Kuksi, a po fillon nje diktature e re per Shqiptaret?

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
O Mon se pse perfundoj Gr ketu ku eshte, s"eshte ceshtje shume taksash rrugesh.
Do shume shkrim ,te cilin spo hy mundimit ti hedh ketu.
E dyta;
Normalisht cdo rruge kombetare paguhet,por jo aq shume sa zotria kryeminister ka vene tarifen.
Do ishte e llogjikshme qe per makinat e vogla te ishte diku tek 1 evro e 70 cent zeme shembull;
Dhe 5 evro per makinat e medha.
Autobuzat e linjes kalojne me nje tip aboneje mujore dhe do ishte me llogjike.
Dhe para se te bente kete te kishte heq taksat per te cilat me siper kane fole antaret,mbi benzinen,ato vjetoret, e cfare jane ,se une as sja kam iden atyre.
Por me c"lexova ketu.
Informaliteti....kaq mjaftonte per pjesen e pare
te dyten , sa eshte tarifa e sherbimit mbi ate ure?????
Ose me sakte sa leke me duhet mua (me nje llogari te thjeshte) , kur vij nga kakavija deri ne Athine te paguaj?

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Nuk e di jo taksen, se sa paguajne.
16 euro vetem mbi ure, qe te vij une , apo ti te shkosh nga athina ketej....paguan plot 40 euro!

per 5 euro po ben namin :p

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
16 euro vetem mbi ure, qe te vij une , apo ti te shkosh nga athina ketej....paguan plot 40 euro!

per 5 euro po ben namin :p
hahahahahaha,po ju e gezofshi o zot!
Kete taks e tjerat qe du u platonosin neper supe ne vazhdim!
Amin!

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
hahahahahaha,po ju e gezofshi o zot!
Kete taks e tjerat qe du u platonosin neper supe ne vazhdim!
Amin!
Takse e di ca eshte? Detyrim financiar qe i detyrohesh shtetit.
Eshte TARIFE SHERBIMI e dashur.......kush e perdor , paguan :)

KAON

Anëtar Aktiv
Ne fakt Salen e kam pas ditur me shume si turkedashes.
Ndersa Edin e di si Grekofon me teper.
Ndoshta dhe gaboj ide militante quaji qe te jemi brenda mendimeve te lira.
Epo e ke ditur gabim ,,se axhenda e Sales eshte e UDB-se tamam si ajo e enverit para se te behej udheheqes...! Ndersa per Edin di qe eshte nudist,,piktor artist...

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Takse e di ca eshte? Detyrim financiar qe i detyrohesh shtetit.
Eshte TARIFE SHERBIMI e dashur.......kush e perdor , paguan :)
O Mon ,syte ballit se na bete komplet ne kalse te pare o vajze! :)
Keshtu qe informacionet baze i dime dhe ne qytetaret e harruar.
Taksohi e tarifoi ,ju te klases se "larte ekonomike" ua mbaka xhepi me sa duket.
Mjere ata/ato 70 % te shqiptarve thuaj qe shporten e familjes se javes e me zor e perballojne me ushqimet baze.
Dhe une pikerisht ata njerez dua te perfaqsoj,dua te ngre zerin qe kete pupull po mbysin detyrimet qe shteti i ti po vendos mbi kurrizin e tyre.
Meqe jeni kaq dakort me kete taks apo tarife,atehere dilni ne shesh dhe ju per te mbrojtur te drejtat legjitime te shtetit dhe te qeversi.
Cte them me tej.

Darius

Larguar...
C’rendesi ka Edi apo Sala?

Rendesi ka thelbi qe deklaruan qe duhen te pakten 10 millione ne vit per te mbajtur k’te rruge. 10 millione ne vit I ben edhe me 1 euro vatje e ardhje... P.O. te tjerat ku do te vene sipas k’tyre??
Te lumte Zana, ky eshte thelbi.

Eshte absurde ne politika te tilla askush nuk i jep pergjigje qytetarit: Si dolet ne perfundimin qe cdo makine (veture) duhet te paguaje 5 euro e jo le te themi 1 euro?

Ne nje vend normal, me nje qeveri burokratesh kompetente, do te behej nje studim te pakten 1 vjecar, ku do te studiohej cfare ndikimi ka rruga ne ekonomine shqiptare. Dhe do te fillonte qe nga ndikimi qe ka ne banoret e ketyre zonave ku kalon rruga dhe ne ekonomite e tyre lokale, e do te mbaronte me numrin e mallrave qe do te hynin nga portet e vendit me destinacion Kosoven/Serbi e Evropen Qendrore. Sigurisht qe edhe turizmi dhe te ardhurat prej tij do te beheshin pjese e studimit. Dhe per te gjitha keto qe zura ne goje, ekspertet do te servirnin nje shifer ekzakte ne te ardhura per ekonomine shqiptare. Ne krah te saj, do te behej edhe studimi mbi koston e mirembajtjes se kesaj rruge cdo vit. Dhe ky material do ti servirej Qeverise dhe publikut per te dale ne perfundimet e duhura.

Le te shpresojme se qytetaret do te zgjohen nga gjumi per te protestuar dhe ndaluar korrupsionin e ligjeruar!

Darius

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
O Mon ,syte ballit se na bete komplet ne kalse te pare o vajze! :)
Keshtu qe informacionet baze i dime dhe ne qytetaret e harruar.
Taksohi e tarifoi ,ju te klases se "larte ekonomike" ua mbaka xhepi me sa duket.
Mjere ata/ato 70 % te shqiptarve thuaj qe shporten e familjes se javes e me zor e perballojne me ushqimet baze.
Dhe une pikerisht ata njerez dua te perfaqsoj,dua te ngre zerin qe kete pupull po mbysin detyrimet qe shteti i ti po vendos mbi kurrizin e tyre.
Meqe jeni kaq dakort me kete taks apo tarife,atehere dilni ne shesh dhe ju per te mbrojtur te drejtat legjitime te shtetit dhe te qeversi.
Cte them me tej.
Po te me kishe lexu me kujdes , qe ne fillim kam thene qe sjam dakort me vleren!
Sa per klase te pare e te dyte....se di pse e more negativisht , e verteta kjo eshte !
Une zgjidhjen e kam ne xhep mi shoqe, por nuk po flitet per mua, por ate pjese te popullit qe eshte aty.
Do kete abone, tarife te reduktuar......kshu eshte thene!
Te shohim nese do jete e vertete, dhe sa do jete ajo tarifa e reduktuar!

Zana1

Braveheart
Te lumte Zana, ky eshte thelbi.

Eshte absurde ne politika te tilla askush nuk i jep pergjigje qytetarit: Si dolet ne perfundimin qe cdo makine (veture) duhet te paguaje 5 euro e jo le te themi 1 euro?

Ne nje vend normal, me nje qeveri burokratesh kompetente, do te behej nje studim te pakten 1 vjecar, ku do te studiohej cfare ndikimi ka rruga ne ekonomine shqiptare. Dhe do te fillonte qe nga ndikimi qe ka ne banoret e ketyre zonave ku kalon rruga dhe ne ekonomite e tyre lokale, e do te mbaronte me numrin e mallrave qe do te hynin nga portet e vendit me destinacion Kosoven/Serbi e Evropen Qendrore. Sigurisht qe edhe turizmi dhe te ardhurat prej tij do te beheshin pjese e studimit. Dhe per te gjitha keto qe zura ne goje, ekspertet do te servirnin nje shifer ekzakte ne te ardhura per ekonomine shqiptare. Ne krah te saj, do te behej edhe studimi mbi koston e mirembajtjes se kesaj rruge cdo vit. Dhe ky material do ti servirej Qeverise dhe publikut per te dale ne perfundimet e duhura.

Le te shpresojme se qytetaret do te zgjohen nga gjumi per te protestuar dhe ndaluar korrupsionin e ligjeruar!

Darius

Shume dakort me ty e zakonisht neper bote kshu ndodh, behen studime/prova si fillim ... pastaj dilet ne nje konkluzion te drejte dhe te qarte per te tera palet.

Por nje shtet qe akoma nuk ploteson as kushtet minimale ndaj popullit ... e nderkohe del dhe justifikon taksa pa baza, k’tij nuk mund ti thuash shtet.

Taman korrupsion I ligjeruar.

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
NUk eshte takse.....apo c'rendesi ka kjo :p

kitrra 123

plak gjufurrak
Une nuk arrije dot ta kuptoje se si qendronte Kuksi me faturen e rruges.
Perndryshe me qytetaret qe nuk jane shtetas te Shqiperise sa me perket mua fatura ishte ne rregull.

Zana1

Braveheart
C’fare na qenka zonjushe? Loool

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Une nuk arrije dot ta kuptoje se si qendronte Kuksi me faturen e rruges.
Perndryshe me qytetaret qe nuk jane shtetas te Shqiperise sa me perket mua fatura ishte ne rregull.
Ne fakt ky eshte paradoks, perse nuk paguan edhe vlonjati per te ardhur ne Tirane, por Kuksi e rrethinat?
Kush po i merr vesh me

Zana1

Braveheart
Flm qe na hape syte looool

kitrra 123

plak gjufurrak
Ne fakt ky eshte paradoks, perse nuk paguan edhe vlonjati per te ardhur ne Tirane, por Kuksi e rrethinat?
Kush po i merr vesh me
Per qytetaret e Shqiperise, ane e kend Shqiperise, kujtoje se do te ishte e mjaftueshme nje shume 40 euro vjetore ashtu siq e paguajne ketu ne Kosove per secilen veture te regjistruar. Ne kete menyre nuk do te kishte diskriminim.

Sa i perket te huajve, ku perfshihem edhe une, them se fatura ishte paksa e larte, por do mesoheshim me te.

Them te drejten menyra e djegjes dhe protestimit nuk me pelqeu.

Darius

Larguar...
Them te drejten menyra e djegjes dhe protestimit nuk me pelqeu.
Protestat paqesore kane nje limit, per me shume kur ke nje Kryeminister qe nuk ja fershkellen per asgje.
Imagjinoni sikur ne rrugen e Kombit ata 400-500 veta te protestonin ne paqe, jo vetem qe nuk do perbenin lajm por do dukej si nje vendim i pranuar.

Po ashtu edhe ne paguajme takse vjetore ne mirembajtjet e rrugeve. Prandaj e cilesova Korrupsion i Ligjeruar!

Darius

kitrra 123

plak gjufurrak
Protestat paqesore kane nje limit, per me shume kur ke nje Kryeminister qe nuk ja fershkellen per asgje.
Imagjinoni sikur ne rrugen e Kombit ata 400-500 veta te protestonin ne paqe, jo vetem qe nuk do perbenin lajm por do dukej si nje vendim i pranuar.

Po ashtu edhe ne paguajme takse vjetore ne mirembajtjet e rrugeve. Prandaj e cilesova Korrupsion i Ligjeruar!

Darius
Mua ne fakt me pelqen dhuna ama jo dhuna e eprqudun qe bejne shqipet. Popujt tjere dhunojne, djegin, protestojne e kallin por kane nje logjik sepse kthehen nga pasojat dhe i bejne gjerat me bukur. Ne kur djegim nuk e bejme per ta krijuar me bukur. Thjeshte djegim per kokrren e qejfit dhe per ta perqudnuar. Aty ke rruga sikur te zgjidhej ndonje metode tjeter them se do gjindej nje zgjidhje per udhetaret e asaj treve por meq u dogj ta shofim ku do perfundoje.

Edisongen

Anëtar Aktiv
Po shqiptaret i krijojne vete diktaturat me mbetetjen e tyre. 1 milion shuplaka etj etj.
Se kuptoj pse ankohen e bejne si te shastisur qe po qeverisen ne menyre abuzive.
Ankohu pa pushim qe pushtetaret abuzojne me pushtetin
Jepu mandate pa fund qe te bejne cte duan
E avazi vazhdon.