A duhet të jeni miq me ish-ët e partnerit? Ekspertët japin këtë përgjigje

Tiku

🏃 🏃 🏃
Staff member
Po ti flet nga kendi i nje djali..por me duket mua femrat me ndryshe e perjetojn ndarjen dhe ritakimin.
Epo ne fal se nuk eshte faji I’m qe nuk mbaj mend te kem qene femer ne nje jete te meparshme..:p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk e zgjata sepse ti nuk e pranon mendimin ndryshe lere me kur flasim per fakte!
Ti me prepotenc thua njoh boten mashkullore , a thua se njerezit jane copy/paste.
Ti po prape me prepotenc thua se femrat genjejne veten....

Cfare do diskutojme?
Une solla nje fakt , detaje nga nje histori imja...ti thua nuk ndodh!
Tani cfare duhet te diskutojme?

Une e shpjegova lover , qe kur dy njerez ndahen jo domosdoshmerisht duhet te ndodh me dhune e jo domosdoshmerisht ndodh te kene pengje!
Kur themi ezaurohet, konsumohet do te thote qe ska mbetur as dashuri, as erotizem, as seksualitet....nese do kishte ndjesi te tilla sdo ishim ndare!
Ndodh qe pas kesaj te mbeten ndjesi te tjera....sidomos kur mes dy njerezve ka qene respekti i ndersjellte, deshira e mire, dashuri e paster......mbetet ajo ndjesia e mire.
E pse u dashka mos ti flas? E pse u dashka ta marr inat? E pse u dashka ta urrej?
Kurre sme demtoi, kurre sme beri asgje te keqe, pervecse me fali ngrohtesi e dashuri.....
Cfare ka ktu per te genjyer veten se kuptoj?
Secili ka jeten e tij.....ndarja erdhi se ishte e pashmangshme.....miqesia mbeti sepse donim te mbeste!
Historia juaj mbetet kikirik i vetem, pra nje rast nuk perfaqeson te gjithe dhe duke u nisur nga ky fakt cdo here neper diskutime shoqerore flitet per shumicen.
Me ate cfare ti mua me drejtohesh i bie ne kundershtim me vetveten tende.
Une shoh ketu nga ti tentim per tua mbushur mendjen te tjereve se ti e ke me te drejte dhe ketu gjithashtu edhe ti nisesh nga vetvetja :d
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kam nje pyetje per ju @Monique

Do ta vazhdonit shoqerine me ish te dashurin nese i dashuri i fejuari quaje si te duash, nuk pranon?
Apo, si mendon se do te ndjehet partneri yt i ardhshem?
Nuk e ke patjeter te pergjigjesh, thjesht e bera pyetjen pasi nderlidhet me kete mesele.
Pyetja vlen dhe mund te pergjigjen edhe te tjeret.
 

Passion

Super Moderator
Staff member
Lover!

Do te pergjigjem ne teme,sapo te qetesohem keto dit,se mungon truri per te dhene nje pergjigje modeste te kthjellet (sikurse e do zakoni im). :D

Ta bej nje pyetje e une ty?

Ka e mban ate dreq telefoni ? :emoji_yum:
 

Soulmind

oNcE...
Ej, po ketu pyetja eshte a mund te beheni miq. moni thote qe po mundesh. Shumica thote jo nuk mundesh. ca ka ktu per diskutim iher. cdo njeri e di vete, plus varet nga rrethanat, ndjenjat, menyra si perfunduan gjerat. Sju marr vesh. Ajo qe thote moni arrihet vertet, kur ndarja deshirohet nga te dyja palet. Sidomos iher kur te dy gjejne dhe dike tjeter eshte akoma me e lehte. (ndoshta)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ej, po ketu pyetja eshte a mund te beheni miq. moni thote qe po mundesh. Shumica thote jo nuk mundesh. ca ka ktu per diskutim iher. cdo njeri e di vete, plus varet nga rrethanat, ndjenjat, menyra si perfunduan gjerat. Sju marr vesh. Ajo qe thote moni arrihet vertet, kur ndarja deshirohet nga te dyja palet. Sidomos iher kur te dy gjejne dhe dike tjeter eshte akoma me e lehte. (ndoshta)
Po ti avokate je ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Soulmind

oNcE...
lol
Po s'eshte pune avokatie por na lodhet kot. te dy kane te drejte ne kendveshtrimet e tyre. dmth sme duket nje teme ku ndahet me thike. as long as its nt abt haram/halal bro, everything is possible and acceptable! :p p.s. they shouldnt meet in private thoughtbz the third will be devil hahaha
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Ooo tjeter gje me pas mik ish te dashurin tend e tjeter mike te dashuren e partnerit. Ahahahahaha.
Jane dy gjera te ndryshme shume. :p
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Kam nje pyetje per ju @Monique

Do ta vazhdonit shoqerine me ish te dashurin nese i dashuri i fejuari quaje si te duash, nuk pranon?
Apo, si mendon se do te ndjehet partneri yt i ardhshem?
Nuk e ke patjeter te pergjigjesh, thjesht e bera pyetjen pasi nderlidhet me kete mesele.
Pyetja vlen dhe mund te pergjigjen edhe te tjeret.
I dashur Loverboy,
I dashuri, i fejuari , bashkeshorti perpara se te jete i tille kalon ca faza njohje. Nese une sja fsheh qe ne krye te heres perse duhet te me ndaloj?
Mendon se do jete xheloz? Do ishte xhelozi e pajustifikuar...sepse une sdo isha me te nese do kisha ende ndjenja per ate qe kam patur.
Nese veme ne funksion llogjiken , e jo instiktin e impusivitetin ....kjo pyetja siper nuk duhet te ishte.
Dhe ne fund , kupto qe gjithkush ka nje mendim, ide, vendim apo cte duash quaje , ndryshe nga ti....pranoje !

Une nuk po hedh poshte tezen e askujt , thjesht po jap pergjigje mbi ate cka une kam histori timen personale
Une boten mashkullore nuk e njoh..sepse me thene te drejten as ate te femres se njoh..njoh vetem boten time!
Dhe ne boten time ka vend per njerez qe ia dine vleren respektit.... qofshin keta ish apo ishe :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Flm per pergjigjen por nuk mendoj se iu pergjigje, thjesht imagjinove me sikur, nese, etj.
Nuk besoj qe njeriu me logjike te shendoshe do ta kishte vene ne rend te pare ish te dashurin apo te dashuren perpara te fejuarit apo te fejuares, madje as nuk do tkishte dashur te krijoje xhelozine me te vogel.
Moni, me lidhjen serioze, logjikisht duhet te marre fund cdo e kaluar. Njerezit e mendojne edhe shoqerine e thjeshte e mos te flasim per dashurine e deshtuar.
Dhe mos mendo se nuk pranoj mendimet e kunderta, thjesht po diskutojme.
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Flm per pergjigjen por nuk mendoj se iu pergjigje, thjesht imagjinove me sikur, nese, etj.
Nuk besoj qe njeriu me logjike te shendoshe do ta kishte vene ne rend te pare ish te dashurin apo te dashuren perpara te fejuarit apo te fejuares, madje as nuk do tkishte dashur te krijoje xhelozine me te vogel.
Moni, me lidhjen serioze, logjikisht duhet te marre fund cdo e kaluar. Njerezit e mendojne edhe shoqerine e thjeshte e mos te flasim per dashurine e deshtuar.
Dhe mos mendo se nuk pranoj mendimet e kunderta, thjesht po diskutojme.
E di si flet ti ...sikur njerezit marrin nje gome dhe fshijne cdo gje!
Mos ver fjale qe si kam shkruar ne gojen time..te lutem

Ti thua diskutojme por cfare po diskutojme?

Une mendoj ta bejme pushim dhe secili ne mendjen e tij :)

Une di te them qe se mohoj dot te shkuaren time....ti e mohon sepse ke frike xhelozine?
Kur ska besim midis palesh....te drejte ke...xhelozi e posesivitet do kete :)

Askush nuk eshte prone e askujt....perpiqu ta kuptosh kete!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Paragjykuese e klases se pare. Frike xhelozine? Thua mos ver fjale qe si kam shkruar, gjersa vet i kupton fjalet qe i them sikur flas personalisht per veten time :D !? Cudi !

Sdq, une e kam thene dhe do e them prap. Te jesh i sincerte me te tjeret, se pari duhet te jesh me vetveten. Ne virtualitet, ketu ne forum ka aktore te hollywoodit, qe nuk duhet shpenzuar kohe shume per ta kuptuar aktrimin dhe pergjigjet e tyre jo te sincerta. A eshte paragjykim ky ? Merre se te duash, por ne asnje moment nuk iu ke pergjigjur pyetjes sime te fundit, edhe pse nuk e ke per detyre :D

Pushim te kendshem Moni, sepse une jam i pushueshem dhe pushoj vazhdimisht tere kohen :D
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Delir e kishe Loverboy?

E para sdi c'pyetje te kam lene pa pergjigje ...se nuk shoh ndonje pikepyetje
dhe e dyta , e leme si te thuash ti si gjitholog qe je....genjejme veten dhe virtualitetin!

Rendesi ka qe mendimi yt te ndihet se ka te drejte :)

Hapja e rruges nuk behet vetem kur tjetri ka te drejte!
Behet edhe kur has me njeri qe nuk ha pyke :) , qe te jemi te qarte dhe per respekt po hap krahun....

Une mendimin e kam thene , ti quaje te genjeshtert ose real who cares.... te vrisja mendjen per mendimin tend apo te dikujt tjeter vaj medet nese do kisha jetuar nje jete timen :)

Me kollaj ne fakt do ksih qene te isha pjese e turmes e te thoja nuk ndodh e sigurisht do genjeja ..duke qene se per mua eshte ndryshe

nuk mendon?!
klb i nderuar
 

Tiku

🏃 🏃 🏃
Staff member
Perfunimisht e leme friend me benefit se edhe sqarojme punen morale edhe ate amorale. :D :D
 
Top