• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

"Zoti urren femrat"

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: "Zoti urren femrat"

Femra me zhvillim mental inferior? :O Na habite tani. Ku thuhet se une s'e kam hasur ndonjeher. Fakti qe 2 femra jane baraz me 1 mashkull nuk tregon inferioritet as se ka probleme mendore, por sepse natyra femres nuk eshte aq e prere sa mashkulli. Femra shpesh kaplohet nga emocionet dhe gjendja e brendshme ndikon ne gjykimin tone. le te dale nje grua e te thoje qe jo nuk eshte e vertet. ne jemi te prere dhe gjykojme vetem me mendje. (PO flas per te pergjithshme, se dhe mund te kete raste te vecanta) Ndaj nqs duhen 2 deshmitar 1 mashkull eshte baraz me 2 femra. Tani ti do me domosdo te nxjerresh qe femra ne islam eshte inferiore, por s'e ben dot mer zotri.

p.s. Mekatin e tyre e ka sjelle autorja librit jo une, une po i mbroj ;). Madje ti nqs je kaq ne mbrojtje te femres duhet ta fillosh nga kjo pike pastaj te dalesh te gjerat dytesore, si deshmia e mashkullit e femres, ;) Po aty te rreh zemra ty, tek islami. Sa na do more sa na do :p
Tema flet per te gjitha religjonet, une po flas per islami se nga ana tjeter jeni ju myslimanet ne debat. Cuditrisht me te prekurit nga ky liber.

Tani, mqs nuk e paskeni lexuar asnjeri nga ju, po e nxjerr ne drite edhe ate gjysmen trurit te femres sipas Profetit Muhamet.
Siper te solla Sahih Al-Bukhar Hadith 1.301 i cili eshte i njejti dialog mes Muhametit me femrat, me kete Sahih Al-Bukhari Hadith 3.826 se pse duhen dy femra dishmitare qe te barazohet me nje burr, ku tekstualisht pergjigjet: "Arsyeja është mungesa e trurit e gruas."

Tani nqs e kam gabim dhe hadithet nuk jane te verteta, jam une qe do kerkoj ndjes, ne te kunderten duhet ta pranoni qe femrat kane gjysem truri. (natyrisht sipas Allahut nepermjet Muhametit)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: "Zoti urren femrat"

"Arsyeja është mungesa e trurit e gruas."
Perkthim katastrofal

"This is the deficiency in her religion.", nuk perkthehet ashtu sic e ke perkthyer ti apo webfaqet ku ti zakonisht i merr ato pyetje copy-paste dhe i sjell (shihet qe as ne shqip nuk din ti shkruajsh).

Sdq, per kete pjesen e fundit, e ke 1 sqarim te bukur. Ti nuk e shiqon videon, sepse je perplot mllef dhe urrejtje ndaj cdo gje ISLAME (gje qe vetem trurit tend i ben dem, Askujt neve ne kete forum lool).

[video=youtube;GYoNDgB-jDU]https://www.youtube.com/watch?v=GYoNDgB-jDU[/video]


Dhe video tjeter per ciftin tend dhe te atyre qe i keqinterpretojne hadithet:
[video=youtube;EsE05yq5g-s]https://www.youtube.com/watch?v=EsE05yq5g-s[/video]
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Tema flet per te gjitha religjonet, une po flas per islami se nga ana tjeter jeni ju myslimanet ne debat. Cuditrisht me te prekurit nga ky liber.

Tani, mqs nuk e paskeni lexuar asnjeri nga ju, po e nxjerr ne drite edhe ate gjysmen trurit te femres sipas Profetit Muhamet.
Siper te solla Sahih Al-Bukhar Hadith 1.301 i cili eshte i njejti dialog mes Muhametit me femrat, me kete Sahih Al-Bukhari Hadith 3.826 se pse duhen dy femra dishmitare qe te barazohet me nje burr, ku tekstualisht pergjigjet: "Arsyeja është mungesa e trurit e gruas."

Tani nqs e kam gabim dhe hadithet nuk jane te verteta, jam une qe do kerkoj ndjes, ne te kunderten duhet ta pranoni qe femrat kane gjysem truri. (natyrisht sipas Allahut nepermjet Muhametit)
Po jo mo Laur se une s'po prekem hic, as nga ky liber as te ngrihet e tere bota, por per efekt diskutimi po vazhdojme me tej ne. Dhe une ate qe shkrova e bera, se kushedi nqs dikush do te dij si eshte ne fe? ky eshte mendimi im. Kaq.
Sa per ate fjaline: "Mungese truri" hera pare qe e degjoj.:) Me siguri nqs kupton arabisht apo e pakta anglisht do e kuptoje qe ka te beje me limitimin, jo perfeksionin, pike e dobet si te thuash, sic dhe ta shpjegova arsyen me siper. :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Oj Didush sme ke kuptuar mire ! .
Plasen dhe ketej cokollatattt.. Po c'pasket qene ju te bresit sotem more aman :p.
Didush!p.s. shaka se mos prekeni ne seder ju :p
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: "Zoti urren femrat"

Po jo mo Laur se une s'po prekem hic, as nga ky liber as te ngrihet e tere bota, por per efekt diskutimi po vazhdojme me tej ne. Dhe une ate qe shkrova e bera, se kushedi nqs dikush do te dij si eshte ne fe? ky eshte mendimi im. Kaq.
Sa per ate fjaline: "Mungese truri" hera pare qe e degjoj.:) Me siguri nqs kupton arabisht apo e pakta anglisht do e kuptoje qe ka te beje me limitimin, jo perfeksionin, pike e dobet si te thuash, sic dhe ta shpjegova arsyen me siper. :)
Adithi ne fjale flet per munges qe ne italisht do thote = scarsezza di cervello. Interpretimet si gjithmone jua le ne dispozicion http://next.alim.org/library/hadith/SHB/826/3

Por ka mjaft te tjera Saul: Al-Tirmidhi Hadith 3890 "Pas femrave, asgje me shume nuk adhuronte Muahmeti se kuajt"
Natyrisht nuk eshte nje kompliment per femren besoj..!

O tregimi i Aishe (gruaja e Muhametit) tek Sahih Al-Bukhari Hadith 1.490 : "Ti na ke barazuar me gomar dhe qen, O Allah....."
As kjo nuk eshte nje komplimet besoj..!
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Me hyri ne shtepi liber i keq per femrat.Nje keqe qe duhet te lexohet.
Nuk pres ndoje gje te madhe ekstra nga gjerat qe di, por gjithsesi nje liber qe ja vlen gjithmone te lexohet. (Kur ti vije rradha)

Per miqt e gjuhes italiane po ofroj parathenjen dhe faqen e pare.

dio1.jpg


FB_IMG_1579087336825.jpg

FB_IMG_1579087344817.jpg
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Duke u bazuar tek titulli..nuk ma do mendja ti urrej..por edhe me sy te mire nuk i ka ama hahahaha sepse i'u ka dhene kaq shume probleme..nje nder to te durojne meshkujt hahaha
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Top