Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

parfum.jpg


Shmangeni sa të mundi përdorimin e parfumit. Fragrancat janë të dëmshme për shëndetin, por edhe punën tuaj. Ky është përfundimi i një studimi të publikuar në ‘Air Quality, Atmosphere & Health’. Për të arritur në këto rezultate, shkencëtarët kanë ndërmarrë një studim të gjerë në SHBA, duke vëzhguar 1136 të rritur. Fragrancat përfshijnë deodorantet, produktet e kujdesit vetjak (sapun, dezinfektant duarsh, locion, shampo) dhe sigurisht parfumet dhe kolonjat,

Studimi zbuloi se 99,1 për qind e personave ishin të ekspozuar ndaj fragrancave të ndryshme të paktën një herë në javë, nga përdorimi vetjak ose nga të tjerët përreth tyre.

Ata e bëjnë botën të vijë erë trëndafil, por fatkeqësisht 34, 7 për qind e personave të sipërpërmendur shfaqnin probleme shëndetësore si migrenë, probleme të lëkurës, astmë apo vështirësi në frymëmarrje kur ekspozoheshin ndaj këtyre produkteve.

Por fragrancat nuk janë të dëmshme vetëm për shëndetin, por edhe për punën tuaj. Studimi tregoi se 20,2 për qind e njerëzve raportuan se nëse hynin në një ambient pune dhe ndienin aromatizues ambienti apo armoma të tjera parfumesh, dëshironin të dilnin sa më shpejt jashtë tij.
g.shqip
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Lexova nje artikull nje kohe ne kohen kur ne france mbizoteronin mariat, elisabetat e me rradhe nuk laheshin
sepse konsiderohej sikur kjo i demtonte trupin, lekuren shendetin
madje as floket
perdornin vetem shampo spry qe laheshin ne te thare, keshtu puna
 

Monique

With or Without u
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Po era djerses si i behet...dmth kur hyn ne zyre dhe qellon ndonje "pastertor", kjo ca i ben hundve tona?
 

VIP

V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Un e kundra djers qe perdor mundohem ta shmang,me shkaktojn alergji parfumet.
Sa her degjoj parfum mze koka e vetem teshtij,jemi njerez te till qe si durojm dot.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Mooos...ne ngelem duke lene dhe leket mbas parfumeve, kta na thone qe qekemi duke hedh leket drejt rrenimit te shendetit tone.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Po ajo gje kuptohet se dhe parfumet permbajn kimikale.Por edhe era djers nuk durohet ......


p.s meqe jemi tek parfumet ,un ka me shum se 2 vjet se kerkoj parfumin tim te preferuar dhe nuk e kam gjet akom ketu..
pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
 

Attachments

 • pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  26.7 KB · Shikime: 0
 • pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  26.7 KB · Shikime: 0

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Sic duket scenkam edhe aq e cuditshme si disa qe me thone.. une si duroj parfumet, aspak... me lodhin aq shume hunden dhe filloj te nervozohem.... paramednoni nje person i parfumosur, dhe i djersitur te kalon pran, double trouble ..O Zot me bie te fiket.. por edhe une e kam problem, gjithe kohes kujdes te madh mos jesha edhe une ndonje problem per ndonje tjeter..
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Po ajo gje kuptohet se dhe parfumet permbajn kimikale.Por edhe era djers nuk durohet ......


p.s meqe jemi tek parfumet ,un ka me shum se 2 vjet se kerkoj parfumin tim te preferuar dhe nuk e kam gjet akom ketu..
pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg

mos e kerko, ku ka me mire se era pasterti...
 

Attachments

 • pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  26.7 KB · Shikime: 0
 • pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  pierre-cardin-pour-femme-eau-de-parfum-50ml-17floz.jpg
  26.7 KB · Shikime: 0

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

mos e kerko, ku ka me mire se era pasterti...

kuptohet...:). po ja e kam fiksim ket arom .. meqe ka vite se vetem kte perdor prandaj..
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Jam armik i parfumit.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Duke perjashtuar anti-djersen,qe perdore ne formen e kremit te DOve-es.
Nuk hedh asihere pothujse parfum!
Kam nje dior tash nja dy vjet,do kete skaduar hahahahaha
Nuk hedh me bene me dhimbje koke ,me bene alergji sic duket,se duroj dot.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Duke perjashtuar anti-djersen,qe perdore ne formen e kremit te DOve-es.
Nuk hedh asihere pothujse parfum!
Kam nje dior tash nja dy vjet,do kete skaduar hahahahaha
Nuk hedh me bene me dhimbje koke ,me bene alergji sic duket,se duroj dot.

Paskemi te njejtin problem...me prishet mideja keq fare
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Duke perjashtuar anti-djersen,qe perdore ne formen e kremit te DOve-es.
Nuk hedh asihere pothujse parfum!
Kam nje dior tash nja dy vjet,do kete skaduar hahahahaha
Nuk hedh me bene me dhimbje koke ,me bene alergji sic duket,se duroj dot.

nderro marke nev... gjej ate qe ste jep bezdi :)... un i pelqej... sic pelqej disa qe mumd ti njihja nga era qe len pas... sa per ne zyre kam bler nje fragranz pishe kur ndodh ndonje qe le ere jo te kendeshme per mua hap dritarwt e hedh ate te pishes .i leht .. te hap hundet... i fresket dhe nrml sperdor perfume me alcol...
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

nderro marke nev... gjej ate qe ste jep bezdi :)... un i pelqej... sic pelqej disa qe mumd ti njihja nga era qe len pas... sa per ne zyre kam bler nje fragranz pishe kur ndodh ndonje qe le ere jo te kendeshme per mua hap dritarwt e hedh ate te pishes .i leht .. te hap hundet... i fresket dhe nrml sperdor perfume me alcol...

Kam provuar Jana80 marka te ndryshme,por perfundimisht ka vite tashme qe rri larg tyre,ne fakt asnjehere nuk kam qene perdoruese e tyre e rregullt.Me pelqejne ca parfume te lehta fare ne arome qe kujtojne lule pranvere .
Por vetem ne ndonje rast rralle mund ti perdore.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

.​

Gjeja e pare qe me terheq tek nje femer, eshte aroma e parfumit qe perdor.

hajduti
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Pu pu sa zet i kam...mjaftohem me nje dove per djersen dhe shampo me nje arome te kendshme...sidomos kur me duhet te jem ne te njejtin vend me njerez qofte ambient apo ne makine..kjo e fundit me sjell nafti ....
 

Monique

With or Without u
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

I perdor dhe i dua parfumet.....
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

cfare arome pffffff.....kush e beri??
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

.​

Gjeja e pare qe me terheq tek nje femer, eshte aroma e parfumit qe perdor.

hajduti

Ne fakt eshte nje element feminiliteti dhe i rendesishem,sidomos kur zgjidhen me kujdes dhe jo te rende.
Gjithashtu dhe tek meshkujt.
Ama aroma te lehta gjithnje,se nganjehere te perzihet kur hedhin gjysmen e shishes,pa le ma kur e kane e parfume rrugesh e vitrinash qe mbushja behet me esenca te lira kalojne e trullosin kalimtaret dy metra pas..
 

Monique

With or Without u
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Ne fakt eshte nje element feminiliteti dhe i rendesishem,sidomos kur zgjidhen me kujdes dhe jo te rende.
Gjithashtu dhe tek meshkujt.
Ama aroma te lehta gjithnje,se nganjehere te perzihet kur hedhin gjysmen e shishes,pa le ma kur e kane e parfume rrugesh e vitrinash qe mbushja behet me esenca te lira kalojne e trullosin kalimtaret dy metra pas..

Nev psh une perdor kte si body lotion
V442352.jpg
Dhe per parfum kete
64300m.jpg

Jane te dyja erera qe ndihen dhe qe nuk shpojne hundet , por as te embla qe te te sjelli vilani ne stomak....shijojne shume :)
plus qe asnje ne zyren time nuk eshte ankuar , por direkte dallojne qe hyra une :p
 

Attachments

 • 64300m.jpg
  64300m.jpg
  29 KB · Shikime: 0
 • V442352.jpg
  V442352.jpg
  12.4 KB · Shikime: 0
 • 64300m.jpg
  64300m.jpg
  29 KB · Shikime: 0
 • V442352.jpg
  V442352.jpg
  12.4 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:

Abisi

offline✌
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

Jane ca tipa njerezish qe hedhin aq shume,sa te bejn me dhimbje koke kur ndane te njejtin ambjent.

Me karar o njerez,me karar :p
 

Aver

.
V.I.P
Titulli: Zyrtare; parfumi i bën keq shëndetit dhe punës

E perdori rralle, dhe vetem nje lloj gjithmone.
 

ida angel

:)
V.I.P
Ska lezet femra pa cik parfum, une para nje jave e bleva nje parfum isha midis gucci flora dhe black opium yvs por zgjodha te paren e pse u bera pishmend me vone...nejse
Nderkohe kur kam qen shtatzane mqs si duroja dot ererat ne vend te deodorantit perdorja sod buke me limon , eshte super as djerse as ere azgje :)
 

Monique

With or Without u

Attachments

 • k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  7.6 KB · Shikime: 0
 • k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  7.6 KB · Shikime: 0

Nicktjeter

Antarë i Respektuar

Attachments

 • k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  7.6 KB · Shikime: 0
 • k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  k_uYjBLC9gCDMjHoTEzFDFok3Vnk-V_NbLdPF7FSFCukF4mYsA.jpg
  7.6 KB · Shikime: 0

Behgjeti

Anëtar i Respektuar
Me sa di unë, parfumet e mira bëhen me nektar lulesh natyrale.
Sipas kësaj logjike të studimit, edhe aromat e mira të luleve natyrale mund të na bëjnë me dhimbje koke e të na dëmtojnë shëndetin.
Vetë nuk përdor parfume shpesh, rrallë përdor, por nuk më japin bezdi.

Tek gjinia tjetër, më pëlqen kur përdorin parfume, por jo të gjitha aromat më pëlqejnë njësoj.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Edhe une prandaj vajta lash leket per Chanelin e fundit qe ti bej dem shendetit tim :p
 

sensuu

sweet
V.I.P
Keto qe hedhin parfum me arom te fort e bejn per te terhequr vemendje...ctaksirat ne te tjeret te durojm parfum tamam si ilac mizash
 
Top