Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ai/ajo nuk ka shkolle !

  • Po

    Votat: 18 29.0%
  • Jo

    Votat: 44 71.0%

  • Totali i votuesve
    62

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Jo domosdo ajo që mendoj do të duhet të puthitet me ato që mendon dhe ti. Dhe jo domosdo duhet që secili në forum të mendoj si ty, duke i qëndruar pas secilit me replika për të imponuar mendimin nuk besoj se arrijmë në një pikë ku debati merr formë normale. Ai është mendimi im dhe unë i qëndroj pas, solla disa nga emrat që nuk kanë një diplomë dhe që kanë arritur diçka në jetë, madje kanë revolucionarizuar idetë dhe konceptet e së kaluarës, për të shpjeguar se nuk është shkolla dhe titujt akademik që njeriu i ka në jetë për të qenë një partner i mirë një jetë. Ashtu si edhe hapësja e temës në fillim ka thënë se ka njerëz të suksesshëm të cilët nuk kanë një shkollë, këtë mendim me pasuesin e dytë të temës e ndaj dhe unë.
Viza-vijë me këtë postim dhe postimin tim paraprak, mendoj se mungesa e një diplome, certifikate nuk është arsye për të gjykuar një partner të ardhshëm të mundshëm.
Une te bera replike vec per te hequr ate Tiger Woods nga lista e atyre dy emrave te tjere sepse duke i vene ate woods-in prane atyre i ndot edhe ata sepse ai eshte negativi . Ti ke mendimin tend ,mbaje ,une thjesht thashe dicka te ditur boterisht (mjafton qe te kesh lexuar nje gazete sporti nga viti 2010-2012 dhe flitej gjithe kohes per kete njeri te kalbur)
 

Vvetoni

Anëtar
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

:)) Vetono ky komenti i jot eshte nje koment i nje njeriu me shkolle.

Tani te kapim pak diskutimin ne dy pika.
Sigurisht diplloma ste ben njeri.
Sigurisht njeriu ,pjalmi, shpirti dhe formimi i tij me miresi nuk eshte ceshtje shkolle.
Kjo ska vend per diskutim.
Por dhe rastet e te sukseseshmeve pa dipllom dhe aq te larte ne sfera shoqerore jan shume pak.
Jan pak fare te paperfillshem ne krahaim me rastin ,kur mosshkollimi i nje shoqerie con ne analfabetizem ne kthim traditash ku vret injoranca,ku ritet dhe rregullat behen prehistorike.
Kemi pjesen e asaj mase ku e duan dijen dhe e thithin me qejf,per kete kategori njerzish ska shume rendesi ne mori nga auditore studentesh apo neper nje ambjent preceptiv te shoqeris ku jeton.
Fakti qe shoqeria eshte diferencuar nje pjese me dipllom dhe pa dipllom.PEr ta numd te themi pak thjeshte ose.
E thene pak shqeto pjesa e dipllomave shet trurin.(flas per diplloma efektive)
Pjesa e te pa-dipllomuarve shet fuqin fizike dhe krahun e punes ne te shumten e rasteve.
Ja pra nuk luhet vetem forma e komunikimit ne nje terminologji te kenaqshme kafeneje apo idesh,por dhe vete mireqenia e individit.
Te anashkalojme edhe pak shakat,askush nuk paragjykon as masen e paformuar ne terma social te kuptushmeris deri ne masen e produktivitetit te iderave dhe pasurimit filozofik apo psikollogjik(le ta quajme keshtu shkollimin e mos ta cungojme formimin njerzor ne nje dipllom,por pak me shum. Cfare permbledh ne vetvete nje mire formim i nje individi te shendetshem,ne thithjen e nje informacioni dhe dije pozitive)
Permbledh qetesin ,permbledh lirshemirn dhe jetesen e nje jete sociale pa dogma,pa dhune pa shkalle kriminaliteti e vjedhje ne % te larte e shume e shume element te tjere.
Pra nje karton eshte nje karton dipllome por ne qofte se per ate karton dipllome kemi punuar sistematikisht, ne kemi fituar bashke me te nje njohuri te pergjithshme qe duhet vlersuar,qe eshte pozitive per individin dhe vete shoqerin ne tersi.
Kaq.
Gjithesesi ndryshueshmeri ben jetesen me ngjyra,brilanti talenti dhe i zgjuari me apo pa dipllome do gjeje formen, vetveten dhe do caj ne jete. Kete as se ve ne dyshim.
Nje gungull me ARn dhe ADN e tij gjenetike ne dac me shkolle, ne dac pa shkolle ai kungull do jete perseri.
Biles me mire pa shkolle se me shkolle.
Sepse rastet me te turpshme te shkollimit jan ,kur nje i "shkolluar" nuk flet dot si nje i shkolluar.Pikerishte ketu nis degradimi i kolapsit shoqerore.
Vetono te citova,por ty koncepti shkon ne pergjethesi te debatit..:)


Përshëndetje Never ti ti

Para se gjithash pa keqkuptuar replikat e mia të deri tanishme, unë besoj se edukimi dhe përparimi i femrës është baza e zhvillimit të shoqërisë, sepse duke edukuar femrën ne kemi edukuar botën( kërkoj ndjesë sepse kjo pjesë edhe mund të keqkuptohet, por kur them "ne" e kam për shoqërinë në përgjithësi).
Në vijim ne mund të kemi raste të ndryshme dhe nga jeta e përditshme, të sukseseve e të dështimeve të atyre që njohim si persona të famshëm nga bota, por dhe të atyre që i njohim vetëm personalisht, me ose pa diploma ose më saktë me ose pa formim formal shkollor, dhe për këtë arsye duke qenë se unë besoj se gjërat janë relative, konceptualisht nuk do të mund të paragjykoj dikë që nuk ka formimin e duhur shkollor formal.
Sot, por dhe para, gjenerata nuk është se u është mundësuar të kenë një shkollim formal, dhe pa dyshim unë mendoj se edhe përkundër këtij fakti, shoqëria jonë nuk është se dhe ka ngecur në konceptet e zhvillimit të përgjithshëm shoqëror.
Gjithmonë ka elemente të tillë në shoqëri që edhe janë të kriminalizuar, dhe sigurisht dhe mungesa e një edukimi bazik fillor mund të jetë si shkak për këtë gjë, por ama nuk është se mund gjykoj dike i/e cili/a nuk ka pasur mundësi të këtë shkollimin e duhur, ka gjetur mundësi që me ndonjë profesion të arrij diçka në jetë dhe të bëhet i suksesshëm të i imponohet me patjetër ideja që të e ketë diplomën dhe formimin shkollor. Ai/ajo edhe si autodidakt ka mundur të mësoj mjaftueshëm sa për të pasur arritje që të impresionojnë, dhe për këtë besoj që mund dhe të pajtohemi, por në fund fare dua të ri postoj faktin se unë nuk do e gjykoj një person në bazë të diplomës, sepse jo domosdo ajo të sjell sukses, dhe jo domosdo ajo të formon si njeri.

Faleminderit :)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Eshte interesant qeshtja e shkollimit . shum njerz nuk kan mbaru fakultetin po jan aqe te zgjuar dhe lexojn aqe shum sa ti mendon vertet se ka mbaru edhe dokteraturen.Por ka edhe till ,sa kan mbaru Dr. por jan aqe papak nga truri sa ti habitesh si ka mbaru madje me rezultatin me te lart.(un njoh disa emra qe edhe jan profesore)shkolla eshte model, sikur ato se punojn femrat pun dore thoshte (babi im)krejt strumbullari eshte te truri cfar kapaciteti ka te funksjonoj .e rendesishme te gjeshe nje gjuhe te perbashket me partnerin tjerat do jen ok.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Vetem te eshte e bukur goca qe te flene zemra ime :luv: Se sa per shkolle dhe gjerat dytesore s'do te ishte problem .
 

Soulmind

oNcE...
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ume kam 2 propozime per beqaret:p

Veton dhe Malsi:

Njoh nje vajze. Sh e bukur inteligjente vajz e mire puntore edukuar. Punon rrobaqepse ne nje fabrike. Ka 8 vite shkolle. 20 vjrc. Do pranoni ta njihni?
Apo tju prezantoj me nje tjeter e cila i ka te gjitha ato qe cilesova me siper por nuk punon rrobaqepse por eshte doktoreshe ne spital.


Per Arfenillen dhe Zinen.

Kam 2 cuna per ju;
Te dy me shtepi te mire. Inteligjent te pashem. Njeri punon murator se nuk beri dot shkolle.ama i pelqen te punoj murator Ose kamerier, (dmth pune jo profesionale) se ben sh lek.
tjetri eshte arkitekt dhe ka zyre tijen.(mundte ishte dhe jurist, ekonomist, etj)
Ke do zgjidhni te njihni?

Mu pergjigjni sinqerisht dhe thoni te drejten. :D

Ne teori te thajme te gjithe ne ama mua sme mbushet mendja kurre qe nje vajze si Zina do dilte per kafe me nje cun duke e ditur qe s'ka shkolle. Lere ca komenton ketu po he lol
p.s. ju paragjykova gabim ndoshta ama keshtu e mendoj:D

Mgjth I qendroj idese qe Njeri nuk te ben shkolla absolutisht, por nqs keni disnivel do ju duhet sh pune ne te ardhmen te mos lindin ndjenja inferioriteti tek njera apo tjetra pale.. Nejse, me hamendje flas xhanem :p
 
Last edited:

Soulmind

oNcE...
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

por në fund fare dua të ri postoj faktin se unë nuk do e gjykoj një person në bazë të diplomës, sepse jo domosdo ajo të sjell sukses, dhe jo domosdo ajo të formon si njeri.

Faleminderit :)
Nuk po flasim per gjykim te individit me apo pa shkolle, po flasim a do martohesh me nje vajze djale qe s'kane arsimin qe ke dhe ti. Jane 2 gjera komplet te ndryshme.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Si mbetem beqar ne muratoret more aman :p

O e marr me shkoll o vdes :p pse femij budallej do bej une :D
 

Marla

VIP
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Tiger Wood, do të ishin partner ideal për shumë femra në botë, edhe pse nuk kanë një diplomë. Konceptualisht, cila do ishte vlera e tyre nëse ata do të kishin një diplomë në ekonomi, juridik, dhe gjetiu? Do të ishin normal me një rrogë normale dhe punë normale, ata guxuan për me tepër.
Sa i përket përgatitjes shkollore, e konsideroj si diçka që nuk do të duhej të paraqes pengesë, ka gjëra më të rëndësishme se sa një diplomë, një certifikatë apo një shkollë. Njoh shumë të tillë që para emrave të tyre mbajnë parashtresa të titujve akademik të arritur, por që janë të qelbur brenda nga aspekti i edukatës dhe respektit, u vlon ideja se janë "dikushi" në jetë. E çfarë të duhet një partner i tillë në jetë? A mos do jetosh me doktoratën e saj/tij ? Jo pash besën.
nuk po flasim per gjenite/talentet por po flasim per njerez te zakonshem :)
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ume kam 2 propozime per beqaret:p

Veton dhe Malsi:

Njoh nje vajze. Sh e bukur inteligjente vajz e mire puntore edukuar. Punon rrobaqepse ne nje fabrike. Ka 8 vite shkolle. 20 vjrc. Do pranoni ta njihni?
Apo tju prezantoj me nje tjeter e cila i ka te gjitha ato qe cilesova me siper por nuk punon rrobaqepse por eshte doktoreshe ne spital.


Per Arfenillen dhe Zinen.

Kam 2 cuna per ju;
Te dy me shtepi te mire. Inteligjent te pashem. Njeri punon murator se nuk beri dot shkolle.ama i pelqen te punoj murator Ose kamerier, (dmth pune jo profesionale) se ben sh lek.
tjetri eshte arkitekt dhe ka zyre tijen.(mundte ishte dhe jurist, ekonomist, etj)
Ke do zgjidhni te njihni?

Mu pergjigjni sinqerisht dhe thoni te drejten. :D

Ne teori te thajme te gjithe ne ama mua sme mbushet mendja kurre qe nje vajze si Zina do dilte per kafe me nje cun duke e ditur qe s'ka shkolle. Lere ca komenton ketu po he lol
p.s. ju paragjykova gabim ndoshta ama keshtu e mendoj:D

Mgjth I qendroj idese qe Njeri nuk te ben shkolla absolutisht, por nqs keni disnivel do ju duhet sh pune ne te ardhmen te mos lindin ndjenja inferioriteti tek njera apo tjetra pale.. Nejse, me hamendje flas xhanem :p
Nese eshte inteligjente dhe e edukuar, shto faktin qe qenka dhe sh e bukur (se me cmendi fisi duke me thene ,zgjidh nje goc te bukur dhe te zgjuar dhe te jete nga familje mir , dhe jo si keto gocat e sotme qe bredhin neper muzikerka e lokale me drogaxhinj :p ) dhe meqenese dasma ime (sepse ne familje nuk kemi bere asnjeher gezime, vec fatkeqesi kemi pasur, por jeta eshte para per gezime) eshte garantuar nga nje testament qe dikush ka lene financiarisht per nje dasem perrallore dhe qe do vihet ne zbatim vetem nese une bej dasem ,ndryshe i ngelet bashkise se Pavia-s , te gjithe presin vetem gocen qe do u prezantoj :p Kjo e para shum e mire qenka nese ka inteligjencen, edukaten dhe eshte punetore me thuaj te shkoj ta vizitoj edhe ne singapor nese eshte (per shkollen e bisedoj me te dhe nese ka deshiren do e kryej nje shkolle sepse ne kohe eshte) . Edhe te dyten do pranoja ta njihja me kenaqesi . Ti mua me servire dy shembuj ,te dy te mire kshu qe nuk refuzoj asnje ,por do me duhet te zgjedh 1 pasi te bisedoj disa here me te dyja :)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ume kam 2 propozime per beqaret:p

Veton dhe Malsi:

Njoh nje vajze. Sh e bukur inteligjente vajz e mire puntore edukuar. Punon rrobaqepse ne nje fabrike. Ka 8 vite shkolle. 20 vjrc. Do pranoni ta njihni?
Apo tju prezantoj me nje tjeter e cila i ka te gjitha ato qe cilesova me siper por nuk punon rrobaqepse por eshte doktoreshe ne spital.


Per Arfenillen dhe Zinen.

Kam 2 cuna per ju;
Te dy me shtepi te mire. Inteligjent te pashem. Njeri punon murator se nuk beri dot shkolle.ama i pelqen te punoj murator Ose kamerier, (dmth pune jo profesionale) se ben sh lek.
tjetri eshte arkitekt dhe ka zyre tijen.(mundte ishte dhe jurist, ekonomist, etj)
Ke do zgjidhni te njihni?

Mu pergjigjni sinqerisht dhe thoni te drejten. :D

Ne teori te thajme te gjithe ne ama mua sme mbushet mendja kurre qe nje vajze si Zina do dilte per kafe me nje cun duke e ditur qe s'ka shkolle. Lere ca komenton ketu po he lol
p.s. ju paragjykova gabim ndoshta ama keshtu e mendoj:D

Mgjth I qendroj idese qe Njeri nuk te ben shkolla absolutisht, por nqs keni disnivel do ju duhet sh pune ne te ardhmen te mos lindin ndjenja inferioriteti tek njera apo tjetra pale.. Nejse, me hamendje flas xhanem :p
Zina kur del per kafe nuk e pyet tjetrin " sa vjet shkolle ke? me ca note e mbarove Universitetit? Magna cum laude ke? E nqs se ke ngrihem automatikisht....
Apo ekziston koncepti qe nqs del me dike per kafe, automatikisht del per nje lidhje?
Ne fakt kur del me dike, del me qellimin ta njohesh si njeri, si karakter (sa mundesh ta lexosh, kuptohet:p) e jo ti thuash ah ti djalo sqenke gje, svlen per mua, ik nga erdhe lol.


Kam 2 cuna per ju;
Te dy me shtepi te mire. Inteligjent te pashem. Njeri punon murator se nuk beri dot shkolle.ama i pelqen te punoj murator Ose kamerier, (dmth pune jo profesionale) se ben sh lek.
tjetri eshte arkitekt dhe ka zyre tijen.(mundte ishte dhe jurist, ekonomist, etj)
Ke do zgjidhni te njihni?
Tani marim dy raste extreme sepse ashtu i mora dhe une, por ne keto dy extreme nuk permende se si jane keta dy bukurosha....Te pashem dhe inteligjent, si i mate? Sepse bukuria sot eshte 0 ( vetem femra duhet te jete e bukur:p)....
I pari sberi shkolle se smundi, por edhe do te fitoj shume leke.... kjo e ben te shkathet apo inteligjent?
Ndersa i dyti eshte arkitekt ose jurist, ekonomist por kjo sdo te thote qe shkollen e ka bere te sakte e se ka bere private, qe se ka paguar babi dipllomen e qe se ka punesuar mama???

Ne jeten reale, kam nje shoqe qe ka mbaruar nje shkolle te larte (tamam, pa leke) edhe eshte martuar me nje djal i cili ka bere vetem gjimnazin e punon ne dru - eshte artist, eshte talenti tij te perpunoj drurin.... Ata kane nje jete te bukur, kane plot subjekte diskutimi, djali eshte i lexuar e nqs ska dipllom ne mur, edhe tani pergatiten te kene nje femije. Deri ketu askujt sju be vone qe ajo ka dipllome e ai ka gjimnaz... Kur te dy punojne, te dy kane nje rroge, te dy kane nje nivel kulturor e nqs skane te njejten pergatitje.

E nje rast tjeter, prap nga rethi im shoqeror, nje shoqja ime e ngusht ka pasur lidhje 8 vjecare me nje djal qe po ashtu kishte mbaruar vetem gjimnazin e punonte si murator a vinte pllaka mermeri, se di me sakt ca pune bente ai. Gjithsesi ata kishin subjekte te perbashkta e kane pasur nje lidhje goxha te bukur, qe fatkeqsisht u nderpre per shkak te distances.

Ku dua te dal? Qe ne jete mund te takosh shume njerez, duhet te kesh kapacitetit te pranosh te njohesh cdo njeri pa e gjykuar e pa i vene nje etikete pa e njohur ende mire. Mund te kesh surpriza aty ku se pret.... Jo cdo kush qe ka nje dipllom universiteti eshte automatikisht i zgjuar, e jo cdo kush qe ska nje universitet eshte idiot dhe budalla.
Eshte normale qe me nje njeri qe te ecen muhabeti, ta pranosh ne shoqeri (+me shume nqs del rasti), pa e kondicionuar kete pune nga diplloma.
Ka gjithe ata njerez qe kane bizneset e veta, ka njerez qe kane mbaruar gjimnazin por qe kane lexuar me shume libra se sa une e tij ne nje vend....
Une spo them te vem ne lidhje nje analfabet me nje qe ka mbaruar me magna cum laude, sepse asnjeri sdo ndihej mire ne kete lidhje... Por ne momentin qe gjendet rruga e perbashket e ka nje komunikim te shendetcem, e ne lidhje nuk flitet vetem sa eshte kilja e domateve e sa kushtojne breket, besoj qe ke tere mundesite per te krijuar dhe mirembajtur nje mardhenje.

E qe te te pergjigjem pyetjes, nqs njeriu qe une zgjedh per te jetuar permbush tere kushtet qe une "pretendoj" ( te jete i Zoti vetes, te kete nje llogjik te shendetcme, te pelqej jeten familjare, te kete mundesi te me mbaj ison ne dialog, etj etj etj) nuk me pengon aspak nqs ka nje apo dy diplloma me pak se se mua.
Nuk zgjedh dipllomen, zgjedh njeriu...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Per Arfenillen dhe Zinen.

Kam 2 cuna per ju;
Te dy me shtepi te mire. Inteligjent te pashem. Njeri punon murator se nuk beri dot shkolle.ama i pelqen te punoj murator Ose kamerier, (dmth pune jo profesionale) se ben sh lek.
tjetri eshte arkitekt dhe ka zyre tijen.(mundte ishte dhe jurist, ekonomist, etj)
Ke do zgjidhni te njihni?
Ti shoqe a po shperndan femra e meshkuj keshtu per biznes a:cekic: shiko se kjo eshte kontraband dhe denohesh rende per ket veper penale :cekic:

E para e pune,s pothujse shumicen se doja ti thoja un i ka then zina (zina flm se me kurseve energjin)e dyta , un do e martoj se eshte njeri se ndaje gjuh te perbashket ... e jo se ka diplom (kuptohet se nuk nevlersohet shkollim asnjhe ) por duhe mos harru se ai nese ka marr diplome,, ai ka marr psh nje nje lende se ka zgjedh ,per tjera mund te jet i lare nga truri .Pra me pak fjal un do martohem me dike se me thot gjuha e zemres < se ja ky eshte pjesa qe ty te plotson ... duhet par edhe gjerat nga ana tjeter... sa ne kemi shkoll per te kerku nje shum me te lart se vet ne .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Pse k'to gomeret me shkolle, mos valle na kane nxjerre ne drite... k'to po e shkaterrojne njerezimin, sot.

Mjafton te jete punetor/e, dhe te kete mendjen ne vend.
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ahhh thuaj c'ngelem ne der ne te pashkolluarit .... :D
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ti beson qe une po mbroja dike tjeter, por nga e di qe spo mbroja veten nga nje njeri qe me kishte zhgenjyer sepse skishte dashur te kishte nje lidhje me mua se skisha shkolle lolPo nqs e rilexove edhe njehere, ku e lexove ne teme qe pa shkolle dmthn analfabet? Tani spo behet me fjala per 8vjecar e gjimnaz, se njerzit nuk pretendojne aq... por beteja eshte shkolla e larte. Shkolla s'eshte bere per te gjithe, disa skane neurone, disa skane durim, disa kane nje talent qe mbase nuk kerkon shkolle qe ta praktikojne...ose ose ose... shkaqe ka me thes.
Pse kapem tek cilesia dipllomave? Sepse njoh diplloma 0 e diplloma me vlere:)

E kuptoj, se spo them te maresh nje qe sdi as te te shkruaj emrin e jo me letra dashurie lol por nje qe ka ndaluar tek gjimanzi,e ka mbaruar...ku qendron problemi? Ka pas kohe me zgjeru horizontin e njohurive me 12 vj shkolle:p

Nuk te akuzova qe se ke kuptuar, kisha vene NQS - pra e kisha vene ne dyshim lol, duhet te beje e kursin e psikollogjis kundert se te mungon rend.Ps: gezohem si perhere po mundohesh te me rikujtosh rrugen tende te dipllomuar, por sme impresionon shume, sepse gjerat nuk thuhen, por tregohen e vertetohen lol se fjale e une kam shume:p

Une kam vec klases e pare dhe gjysmen e te dytes, ne Vlore Teli Ndini.... lol
Ja hegsha zemren shkolles se Teli Ndinit se ka nxjerr dy nxensa yje me talent Ty Teta Zina dhe Mua sigurisht lolsmund ta lej veten time jasht duke dit qe kam qen pjes e ksaj shkolle..
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Zina kur del per kafe nuk e pyet tjetrin " sa vjet shkolle ke? me ca note e mbarove Universitetit? Magna cum laude ke? E nqs se ke ngrihem automatikisht....
Apo ekziston koncepti qe nqs del me dike per kafe, automatikisht del per nje lidhje?
Ne fakt kur del me dike, del me qellimin ta njohesh si njeri, si karakter (sa mundesh ta lexosh, kuptohet:p) e jo ti thuash ah ti djalo sqenke gje, svlen per mua, ik nga erdhe lol.
Tani marim dy raste extreme sepse ashtu i mora dhe une, por ne keto dy extreme nuk permende se si jane keta dy bukurosha....Te pashem dhe inteligjent, si i mate? Sepse bukuria sot eshte 0 ( vetem femra duhet te jete e bukur:p)....
I pari sberi shkolle se smundi, por edhe do te fitoj shume leke.... kjo e ben te shkathet apo inteligjent?
Ndersa i dyti eshte arkitekt ose jurist, ekonomist por kjo sdo te thote qe shkollen e ka bere te sakte e se ka bere private, qe se ka paguar babi dipllomen e qe se ka punesuar mama???

Ne jeten reale, kam nje shoqe qe ka mbaruar nje shkolle te larte (tamam, pa leke) edhe eshte martuar me nje djal i cili ka bere vetem gjimnazin e punon ne dru - eshte artist, eshte talenti tij te perpunoj drurin.... Ata kane nje jete te bukur, kane plot subjekte diskutimi, djali eshte i lexuar e nqs ska dipllom ne mur, edhe tani pergatiten te kene nje femije. Deri ketu askujt sju be vone qe ajo ka dipllome e ai ka gjimnaz... Kur te dy punojne, te dy kane nje rroge, te dy kane nje nivel kulturor e nqs skane te njejten pergatitje.

E nje rast tjeter, prap nga rethi im shoqeror, nje shoqja ime e ngusht ka pasur lidhje 8 vjecare me nje djal qe po ashtu kishte mbaruar vetem gjimnazin e punonte si murator a vinte pllaka mermeri, se di me sakt ca pune bente ai. Gjithsesi ata kishin subjekte te perbashkta e kane pasur nje lidhje goxha te bukur, qe fatkeqsisht u nderpre per shkak te distances.

Ku dua te dal? Qe ne jete mund te takosh shume njerez, duhet te kesh kapacitetit te pranosh te njohesh cdo njeri pa e gjykuar e pa i vene nje etikete pa e njohur ende mire. Mund te kesh surpriza aty ku se pret.... Jo cdo kush qe ka nje dipllom universiteti eshte automatikisht i zgjuar, e jo cdo kush qe ska nje universitet eshte idiot dhe budalla.
Eshte normale qe me nje njeri qe te ecen muhabeti, ta pranosh ne shoqeri (+me shume nqs del rasti), pa e kondicionuar kete pune nga diplloma.
Ka gjithe ata njerez qe kane bizneset e veta, ka njerez qe kane mbaruar gjimnazin por qe kane lexuar me shume libra se sa une e tij ne nje vend....
Une spo them te vem ne lidhje nje analfabet me nje qe ka mbaruar me magna cum laude, sepse asnjeri sdo ndihej mire ne kete lidhje... Por ne momentin qe gjendet rruga e perbashket e ka nje komunikim te shendetcem, e ne lidhje nuk flitet vetem sa eshte kilja e domateve e sa kushtojne breket, besoj qe ke tere mundesite per te krijuar dhe mirembajtur nje mardhenje.

E qe te te pergjigjem pyetjes, nqs njeriu qe une zgjedh per te jetuar permbush tere kushtet qe une "pretendoj" ( te jete i Zoti vetes, te kete nje llogjik te shendetcme, te pelqej jeten familjare, te kete mundesi te me mbaj ison ne dialog, etj etj etj) nuk me pengon aspak nqs ka nje apo dy diplloma me pak se se mua.
Nuk zgjedh dipllomen, zgjedh njeriu...
:kapele::kapele::kapele::bravo::bravo::respekte:
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

vallahi me ket mendje qe kom un, as qe jom tu marttu hic
epo ska lezet un me shkoll tmorr 1 baarbon rrugesh me 8 vjecare
si tjem vet do e marr e burrin
sa per shoqet e tua te trashegohen, tken jet tlumtur por un flas per veten ate cka dua vet jo cka bejn te tjerat
Mir moj xhan mir ti mire e ke kur thua qe je me shkoll e sja vlen te maresh nje barbon ..Por jeta te sjell te papritura kur nje dit barboni behet princi jot dhe pse per te tjeret mund te jet barbon ...Mai dire mai :D

Shkollimin personalisht nuk e shikoj si nje kriter baz tek nje lidhje... Nuk esht shkolla ajo qe te ben te duash nje njeri nuk jan profosionet qe mund te maresh nga shkollimi dhe nuk jan as dipllomat ato qe te bejen te dashurosh ..Dashuria nuk njeh shkollim ...

Shkollimi po vlen per shum gjera te tjera ne jet por jo per dashurin..Ti shikon nje person te pelqen dashurohesh me te e zbupn qe nuk ka shkoll ca do besh do e lesh se esht i pashkolluar??? nderkoh qe ti bernda vetes e ndjen qe e dashuron dhe srri dot larg tij/saj..

P.s..Njoh dhe njerez me shkoll qe duke pretenduar o mar njeri me shkoll o ska ..Kan perfunduar beqar dhe skan arrit kurr te marin ate qe pretendonin....
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Zina kur del per kafe nuk e pyet tjetrin " sa vjet shkolle ke? me ca note e mbarove Universitetit? Magna cum laude ke? E nqs se ke ngrihem automatikisht....
Apo ekziston koncepti qe nqs del me dike per kafe, automatikisht del per nje lidhje?
Ne fakt kur del me dike, del me qellimin ta njohesh si njeri, si karakter (sa mundesh ta lexosh, kuptohet:p) e jo ti thuash ah ti djalo sqenke gje, svlen per mua, ik nga erdhe lol.
Tani marim dy raste extreme sepse ashtu i mora dhe une, por ne keto dy extreme nuk permende se si jane keta dy bukurosha....Te pashem dhe inteligjent, si i mate? Sepse bukuria sot eshte 0 ( vetem femra duhet te jete e bukur:p)....
I pari sberi shkolle se smundi, por edhe do te fitoj shume leke.... kjo e ben te shkathet apo inteligjent?
Ndersa i dyti eshte arkitekt ose jurist, ekonomist por kjo sdo te thote qe shkollen e ka bere te sakte e se ka bere private, qe se ka paguar babi dipllomen e qe se ka punesuar mama???

Ne jeten reale, kam nje shoqe qe ka mbaruar nje shkolle te larte (tamam, pa leke) edhe eshte martuar me nje djal i cili ka bere vetem gjimnazin e punon ne dru - eshte artist, eshte talenti tij te perpunoj drurin.... Ata kane nje jete te bukur, kane plot subjekte diskutimi, djali eshte i lexuar e nqs ska dipllom ne mur, edhe tani pergatiten te kene nje femije. Deri ketu askujt sju be vone qe ajo ka dipllome e ai ka gjimnaz... Kur te dy punojne, te dy kane nje rroge, te dy kane nje nivel kulturor e nqs skane te njejten pergatitje.

E nje rast tjeter, prap nga rethi im shoqeror, nje shoqja ime e ngusht ka pasur lidhje 8 vjecare me nje djal qe po ashtu kishte mbaruar vetem gjimnazin e punonte si murator a vinte pllaka mermeri, se di me sakt ca pune bente ai. Gjithsesi ata kishin subjekte te perbashkta e kane pasur nje lidhje goxha te bukur, qe fatkeqsisht u nderpre per shkak te distances.

Ku dua te dal? Qe ne jete mund te takosh shume njerez, duhet te kesh kapacitetit te pranosh te njohesh cdo njeri pa e gjykuar e pa i vene nje etikete pa e njohur ende mire. Mund te kesh surpriza aty ku se pret.... Jo cdo kush qe ka nje dipllom universiteti eshte automatikisht i zgjuar, e jo cdo kush qe ska nje universitet eshte idiot dhe budalla.
Eshte normale qe me nje njeri qe te ecen muhabeti, ta pranosh ne shoqeri (+me shume nqs del rasti), pa e kondicionuar kete pune nga diplloma.
Ka gjithe ata njerez qe kane bizneset e veta, ka njerez qe kane mbaruar gjimnazin por qe kane lexuar me shume libra se sa une e tij ne nje vend....
Une spo them te vem ne lidhje nje analfabet me nje qe ka mbaruar me magna cum laude, sepse asnjeri sdo ndihej mire ne kete lidhje... Por ne momentin qe gjendet rruga e perbashket e ka nje komunikim te shendetcem, e ne lidhje nuk flitet vetem sa eshte kilja e domateve e sa kushtojne breket, besoj qe ke tere mundesite per te krijuar dhe mirembajtur nje mardhenje.

E qe te te pergjigjem pyetjes, nqs njeriu qe une zgjedh per te jetuar permbush tere kushtet qe une "pretendoj" ( te jete i Zoti vetes, te kete nje llogjik te shendetcme, te pelqej jeten familjare, te kete mundesi te me mbaj ison ne dialog, etj etj etj) nuk me pengon aspak nqs ka nje apo dy diplloma me pak se se mua.
Nuk zgjedh dipllomen, zgjedh njeriu...
E t'keqen e dipllomes.......origjinal nga koha e xhaxhit :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ahhh thuaj c'ngelem ne der ne te pashkolluarit .... :D
Ty te kam thene une qe do te martoj, po prit te martohem une njehere per vete lol

Thuhet qe per cdo kapak ka nje tenxhere qe i pershtatet, keshtu qe smbetet asnjeri vetem:)
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ty te kam thene une qe do te martoj, po prit te martohem une njehere per vete lol

Thuhet qe per cdo kapak ka nje tenxhere qe i pershtatet, keshtu qe smbetet asnjeri vetem:)
E mir ja ne pritje te tenxheres jam une lol
 

Jetmira

Well-known member
Titulli: Ai/ajo nuk ka shkolle !

Mir moj xhan mir ti mire e ke kur thua qe je me shkoll e sja vlen te maresh nje barbon ..Por jeta te sjell te papritura kur nje dit barboni behet princi jot dhe pse per te tjeret mund te jet barbon ...Mai dire mai :D

Shkollimin personalisht nuk e shikoj si nje kriter baz tek nje lidhje... Nuk esht shkolla ajo qe te ben te duash nje njeri nuk jan profosionet qe mund te maresh nga shkollimi dhe nuk jan as dipllomat ato qe te bejen te dashurosh ..Dashuria nuk njeh shkollim ...

Shkollimi po vlen per shum gjera te tjera ne jet por jo per dashurin..Ti shikon nje person te pelqen dashurohesh me te e zbupn qe nuk ka shkoll ca do besh do e lesh se esht i pashkolluar??? nderkoh qe ti bernda vetes e ndjen qe e dashuron dhe srri dot larg tij/saj..

P.s..Njoh dhe njerez me shkoll qe duke pretenduar o mar njeri me shkoll o ska ..Kan perfunduar beqar dhe skan arrit kurr te marin ate qe pretendonin....
at dit qe kom shkrujt ket pergjigje kom qen me nerva :p :p :p
un i kom fut mendje tleht
o marr burr korcar ose rrij beqare :p
 
Top