Ai/ajo nuk ka shkolle !

Ai/ajo nuk ka shkolle !

  • Po

    Votat: 18 29.0%
  • Jo

    Votat: 44 71.0%

  • Totali i votuesve
    62

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
"Ai nuk ka shkolle! Si mund ta zgjedh une ate? Si mund te rri me dike qe eshte nen nivelin tim?" Nuk e di nqs i keni digjuar keto fjale por ka plot raste qe nje femer/ mashkull nuk pranon te ketr lidhje me dike qe s'ka te njejten pergatitje sa te tijen.

Tani ka 2 ane medaljeje sepse jo gjithmone shkolla te ben njeri dhe te meson dhe po ashtu une personalish njoh njerez qe s'kane ndonje arsimim te madh por jane sume te afte dhe te sukseshem.


Duhej te ndikoje arsimi ne nje lidhje ?
Aq kohe sa e do....dhe kuptohesh me te ....duhet ta gjykosh faktin e arsimimit te tij ?
Ju si do vepronit? Cfare mendimi keni mbi kete ceshtje?!
 
Last edited by a moderator:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une ja kam lene jetes kete gje nuk e ve si kusht per nje lidhje qe bej se jam djegur dhe nga te ''shkolluarat'' dhe te ''pashkolluarat''
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Uhh, cfare pyetje me spec...

Atehere une e kam degjuar tek vetja ime kete gje, jo me shume se kohet e fundit.
Mendimi im rreth ketij argumenti eshte se si meshkujt dhe femrat duhet te lidhen me njerez te cilet kane te njejtin nivel dhe te njejtin botekuptim me ta.
Shkolla nuk eshte arsyje gjykimi ndaj nje personi medoemos, po ashtu sic kane ardhur kohet sot, eshte e veshtire te gjesh nje person pa shkolle dhe te kulturuar.
Personalisht, preferoj nje mashkull me nivel intelektual me te larte se i imi, per faktin se mendoj qe rritem me shpejtesi marramendese.
Nuk do arrija kurre te rrija me nje person qe nuk eshte me larte se mua, se me karakterin qe kam, do e vija perfund menjehere...:(
 

Lolita25

So EmoTionaL

Mbase edhe ndikon shkollimi ne nje lidhje,sigurisht qe niveli i shkollimit ka efektin e vet.Per vete nuk nisem asnjeher qe te ve kusht qe ai te ket te mbaruar patjeter shkollen.Shkollimi eshte i rendesishem, mirpo nuk duhet te jet arsye qe ta nderpresh apo ta fillosh nje lidhje me nje person. Me me rendesi do ishte niveli kulturor se sa ai arsimor.


Mir e the edhe ti "ka njerez qe skan ndo nje pergatitje shkollore te madhe ama kan nje bagazh infosh, nje vizion jete sa per 3 shkolla te mbaruara..."
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Duhej te ndikoj shkolla ne nje lidhje? Them qe jo sepse sic e the dhe vete qe ka nga ato qe kan mbaru fakultetin etj etj dhe ne funde skan dy men ne koke ka dhe nga ato qe jan vetem me 7 kals dhe kan men sa per 100

Aq kohe sa e do....dhe kuptohesh me te ....duhet ta gjykosh pse ska shkolle? Hmmm une tani per tani them jo ndoshta me von nuk e di dhe pse them qe sdo ta bej kurre zhdo njeri e di vet motivin qe pse nuk ka shkoll nuk jam asnje te gjykoj :):)

Ose eshte nje gje e drejt kjo qe lidhjet te jene sipas pergatitjes? Sepse fundja duhet te flasesh me ate qe je afer dhe duhet te kesh subjekte per te folur.....

Ju si do vepronit? Ca mendime keni mbi kete ceshtje?!
Une nese do ndihesha mir pran ti dhe do ta kuptonim njeri tjetrin si duhet nuk do te kisha problem
Mendimi ime mbi ket qeshtje qe me mire mereni ne nivelin tuaj se si do ai person qe do keni pran do ndihet poshte nivelit tuaj Pastaj nese nuk ju ben pershtypje kjo gje ajde ne trashegime:D
 

bora dr

100%shqiptare
mund te jet shum me i mire nje pa shkoll si njeri sesa nje me shkoll ama mes dy te mirve qe jan nje me edhe tjetra pa shkoll sigurisht qe do zgjedh ATE EM SHKOLL!jam e sinqert!
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
E ke thene dhe ti Sweety qe ka shume njerez pa shkolle te pakten me fakte,por qe ne te ver8 jane shume me inteligjent dhe te pergatitur sesa nje qe ka shkolle.Por problemi eshte qe keta shume njerez jane gjithmone pak ne krahasim me ata qe kane shkolle.
Une personalisht gjithmone e kam menduar se ai qe duhet te kem ne krah duhet te jete me lart se mua,duhet te mesoj diçka prej tij e ai nga mua.Nga nje djale pa shkolle(e me kete nuk nenkuptoj vetem shkollen e larte) nuk kam çfare mesoj.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nga nje djale pa shkolle(e me kete nuk nenkuptoj vetem shkollen e larte) nuk kam çfare mesoj.
DMTH. ti deshiron nje mesues :cheer::pP: e mallkoj veten qe se vazhdova ate dreq shkolle te nates e te kisha futur nje diplom ne xhep :yahoo::yahoo:cdo dite e me shume me veniten shancet para biances qe kerkon burre :qaj::qaj::qaj:
 

Analistja

Anëtar i ri
Une kur u fejova isha ne vit te pare fakultet. Kurse i fejuari (sot im shoq) Ishte vetem me te mesmen, por shume i pergatitur dhe me aspirata ne jete. Pas dy vitesh edhe ai u fut ne te njejtin fakultet me mua dhe kete vit eshte diplomuar. Ok shkolla te ndihmon profesionalisht dhe ti hap dyert me lehte por per mendimin tim vlen me teper shkolla e jetes. Une nuk i thashe tim shoqi vazhdo shkollen qe te me arrish me nivel por ai e ndjeu te nevojshme me teper per punen dhe e vazhdoi. Per mendimin tim nuk duhet ta gjykojme tjetrin nese ka apo jo shkolle.
 

bora dr

100%shqiptare
e ke thene dhe ti sweety qe ka shume njerez pa shkolle te pakten me fakte,por qe ne te ver8 jane shume me inteligjent dhe te pergatitur sesa nje qe ka shkolle.por problemi eshte qe keta shume njerez jane gjithmone pak ne krahasim me ata qe kane shkolle.
Une personalisht gjithmone e kam menduar se ai qe duhet te kem ne krah duhet te jete me lart se mua,duhet te mesoj diçka prej tij e ai nga mua.nga nje djale pa shkolle(e me kete nuk nenkuptoj vetem shkollen e larte) nuk kam çfare mesoj.
kam njohur nje njeri shumeeeeee te mire, ai filloj te em gjuante:)ishte me shkoll te mesme(te lene pergjysem;)ishte shum njeri i qete i kuptueshem ne bised etje tj por ne shume muabete e vetmja gje qe bente ishte qe pohonte cdo gje qe thoja"po ashtu eshte"..dmth ekziston ajo ndenja frikes edhe inferioritetit qe filani ka shkoll edhe un kam frik te flas se mos kpus ndonje gafe!nga ana tjeter e kuptoja qe bagazhi ishte shum larg nga njeri te tjetri ne menyren e perceptimit te jetes.dikush qe ska ndjekur jeten studentore kafet lokalet aktivitetet me cuna goca e ka teper te veshtir te pranoj tek partnerja e tij e ardhshme qe ai te bej nje pune te thjeshte ndersa partnerja te bredhi te shetisi te ndjek specializimet mbledhjet darkat me koleget e punes etj etj
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Per fat te mire vlerat e nje personi nuk kane gjithmone lidhje me nje diplome. Shkolla per mua eshte vetem nje vlere plus, por absolutisht jo thelbesore.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
kam njohur nje njeri shumeeeeee te mire, ai filloj te em gjuante:)ishte me shkoll te mesme(te lene pergjysem;)ishte shum njeri i qete i kuptueshem ne bised etje tj por ne shume muabete e vetmja gje qe bente ishte qe pohonte cdo gje qe thoja"po ashtu eshte"..dmth ekziston ajo ndenja frikes edhe inferioritetit qe filani ka shkoll edhe un kam frik te flas se mos kpus ndonje gafe!nga ana tjeter e kuptoja qe bagazhi ishte shum larg nga njeri te tjetri ne menyren e perceptimit te jetes.dikush qe ska ndjekur jeten studentore kafet lokalet aktivitetet me cuna goca e ka teper te veshtir te pranoj tek partnerja e tij e ardhshme qe ai te bej nje pune te thjeshte ndersa partnerja te bredhi te shetisi te ndjek specializimet mbledhjet darkat me koleget e punes etj etj
E shtjellove cik me gjate ti...Kete mendoj dhe une.Mua me ka rastisur te njoh persona shume te mire qe nuk kishin shkolle e gjithe diskutimi ishte..Si kalove sot?Ca bere? Dmth pa argomenta...
 

vitk

Anëtar i Respektuar
mbare ju a befte zot ju qe kerkoni me shkolle
vetem nuk e di a do rrini ne forume dhe te na tregoni me ke jeni martuare me intelegjencen apo te thjeshten
e shqipe jo bene nje universitet dhe i duket vetja shkence e vecante
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
kam njohur nje njeri shumeeeeee te mire, ai filloj te em gjuante:)ishte me shkoll te mesme(te lene pergjysem;)ishte shum njeri i qete i kuptueshem ne bised etje tj por ne shume muabete e vetmja gje qe bente ishte qe pohonte cdo gje qe thoja"po ashtu eshte"..dmth ekziston ajo ndenja frikes edhe inferioritetit qe filani ka shkoll edhe un kam frik te flas se mos kpus ndonje gafe!nga ana tjeter e kuptoja qe bagazhi ishte shum larg nga njeri te tjetri ne menyren e perceptimit te jetes.dikush qe ska ndjekur jeten studentore kafet lokalet aktivitetet me cuna goca e ka teper te veshtir te pranoj tek partnerja e tij e ardhshme qe ai te bej nje pune te thjeshte ndersa partnerja te bredhi te shetisi te ndjek specializimet mbledhjet darkat me koleget e punes etj etj
Yllo pse nese dikushe rrin neper kafen neper pub ose disko ose me cuna dhe goca do te thote qe je shum i zgjuare moj ???? Amon cfare thua keshtu prsh une qe srri me djem dhe vajza do te thote qenkam pras fare ose qe sperferoj kafenet pfffff prandaj gocat dhe cunate ne shqiperi skan mendjen tek studimet sepse si te rrishe der diten neper kafene dhe duke bredhe me shoqet dhe shoket sdo keshe kurre voglia per me studju dhe te beheshe dikushe ne jet !!!
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
DMTH. ti deshiron nje mesues :cheer::pP: e mallkoj veten qe se vazhdova ate dreq shkolle te nates e te kisha futur nje diplom ne xhep :yahoo::yahoo:cdo dite e me shume me veniten shancet para biances qe kerkon burre :qaj::qaj::qaj:
MUND TE MESOSH TE SHKOSH ME LOPE ME LOL LOL :kercim::kercim:
Po ju te dy nuk mund te rrinit pa me cituar??? :p :p :p Kitrrush vazhdoje shkollen se je ne kohe...LOL LOL LOL

Cyber edhe ajo shkolle eshte,gjithmone diçka plus...LOL LOL

Qe te mos e kthejme temen ne chit chat.Personi qe do kete mua,mund te kete edhe vetem te mesmen por ate ta kete taman ama, e te dije te shfrytezoje gjitha mundesite e jetes.Te kete ate shkollen e jetes qe jo te gjithe e kane.
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Kam njohur njerez qe nuk kishin frekuentuar as bare studentesh, as fakultete, as docente e pedagoge me emer. E pikerisht keta njerez me kane habitur me etjen e tyre per te lexuar e per te marre dije, numrin e habitshem te librave qe kishin lexuar dhe informacione te tjera qe ndoshta ne universitet nuk i merr kurre. E do te doja te shtoja ketu edhe qe jo gjithmone i diplomuari e meriton diplomen qe ka. Lerini menjane keto fiksime se nuk ju cojne gjekundi.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
O ROB I ZOTI thuaji nje cike se nuk po merremi vesh po flasim per ata qe studiojne dhe behet te afte apo per ata qe rrine kafeneve dhe e marrin diplomen me leke apo me kembe perpiet dhe thone jemi intelegjente te shkolluare
Yllo pse nese dikushe rrin neper kafen neper pub ose disko ose me cuna dhe goca do te thote qe beheshe i zgjuare i diture ???? Amon cfare thua keshtu prsh une qe srri me djem dhe vajza do te thote qenkam pras fare ose qe sperferoj kafenet pfffff prandaj gocat dhe cunate ne shqiperi skan mendjen tek studimet sepse si te rrishe der diten neper kafene dhe duke bredhe me shoqet dhe shoket sdo keshe kurre voglia per me studju dhe te beheshe dikushe ne jet !!!
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
O ROB I ZOTI thuaji nje cike se nuk po merremi vesh po flasim per ata qe studiojne dhe behet te afte apo per ata qe rrine kafeneve dhe e marrin diplomen me leke apo me kembe perpiet dhe thone jemi intelegjente te shkolluare
Nese i shikone cfare shkrunje dhe ato me larte do ta kuptoshe per cfare po flasim :)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Kam njohur njerez qe nuk kishin frekuentuar as bare studentesh, as fakultete, as docente e pedagoge me emer. E pikerisht keta njerez me kane habitur me etjen e tyre per te lexuar e per te marre dije, numrin e habitshem te librave qe kishin lexuar dhe informacione te tjera qe ndoshta ne universitet nuk i merr kurre. E do te doja te shtoja ketu edhe qe jo gjithmone i diplomuari e meriton diplomen qe ka. Lerini menjane keto fiksime se nuk ju cojne gjekundi.
Kjo eshte mese e vertete.Por mendoj qe ketu po flitet duke u nisur nga fakti qe arrin te kuptosh kush e ka mbaruar shkollen taman e kush e ka marre fale babit qe paguante.Se po te ishte keshtu te gjithe te rinjte shqiptare jane ok nga kjo ane.Te gjithe neper universitete jane,por s'kane marre asgje nga ato qe duhet te merrnin
Pastaj nese une njoh nje person siç thua ti nuk mendoj qe do i veja duart para thjesht se nuk ka pasur mundesite te studioje....
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
Ore po nese ''ky'' person nuk ka mundesi te studjoj sepse prsh ne IT dhe ku do vend tjeter shkolla kushton disa nga neve fal prinderve qe dergojne donje lek dhe ka dhe nga ato qe punojne dhe pak ato pak prinderit ja dalin Por ka dhe nga keto qe duan te studjojne kan vullnet per te studjuare por skan mundesin skan para sepse univirsitete ne IT LOL LOL LOL jan me shtrenjte se nje qera shtepije LOL LOL
Si duhet te sidhemi me ket njeri jo nuk dua nje lidhje me ty sepse nuk ke mabru shkollen ???
 
Top