Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Hartini

Well known member
Ne baze te nje studimi te publikuar para nje vite ne sitin e BBC mund te themi se ateizmi ka nje rritje
shume te madhe nje shume shtete te botes gjate shtate viteve midis 2005 e 2012 .

Rritja eshte shume sinjifikative ne disa shtete , por ne disa te tjera ka nje ulej te lehte.

Japonia nga 23 % ka kaluar ne 31 % e popullsis se pergjithshme te vendit
çekia nga 20 ne 30
Franca nga 14 ne 29
Gjermania nga 10 ne 15
Hollanda nga 7 ne 14

Kjo rritje e shpejt tregon qe njerzimi po le menjan doktrinat e ndryshme fetare per tu perqendryar tek kryesorja ,
Zhvillimi dhe ecja perpara e humanizmit drejt te panjohures , hapja e syve dhe e mendjeve njerzore per te gjetur
psen e gjerave dhe jo mbylljen e mendjeve me libra gjoja te shenjta te qindra mijra viteve me pare ( aludoj ketu kuranin dhe biblen por edhe shume te tjera )
Te dhenat e mesiperme jan marre nga faqja ne frengjisht e wikipedis . Aty mund te gjeni edhe me shume informacion .

Vetem paragrafi i fundit eshte i formuluar nga Hartini , te tjerat jane perkthim nga frengjishtja .
 

LoSsT

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Kam degjuar se brenda 2015 bota do kthehet ne mbi 90% ne ateist, lol
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

shum nga te krishtert jan ba "ateista" per shkak te krimeve te priftave skandaleve te tyre , pastaj nga kriza boterore , jan ba "ateista" mos me pagu kishen :D
 

Lauri

Donatorë
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Harrove Arabibe Saudite Hartin. Eshte ne nje rritje me te shpejte se ne Europe..;)
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

po po e verte kjo qe thua Ado , biles njoh nja dy qe ju iku truri fare dhe u kthyen nga katolik ne musliman . Kriz hesapi , kohe te veshtira .
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Harrove Arabibe Saudite Hartin. Eshte ne nje rritje me te shpejte se ne Europe..;)
Arabia Saudite ishte tek 5 % ateiste , shume posht akoma . Jan pak prapa ne kete drejtim , por dihet qe pas 300 vjetesh kapin nivelet e Evopes ,
se kaq e kan hendekun .
 

Hartini

Well known member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Duke ju referuar te njejtit studim del se shtetet me me shume ateist jane .

Kina me 47% te popullsis , Japonia 31 % , çekia 30 % ,Franca 29 % , Gjermania dhe Koreja e Jugut me nga 15 % ,
Hollanda 14 % , Irlande , Islande , Austri dhe Australi me nga 10 % secila ,Kanada , Zvicerr , Hong Kong e Spanja me nga 9 % ,
Itali , Suedi , Belgjike me 8 % ,Rusi , Argjentin 7 % , Finland dhe Sudani i Jugut me 6 % , Shba Poloni me 5 % etj .

Si rajone Lindja e Larget ka me shume persona te deklaruar ateit , 57 % , pastaj Amerika e jugut dhe Evropa prendoimore
me perkatesisht 33 e 32 % , Azia e veriut dhe Lindja e Afert me 30 % , evropa Lindore 21 % , bota arabe me 18 % ,
A1merika Latine 13 % , Azia veriore 11 % e ne fund Afrika me 7 % .

Studimi nxorri dhe ca konkluzjoine interesante . Vendet e varfera kan dukshem nje perqindje me te larte popullsie
qe besojne ne nje fe , por edhe brenda nje shteti , popullsia e varfer edhe shume here me e predispozushme te jete fetare
sesa popullsia e pasuar , biles kjo tendence eshte e dukshme .

Po ashtu edhe niveli i shkollimit ndikon shume .
Popullsia qe nuk kan arsim te mesem kan nje tregues me te larte te te besuarit ne fe , rreth 68 % , perkundrejt 61 % te atyre
te atyre me arsim te mesem dhe 52 % ata me arsim te larte .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ku mbeti Shqiperia qe thonin ka ateista shume lol
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njeriu ka nevoj te rizgjohet,te mos jete preh llogjike e perrallave biblike dhe kuranore,mjafton ti ndjekesh ashtu si rite gezimi dhe urimi kush ka qef9ate sensin e miresis),,po kurresesi te mbeshtesesh ekzistencen e llogjikes se jetes njerzore mbi te tilla postulata fetare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

perrallave
Varet ke quan njeriu perralle. Nganjehere edhe te verteten e quan perralle, iluzion etj, ngase frikesohet nga ajo, apo deshiron te ece rruges me sy mbyllur, apo s'ka logjike te shendoshe, ndaj edhe e fut t'verteten ne kategorine e perrallave.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne fakt Loverdjali,se ke keq,sepse s"mund te quajsh perralla,sektet fetare,ku sidomos ne dy boshtet krysore te saj,Katoliqizmit,Myslimanizmit,,po t"u hedhesh nje sy historik,jane kryer ,luftra e krime njerzore te tmerrshme ne interes te tyre,per te fituar e mbuluar klane bindjesh e jo rrallehere ,dhe ato politike,
Ndaj mire thua ne kete pik,si mund te quhen perralla,,ecja e tyre ne kohe,jo jo.
Ketu thuhet:_Disa njerez,neper gjenerata te ndryshme, mbi perrallat e shkruara ne lashtesin e fillimit Fetare,krijuan rryma e sekte teologjike,qe shkunden boten,qe mbushen rendet poltike me bindje e ide,,krijuan luftera e jo rralle gjakderdhje.
Eh,mos harrojm te varferve u falen meshiren dhe besimin per jeten e metejshme.
Gjithesesi ky eshte mendimi im personal,s"ka pse te preket kush apo te mundohet ta llogjikoj nga e shtremberta e ime (ndoshta) ne te drejten e zotit te njerzve te krijuar nga po vete njerzia.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Njeriu ka nevoj te rizgjohet,te mos jete preh llogjike e perrallave biblike dhe kuranore,mjafton ti ndjekesh ashtu si rite gezimi dhe urimi kush ka qef9ate sensin e miresis),,po kurresesi te mbeshtesesh ekzistencen e llogjikes se jetes njerzore mbi te tilla postulata fetare.

I rizgjuar je vetem ateher kur ke nje baz besimi nevi.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .


I rizgjuar je vetem ateher kur ke nje baz besimi nevi.
Ceshtje kendveshtriesh,Afre,per mua i/e rizgjuar njeriu eshte kur,beson pastertisht ne llogjiken e shendosh njerzore.Ne ate qe jep fakte,bind dhe jep teza, dhe mbi te gjitha lufton per levrimin e metejshme te kesaj llogjike dhe kerkon prova sa me shume per te bindur veten ne baze racionale.

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ne fakt Loverdjali,se ke keq,sepse s"mund te quajsh perralla,sektet fetare,ku sidomos ne dy boshtet krysore te saj,Katoliqizmit,Myslimanizmit,,po t"u hedhesh nje sy historik,jane kryer ,luftra e krime njerzore te tmerrshme ne interes te tyre,per te fituar e mbuluar klane bindjesh e jo rrallehere ,dhe ato politike,
Ndaj mire thua ne kete pik,si mund te quhen perralla,,ecja e tyre ne kohe,jo jo.
Ketu thuhet:_Disa njerez,neper gjenerata te ndryshme, mbi perrallat e shkruara ne lashtesin e fillimit Fetare,krijuan rryma e sekte teologjike,qe shkunden boten,qe mbushen rendet poltike me bindje e ide,,krijuan luftera e jo rralle gjakderdhje.
Eh,mos harrojm te varferve u falen meshiren dhe besimin per jeten e metejshme.
Gjithesesi ky eshte mendimi im personal,s"ka pse te preket kush apo te mundohet ta llogjikoj nga e shtremberta e ime (ndoshta) ne te drejten e zotit te njerzve te krijuar nga po vete njerzia.
Ti po ngaterron mesazhin hyjnor me veprimet e njerezve qe bien nkundershtim me ate mesazh. Edhe forumi virtual ka rregulloren, dhe ka anetare te ndryshem. Nqfs nisemi nga bindja juaj, forumi i ka fajet apo rregulloreja e forumit, pse ketu ti, une apo dikush tjeter shan, nencmon, etj etj ! Pra, nuk mund ta quajsh fajtor mjekun per receten qe ta ka dhene, nqfs ti vepron ne kundershtim me keshillat e mjekut apo terapise se shkruar ne recete, shume thjeshte dhe shume logjike !
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Ceshtje kendveshtriesh,Afre,per mua i/e rizgjuar njeriu eshte kur,beson pastertisht ne llogjiken e shendosh njerzore.Ne ate qe jep fakte,bind dhe jep teza, dhe mbi te gjitha lufton per levrimin e metejshme te kesaj llogjike dhe kerkon prova sa me shume per te bindur veten ne baze racionale.

Eshte e kufizuar dhe logjika e njeriut Nevi,sadoqe te arri kulmin e te arriturave prap se prap eshte e kufizuar......E te pa kufizuar jan vetem te mira e krijusit , dhe ne kete i mesojm permes fes -bazes.Njeriu mund te jet qenje e sofistikuar por asnjher i persosur ,e kur mungon ,,persosmeria'' aty hyn mvarsia !Pra njeriu mund te arri cdo gje me trurin e ti por aqe sa i ka dhen krijusi dhunti.
 

Lauri

Donatorë
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

@Neve, receten e doktorit kontrolloje mire, se ka doktor te pa shkolle e idot qe leshojne receta ne emer te dijes qe te marrin ne qafe. ( e bukur kjo filozofija e doktorit)
Mesazhet hyjnore kane ardhe tek njeriu i thjeshte nga Profetet. Me thoni cili nga dhjetra e dhjetra Porfet, te zgjellur nga Zoti, nuk ka udhehequr beteja lufte, me versete dhe shpate ne dore.
Me thoni 1.
 

Marla

VIP
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Mesazhet hyjnore kane ardhe tek njeriu i thjeshte nga Profetet. Me thoni cili nga dhjetra e dhjetra Porfet, te zgjellur nga Zoti, nuk ka udhehequr beteja lufte, me versete dhe shpate ne dore.
Me thoni 1.
Jezusi/Isaku ndoshta
 

Lauri

Donatorë
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Jezusi nuk ishte Profet..;)
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Jezusi nuk ishte Profet..;)
E tani e kënaqe!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Evolucioni i ateizmit ne bote , nga 2005 deri ne 2012 .

Jezusi/Isaku ndoshta
T'gjithe Profetet kishin nje mision hyjnor, te adhurohet Zoti NJE, dhe te mos i behet shoq Atij. Lufterat kane ndodhur kur popujt injorant u jane pergjigjur thirrjes se tyre me lufte. Madje shume profete jane vrare, kemi shembullin e Jahjas dhe Zekerijas, ku i paten mbytur.

Ne i patëm dhënë Musait librin dhe pas tij patëm dërguar shumë pejgamberë. Isait, birit të Merjemes i dhamë argumente (mrekulli) dhe e fuqizuam me (Xhibrilin) Shpirtin e Shenjtë. E sa herë që u erdhi ndonjë i dërguar me çka nuk u pëlqeu juve, a nuk u bëtë kryelartë dhe disa prej tyre i përgënjeshtruat e disa i mbytët? (2-Bekare)​
 
Top