AAA ndihme!!

Zana1

Braveheart
Nuk ka peshe pothuajse fare, sic e shikon edhe shkopi qe perdoret eshte i gjithi plastik i lehte ... eshte apostafat per k;te pune, por prb eshte tek Superglued.

Silikoni nuk mban si ngjitese , ne Double Glazing material ... eshte me shume per sealing .

Kam perdorur glued nga me te mirat gjoja, por k'to qe punojne ne ndertim... me siguri qe kane hasur ne ndonje heavy duty ones ?
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Nje sugjerim qe , sepse sja them hic , por nisem nga fakti qe kur ngjit parketin apo objekte xhami....por per rendesa se di , por nese ke provuar aq shume , provoje e kete.

silikoni sherben edhe per izolim me sa di

Ketu profesionistet kete perdorin (silikonin)...s'besoj se eshte pa gje
 

Zana1

Braveheart


Zana me te hap nje bir majtas dhe nje bir djathtas kryet ajo pune dhe nuk do e kesh me ate problemin e ngjitesit. :D nuk do kesh me nevoja per ngjites


ose provoje njehere si thote Monique
Ti nuk merr vesh nga k;to gjera... eshte e qarte, hap vrime majtas e djathtas thote... e c'te bej me ato vrima ore... ? lere qe i bien qe te demtosh perseri parvazin e dritares ... pastaj une dua qe te ngjaj edhe pak estetike, jo vrima vrima : P

K'te palloshin , nuk e dua ... se do te me genjeje sa per te gjuajtuar rastin : p asgje nuk do te rregulloje as ky : D
 

Zana1

Braveheart
Nje sugjerim qe , sepse sja them hic , por nisem nga fakti qe kur ngjit parketin apo objekte xhami....por per rendesa se di , por nese ke provuar aq shume , provoje e kete.

silikoni sherben edhe per izolim me sa di

Ketu profesionistet kete perdorin (silikonin)...s'besoj se eshte pa gje
I perdorin ne dritare, si ngjitese ? po ashtu eshte perdoret me shume per sealing /izolim. ( Bond ne k'te kuptim dmth ) Merr parasysh edhe faktin qe kapesja eshte material kaucuk e duhet ngjitur ne Double glazing .
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
I perdorin ne dritare, si ngjitese ? po ashtu eshte perdoret me shume per sealing /izolim. ( Bond ne k'te kuptim dmth ) Merr parasysh edhe faktin qe kapesja eshte kaucuk e duhet ngjitur ne Double glazing .
Zana te thashe s'jam e zanatit, por di qe keta ustallaret per te ngjitur plintueset e parketit e perdorin dhe une kam goxha qe i kam ngjitur parketin mbi pllaka (plintueset) dhe sme ka rene asnje.
Xhama me kane ngjitur (akuariumin e peshqeve qe eshte goxha , po aq edhe metale ...

Ti kur ke provuar kaq shume , provoje edhe kete njehere, po ste beri pune shiko per ndonje opsion tjeter
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Ti nuk merr vesh nga k;to gjera... eshte e qarte, hap vrime majtas e djathtas thote... e c'te bej me ato vrima ore... ? lere qe i bien qe te demtosh perseri parvazin e dritares ... pastaj une dua qe te ngjaj edhe pak estetike, jo vrima vrima : P

K'te palloshin , nuk e dua ... se do te me genjeje sa per te gjuajtuar rastin : p asgje nuk do te rregulloje as ky : D
dergova kete se vete jam pak i zene me pune. ti nuk do vrima por poturet i paske vrima vrima lol


une nuk them hap vrima ne dritare. por ne mure. si kjo korniza qe ke ti, por kjo puthitet me dritaren/murin. Kurse nga ato qe them une thjesht hap dy vrima me trapano, dy vidat te sigurohet mire.


si shembull
 

Zana1

Braveheart
Po mire mo ... k'to jane per perdet e trasha ? Ku vihet tyli aty ?

Dritaret jane te rrethuara me parvaz,,, qe i bien te prishen behen vrima ne to.
 

Zana1

Braveheart
Desha nje variant pa vrima... sepse k'to vrimat jane nightmare ( pastaj sic thashe i humb lezetin ) Kam nga k'to llojet per perdet e trasha, njeren edhe nga k'to nuk e ka mbajtur muri e nuk e di se perse ??? me ka rene e mbylla vrimen vete, ama tani kam frike qe ta ve perseri ne te njenten vend/mase ... pasi kam frike qe nuk do nuk do te mbaje , pastaj une jam femer... dua variante nga me te lehtat, jo hap nje vrime e mbyll nje tjeter ..... e te prish murin/materialin.

Fundja Fundit me duhet te ve grilla, e ti heq materialet cope... ama me pelqen qe ti perdor materialet cope ne shtepi, pasi jane te ngrohta e i japin ngrohtesi ambientit.

Ps... Monique, do ta provoj por nuk besoj qe silikoni mban/ngjit ne Double Glazing ? Kur te kthehen k'to punetoret nga puna, mbase e kane provuar dhe kane nje perfundim te qarte.
 

Bukowski

Gjumash
ka lloj lloj silikonesh edhe ato per femrat :p, po mire po ta thote @monique ka silikon per per elasticitet ka dhe per ngjitje ose i fut nje super Attak dhe kur do ta heqesh e heq bashke me dritaren :p
 
Top