Figura me e shquar e Shqiperise.

Figura me e shquar e Shqiperise.

 • M. BARLETI

  Votat: 0 0.0%
 • GJ. FISHTA

  Votat: 0 0.0%
 • VELLEZERIT FRASHERI

  Votat: 0 0.0%
 • ALI PASHE TEPELENA

  Votat: 0 0.0%
 • A.Z. CAJUPI

  Votat: 0 0.0%
 • ASDRENI

  Votat: 0 0.0%
 • B. CURRI

  Votat: 0 0.0%
 • H. PRISHTINA

  Votat: 0 0.0%
 • TH. GERMENJI

  Votat: 0 0.0%
 • ZOGU

  Votat: 0 0.0%
 • MID'HAD FRASHERI

  Votat: 0 0.0%
 • A. MOISIU

  Votat: 0 0.0%
 • EQEREM CABEJ

  Votat: 0 0.0%
 • F. NANO

  Votat: 0 0.0%
 • REXHEP QOSJA

  Votat: 0 0.0%
 • I. RUGOVA

  Votat: 0 0.0%

 • Totali i votuesve
  53

orakulli

Anëtar i Respektuar
Adem Jashari esht simboli i atij qe jep gjithcka per Lirine.
Ibrahim Rugova esht simbol se si luftohet armiku me vete armet e tij,hilete.
Te dy perfaqesojne se si arrihet nje qellim me rruge te ndryshme dhe besoj se ja kan arrit.
ndersa per rexhep qosen ne pozicionimin e tij kunder Ismail Kadares tregon se interesat e kujt perkrah.
Franca shkencore ka ndryshuar qendrim qe prej vajtjes se Ismailit atje.Prej saj na vine tani libra dhe botime te ndryshme mbi zgjidhjen e problemeve mbi ashtuquajturat enigma tona te origjines,gjuhes,Historise qer kane tronditur boten e vjeter ose pseudobotenshkencore.
Se fundi per ne ka arritur Koha te shkeputemi pak nga mbivleresimi i figurave te pushkes ose te muskujve fizike dhe ti shikojme pak me me vemendje figurat tona te mendjes.
Pash qe aty mungon dhe Hoxha Tasini.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
vetem sali berisha ca ka bo ai se ka bo dhe sdo e bej njeri per shtetin tone e ka shkatarru totalisht
 

Yellow Redhead

angels walk among us
do kisha votuar per Skender beun, por mu be shum qefi qe pash dhe Teuten ne kte sondazh, vota shkon per gruan e Agron:D
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Vetem une paskam votu per Fan Nolin... 2 Vota Sala? Seriozisht e keni? I shquar per keq eshte sondazhi, apo per mire?
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Patjeter qe skenderbeu mbetet nje nga figurat me te shquara te historise shqiptare.Kontributi i tij ne bashkimin kombetar mbetet per tu admiruar dhe respektuar nga te gjithe ata qe ndjehen shqiptare.Le ta bejme realitet edhe ne sot kete iniciative te Skenderbeut 560 vjet perpara .
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Shumica Nga Keta kan luajtur Rol Te rendeshishem dhe jan figura te Shquara por un do i kisha rendit 5 per mua qe jan me te shquarit ;)


1.Skenda .
2.Adem Jashari
3.Ibrahim Rugova
4.Ismail Qemali
5.Isa Boletini .
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Humor puro bile...te fusim dhe nja 5 mije komandante cetash partizane ne sondazh:D

Po Po Ka plot ksi si lloji jot qe ja fusin kot kshtu , eshte nje nder krijusit e UCK-s ky shoku ;) sakrifikoj veten dhe gjith familjen e tij per Kosoven ;) Nese Skenderbeu paska luftuar para 600 vjete me shpata Adem Jashari luftoj pas 600 vjete me arm ;) si Skenderbeu si Adem Jashari kan luftu per Kombin Shqiptare , po kujt ti flas mesiguri Hero e Kombit per ty eshte edhe Nene Tereza ;)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Trimerine - perfaqeson SKENDERBEU
Sakrificen - perfaqeson ADEM JASHARI
Urtesin - perfaqeson IBRAHIM RUGOVA
Humanizmin - perfaqeson NENE TEREZA
 

gorgona

Goc Tironce
Fishta votova un dhe urime per kete teme bledi!
 

El'Mejor

Daja
Une vura nene tereza tek votimi se mendoj ajo ka bere vetem gjera te mire ata tere jan te shquara por mua si person ajo pelqen me shume :)


:djalle:
 

xhulio30

Anëtar i Nderuar
...bon mire te shkruash te gjithe shqipetaret se nuk bohet ....gjithe bota shkruan deri 10 njerez te shquar....por ne shqiptaret sigurisht qe jemi te shquar kudo....:kercim:
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

Une votova Skenderbeun per trimerine e tij dhe Nene Terezen per bamiresite e saja........
Sali Berishen nuk arrij dot ta kuptoj pse e keni vene ne sondazh????
 

uliks

Anëtar i ri
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

Votova I. Qemalin, shume i rendesishem per indetifikimin e shqipetareve.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

Ismail Qemali, sepse ai e beri te njohur Shqiperine per te gjithe Europen. Skenderbeu kuptohet qe eshte Hero, nuk e mohon njeri, por pavaresine e solli Ismaili.
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

Ismail Qemali, sepse ai e beri te njohur Shqiperine per te gjithe Europen. Skenderbeu kuptohet qe eshte Hero, nuk e mohon njeri, por pavaresine e solli Ismaili.
Eshte e vertete qe I.Qemali beri te njohur shqiperine ne Europe por ate si njeri nuk eshte se e njohin shume, ndersa Skenderbeu i beri nder te gjithe Europes kur ndaloi Osmanet te perhapnin fene islamike dhe te pushtonin vendet e tjera te rajonit. Ndaj ai ka marre titullin Kalores i Krishterimit. Kjo e ben ate me te njohur ne Europe se sa I.Qemali. Ndersa nese do i referoheshim kufijve te brendshem te Shqiperise mjafton te kujtojme kush eshte hero kombetar. Skenderbeu apo I. Qemali.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

votova Skenderbeun,

pasi sistemi i figurave patriotike shqiptare,,esht nje sistem ne formen e piramides,,ku koka pa dyshim qe esht Gjergj Kastrioti,,dhe vota per SKENDERBEUN,,

esht njje vot qe i ndahet me pas te gjith piramides,

sepse per mendimin tim,,te gjith patriotet shqiptar,,qe jan ne list,,do te votonin edhe vet Gjergjin.
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

per mua mbetet Skenderbeu, per faktin se bashkoi kombin !
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Figura me e shquar e Shqiperise.

Une votova per Nene Terezen, eshte nje nga figurat me te shquara te shqiperise, sepse me humanizmin e saj beri qe te flitet edhe per kete kombe te vogel dhe te harruar nga bota siç eshte shqiperia, por mendoj gjithashtu qe kombi yne ka nxjerre shume figura, qe ne krenohemi sot, por mendoje se figurat me te shquara te kombit tone jane ato qe jeten e tyre ja kane dedikuar interesave te kombit tone, disa figura ne ate liste nuk e kane bere kete dhe nuk meritojne respektin e kombit tone......ju pershendes te gjitheve......
 
Top