• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Zjarri i Notre Dame/Habisin mediat serbe: Shkak, flamuri i Kosovës

Frank

1+1=3
Ndërsa hetuesit po kërkojnë ende shkakun e zjarrit që dogji katedralen me famë botërore Notre Dame në Paris, dy tabloidë serbë pohojnë se e njohin shkakun e zjarrit në kishën gotike të shekullit të 12-të: Një flamur fluturues kosovar.
Tabloidët “Alo” dhe “Informer” raportuan në faqet e tyre të internetit më 15 prill duke thënë se zjarri tragjik ishte “ndëshkimi i Zotit” për fluturimin e flamurit kosovar së bashku me disa të tjerë gjatë një ceremonie në nëntor në katedrale për të shënuar 100 vjetorin e fundit të Luftës së Parë Botërore.

26C044CC-5D5C-4E81-B7DF-068D51EFC322_w650_r1_s.jpg


Notre Dame shfaqi flamurin e “shtetit të rremë” të Kosovës dhe për këtë arsye “tani po shkatërrohet nga një zjarr shkatërrimtar”, shkruhej në faqen e internetit të gazetës “Informer”, duke treguar një foto me tym që dilte nga katedralja së bashku me një fotografi të hollit me disa flamuj, përfshirë Kosovën.

77E9D786-0BDD-49A9-9D12-05A79F1DE3D4_w1597_n_r0_st-600x338.jpg


Faqja e internetit e Informatorit më vonë e tërhoqi lajmin pa dhënë shpjegime.
Faqja e internetit në “Alo” shtoi se shfaqja e flamurit vitin e kaluar në Notre Dame ishte si “pështyrë për viktimat serbe” nga lufta brutale në Kosovë gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë në vitet 1990 – kështu që zjarri ishte ndëshkimi për vendosjen e flamurit të Kosovës.
“Alo” më vonë e tërhoqi lajmin. Në kohën e zhurmës rreth vendosjes së flamurit, zyrtarët në Notre Dame thanë se zgjedhja e flamujve që u vendosën në ceremoni u bazua në një listë të zyrtarëve të ftuar të hartuar nga qeveria franceze.

Balkanweb.com
 
Top