoj ne pallavra arabe ...
Se dyti Influence Ka Por hiqe ate fjalen force kaq
Tani une po te jap fakte ti vazhdon akoma ding dong refrenit. Apo skupton anglisht. 10 vite burg per aktivitete fetare nga nje shtet ateist. Lexo se ju ateistet vetem meme lexoni.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Tani une po te jap fakte ti vazhdon akoma ding dong refrenit. Apo skupton anglisht. 10 vite burg per aktivitete fetare nga nje shtet ateist. Lexo se ju ateistet vetem meme lexoni.
Fakte Enveriane? Really
U can do better than that

Nuk di anglisht
Por njof gjuhen e djallit:p
 

Darius

Larguar...
Enveri, Stalini, Hitleri ishtin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

Edisongen, nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, per mua argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe. Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti qe ti rrok Edisongen, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike.

Darius
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Enveri, Stalini, Hitleri ishtin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

Edisongen, nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, per mua argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe. Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti qe ti rrok Edisongen, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike.

Darius
Un thashe qe ateizmi eshte imponuar me force dhe ky eshte nje fakt.
 

Milanisti

Larguar
Un thashe qe ateizmi eshte imponuar me force dhe ky eshte nje fakt.
Po si mund te imponohet ateizmi me force?
Ateist do te thote te mos besosh ne Zot,te mos i perkasesh asnje feje..dhe nuk ka se si te imponohet kur kjo gje,mos besimi i vjen natyrshem?
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Përkufizimi

Përkufizimi "ateist" ishte për shumë kohë një përcaktim i kundërshtueshëm, që nuk u pranua në fillim nga mosbesimtarët, pra ateistët. Ishte një pritmëri fjalëkrijuese, që përdorej prej atyre që cilësoheshin si besimtarë të vërtetë kundër ose gjoja jobesimtarëve të vërtetë. Ateizëm në kuptimin e "i paperëndi, i pafe" përmendej në këndvështrimet që binin në kundërshtim me fetë themelore egjiptiano-judaike. Shpesh, rryma fetare me një përfytyrim vetjak mbi perëndinë emërtoheshin si ateistike në kohët e hershme, p.sh. përfaqësues të feve monoteiste (besim në një "zot") të krishterimit, myslimanizmit dhe të judaizmit cilësoheshin pjesërisht nga kundërshtarët e tyre politeistë si ateistë.

Shumë prej tyre që vetëquhen ateistë kanë ide të përbashkëta skeptike lidhur me pretendimet ndaj supernatyrores, duke vënë në dukje mungesën e evidencave empirike për ekzistencën e ndonjë lloj perëndie. Argumenta të tjerë për ateizmin janë me natyrë filozofike, sociale apo historike. Ndonëse shumë të vetëquajtur ateistë orientohen drejt filozofove sekulare, si psh Humanizmi, Racionalizmi dhe Natyralizmi, nuk ekziston një ideologji apo terezi praktikash dhe sjelljesh që ateistët t'i konsiderojnë thelbësore në ideologjinë e tyre dhe t'u referohen me pas rigorozisht. Arsyetimet e tyre janë praktikisht të pavarura dhe vetjake, me bindje të ndërtuar nga secili prej tyre në veçanti. Elementi i panevojshmerisë se ekzistencës së një dogme qendrore drejtuese, i bën shumë prej tyre krenarë për këto bindje dhe shprehen për vërtetësinë e tyre : njerëz të ndryshëm, kudo në botë dhe totalisht të panjohur për njëri tjetrin dhe ambientin e tyre kulturor, pa pasur një udhëzues të përbashkët, duke aplikuar vetëm arsyetime të pastra natyrore në mënyrë të pavarur dhe duke u bazuar secili në fakte që shpesh as nuk disponohen në njohurinë e një ateisti tjetër, përsëri mbërrijnë në përfundime të njëjta.

Kjo situate sot është në kontrast të fortë me të shkuarën. Termi ateizëm lindi si një term ofendues dhe i aplikohej çdo lloj personi idetë e të cilit kundërshtonin fenë e pranuar si normalitet nga shumica. Me shpërhapjen mendimit të lirë, skepticizmin shkencor dhe kriticizmin ndaj fesë, ky term filloi të marrë një kuptim më specifik dhe filloi përherë e më shpesh të përdoret si vetë-përshkrues nga ateistët.

B:wikipedia


...mos i ngaterroni shume konceptet e nje bashkesie me individ kriminel.
 

Darius

Larguar...
Un thashe qe ateizmi eshte imponuar me force dhe ky eshte nje fakt.
Edhe ateizmi ka rrezikun e tije, por nuk mund te arije kurre rrezikun fetar. Ka dhe ateizmi ekstremizmin e tije por kur fillon ekstremizmi fetar ka nje force inercie qe shkaterron cdo gje qe i del perpara, eshte nje cunam injorance dhe supersticioziteti.

Me kete qe sapo thashe, nuk ka te beje me masakrat e Enverit, qe iu harrofte emri !!

Darius
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
O Hajduto, ti dhe Nevertiti dhe disa ketu jeni prodhim i Enverit a e dini kete gje ore ! Nese sme kuptoni ne lexim, mund te ia huazoj syzat e mia!
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Po si mund te imponohet ateizmi me force?
Ateist do te thote te mos besosh ne Zot,te mos i perkasesh asnje feje..dhe nuk ka se si te imponohet kur kjo gje,mos besimi i vjen natyrshem?
Meso anglisht qe te besh debat konstruktiv.

Madje dhe ta perktheva qe predikimi i besimit ne zot denohej deri ne 10 vite burg e ti prap vazhdon.
Do thuash ti qe ata qe e imponuan nuk ishin ateiste te vertete. Ehaaaaaaaaa
 

Milanisti

Larguar
Meso anglisht qe te besh debat konstruktiv.

Madje dhe ta perktheva qe predikimi i besimit ne zot denohej deri ne 10 vite burg e ti prap vazhdon.
Do thuash ti qe ata qe e imponuan nuk ishin ateiste te vertete. Ehaaaaaaaaa
Une nuk lexova gje se ca hodhe ti,por te thuash qe ateizmi imponohet,kjo eshte e pa kuptimet..
U mundua enveri ta bente popullin shqipetar te pa fe,por nuk ja arriti dot,sepse fshehurazi,dhe ne shpirt te gjithe besonin.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Edhe ateizmi ka rrezikun e tije, por nuk mund te arije kurre rrezikun fetar. Ka dhe ateizmi ekstremizmin e tije por kur fillon ekstremizmi fetar ka nje force inercie qe shkaterron cdo gje qe i del perpara, eshte nje cunam injorance dhe supersticioziteti.

Me kete qe sapo thashe, nuk ka te beje me masakrat e Enverit, qe iu harrofte emri !!

Darius
Pasojat e drejtimit te shteteve bazuar ne ateizem (sepse ateizem do te thote mosbesim.ne zot) jane katastrofale.


...,............
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Enveri, Stalini, Hitleri ishtin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

Edisongen, nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, per mua argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe. Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti qe ti rrok Edisongen, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike.

Darius
Nuk ka asgje te mencur ne ate me lart te nje propaganduesi dhe gjakpiresi si Stalini. Ai vertet shitej si Ateist, por vetem i tille nuk qe...
Nuk mund te quash veten Ateist nese nuk respekton lirine e fjales. Premisa e pare per te pozicionuar veten si Ateist fillon aty, qe ne momentin qe ben pyetjen e pare, fillon te sillesh skeptik ndaj konformizmit, sistemeve te kultit dhe dogmes. Sistemi komunist ishte nje dogme, biles dhe me organizim tipik si fete monoteiste. Nje sistem i cili mbyt fjalen e lire, gjen menyra dhe shembuj per te krijuar "lidera te perjetshem" dhe i pozicionon ata si figura Kulti per admirim nuk bejne ndryshim fare nga nje sistem tjeter "Kulti" qe nje pjese e mire e popullsise vazhdon akoma ta praktikoje.
Thjeshte, kjo feja qe permende ti eshte i njejti sistem si ajo feja tjeter, pushtet "top-down", "Master and the Mastered" nje maredhenie Sado-Mazo me liderin ... i dukshem apo i padukshem qoft ai.

Ateizmi fillon aty ky fillon liria, shkenca dhe arsyeja. Cdo gje jashta kesaj kornize eshte vetem nje kopje e shemtuar e ndonje sistemi kultesh poashtu te shemtuar.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Nuk ka asgje te mencur ne ate me lart te nje propaganduesi dhe gjakpiresi si Stalini. Ai vertet shitej si Ateist, por vetem i tille nuk qe...
Nuk mund te quash veten Ateist nese nuk respekton lirine e fjales. Premisa e pare per te pozicionuar veten si Ateist fillon aty, qe ne momentin qe ben pyetjen e pare, fillon te sillesh skeptik ndaj konformizmit, sistemeve te kultit dhe dogmes. Sistemi komunist ishte nje dogme, biles dhe me organizim tipik si fete monoteiste. Nje sistem i cili mbyt fjalen e lire, gjen menyra dhe shembuj per te krijuar "lidera te perjetshem" dhe i pozicionon ata si figura Kulti per admirim nuk bejne ndryshim fare nga nje sistem tjeter "Kulti" qe nje pjese e mire e popullsise vazhdon akoma ta praktikoje.
Thjeshte, kjo feja qe permende ti eshte i njejti sistem si ajo feja tjeter, pushtet "top-down", "Master and the Mastered" nje maredhenie Sado-Mazo me liderin ... i dukshem apo i padukshem qoft ai.

Ateizmi fillon aty ky fillon liria, shkenca dhe arsyeja. Cdo gje jashta kesaj kornize eshte vetem nje kopje e shemtuar e ndonje sistemi kultesh poashtu te shemtuar.
As qe eshte biseda ketu. Biseda eshte qe a u imponua me dhune ateizmi. Mund ta kete imponuar dhe vatikani per te larguar islamin. Pak rendesi ka se kush. Por qe eshte imponuar me dhune eshte fakt.
 
Top