Momente me veten!!((krijime personale te anetarve)

Hera

Moderatorë
Staff member
Mbreme te qortova me fal e bera pa dashje ...gjeta rrobat e tua te sportit ne dollapin tend nuk e di se si kane ngelur aty dhe instiktivisht po te qortoja si dikur qe vije nga sporti dhe i lije rrumuje ....i mora ne duar akoma kane aromen tende ...mendova thua te kete blere te reja ? Ishin dhe rrobat e preferuara mora tel te te shkruaja te te tregoja , por jo e mbylla prap tel normal qe do kesh blere te reja si do kesh shkruar ne ndjeshje ? E di qe te qortoja per rrumujen qe beje por ty te pelqente se vije e duke qeshur me thoje .....ti do me vdesesh mua
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
U bane dite

U bane "dite" qe nuk shihemi, ndjej mallin te me perqafoje ne keto dite pa ngjyra. . U bane muaj ,ti i ikur nga kujtimet tona, une veten ne perqafime boshe. Kur ditet ngrohen e dielli lind me duket dic me lehte dita. Po kur shiu ujit token, une ndjej tharjen qe me prek palcen. Kur hapat me ikun nga vetja ,i shikoj gjithnje perkrah teje. S’pyeta kurre ne u gjete me dike tjeter,apo si u bene ditet e tua. Nese dimri te la shije,apo pranvera te ngrohe. U bane "dite" qe nuk shihemi, ndjej mallin qe me perqafon me mantellin e tij gri. Pas ketyre germave jo me shume sens, them te largohem nga ky sirtar i kohes tone te akullte. Pranverat vijne e shkojne, ne nje nder to do gjendemi, une dhe ti. Kur hapat me largohen perkrah teje gjenden ,pritjen e kane mesuar me fisnikeri. U bane "dite" qe nuk shihemi e ndjej mallin te me perqafoj, sic me perqafoje ti dikur,ne ditet tona me diell dhe shi.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
U dashuruam mes ditesh te vrejtura e me diell.
Mes largesis e afersis,mes asaj qe flitej shpesh mes nesh e asaj qe ngelte ne heshtje.
...dhe ja ,kjo dite me shi me sjell perseri nder hapat tone nder kohe dhe vite...
shiu i bute,lekura jote .dora e jote mbi supin tim,puthja e jote e etshme.
Dreqin thone qe te flasesh rreth ndjenjave eshte pak veshtire,por une sdi cfare eshte e lehte apo e veshtire.
Keto figuracione per mua nuk bejne,per mua ka ose ska ajk ,afrimi,largimi dhe ajo qe ngel mes ketyre trajektoreve.
Dritaret e shpirtit shpesh te lulezuara apo te ngrira,pak rendesi ka.
Me rendesi qe ka diell gjithnje,jete gjithnje, kjo ben gjithnje shperthimin e pranverave ne mendime .
E tek rrukullisem shpesh mes asgjes se ditve dhe gjithckase se shpirtit te gjej ne cdo hap duke ecur qetesisht drejt meje,i buzeqeshur me nje lule dele nder duar. :)
E mes nje hije heshtje dashurie, te them,ejjj po vertet te dashuroj,ashtu sic vetem nje dashuri reziston,pa fjale pa pohime pa shume mund,thjesht ndodh dhe kjo eshte magjia e asaj qe pret pafundesisht mbi ngjyrat e shpirtit te zhveshur,mes dy trupash te djersitur dhe mes puthjeve qe lindin dhe vdesin po nder ne.
Por keto vdekje jane te vetmet qe ringjallen ne cdo frymarrje deshire ,perqafimi dhe perseri cikli vazhdon,me puth sa nuk eshte vone,
sa dielli lind,ne jetojme dhe shpirti mundet te shkruaj nder qelizat e tua,ngrohte dhe me pasionin e nje poezie qe mbyllet ethshem mes kater stineve.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
A `i ke pare mbremjet tek shuhen,ne nje horizont pa jete.
A e ke pare jeten tek i falet frymarrjes se fundit , duket sikur krejte bota behet e zorshme.
A`i ke pare ditet se si me njana tjetren perzihen, ne fund shuhen po ne njana tjetren.
A `i ke pare truapt e njerzve kur flasin ne heshtje,sy te lumtur,te trisht ose plot jete.
A` i ke pare te rinjet kur flasin per dashurine, mijera lule u celin ne fytyre...
A `e ke pare ndopak kete jete,se si te buzeqesh dhe kur ti qane me denesen e nje kujtimi apo te nje pendimi.
E prape ajo te merr per dore , te con ne burimin e rradhes, ti si i bekumi i saj i falesh mrekullise se saj.
Eh,ja pra, kjo i dashtuni i jem fort eshte nje copez e vogel nga jeta. :))
 

Dorina

Zikaltër
Po ja, ngado që ta kthej kokën dëgjoj vetëm " muhabete shkepjesh", pikë e zezë:rolleyes:
Vetja ime, zgurdullon sytë.
 

Jetmira

Well-known member
Neser eshte e diele.
Dikur mezi i prisja ditet e diela.
Per dike dita e diele eshte nje dite e zakonshme,ndersa per mua ditet e diela jane dite te mbushura me emocione.
E kisha pushim ate dite,po fluturoja nga gezimi.
Lumturia me lexohej kilometra larg.
U ula ne stol e po te prisja me padurim.
E shikoja oren cdo sekond,nuk po me pritej.
Teksa minutat leviznin,duart me djersitnin e kembet po me dridheshin.
Mu mblodh nje lemsh ne stomak teksa ti u drejtove perballe meje.
Une ngrita koken dhe hasa syte e tu jeshil.
Shkelqimi i ste syve te tu me ngrine ne vend.
U prezantove sikur une ste mbaja mend.
Po ti nuk harrohesh lehte.
E ditet e diela.
 

Senseo

Salt, pepper or cyanide?
Cast.


Mbret pa kuror i cdo mekati. Ziliqar i ndjenjes time. Eshte e pamundur te germezoj emrin tend pa mbyllur syte.
Si nje film me metrazh te shkurter ku ti je personazhi kryesor dhe i vetem.
Dhe vjen momenti qe sjam me aty ku me le. Dikur mendja ime bisedonte me ty pa me marr leje.
Ndoshta dikur ja lejova vehtes te te kem pran ne castet me intime, por jo me.
U shua!
 

iva

Njeriun, sa pak e gjej te njeriu!
Sa here mes zhurmash dua te shkeputem e te mbeshtetem tek ty.Te te tregoj cdo sekret e shqetesim qe kam brenda meje.Skam
merak,te te flas pa ze.Edhe pse i tejmbushur me lot gezimi dhe hidherimi ti arrin ti mbash te gjitha brenda vetes.As ju personazhet e jetes sime mos u trondisni.Ju sdo te tradhetoheni kurre nga ai qe sekretin tuaj e di.Kur mbeshtes koken tek ty,syte dua ti mbyll e te humb te boten time te imagjinates dhe fantazise.Butesia jote me perkedhel fytyren time qe percjelle cdo ndjesi momenti.Bardhesia jote me percjelle emocion paqeje.Sa here ke degjuar te them pa ze se me mungon .Sa here bashke kemi kaluar ore e ore dhe kurre sme ke thene se te lodha.Ah sa i mire je!Ah sa i bute dhe i bardhe!Ah mor jastek i dashur,ah!
 

Dorina

Zikaltër
07.07.2019

Ndonjëherë jam e pasigurtë dhe e vesh me shumë krenari por je ti që ma zhveshën pasigurinë..
Ndonjëherë kam ndonjë buzëqeshje të zbehur por je ti që ma vesh e më formohen gropëzat në faqe...
Mimika ime transformohet nga prezenca jote .....
Shpirti bukur?( kjo është e vetmja nofkë që të përshtatet)..e di ti që shpirti im.është i varur nga shpirti yt?!. Nëse se di, ta them unë:)
Mos u bëj koprac, furnizoma shpirtin me doza...bëje të zëshme dashurinë, mos fol me heshtje, mos mi kthe krahët, se ti je mëngjesi dreka e mbrëmja, ...e " nofullat" e zemrës dhëmbin kur nuk je..
Kam mall për ty ' shpirti bukur' kam shumë mall...( dhe kur je i fokusuar në punën tënde)....të dua të vëmëndshëm, hëh?! Nuk jam egoiste, por të kam pikë të dobët!
Ti je çfarë kam dashur vërtetë, univers i plotë:) ...
Dhe ndihem e plotësuar kur shpirtin tim e mbështes me tëndin...je prioritet, harmoni, ngjyrë, emocion, dashuri...revolta e qënies time
Mirupafshim ' shpirt bukur' , ritakohemi sërisht
mwah...
 

Dorina

Zikaltër
Sërisht sot e zura veten mat duke të menduar...
Ti lë kaq boshllëk në.zemër,
Furishëm vjen tek unë e po me të njëjtën furi ikën....sa i rrëmujshëm që je....
I mbyll sytë dhe u jap zë mendimeve, rrëzohem, thyhem, përplasem, fyhem, zhurmohem, përmallem, dhimbem, harrohem, brengosem, copëzohem; mungoj.
Vallë a të mungoj?
Është e kotë të tentosh të mos më flasësh apo të arratisesh sepse ti nuk jeton më tek vetja jote por tek unë...
Po i mbyll sërisht sytë , më.pëlqeka kur e zë veten mat duke menduar për ty:)

Je simfoni malli!
 

Soulmind

oNcE...
Grate e forta nuk veshin helmeta. Ato veshin rrobet e qetesise dhe buzeqeshjes se embel.
Heshtja dhe durimi i tyre flet me shume se fjala.
Grate e forta nuk kane nevoje te shkojne ne beteja me kalores e shpata.
Ato nisen cdo mengjes drejt rruges se perkushtimit, kujdesjes, dheniedashurise pa kushte,
duke mos pritur shperblime, e as medalje.
Grate e forta nuk qajne e mallkojne.
As nuk urrejne fatin, jeten, dobesite.
Ato jane te lumtura ne cdo qelize te tyre, falenderuese per cdo miresi qe posedojne.
Grate e forta i presin sprovat e sfidat e jetes, Krahehapur!
Ato kane zemren e bardhe, fjalen e embel, dhe shpirtin e gjere!
66199270_872535483131396_7604149149851713536_n.jpg
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
-Me thuaj shpirt,cfare ngjyrash eshte shpirti?
-shpirti mund te jete ne forma dhe ngjyra te ndryshme,deri ne asnje ngjyre dhe forme..
-Po si eshte ,te jesh shpirti i pangjyre dhe i pa-forme?
-eshte dicka e pa-prekshme,e pa dukshme por e ndjeshme.
-atehere,une ty tani, ste prek ste shoh,por te ndjeje.
...ti qenke shpirti i pa ngjyre dhe forme ?
-jo,jam thjesht shpirti yt,qe ne cdo kohe,moment apo dite, me jep ngjyren dhe formen qe ti ndjen.
-Ne keto momente,Thjeshte ti je shpirti im ,e une shpirti jot.

~koha e shpirtrave` :))

 

Passion

Super Moderator
Staff member
-Me thuaj shpirt,cfare ngjyrash eshte shpirti?
-shpirti mund te jete ne forma dhe ngjyra te ndryshme,deri ne asnje ngjyre dhe forme..
-Po si eshte ,te jesh shpirti i pangjyre dhe i pa-forme?
-eshte dicka e pa-prekshme,e pa dukshme por e ndjeshme.
-atehere,une ty tani, ste prek ste shoh,por te ndjeje.
...ti qenke shpirti i pa ngjyre dhe forme ?
-jo,jam thjesht shpirti yt,qe ne cdo kohe,moment apo dite, me jep ngjyren dhe formen qe ti ndjen.
-Ne keto momente,Thjeshte ti je shpirti im ,e une shpirti jot.

~koha e shpirtrave` :))

 

Vvetoni

Anëtar
Ka vdekur, dashuria ka vdekur. Po si është e mundur, ju dashuronit me aq forcë!
Eh po, ndoshta duhet të dashuronim më pak, ndoshta më lehtë, ndoshta nuk duhej të dashuronim fare. Ku i dihet.
 

Alesia

SwEET aS SuGar, CoLD aS IcE
Staff member
Në sytë e saj ka lot, në sytë e tij ka krenari. Ndoshta duhet të ishte e kundërta, ai të qante, e ajo të ishte krenare.
Brv, komenti me i bukur qe kam lexuar ne kete forum!

Ta lexonte shpresa do ishte dashuru direkt po ce do qe eshte tu flejt, e ka lodh plazhi sot :p
 

Vvetoni

Anëtar
Brv, komenti me i bukur qe kam lexuar ne kete forum!

Ta lexonte shpresa do ishte dashuru direkt po ce do qe eshte tu flejt, e ka lodh plazhi sot :p
Faleminderit shumë :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Penda ishte thare, caji ishte ftohur. Bora kishte mbuluar tete qytetin. Nga larte, dukej sikur shtepite te ishin mbuluar me nje carcaf te bardhe. Mbreteronte nje qetesi e madhe saqe levizja me e vogel ngjallte shqisen e ndegjimit, teksa isha i zhytur thelle ne mendime, e perjetoja cdo moment te kesaj nate. Thoja me vetvete, duhet me shpejt te mendoje per shpirtin tim
 

Vvetoni

Anëtar
Ai: E kishe pas zemrën e madhe, ke duru shumë.
Ajo: Nashta jo zemrën e madhe, ama dashninë po.
Ai: Unë nuk e meritoj, as zemrën e as dashninë tande të madhe.
Ajo: E vërtet, ti nuk e meriton.
Ai: E pse pra po rrin me mu?
Ajo: Pse po lyp arsye?
Ai: Qysh?
Ajo: A nuk mundësh me hesht?
Ai: Me hesht?
Ajo: Po de, me hesht, veç me hesht!
Ai: Ama na duhet me fol diku, dikur, naj herë, për ne.
Ajo: Sdu me fol, a nuk mundësh veç me mperqaf?
Ai: Amo...
Ajo: Ok, ok...
 
Top