• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Hetim i ri per vdekjen e poetiti Pablo Neruda

Vdekja e poetit të famshëm Pablo Neruda në vitin 1973 do të rihetohet. Lajmi është bërë I ditur nga autoritetet kiliane dhe sipas zëdhënësit të qeverisë Francisco Ugas , ka të dhëna se poeti mund të jetë helmuar.
Analizat e bëra në 2013 pas zhvarrosjes së trupit të tij nuk treguan gjurmë helmi, por tashmë është vendosur të kryen teste më të specifikuara. Certifikata e tij e vdekjes thotë se Neruda vdiq nga kanceri i prostatës. Poeti kilian vdiq 12 ditë pas grushtit ushtarak që solli gjeneralin Augusto Pinochet në pushtet. Edhe pse ishte i njohur mirë për poezinë e tij, Neruda ishte anëtar i përjetshëm i Partisë Komuniste të Kilit, deputet dhe ish-ambasador në Francë.
Ai fitoi çmimin Nobel në letërsi në 1971. Zyrtarët kilianë deklaruan se testet e reja të mjekësisë ligjore mbi eshtrat e Nerudës do të kërkojnë për metale inorganike, në përpjekje për të përcaktuar shkakun e drejtpërdrejtë ose jo të drejtpërdrejtë të vdekjes të tij.
Hetimi do të fokusohet në zbulimin nëse përbërës kimikë kanë shkaktuar ndonjë dëm qelizor ose të proteinave në trupin e nerudës. Kurse analizat e kryera në 2013 u përqendruan vetëm në gjurmët e helmit.
Trupi Nerudës u zhvarros në prill të 2013 për të kuptuar nëse ai u nda nga jeta nga helmimi, pasi shoferi i tij Manuel Araya dhe të tjerë kishin dyshime për vdekjen e tij. Araya tha se e kishte dërguar 69 vjecarin në spitalin e Santiagos, pasi kishte problem me stomakun.
Tashmë besohet se Nerudën e helmuan pasi ishte mbështetës i patundur i presidentit të rrëzuar Salvador Allende dhe mendohej se ai do të bëhej lider i opozitës ndaj diktaturës.
ora news
 
Top