Klonimi... Pro apo kunder?!

Klonimi... Pro apo kunder?!

 • Pro

  Votat: 10 18.9%
 • Kunder

  Votat: 33 62.3%
 • Pro&Kunder

  Votat: 10 18.9%

 • Totali i votuesve
  53

ricky_ch

******
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

Para nja 2-3 javësh, ishte një emision në tv mu për klonimin,
dhe çka më habiti shumë ishte fakti se amerikanët gjatë një ankete
në rrugë, në pyetjen se si e konsideronin klonimin, shumica
përgjigjeshin se është mirë, për të siguruar organet në rast të ndonjë
sëmundjeje. Fatkeqësisht, kemi njerëz që ende nuk e dijnë se
edhe klonët janë njerëz pa kurrfarë dallimi. Nuk mund ta kuptoja
se si mendon dikush ta marr një organ të dikujt pa e mbytur atë?!
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

Un kategorikisht kundershtoj çdo lloj shumfishimi joseksual te mekanizmit gjenetik tek njerzit.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

Para nja 2-3 javësh, ishte një emision në tv mu për klonimin,
dhe çka më habiti shumë ishte fakti se amerikanët gjatë një ankete
në rrugë, në pyetjen se si e konsideronin klonimin, shumica
përgjigjeshin se është mirë, për të siguruar organet në rast të ndonjë
sëmundjeje. Fatkeqësisht, kemi njerëz që ende nuk e dijnë se
edhe klonët janë njerëz pa kurrfarë dallimi. Nuk mund ta kuptoja
se si mendon dikush ta marr një organ të dikujt pa e mbytur atë?!
ricky, une kam lexuar qe ne britani lejohet klonimi i organeve per te sheruar semundje, ose per ti studjuar ato, dhe ndalohet klonimi i nje forme jetesore, ndoshta kte kane dashur te thone kta amerikanet
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

Klonimi krahas aneve pozitive per te permiresuar organizmin e njeriut , do te jepte rast edhe per abuzime nga klane kriminale dhe organizata mafioze per te krijuar njerez me ndjenja antinjerezore dhe pastaj per ti vene ne sherbim te tyre.Kam pare nje film te tille dhe me kane lene nje shije te hidhur keta njerez te klonuar me aftesite e tyre per te zhdukur njerez pa ju dridhur dora fare.Klonimi i njeriut ne shumice do te krijonte edhe pamundesi te metejshme zhvillimi dhe tek keto njerez jeta do te behej monotone dhe e merziteshme.Eshte diversiteti ne mendim dhe veprim qe e ben interesant dhe te bukur jeten njerezore.Le ta leme jeten njerezore te rrjedhe ashtu sikunder e ka krijuar zoti.Perfundimisht jam kundra klonimit njerezor.
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

klonimi i qenieve njerezore , me sa po shofim sot per sote eshte i pamundur. Edhe pse behet shume zhurme per kete ceshtje, shkenca e mjeksise nuk ka arritur te realizoje klonimin ne te gjitha karakteristikat qe ka, qenia qe klonohet.....Une kam nje informacion pak me te detajuar per kete ceshtje, sepse kam nje miken time qe punon ne nje institut kerkimor qe merret vetem me problemin e klonimit, dhe shpesh here debatojme....klonet ne pamje te pare jane fotokopje te origjinalit, por me ndryshime te medha ne te tjera karakteristika, kane probleme te renda me shendetin, vuajne tmerresishte nga artritet dhe semundje te tjera, nuk arrijne te mbijetojne per nje kohe te gjate.....Klonimi do te ishte vertete nje revolucion i madh ne fushen e mjeksise, shume semundje qe sote jane te pasherueshme ,do te eleminoheshin, do te ndertoheshin vertete fabrika prodhimi te organeve per ata qe do te kishin nevoje, pra do te rriste cilesine e jetes se njerezve dhe prospetiven qe njeriu te jetonte me gjate.....Po nga nje tjeter kendveshtrim ,nje klone nuk do te ishte asnjehere nje qenie e mirfillte njerezore edhe po te realizohej, sepse nuk do te permbante ne vetvete , ate mesazh psikologjik ,emocional qe merr cdo qenie njerezore qe linde nga nje femer, duke krijuar nje lidhje te patjetersueshme me prinderit e tije......
 

ricky_ch

******
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

ricky, une kam lexuar qe ne britani lejohet klonimi i organeve per te sheruar semundje, ose per ti studjuar ato, dhe ndalohet klonimi i nje forme jetesore, ndoshta kte kane dashur te thone kta amerikanet
Jo, jo, sepse tema ishte klonimi i njerëzve dhe pyetjet që shtronin nuk thuhej klonimi i organeve
por çka mendoni për klonimin e njerëzve çka në esncë ka dallim. Ne realitet, klonimi i organeve është
edhe më i vështirë se sa klonimi i njerëzve!
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Klonimi... Pro apo kunder?!

çka mendoni për klonimin e njerëzvee!
Nga 100 eksperimente tek kafshet vetem dy rezultojne te suksesshme. Dhe ktu suksesi quhet vetem " lindja " , pa i mar parasysh defektet e klonimit qe jan te panumerta. Imagjinoni qfar do te ndodhte sikur kjo te provohej tek njerzit. Do te dali ndonje njeri me koke tek b** e me sy pas vesheve
Qenia njerzore quhet njerzore sepse eshte pjelle njerzore. Kur klonohet behet pjelle laboratore, dhe ai me nuk quhet njeri por nje espkeriment i perfundunar me sukses qe pretendon te jet i njejte me te tjeret por qe nuk do te jet kurre sepse nuk ka kaluar nje zhvillim embrional te natyreshem.
 

Nicktjeter

Anëtar i Nderuar
Pro.
Kur te vdes une te vije prap nje tj Un e tiu nxije jeten ketu ne fv.
Vetem per kete bamiresi, hija ime do iu perndjeke.
 

Marla

VIP
Po kunder o kunder, sdua kopje me te mire se veten jo per gje :p
 

Hera

Moderatorë
Staff member
Pse mos te kete dhe nje Lina tjeter .....fantastike do ishte :jupi:
 
Top