Zhgarravina...dedikuar vetes!

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Une nuk iki..nuk fshihem siç mendojne ata..
thjeshte mbyllem ne dhome..ne guacken time..
Nuk eshte se nuk i dua o nuk besoj tek ata,
por kam nevoje te rri vetem..te degjoj vetveten..

Ajo dhome eshte gusha..flluska ime..
sa lote, mendime..e ndjenja
do te mbesin brenda atyre mureve..pergjithmone!..

**********************

Do ti trazoj yjet ...
me nje dore te nxituar....
nervoze...si ne faj
Do ti trazoj yjet...
pluhuri i tyre te bjere mbi toke..
te ndricoje mendjet tona
te erreta ashtu si jane..
Do ti shpupuris yjet...
si borzilokun ne mengjes...
po kam frike se...
nuk na mjafton!

02RGWmK6Veo&t=1&usg=__zQlpwIpaNNIflzpKJok--lmInIk=.jpgKoha perfundimisht triumfon,
sado lufte t'i hapesh.
Fillimisht zbehet shija,
pastaj aroma, ndjesia e prekjes, zeri,
kujtimet vizuale rikthehen me shume
si flash dhe ato te fundit,
kujtimet qe i perfshijne te gjitha shqisat
clirohen nga emocionet
dhe behen thjesht ngjarje,
fragmente te se kaluares,
pa arritur te shkaktojne shkendija....
Ndoshta e vetmja gje qe shkaktojne jane,
adoptimi i shprehjeve te tipit : "ehhhhh c'ti besh, keshtu e ka jeta.


***************

Eshte pjese e jetes, e di...
Disa dyer mbyllen ne momentin me te bukur,
e ca te tjera hapen kur jemi gati te heqim dore...
Vitet kalojne...por
problemi gjithmone eshte i njejti..
Te gjejme forcen per te mos shikuar mbrapa...
per te lene pas dyerve ate qe duhet ...
Te gjejme forcen...te kapercejme
pragun e asaj...

JwH74iXIKFw&t=1&usg=__jz54qp-4LRRMRTBgWYXfSZgs6ig=.jpg

************

Ja ku jam serisht une...mendimet e mia pafund, hidherimet dhe menyra ime e te llogjikuarit. Une ngjis edhe zbrese shkallet e shpirtit, duke kaluar nga njera gjendje emocionale ne tjetren. Eci mes labirinteve te ngaterruar te llogjikes, dhe aty qaj, qesh, flas, hesht...luftoj per te mbijetuar.Kujtoj caste, gjest, momente qe for...mojne ditet e mija. Grimca te dites qe shendrrohen ne magjike nga zeri e bute i nje engjelli qe s'te le te ndihesh vetem, nga shikimi i saj qe te ben te ndihesh e rendesisheme....qe te kujton se mbase nuk ekziston me per asnjeri, po per ate je aty! Sa do i "vogel" te jesh si njeri, sa do i brishte apo i pasigurt te jesh...nuk je i padukshem!
fDukQwG3pko&t=1&usg=__1PwgIEkIOBVOzRENm-aNlujvSbY=.jpg
 

Attachments

 • 02RGWmK6Veo&t=1&usg=__zQlpwIpaNNIflzpKJok--lmInIk=.jpg
  02RGWmK6Veo&t=1&usg=__zQlpwIpaNNIflzpKJok--lmInIk=.jpg
  6.2 KB · Shikime: 0
 • fDukQwG3pko&t=1&usg=__1PwgIEkIOBVOzRENm-aNlujvSbY=.jpg
  fDukQwG3pko&t=1&usg=__1PwgIEkIOBVOzRENm-aNlujvSbY=.jpg
  4.2 KB · Shikime: 0
 • JwH74iXIKFw&t=1&usg=__jz54qp-4LRRMRTBgWYXfSZgs6ig=.jpg
  JwH74iXIKFw&t=1&usg=__jz54qp-4LRRMRTBgWYXfSZgs6ig=.jpg
  12.3 KB · Shikime: 0

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

E dua naten sepse gjithmone me sjell paqe.
Paqe...ne shpirt...per nje ballafaqim mes
nates dhe mendimive, mes te panjohures
dhe te njohures, mes realitetit
dhe endrrave, mes teje dhe meje.
Gjithcka merr jete aty ne boten time, larg
cdo te keqeje, larg urrejtjes, genjeshtrave,
mashtrimit, egoizmit, smires, inatit, llafeve,
thjeshte larg gjerave qe nuk kane vlere.
Jam e tille me beso...ashtu jam
...si nje kristal delikate e brishte.
E nderkohe qe ti mendon e me gjykon..
une vazhdoj te ndertoj mure per keshtjellen time
ta mbroj sepse eshte thesari im..
vetem nje hajdut i mirfillte e posedon
kete fuqi...nje nga kto njerezit e thjeshte,
si une...qe per arsyet e njejta rrethohen gjithashtu.
Mos mendo se jetoj mes muresh...ne hije. Kjo
eshte thjeshte trillim. Mos me merr per arrogante.
Une s'dua te me shpetosh nga toka sepse jam pjese
e saj. Dua vetem te di nese ti ndjen. E nqs po,
ateher vetem buzeqesh sepse gezimi yt e zgjon
shpirtin tim si dielli mengjesin. Mos thuaj PO por
vetem me merr e vallzo me mua duke me puthur
ne faqe. Vallezo me mua mes reve naten...
ne pranine e pafundesise se yjeve, qe jane deshirat
e heshtura te asaj melodie qe kercejme me endje.
Dua te thith ajrin tend, te dehem me te,
te digjem ne zjarrin tend e te njollos lekuren me
djersen tende. Kemi nevoje per njeri-tjetrin.
Nqs pasqyrohesh tek une atehere mos hesht.
Jane vetem tinguj qe mendja ime po luante sonte
e jane vetem nje veshtrim qe ti hodhe pertej
murit tim. Sapo te dale dielli un prap do vej masken
sepse akoma skam kriju imunitet nga ligesite. Jeta
neser vazhdon me ritmin e saj dhe mua do me
duhet te pres deri sa dielli te lodhet e hena te
me sjelle tinguj te tjere...
Po le nje dere hapur paksa qe ti...
te veshtrosh nga larg se cfare behet ne shpirtin
tim...e nqs te bind nje fjale, nqs e ndjen ate fjale,
ateher je gati per te shembur murin tim....!

images
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Ajo c'ka dua,
...eshte nje shikim i thelle
qe arrin deri ne fund te shpirtit..
e ta pyes se çfare sheh aty...

Ajo c'ka dua,
...eshte nje buzeqeshje e sinqerte,
...te rizgjoje kete diell..
qe fle pas maleve te hipokrizise..

Ajo c'ka dua,
...eshte nje perqafim i ngrohte,
qe dalengadale zbret ne zemer..
e shkrin akullin e mureve te saj...

Ate c'ka dua..
...e qendisa ne qiellin e kristalte,
por yjet rane si pika loti..
nga pesha qe mbanin ato fjale..

CtpNv-zE5eM&t=1&usg=__jxOQsSdzISN4cP_NfJTDWVnKJcE=.jpg

*********
E ndjen kete fllad..?
Arrin ti degjosh pershperitjet e tij..?
..atehere flasim te njejten gjuhe..

Shiko kete qiell magjik..
Arrin ta hedhesh shikimin pertej tij..?
Atehere, mire se erdhe ne boten time!

Shikome thelle ne sy....
Arrin ti depertosh..me shikon aty ne nje cep te erret?
Faleminderit....
Me ne fund edhe naten time do ta ndricoje nje yll...

images


************

Ju ndodh ndonjehere te zgjoheni ne mengjes me buzeqeshje ne shpirt?!
E ajo buzeqeshje ju shoqeron gjithe diten, ndiheni plot energji..plot dashuri..
Ju duket sikur keni brenda nje diell gati te shpertheje e çdo buzeqeshje,
cdo shikim...cdo fjale eshte e mbeshtjellur me rrezet e arta te atij dielli....
Atehere ju keshilloj te mos hedhni tutje as edhe Cast te kesaj dite,
..t'i buzeqeshni cdo fytyre te trishte qe do te shikoni,
...te perqafoni cdo njeri qe keni perzemer,
...te shperndani perreth jush cdo rreze qe keni brenda.
Sepse sa here te jeni ju ai qe keni nevoje per nje buzeqeshje,
nje perqafim, nje fjale te ngrohte ose thjesht nje rreze te vogel
ata njerez, nuk do te hezitojne te bejne te njejten gje per ju!


**************
Kjo ishte e imja :)

Urrej veten ... qe lashe ndjenjen te merrte perpjete, qe lashe dhimbjen te me pushtoj ...
Urrej veten .. qe jam ndryshe nga ty, qe kam nje zemer dhe qe te mendoj
Urrej veten ... qe jeta me denoi te jem e pafat ... kete semundje qe po me torturon... por semundja me e madhe je ti ....
Urrej veten ... qe nuk me dhe mundesine te me njihje, te me perqafoje, te me flisje ....pastaj te me gjykoje ...
Urrej veten .... qe tregoj dobesine time ... zemren e dobet, qe te futi ty ne kthetrat e saj, duke te dhene mundesine te ndihesh ngrohte ne te mes kesaj shtrengate te madhe qe jeten e mbyt ....
Urrej veten ... qe njerzit me gjykojne pa me njohur, pa ditur kush jam, pa ditur cfare ndjej, cfare mendoj, cfare deshiroj ....
E urrej veten ... atehere gezohu tani qe arrite te me lesh te vetme ne kete shtrengate te madhe te jetes time !!!!!

Urrej veten... sepse nuk mundem te urrej dot ty ... sepse kjo jam une !!!!
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Kjo me duket eshte e Elushes :)

......Atij

.................edhe pse mundohem të të harroj, çdo ditë e më shumë ndjej mungesën tënde, dhe jeta me është shndërruar ne një kamp vuajtjesh ku netët i kalojë me lot në sy e ditët duke bredhur rrugëve dhe parqeve ku dikur shëtisnim te dy te lumtur. Shpeshherë mundohem që kurrë më mos të kujtoj dhe të mos shkruaj më për ty por ja qe nuk mundem. Brenda meje zhvillohet luftë për jetë a vdekje, mes dëshirës për të harruar dhe ndjenjës dhe dashurisë që ushqej për ty. Ne vazhdimësi e kujtoj atë çast te errët dhe akoma nuk mundë ti bindem realitetit. Të prisja me tufë lulesh ndër duar dhe në momentin kur prisja takimin e buzëve tona dëgjova fjalët qe nuk kisha dashur asnjëherë ti dëgjoja: ’’ Nuk mundem.....s’dua të takoj më asnjëherë!!!!!!!!!!!......................dita më ishte errësuar, isha mbetur i shtangur dhe posa mora vetën pak pashë se isha vetëm, qyqe i vetë, buqeta me lule qëndronte para këmbëve te mija dhe kalimtarët e rastit e shikonin me habi shtangjen time........................dhembja për ty shtohet çdo ditë e më shumë. Ndjejë mungesën e zërit tënd, buzëqeshjeve tua, puthjeve tua, shikimeve tua, budallallëqeve tua...........dhe aspak nuk i besoj me thënies: ’’ Koha shëron plagë’’. اdo ditë qëndrojë me shpresë se një ditë do te kthehesh, dhe me kthimin tënd do ti kthehet edhe kuptimi i jetës sime....... dhe gjithë atë qe pata kur ishim se bashku....................por dhembja çdo dite rritet më shumë, si për inat ajo nuk ka fund dhe lotët nuk kane fuqi ta shprehin mungesën tënde, dhe pritja bëhet e kotë. Malli për ty kurrë nuk do te shuhet dhe ndoshta valët e jetës do te me degdisin nëpër lakime te ndryshme, por beso fuqishëm se ty kurrë nuk do te harrojë...


**********

Momenti te ndan nga e kaluara si perplasje qepallash e palodhura.Kur ndihemi te vetmuar refuzojme te hapim syte.Shfrytezojme luften brenda vetes per tu rebeluar dhe perfundojme duke luftuar me mullinje ere.
Qajme se ndihemi te pakuptuar; Luftojme qe te mos dorezohemi por ne fund perfundojme te dorezohemi gjithmone per dicka. Hedhim dorashka duelesh, por s'dime nese e kemi te fituar ndonjehere te vetmen beteje: ate me veten...! Vleresojme te vleresueshmen dhe harrojme qe vleresimi s'ka asnjehere fund per te pavleren. Renditim ditet e jetes neper axhenda boshe si drure te ngulur ne toke,pa hedhur ne jete qofte te vetmen frut te shijshem,madje madje edhe nje frut qe na u dha e perdorem per te ngopur joshjen.
Tani qe e mesuam kete,kemi mesuar edhe se si ta falim veten. Me vjen per te qeshur se si kerkojme pareshtur te gjejme telat e palidhura te nderthyrjeve rastesore te fatit.Ndonjehere jemi thjesht per tu meshiruar!!!


****************

E ndersa edhe nje dite tjeter tretet duke vrapuar..duke ndjekur jeten,
papritur hedh shikimin pertej dritares dhe ngadaleson "hapin"..
...madje ndalesh perpara atij peisazhi qe jeta te dhuron...sepse nganjehere mjafton pak,
shume pak qe syte e shpirtit te te mbushen plot jete...
Si perendimi i diellit qe ke perpara....ato ngjyra aq te ngrohta,
qe ndezin ndjenjat e zbehura qe ke ne zemer...
...ato rreze aq te brishta qe rizgjojne dicka ne fund te shpirtit!

E humbur me sy e mendje pertej atij perendim reflekton me veten:
"Nese jeta eshte kaq e pafajshme perse humbim kohe duke e ndeshkuar padrejtesisht?!"

Njeriu, qenie e cuditshme!

i57mN-9BpEY&t=1&usg=__60Hk7eLOat9LrDcGTGQ_DfDoD5s=.jpg

**************

Sa hipokrite me duken njerzit ne kete nate te qete por te sperkatur me djallezi...
Thone se jeta eshte si nje loje shau, qe po nuk perdore llogjiken dhe perceptimin humbe!
Ndonjehere goditja na vjen si pa kuptuar thjesht nga nje levizje e gabuar impulsive....
Ti e levize gurin....tani eshte rradha ime!

images


***************

Ndonjehere kthej koken mbrapa, dhe per nje cast..
me shfaqet gjithcka si nje vegim i turbullt...
Per nje cast aty gjej njerzit, qe papritur mbaruan udhetimin e tyre perkrah meje,
te gjitha enderrat e humbura gjate rruges, fjalet e mbuluara me pelhurin e heshtjes,
dhe zgjedhjet qe me sollen ketu...
Per nje cast...dhe nje fllad i lehte merr me vete gjithcka!

BExPqTZauIE&t=1&usg=__R-JnXgawT-KAx_n6TMSp0teMYqw=.jpg

*************

Shpesh here e krahasoj shpirtin e njeriut me nje nje nga ato sirtaret
apo kutiat me celes qe nje njeri mban thesarin e tij: kujtimet. Aty i
flakim te gjitha ndodhite e se shkuares. Kujtimet e trishta i vendosim
ne fund, ne menyre qe pluhuri i harreses ti mbuloje sa me shpejt. Sa
me pak te dukshme e sa me pak te dijme dhe te jemi te vetdishem per to,
aq me te lumtur do jemi. Kurse kujtimet e mira i vendosim gjithmone
siper ne menyre qe sa here te kemi nje ballafaqim me kujtimet, te
kemi parasysh vetem ato te kendshmet. Por jemi qenie egoiste...e
prandaj vuajme...sepse na vret ndergjegj'ja per dicka te pabere ose
te bere, per nje fjale te thene ose te pathene...per nje kujtim...per
dicka qe ngel peng ne shpirt sa te jete jeta. Rob te pluhurit jemi!

RO4Gz-5Xn6k&t=1&usg=__WmM5QGHSc6aYLaEUM_IxaGbnegQ=.jpg
 

Attachments

 • i57mN-9BpEY&t=1&usg=__60Hk7eLOat9LrDcGTGQ_DfDoD5s=.jpg
  i57mN-9BpEY&t=1&usg=__60Hk7eLOat9LrDcGTGQ_DfDoD5s=.jpg
  11.4 KB · Shikime: 0
 • BExPqTZauIE&t=1&usg=__R-JnXgawT-KAx_n6TMSp0teMYqw=.jpg
  BExPqTZauIE&t=1&usg=__R-JnXgawT-KAx_n6TMSp0teMYqw=.jpg
  5.8 KB · Shikime: 0
 • RO4Gz-5Xn6k&t=1&usg=__WmM5QGHSc6aYLaEUM_IxaGbnegQ=.jpg
  RO4Gz-5Xn6k&t=1&usg=__WmM5QGHSc6aYLaEUM_IxaGbnegQ=.jpg
  4.9 KB · Shikime: 0

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Tingujt..

Tingujt po frymzohen
Po marrin udhe te gjate
Bashk me dallget e detit
Te shoqeruar nga nje shtrengate.

Ato po mbrrijen ngadale
Edhe ne zemren time
Po i falin melodi
Edhe jetes time.....


**********

Cudi se si nje moment i shkurter ndryshon gjithecka. Edhe pse intriga te huaja te rishfaqen para syve edhe ti sheh nje tjeter njeri brenda syve te dikujt qe mendoje se e njihje, cuditerisht zhgenjimi nuk te dobeson....te kalon shkarazi. Te godet... pastaj humbet. Cudi se si nje moment te ben te rritesh kaq shume. Edhe e sheh boten serish, lakuriqe, te piset..., te zhgryer ne jashteshqitjet e saj e serish shemtia e saj nuk ta shqyen shpresen nga shpirti....nuk te helmon. Thjesht ndjen pak keqardhje qe nje tjeter iluzion u fik...u shua, humbi dhe asgje me teper!
Jeta fillon serish. Ti je po ajo qe ishe dje. Vetem pak me e rritur. Me nje grimcez njohuri me teper...Shpirti eshte i njejti. I imi shpirt qe i reziston gjitheckaje...
Shpresat jane aty. Te mijat shpresa qe nuk shuhen kurre...

0bujeKDVjDg&t=1&usg=__mHI6t8SBi2hp89W1coKFsICPIz8=.jpg

**************

Te gabosh pa pasur frike…
te qash pa pasur turp...
te te kuptoje edhe kur nuk ke te drejte...
te mos ndjesh peshen e sakrificave...
te zhveshesh shpirtin….
te mos fshihesh pas hijeve...
te gjesh buzeqeshjen...
ai perqafim i sinqerte…
ajo puthje aq e deshiruar...
ai fllad lumturie...
Ndoshta kjo eshte dashuria...

images


*********

Bote reale apo virtuale, te dyja te cojne ne perfundimin qe femra eshte Rrugaçe. E kur i jap perkufizimin Rrugaçe, nuk e kam per prostituten e rrugeve, qe nderron meshkujt per njeqind arsye te saj, po flas per kurvellekun e shpirtit. Po flas per ate kategori femrash te uleta, te cilat vene ne perdorim gjithe ligesine qe u permban zemra per te arritur qellime qe vetem mendja e tyre i di. Duke besuar ne aftesite e nje femre fillova te ndjej keqardhje per mashkullin . Jo rralle here ndodh qe mashkulli te bjere pre’ e mendimeve djallezore te femres, te ideve absurde se si nje femer e konceptopon jeten. Menyren sesi trajton dicka qe e ka per zemer, por qe papritur e kthen ne nje prone vetjake. E duke e pasur te tille, nuk i le hapesire te jete vetvetja. E drejton seksin e kundert ne kthesat qe do ajo vete, nxiton me ritme marramendese, e nese ai papritur pengohet, apo thjesht nuk mund ta ndjeke dot me, ajo tjetersohet, behet e eger, del nga vetja, e shikon nga lart me perbuzje si per ti thene "S’je per gje"! Dhe rrezikshmeria e te qenurit femer, arrin maksikumin kur nga nje , behen dy femra, pastaj tre dhe me shume. Krijohet nje lufte e heshtur seksesh, ne te cilen rregullat jane vendosur ne heshtje prej seksit me te bukur, dhe mashkulli thjesht duhet t'i ndjeke. I pelqen apo jo, s’ka shume rendesi. Por sigurisht, nuk duhet nenvleresuar per asnje moment te vetem, se mashkulli rralle here ve trurin ne levizje, e nxjerr jashte perdorimit si nje organ te trupit te skaduar tashme, per tia lene vendit ndonje organi tjeter qe merr situaten ne dore. E kur ndodh kjo, te menduarit me koken poshte, ne vend te kokes lart, femra e humbet lojen, dorezohet....por jo per shume kohe. Eshte aq e zonja sa te marri frenat ne dore, te braktisi mashkullin qe tashme eshte kthyer ne nje objekt pa vlere, per ta zevendesuar me nje loje me terhqese. Qe te kthehem te ideja e fillimit, duhet te jesh femer qe te kuptosh djallezine e nje femre te tille. Se sa eshte e zonja gjinia femerore qe ta rrotulloje boten si te doje , kete e dine mire te gjithe...e vetmja gje qe me ngushellon ne gjithe kete mesele, eshte fakti qe jo te gjitha femrat jane te tilla....egziston ende nje perqindje qe vuajne nga naiviteti, nga ndershmeria, nga besimi i verber qe kane kundrejt gjithckaje qe e rrethon,dhe pa dyshim jane pikerisht keto femra, qe bien viktima te parat. Nuk jane meshkujt fundja ata qe demtohen me shume prej kesaj lufteje cmendurie, por femrat naïve qe bien ne kurthin e kurvave te panumerta. Eshte vertet per te ardhur keq. Ky eshte realiteti, ku ka femer , ka ligesi, ka sigurisht edhe bukuri, por kjo bukuri mbytet nga gojet e keqia, urrejtjet hakmarrjet dhe xhelozite. E ndersa nje femer e bukur ne shpirt ( c'rendesi ka sa te bukur i ka syte, buzet, apo trupin), jepet e gjitha, me gjithe ciltersine e saj, dashurine e saj per jeten, per te gezuar cdo moment ne kete bote, kurthi eshte ngritur tashme prej shpirtrave te shemtuar ne maksimum!
Eshte me mire qe nje femer naive, mos ti futet fare asaj loje! Sigurisht qe ka per te humbur, sepse ligesia fiton gjithmone ne kete jete. S'ka vend per ndershmerine! Cdo hapesire eshte pushtuar nga kurvelleku, qe me ngjan me rrjeten e nje mirimange, e cila zoteron gjithcka!


*********************

S'te besoj, o vdekje, s'te besoj.
Mos m'u drith e m'u perdrith.
S'te besoj, kot e ke s'te besoj
s;te besoj qe regjistrin tend ke hapur ,
regjister era dhe te kalbezuar.
s'te besoj qe erdhe per te me marre
s'te besoj pra s'te besoj....
Ndoshta po ulerin ne brebdesi
per kete mosbesim-marrezi
Por c'te bej qe dot ty s'te besoj?

Shpesh une i therras jets,
pergjigje nga vdekja marr.
Shpesh dua te prek jeten,
papritmas me drith ftohtesia e vdekjes.
O Zot, perse, perse papritur
vdekja ne boren e jetes perzihet?


*****************

Sonte dua te shkruaj per ty. Mendime mbase te thena nga malli, qe rritet.
Mall i pakontrollueshem, qe me shtyn me force, e ushqen kohen qe kalon.
Ne mendje edhe pa ndonje imazh, bombarohem me fjale te pavdekshme ashtu sic vete koha.
Vullkan ndjenjash qe arrin ne zemer e shkrin cdo copeza te akullta, lot te gedhendur nga enderra, asnjehere te realizuara.
Tashme te lena menjane...Asgjeja lundron ne ajer. Te heshtura stinet zevendesojne njera- tjetren.
Rreze drite kercasin mbi xhama dritaresh e ne boshllek, dyer te hapur drejt asgjese.
Ne shpirt, nje ishull i humbur ne nje det plot boje...shenja te thella te nje trishtimi te vjeter.
Fjale qe fluturojne ne erresiren e nates, e vizatojne te kaluaren e cila vret te ardhmen duke i hedhur nje perde syve te tashmes.
E kam akoma deshire te shkruaj per ty...Ty qe nuk me degjon!

1YeoRsxgOGs&t=1&usg=__2S3YE--22P9Dwh2ChjP4E2GeuZ8=.jpg
 

Attachments

 • 1YeoRsxgOGs&t=1&usg=__2S3YE--22P9Dwh2ChjP4E2GeuZ8=.jpg
  1YeoRsxgOGs&t=1&usg=__2S3YE--22P9Dwh2ChjP4E2GeuZ8=.jpg
  6.9 KB · Shikime: 0
 • 0bujeKDVjDg&t=1&usg=__mHI6t8SBi2hp89W1coKFsICPIz8=.jpg
  0bujeKDVjDg&t=1&usg=__mHI6t8SBi2hp89W1coKFsICPIz8=.jpg
  7.3 KB · Shikime: 0

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

fnnhumb18vo&t=1&usg=__8Lrvi4-EGsb_nZD48RhbqOrkkyQ=.jpg
Kerkome ne syte e nje femije,
...do te gjesh pafajsine qe kam humbur...

Kerkome ne vesen e mengjesit,
..do te gjesh lotet qe jane ngrire ne zemer...

Kerkome ne nje lendine me lule,
...do te gjesh paqen qe me ka braktisur...

Kerkome pertej nje perendimi magjeps,
...do te gjesh enderrat qe jane vyshkur...

Kerkome ne qetesine e nates,
...do te degjosh melodine e shpirtit tim..

Kerkome ne rrezet e diellit,
..do te gjesh buzeqeshjen qe me ke vjedhur...

Kerkome ne zemren tende,
...diku aty do te gjesh edhe timen...

Kerkome ne vargjet e kesaj poezie,
...do te gjesh ate qe me ka ngelur...


******************

Ndonjehere pendohet njeriu,per ato cfare ka bere dhe nuk ka bere...
..por shanset jane aq sa i vlerson....
Ndonjehere lumturi ndjen njeriu…
..nga fluturime i ne zogu apo nga nje prekje e ngrohte..
Ndonjhere hidhrim ndjen njeriu..
..nga dikush, apo nga gabimet qe ka bere
Ja pra ne ato caste, per veten dhe te dashurit e saj eshte denim...
Ndonjhere shpreson njeriu , se ky hidherim do kaloj...
Dike qe pret te vij ,apo jeta te te dhuroj ate qe pret..
Por pergjigje nuk merr, thjesht rri duke shpresuar...
Ndonjehere xhelozon njeriu..paditur perse..
Por ajo qe nuk di ,eshte nje tufe ndjenje e kot....
.sepse ai e di shume mire..thjesht ka frike..frike ta pranoje..
Ndonjehere merzitet njeriu..
..ne mes turmes nga vuajtja e vetmise
Apo nga perjetimet e paarsyeshme..
Ajo qe ka humbur eshte koha qe ka hecur kot....
Ndonjehere gezim ndjen njeriu..
Per nje iluzjon , ose nje pike lumturie qe i jepet..
Ndonjehere dashuron njeriu…
..cmendurisht...si i marre humb kontrollin..
Ne ate cast,zemra reh per ate qe e do....
Ndonjehere jeton njeriu…
Ne "qiell" apo ne" balte"...
Jeta eshte plasteline..i japim ne formen qe deshirojme...

V7JvV-38QlY&t=1&usg=__0Ro_ELPMiyh8SEt-XrmIJI1QKcw=.jpg

Mundet njeriu te deshiroje te mbetet krejtesisht vetem , ne menyre qe te shfryje ne kulm lotet dhe trishtimin e ndrydhur perbrenda? Mundet! Ashtu sikur mundet te lendohet e te pendohet kur sheh qe nje dere "gjysem e hapur" papritur "mbyllet" dhe kaq. C'rendesi ka kush e mbylli. Kush ishte ai qe pati guximin dhe vendosmerine t'i jepte fund nje situate qe nuk po hidhte asnje hap ,por rrinte pezull. Rendesi ka qe dera u mbyll dhe e vetmja arsye per te trokitur perseri duhet te jete e forte (teper) dhe e qendrushme. Dhe ja ku ndodhemi per te disaten here ne te njejten pike: balle per balle me veten , ne nje rrefim qe do te me sherbeje te njoh veten me mire, por qe cuditerisht nuk do te me ndihmoje te hedh nje hap me te mire. Si eshte e mundur qe "njohja e vetes me mire" nuk shkon parelelisht me " hedhjen e hapave mire" dhe nuk gjen nje tryeze te perbashket per te percaktuar keshtu nje fat te perkohshem te nje situate ,ngjarje ,ndjenje ne fund te fundit. Me duket e cuditshme....
t=1&h=181&w=154&usg=__ObVNZLeu2PNgUSIK6EKNoG65JqQ=.jpg
Asgje nuk dua kete moment ,vecse te pij me kupen e henes qetesine e qiellit, pafundesine e mistershme te tij dhe te ngjyej ne lengun hyjnor biskota yjesh, dhe ti pertyp ato si ushqim qe te me mbante frymen gjalle....
Sa uri per hene sonte....sonte qe hena nuk duket nga rete e zeza....pfffff


*********

Ushqehemi me te kaluaren pa e kuptuar, sepse derdhjet atehere ishin te plota, te pjekura, te menduara. Ndersa sot mezi arrijme te mbledhim elementet brenda vetes per te krijuar nje gjysem historie. Jemi te gjithe ne lufte me castin,ne kerkim te zgjatjes se momenteve, anti-castit. Duam te behemi skulptore te kohes, te zgjasim duart ne pocen e argjiles qe rrotullohet. Te ushtrojme force kostante derisa te nxjerrim formen prej balte te rrumbullaket: perfekte. Por jetojme ne modernizem. Arrijme ta prekim vetem pak momente. Shtremberojme rrumbullakesine me caste te pazgjatshme. Me duar me balte terhiqemi te mundur. Padurimi deformon skulpturat qe ndertojme brenda dhe jashte vetes. Dhe ne fund e kuptojme: moderniteti eshte derdhje e parakohshme mendimesh, deshirash, reflektimesh...zbrazje e dites, nates, pergjegjesise.E megjithate mundohemi. Rrekemi te prodhojme organizma te plota historike, ne vend te qelizave castore. Ju lutem pak perfeksion...?!
DHgaXk4mf08&t=1&usg=__ozuPRXhncmoj7gQj2LRWAIzBZuY=.jpg
Brenda cdo njeriu fshihet nje ane e mrekullueshme, qe per pjesen me te madhe te kohes, rri aty ne cep e strukur ne vetmi dhe kur perpiqet (ndonjehere) te shfaqet ne dritaren e shpirtit, menjehere e detyrojne te heshte. Per kete arsye te cmendurit ia mbathin per t'u mbyllur neper cmendina, femijet luajne larg te rriturve (fshehtas), artistet krijojne ne sekret absolut, sepse ana juaj e mrekullueshme eshte nje sekret qe duhet ruajtur larg maskave te te tjereve. Jemi te zhytur kokeposhte ne nje turli te cilesise se pare, nje perzierje kaotike dhe e paqendrueshme ku pyetjet ndjekin pergjigjet, koha ecen mbrapsht, realiteti eshte thjesht nje opinion dhe nuk ka asgje me te vertete...
7RhMPcz26PI&t=1&usg=__iZuNNYPsW5NJDL4JbI3iMFrPKzw=.jpg

***************

1. Mish e gjak i ngjeshur ne nje dordolec qe can mes turmes se njerezve, pa vemendje per veten, pa deshira per veten...Ajo vetem ecen duke ndare si me thike fate njerezish me fytyra te ngrysura qe vijne nga nje destinacion, dhe shkojne me zemer te thyer ne nje tjeter prej te cilit nuk presin te marrin asgje, thjesht shkojne, sepse duhet, sepse kjo eshte jeta... Dhe cuditerisht pamja e saj nuk tremb askend pervec "ate", nuk shmang askend nga destinacioni i "ardhje- vajtje", por i terheq...edhe nje hap me afer...Sa cudi! E zbehte nga pluhuri i trishtimit te diteve, tiparet i jane deformuar si nje grusht resh te zymta, duke i dhene imazhin e nje te vdekuri...Dikur ishte e buzeqeshur, me sy plot ndjenje qe shembnin mure dhimbjesh duke ndertuar me to folezesa dashurie...Dikur kishte nje emer, sot ka vetem kujtime qe po e grryejne perbrenda...dikur kishte nje ze, sot ka vetem nje heshtje qe vetem kafshon, dikur kishte nje zemer qe falte vetem dashuri, sot ka vetem nje boshellek, asgje me teper....

p.s.Ne qofte se e ndalon kush hapin e syrit te ky rrefim, mos te mundohet te kuptoje!

SazyhR8HB54&t=1&usg=__sTa5RSJ1pvBHom_BYaRFqSbVxuU=.jpg
 

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Jam fjale me peshe guri,
Jam fryme, me lashtesi shekujsh,
Jam emer nga Iliria e lindur e pagezuar,
Jam tingull lahute, derdhur stineve te bardha,
Jam kenge nga ze kanarine thurur
Jam flamur me bulze gjaku ndritur
Jam flutur, me krahe shqponje
Lartesive ngritur.

--------------------------------------------

Kam, buzeqeshjen qendisur nga dielli
Kam tingull lahute, kengeve nder stine derdhur
Kam lotin e kristalte, kryqezuar nga hena
Kam shikim yjesh derdhur trojeve te lashta
Kam fuqi zemre, gjunjezime urrjetjesh fal
Kam emer Ilirie,
lindur nga ai hi lashtesie.

*****************

Te kerkova e nuk te gjeta..
yjet rrugen nuk ma rrefyen.
Nuk me besuan se te desha,
thane: Ata qe duhen ,nuk humben...
Te kerkova ne cdo qiell..
Ktheva permbys cdo re..
yjeve zjarrin ia vura,
cdo fole endrrash permbysa perdhe.
Me kot shkoi mundimi,
ty me prane s'te kam..
dielli fytyren tende mban te fshehur..
dhe hena larg nga une te mban...

g8O4DYSZ5zM&t=1&usg=__7YJZCfrk0K2kb3nLxKOHwgaSx6o=.jpg

Me zbehtesine e zymte te gjetheve qe thahen,
Me ngjyren gri te qiellit mes reve qe shperndahen,
Me nje kujtim te bukur, ketu ne zemren time,
Me shira te rrembyer, me erera e gjemime,
Ja vjeshta po afron.
...
Me nje petale loti ne cep te syve rene,
Me nje pende dallandyshesh neper shtegetime lene,
Me nje fjale dashurie mbuluar me mister,
Me mall e nostalgji per Diellin ne pranvere,
Ja vjeshta po renkon.

Kur era vershellen mbi xhama dhe troket,
Kur shiu lot i qiellit mbi syte tona shket,
Vete vjeshta murmurit me nje trishtim ngjyre gri:
Nuk dua qe te kem kaq shume lot e merzi,
Vete vjeshta po loton.

Dhe ikin ditet, javet, pranvera vjen serish,
Na peshperit gjithe gaz plot fjale dashurish.
Dhe iken perseri dhe prape vjeshta vjen,
Trishtimin, zymtesine me vete pas i kthen
Kjo vjeshte qe vjen e shkon....

MR03jwEclOc&t=1&usg=__YhGdthKIvYcO7ZJRzPwXnsNX6X0=.jpg


Kjo e imja :
Kerkojme dike ... nje fjale .. nje shpatull ku te mbeshtetemi te harrojme vetmine ... ditet plot trishtim ... oret qe nuk kalojne kurre nga mendimet se gjithmone do te jemi vetem... nga realiteti se njerzit vetem te zhgenjejne... kerkojme nje moment ... ti shprehim deshirat .. ati/asaj qe ne heshtje ka pushtuar shpirtin tone ... dhe qe nga mos dija e kesaj ndjenje ... luan me dike tjeter ... duke gjetur menyren te heqi mendjen nga ajo qe deshiron ... kerkojme nje cast ta prekim... ta puthim ... ta ndjejme ... ehhh sa shume e deshirojme kete moment ku ndjenja , trupi shkrihen ne ato caste pa menduar me ate vetmi, ate rutine dhe trishtim qe pllakos ditet tona.
Shpresojme ... ne Ate ... qe nje dite do ta japi ate shpatull.. ku ne te mbeshtetemi .. te themi ato qe kurre nuk ia kemi thene... te japim ate prekje qe vetem ne enderra e kemi bere ... shpresojme .... ne nje puthje te pafajshme ... ku buzet te shkrihen ne afshin pasional ... shpresojme ne ikjen e vetmise ne kete dimer te ftohte ...
Bukuria eshte per te ... parajsa .... eleganca eshte per per te ... epshi .... Dashuria eshte per te eshte ... ASGJE...
Ndihemi shume te shemtuar para kesaj parajse... epshi.... kur shikon ate qe enderron tek ecen drejt bukurise se jashteme duke harruar bukurine e brendeshme ... Mos valle sot jetojme ne boten e ... tentacionit... trupit... bukurise ... per te fituar zemren e dikujt ? Mos valle sot jetojme ne boten e interesit ku bukuria luan rolin kryesor ?
Atehere cdo behet me ne qe jemi te thjeshte ...?
Ndoshta duhet te jetojme ne nje planet tjeter ku vertet njeriu vlerson njerine ... ku vertet dashuria vlerson dashurine ... ku ndjenja ndjek pas ndjenjen .... ku shpirti kerkon shpirtin ... ndoshta me mire te jetosh ne enderra sesa te zgjohesh .....
Realiteti .... nuk eshte gje tjeter vecse : HAP SYTE DHE ZGJOHU ... mesohu dhe bashkejeto me vetmine tende sepse eshte e vetjma mike qe te ka ngelur ne kete jete ...
 

Attachments

 • MR03jwEclOc&t=1&usg=__YhGdthKIvYcO7ZJRzPwXnsNX6X0=.jpg
  MR03jwEclOc&t=1&usg=__YhGdthKIvYcO7ZJRzPwXnsNX6X0=.jpg
  13.4 KB · Shikime: 0
 • g8O4DYSZ5zM&t=1&usg=__7YJZCfrk0K2kb3nLxKOHwgaSx6o=.jpg
  g8O4DYSZ5zM&t=1&usg=__7YJZCfrk0K2kb3nLxKOHwgaSx6o=.jpg
  4 KB · Shikime: 0

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Titulli: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Copeza shpirti
le rruges ne çdo hap
gjerave te shtrenjta
me dashuri ua dhuroj
te urryerat
ma brejne pak nga pak...
E çuditshme kjo pune e shpirtit
edhe kur mendoj
se kam mbetur bosh
ndjej filizat e tij tek rriten brenda meje
e me thone...
Lufto
Beso
Mos pusho se enderruari
Dashuro
Je ende gjalle
shume me teper
se me pare

*****************

Tani je
nje petal qe shkeputet nga trendafili,
nje pershperitje e lehte ne ere,
nje floke i kristalte debore,
nje dallge e zemeruar ne det,
nje rreze e arte dielli,
e ylli i fundit i mengjesit..

Tani je...
ne tingujt e nje kenge te harruar,
ne enderrat e nje nate te pafund,
ne pikat e shiut qe rrjedhin si lote,
ne buzeqeshjen e pafajshme te nje femije,
e ne krahet e nje perqafimi te ngrohte..

Tani je vec nje kujtim i larget
qe dalengadale tretet...

E8BnxvLC1c0&t=1&usg=__Jvxnx7GebCt6DN2jsA1egib3BBk=.jpg

Dita ime...erdhe me nje buzeqeshje dhe ike po me nje te tille.Te jetova?...me ty u ndjeva e plotesuar,me ty bisedova dhe pse ne heshtje,me ty kendova melodine e ekzistences edhe pse pa muzike,me ty enderrova te ardhmen...ti me ndihmove te tashmen ta embelsoj dhe te shkuaren ta harroj. Endrrat shpesh mbeten si nje hije e fshehur pas mendimeve,por ato na ushqejne shpirtin me vullnet, pasion dhe deshire.
Endrrat tona ndoshta mund te jene diku aty, bashke me perendimin. Ndosha kurre nuk do i arrijme, por askush nuk mundet te na marrte drejten...ti shikojme nga larg!

0FPRC-kwCEU&t=1&usg=__1AwycT40_vr8OOQM-CSzXYE75Y4=.jpg


Kthim ne shtepi

Sot, aty dhe loti mbetet i paemer
dhe pengjet ecnin me kthimin e kokes pas
te te arrijne, ndoshta...nje hap...
...aty, ku edhe pse burre mbetesh prape
femije
ne prehrin e nenes, ledhatimet e saj...

Nje çast...
dhe gjaku ne deje s'di te ndaje dashurite
dhe qeshja ne shpirt, padashje ndihet ne faj...
Asnjehere, askush asnje pergjigje s'te jep
per mungesat,
per pritjet,
per kthimet me emrin hall
qe dashje padashje binjakezohen me mall.
Sot, sesi ndihem ngaterruar ne fat
femije apo e rritur s'e di...s'e di!
***************

Ai ka te drejte....
"nga mosdashja per te lenduar
te tjeret po shkaterrojme veten.
Dhe kjo per cfare? Per c'arsye?
Per ke? Per asgje.....Per asnje arsye.
Per askend qe ka rendesi me shume se ne....
E megjithese i dime te gjitha keto
perseri ndalojmehapim , marrim fryme,
dhe mbledhim grusht doren
qe kerkon te trokase ne nje porte....
kycim gojen me penjte e heshtjes
perpara deshires per te folur te verteten,
per te shprehur ndjenjen qe na djeg perbrenda....
kycim shpirtin, mbyllim cdo shteg qe na shpie
drejte asaj qe duam me te vertete"....
pfffff jete dreqi!

images


Zogu i plagosur

Edhe pse me shume palge
Edhe pse me krahe te thyer
S'e ndal fluturimin

Lart e me lart shkon
Qiejve te dashurise
Vule te pashlyeshme
I ve historise

Cicerimat i shndrron ne kenge
Qe dashuri mbjellin
Ne shpirtin tim

***********
E imja:
13 urdherimet e jetes

1- Handikapi me i madh, eshte frika
2- Dita me e bukur, eshte e sotmja
3- Gjeja me e lehte, eshte te gabojme
4- Gabimi me i madh, eshte te braktisim
5- Difekti me i madh, eshte egoizmi
6- Zbavitja me e madhe, eshte puna
7- Falimentimi me i keq, eshte dekurajimi
8- Mesuesit me te mire, jane femijet
9- Nevoja me e madhe, eshte mirkuptimi
10- Ndjenja me shkaterruese, eshte xhelozia
11- Dhurata me e bukur, eshte falja
12- Njohja me e madhe, eshte ajo e vetes tende
13- Gjeja me e bukur ne bote, eshte dashuria

***********
E Elushes
Arsye e marrezi

Kur ishte e re, besonte se e nesermja do te ishte me e mire dhe me e mire akoma e pasnesermja, edhe pse jeta - atehere e varfer, e zymte - pa arsye - ne turme, ne ankth, me hije muresh, burgjesh, kampesh perqendrimi, siluheta gardhesh kufiri - jo e favorshme per optimizem, edhe pse e sotmja - hipokrite, zhgenjyese - i ben te gjitha te nesermet per vitet qe vijne te turbullohen nga dyshimi.

Por besimi ne te ardhmen (jo utopi), edhe pse tronditur disi, nuk eshte shakterruar (sa naiv), ende beson se shqiptari do t'i permbushe potencialet e veta - nisur nga ajo se njeriu mund te arrije çdo gje, vçev persosmeri, parajsa nuk eshte per kete bote.

Te gjithe njerezit nuk mund te behen pronare, por askush nuk duhet te jete i shtypur a skllav, ashtu si bote pa dhimbje nuk mund te kete, por pa vuajtje te panevojshme, po. Tragjedi gjithmone do te kete, persa kohe jeta nuk eshte e perjeteshme, por mjerimi mund te zhduket, ashtu si padrejtesi edhe do te kete, por tirani, nuk duhet; e keqja do te pushtoje zemrat e disave, intoleranca do te zere vend ne mendjet e te tjereve, por miresjellja a miresia eshte veti njerezore - e çdo njeriu - prandaj eshte e mundur qe nje dite te mbizoteroje jeten e perditshme, por jo pa arsyen - fuqine e mendjes - qe e ndihmon njeriun te perballoje problemet e jetes. Dhe arsyeja - jo rastesisht - eshte individuale' marrezite, mizorite, çmenduria i perkasin turmes, nga e cila edhe me i urti, nuk eshte i imunizuar, pavaresisht se ç'mund te thote.
**************

Plot me emocione, ndjej zemren te me rrahe deri ne majat e gishterinjve, ndjenja atomike qe kane fuqi te hedhin konviktin ne ere...por prape jane shume pak, nuk mjaftojne! Me injektoni boje, ndoshta keshtu do me vije frymezimi...dhe pastaj kam nevoje te cirrem duke ulerire derisa te thyej mure ...zgjohem dhe ndihem sikur po pres te fundit Tik! dhe pastaj fluturoj me shpejtesine e drites drejt pafundesise
Tru i boshatisur, qyteti zhurme, aty ku qetesia oshetin me shume nga te tera dhe une perpiqem...ne nje nga ato momente kur e gjen veten mes te ftohtit dritherues nen nje xhakete lekure qe ste nxe mire...dhe ti vazhdon te enderrosh per shkalle, enderron se i ngjit ato me shpejtesi, besim, pa pengesa apo frikera te kota; por eshte vetem kaq sepse e gjen veten pertoke mbi rrenojat e atyre shkalleve dhe duke u sforcuar te dalesh e te peshtysh pluhurin...drejton me gisht -por aty sesht askush! Refreni i perhershem i jetes- vetmia, nen tingujt e nje fyelli qe vijne per se largu..
***********

"...E di se neser do zgjohem ne te njejtin krevat te drunjte,te lemuar me boje te kafte,e do shikohem serish ne te njejten pasqyre te kohes!
E di se brenda shpirtit tim kam nje shpirt qe fle dhe qe me ndjek kudo me zerin e tij te bute,te embel dhe prekes...
E di se neser do behem dikushi ne jete,do jem e pavarur ekonomisht,do jetoj diku vetem ne nje shtet qe gjithmone kam enderruar dhe
do kem si mburoje arsyen dhe ndergjegjen time!Do kem si mburoje vetedijen dhe vetekontrollin!
E di se une nuk do mund te ndryshoj tip, do jem serish une-por me e pjekur ne mendime,me e qeshur ose me e vrenjtur se kurre,dhe hallet e jetes do mundohem t`i ndaj me njeriun e shpirtit tim!
E di se une do mbes e pavdekshme diku,ne nje zemer,ne nje lot,ne nje buzeqeshje,ne kete jete qe padrejtesisht na ve ne prove te mposhtim te pamunduren,-ndjenjen e dashurise!"

E mbushur me afshin e urrejtjes per shpirtin tim qe shume toleroi per zemren time qe dashuroi me gjithe forcen e saj te cmendur,
per vetveten qe kurre nuk kurdisa kohen time te cmuar te ndalja hapat e V....... te trishtuar!
E di se nje dite do ta kerkoj neper rruget e jetes,
E di se ia kam fal zemren perfundimisht!
E di se shpirti im gjendet ne shpirtin e tij!
E di se Fryma ime do jete me e ftohte,me e paket ne mungesen e tij!
E di se merzitem shpesh here nga vetmia..., me lodh loti,me lumturon nje ze i larget , i qeshur,i dashur...
E di se do ia dal jetes qofte dhe me grushte,do e shqyej fatin tim me thonjte e zgjuarsise sime,dhe do Behem vetem Arjana qe kam qen!

Mendoj se i kam sjelle te gjitha ato zhgarravina qe na kishin humbur per fat te keq, gjithsesi shumicen e asaj teme qe te gjithe e preferonim e kam sjelle ju uroj sa me shume zhgarravina ne vazhdim... Ju pershendes ...
 

Attachments

 • 0FPRC-kwCEU&t=1&usg=__1AwycT40_vr8OOQM-CSzXYE75Y4=.jpg
  0FPRC-kwCEU&t=1&usg=__1AwycT40_vr8OOQM-CSzXYE75Y4=.jpg
  7.5 KB · Shikime: 0
 • E8BnxvLC1c0&t=1&usg=__Jvxnx7GebCt6DN2jsA1egib3BBk=.jpg
  E8BnxvLC1c0&t=1&usg=__Jvxnx7GebCt6DN2jsA1egib3BBk=.jpg
  5.9 KB · Shikime: 0

Love

βeℓℓe â๓e
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Hije e zeze...

solitude.jpg


Perse me ndjek ti?
Gjithmone, atje ku shkoj. Ti fshihesh, futesh ne jeten time si nje litar i gjate qe nderthuresh ne ditet e mia, duke kerkuar mos te me lesh te qete.
Ndonjehere ti je para, ndonjehere pas meje, ndonjehere dhe ne ane. Ndodh dhe qe dyfishohesh, per te me provuar qe nuk ndodhem vetem me vetveten. Kur eci neper rrugicat e qytetit, ti rritesh pastaj ngushtohesh, derisa zhdukesh prej shikimit tim, por ti je gjithmone aty... e fshehur...
Pse?
Pse me ndjek? Cfare do nga une?
Edhe kur eci duke vapruar, ti arrin te me kapesh, cfaredo qe te bej. Nuk mundem dot as te te vras, as te te shkul prej meje, cfaredo te mendoj apo te bej, ti do jesh gjithmone aty. Edhe kur te vdes ... ti do jesh aty.
Po perse?
Kurre nuk mund te jem vetem, ti me perndjek, nje hije e heshtur dhe e zeze qe ke gjetur strehim, nen petkun e vetmise time, vetvetes time...
I vetmii moment ku nuk mund te shoh hijen tende te zeze, eshte erresira... eshte nata...
Ka shume te tjere, qe mund te kene problemet e mia, te gjithe kane probleme, por askush nuk te percepton ose ndoshta bejne sikur nuk te shohin....
Mos luaj me mua, duke me bere te besoj qe nuk je me aty, atehere kur atmosfera jote edhe pse e dobet ndodhet perseri aty... duke me pare ne heshtje... ne erresire....
Mos luaj me mua kur ti do te me imponosh dhe te lesh gjurmet e tua ne rrugen time te erret.
Nuk dua te luaj... nuk dua te humbas perballe teje...
ℒℴ⋁ℇ
 
Redaktimi i fundit:

Elushe

Vogëlushe
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Flm qe e solle perseri kete teme mes nesh Love. Vertete na kishte munguar.


Mashtrimi

Iken ditet e bukura
Ne perendime pafund u harruam.

Te mashtron jeta, o njeri!
Ashtu krejt pa e kuptuar
Ne djall te veje qielli i paplakshem
Kur ne fund ndjehesh e mashtruar.

Te mashtron jeta, o njeri!
Djalli vete ka eksperience
Na e ben mashtrimin mrekulli
Nuk mund ta zgjedhim veten me preference.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Kete e kam quajtur kodra pa peme eshte nje frymezim qe me erdhi para 2 sec
........
...........
..............
.................
.....................
.........................
..............................
....................................
..............................
..........................
..................
..........
.......
...
.
.
.
.


Fotoja poshte eshte per te treguar se sjam jashte teme :)
 

Attachments

 • 1555.jpg
  1555.jpg
  91.3 KB · Shikime: 57

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

E di c'eshte "plakja"?
E di c'eshte plakja? Eshte humbje!
Eshte humbje e mundesise tende te shkosh deri ne burim...dhe uj mos pish dot!
Te tjeret te presesh te te pershkrojne shijen e gllenkes tende....dhe ne sy ta shohesh deri sa etjen te harrosh! Eshte humbje e qenies energjike, hapave te tua te shpejta...mendja jote e kthjellet qe me nuk ekzistojne! Humbja e njerzeve te tu te dashur...prinder, shok, idhuj! Te ngelet te jetosh ne nje bote vec me te panjohur, dhe si te vetmen mbeshtetje, nje bastun imagjinar.
Humbja e ndjenjave... Vec bosh!Te ngelet vetem nje shpirt i gjymtuar! Nje shpirt pa jete, shprese...dashuri! Asnje pale sy per te cilin te ndjesh...asnje rrafje zemre!
....Asnje gje me nuk e ngjall kete shpirt te akullt! Ky shpirt humbi... E derrmuan "Ata"! Ata qe jeten i grabiten! Ata qe fryme te marri nuk e lane...Ata qe te gjalle nuk duan, ne nje bote viktimash! Ata...

Ej ti qe me lexon....E di c'do te thote: te te plakin qe femije?


rruutytuiytuoe.jpg
 

Attachments

 • rruutytuiytuoe.jpg
  rruutytuiytuoe.jpg
  7 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Nje nate...
Per nje moment akoma te fal shpirtin
per nje te tenden prekje zemren hap
per nje mengjes akoma e tera te falem...
prane meje te te ndjej vec...prane
Syte e mi te shohesh tek te flasin
e buzet te mi shijosh....pak nga pak
brendesine time te mbushesh, i ndezur vale..
peshen tende te ndjej vec per nje nate...
Te harroj kush jam dhe ku shkoj...
nje moment te lutem te me ngjalle
skllave ne duart e tua te behem dua...
aromen tende siper meje kam nevoje
te me kujtoj qe fryme je per mua...
te jetoj vec nje nate te kerkoj!


3_193732720657108_191197524243961_542028_6544320_n.jpg
 

Attachments

 • 3_193732720657108_191197524243961_542028_6544320_n.jpg
  3_193732720657108_191197524243961_542028_6544320_n.jpg
  17 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Lluksi nevoje...
Jane ato nete te zeza...qe heshtja mbreteron
Ne vetmine tende te bertashesh, por aty askush nuk te degjon.
Ato mbremje qe do dike, dy fjale te shkembesh
nje dore te prekesh...nje puls prane teje te ndjesh
Te dalesh rrugeve...ate shpirt te gjesh, ate...
ate qe heshtjen tende, me nje buzeqeshje do thyhej
Me nje cigare te ndezur nder gishta...si e marre kerkon,
dike te te degjoj...me lot ne sy ti thuash:
Nje got vere me jep, te lutem, dhimbjen me te dua te shuaj!
I panjohur te jesh mjafton...dhe eja!
Eja...mjafton te kesh sy te me veshtrosh,
tek te tregoj per mua,qe vetem ndjehem kete mbremje...
Nje zemer, nje shpirt vec...prane meje dua!
Ehhh keto mbremje te mbaruar s'kane,
me femra te vetmuara me ngjajne...si une si ti, si ajo jane!


6977_10150233310670120_652520119_8907805_5040225_n.jpg
 

Attachments

 • 6977_10150233310670120_652520119_8907805_5040225_n.jpg
  6977_10150233310670120_652520119_8907805_5040225_n.jpg
  9.8 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Kujtohu....

Femer...sa shume je dashuruar kujtohu
Kujtohu femer sa epsh ke ndjelle
sa trupa meshkujsh ke rringjallur...
Femer...kujto sa shtrate ke djegur
Kujtohu femer flaka jote, sa ka ndezur
Trupin tend femer sa duar kane prekur
sa buze te kane puthur femer...kujtohu
kofshet e tua ke kane mbeshtjelle
ohhh femer sa afsh brenda teje ke ndjere
sa shume ne jeten tende je deshiruar
aromen tende ne c'qeliza ke lene..
Po ty femer?...ndjenjen tende,
kush ne boten tende ka udhetuar?
Kush mashkull thellsine tende ledhatoi
kush zemren tende puthi....shpirtin tend lendoi?
Kujtohu femer....mos harro!


196158_146277598768393_100001584603304_309944_3750745_a.jpg
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Hije e trupit tend...une
fryme e ndjenjes time....ti
Behemi nje... etje...epsh...adhurim
dehje thurja...e helmet shija jone.
Buzen e kuqe kerkon ti...
afshin tend...une kerkoj

 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Dua fjale....
Kumbuese heshtja jone, burgim mendimesh...
hallka zinxhiri te pathenat tona...denim!
Fjala jone...e trembur renkon
strukur e perdhunuar nen gjuhe..
si klithma rrahjet e zemres degjon...
Me tremb kjo heshjte...me rendon
kjo heshtje qe me shume se fjala peshon...
...Dua fjale!
Dua te tenden fjale te degjoj...
ate qe tingull eshte per mua, dhe une jehona e saj...
Ate qe thesar ndjenjash mbart...ate qe kaq nevoje e kam!
Fjale dua....fjale!

njie.jpg
 

Attachments

 • njie.jpg
  njie.jpg
  5.8 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Si ata...
Ehhh...u bera dhe une mbase ashtu
ashtu si ata...si ata qe urreja gjithmone
Duke peshtyre buzeqeshje fallco..
duartrokas ate qe duhet te perbuz
I shikoj nen vellon e zeze te gjithe,
te gjitha ata, qe nga une ishin ndryshe
Ehhh... mbase u bera dhe une njesoj
lekur e cjerre dhe tru i verber....
Qe nuk shoh me asgje te gjalle..
vec kufoma me maske veshur
Ehhhh mbase putha dhe une token
....ku ata rrenjet kishin mbjelle
Pa meri, pa turp pa cipe...
si hije e dhembezuar duke i lepire
Ehhhh u bera dhe une e pashpirt
e shita diku rruges dhe ate..
Ashtu sic me mesuan ata te bej..
do ta kem me te lehte...me thane!

ju.jpg
 

Attachments

 • ju.jpg
  ju.jpg
  5.1 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Prane...
Prane dallgeve do ta ndertoje pallatin tim
dyert mire me zinxhire do ti mbyll..
Ne detin palk do mbys shpirtin tim,
aty bashke me thesaret e humbura
aty ne fund.....si e marre aty
do shtrihem dhe syte do ti mbyll,
asgje me mos shoh, dhe as te ndjej me.
E lodhur nga rruget nje dallge adhuroj...
dhimbjen te me marre, se me nuk mbaj dot
Une qe krahasoj zeron me pafundesine
une qe ndertoj ate, qe "ata" e quajne dobesi
...une qe nje enderr ne realitet shoh!

imagese.jpg
 

Attachments

 • imagese.jpg
  imagese.jpg
  7.5 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

C'te mundon?
E c'te bej une ty?...Kur buzet e mija prek
lehte gjuhen siper tyre kur kaloj...c'te bej?
Syte e mi kur siper teje udhetojne...
c'ndodh valle...aromen time kur e ndjen
mekat...te me thuash valle c'peson?
Kur frymarrjen time...prane teje enderron
e mbi floket e mi agimin kerkon...c'ndjen ti?
Kur afshi im te ledhaton....E'cte bej une ty
kur netet e tua, hija ime i shoqeron... i vetem vuan
i thyer renkon...pa gjysmen tende-femer
Me thuaj o mashkull...te lutem
Me thuaj c'te ndodh?...c'te mundon?

imagesuytejej.jpg
 

Attachments

 • imagesuytejej.jpg
  imagesuytejej.jpg
  6.2 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Te vuash....
Te vuash...te me kerkosh ne endrrat e tua,
deshire, dhimbje...etje te ndjesh per mua
ne netet e tua te ftohta...
hijen time te kerkosh flaken te te shuaj....
Me buze qe pervelojne...
me ze te mekur emrin tim te thuash...
Te me kerkosh si ujin ne shkretetire,
aty ne erresire me veten te luftosh,
aty ku aroma ime gjithcka ka sunduar,
epshin e trupit tim te ndjesh dhe te vuash...
Vullkan ne venat e tua te qarkulloj ashtu..
sic ne qelizat e tua kam depertuar.
Te vuash, te venitesh...te me kerkosh dua!


Cnude%252Cwoman-f30fa8eb636cdc2b43569f95653e3e5e_m.jpg
 

Attachments

 • Cnude%252Cwoman-f30fa8eb636cdc2b43569f95653e3e5e_m.jpg
  Cnude%252Cwoman-f30fa8eb636cdc2b43569f95653e3e5e_m.jpg
  9.5 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Ftohte...
Larg....
Bota ngrin
bardhesia henes vret,
grric plaget e vjetra...
dhe hap plage te reja.
Diku larg shpirti endet..
levozhge e trupit tretet
ne perrenjte e akullt te mungeses.
Mbaj frymen!
Qetesi totale...
heshtje e eperme....
nje frike e pakuptueshme...
Jam vetem me zhgunin e mendimeve
Ato veshin muret e oreve
dhe ndjej eren e vetmise
tek ferkohet flegrave te hundes.
Mbyll syte, te pakten te mos shoh....

imagesmj.jpg
 

Attachments

 • imagesmj.jpg
  imagesmj.jpg
  6.7 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Nje pale kepuce...

Duke ecur ne ato rrugicat e fshehta te qytetit ku jeton me kepucet e reja...
Ai i afrohet dhe e fton ta bejne bashke ate cope rruge duke degjuar kengen e saj te preferuar. Ajo duke i hedhur nje veshtrim plot ironi, ai e sheh ne sy dhe i thote: Hej mos me shiko ashtu, nuk kam faj une qe ti je kaq e ndjeshme!...Duke mos kthyher fare koken nga ai, i pergjigjet: Ehhh ti more djale!.... uroj te mesosh te duash, dhe ti falesh ndjenjat e tua aty ku do! Une nuk kam frike nga dashuria...Une nuk jetoj dot pa te! Mua me co deri ne shtepi tani dhe pastaj mundesisht fshiji ato gjurmet e mija ne shpirtin tend! Nuk i meriton...
Ai e shihte i cuditur dhe filloj te buzeqesh...He parap me nerva je?... i thote kur ajo hyp ne makine dhe ngre kembet drejt xhamit te makines...Pse nuk flet? Tani seriozisht i ke keto qe the?...e pyet duke veshtruar kepucet e saja te kuqe. Ajo me nje ton te eger pak i thote: Sic me premtove do me vesh te degjoj kengen time...apo jo?! Atehere ? Mos u lodh me me mua i dashur....Une sa po te zvendesova me nje pale kepuce!


p.s.E trishte do ngelet gjithnje idea qe mbajme prane vetes, prane zemres tone njerez te cilet nuk meritojne te jene aty...Nuk e di sa cfare ne shtyn ti pranojme aty, mbase pasiguria, frika e vetmise , vertet nuk e di! Ate qe di eshte se kur nje dite arrijme te kuptojme vleren tone, ajo e tjeterit mund te zvendesohet shume shpejt....mjafton ajo e "reja" te na beje te ndjehemi sikur dhe per nje moment kendeshem!
Pffff ca paskemi qene! Njerez me doza hiberbolike egoizmi!


imagesnytreexcghju.jpg
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Nje...
Per te shpetuar nga vetja luftuan ate mbremje
U kafshuan, u corren dhe copa lekure u ngeli neper thonje
si dy armiq te pambrojtur ne nje lufte te cmendur
Britmat e tyre lutje per paqe degjoheshin jehone,
por thelle ne humneren e pafund ata u bene nje.
Dhe kur mengjesi erdhi me hapa gjigade...
as njeri as tjeteri nuk nuk ishte me gjalle.
Ata vec naten jetojne me thane...
luftojne si kafshe mes afshit te marre!


images.jpg
 

Attachments

 • images.jpg
  images.jpg
  6 KB · Shikime: 0

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Zgarravina .. dedikuar vetes!!

Kur koha ndalon,..neper zvarritjet e shpirtit ne thelle lendohemi,.
kur koha drejtohet drejt erresires se nje nate te ciklonte ,dallget e shpirtit lundrojne per te kapur nje vegim agimi,..
diku neper muret e errta te llumit moqalor te mendjes lekunden pucrra te hidhura ,qe mundohen ta helmojne kohen tone,..
ta ndalojne neper arteriet e thepisura te shpirtit njerzore,..kur shpirti del ne nje cep agimi pranvere me diell,..
atehre valvitjet e kohes ,.rreth nesh vertiten si petalet e nje lulje ne sythe,.ne lutemi qe shiu te mos bjer furishem,..dhe sythi te hape,.
pastaj perulemi dhe ngrejme duart po prape drejt kohes per te na marre,..me vete ,..qe mbrapa te mos na leshoje,..qe kujtimin te na ruaj,..dhe shpirtrat tan te na i pikturoj diku neper ererat e saje kohore per te derguar mesazhet tona nga nje brez tek tjetri,..tik taket e kohes zbehen,.ne ikjen e pa limit ndersa ne imazhet momentale te saje gjithmone ne vrapim,.lutje hidherim dhe gezim,..


fantasy.gif
 

Attachments

 • fantasy.gif
  fantasy.gif
  217.1 KB · Shikime: 0

Katia

Hmm kureshtar-e?
V.I.P
Pe: Zhgarravina .. dedikuar vetes!!

Pse erdhe?
Pse erdhe, c't solli? Asgje s’ke per te gjetur...
Erdhen, i moren dhe iken!
Dikush pak zemer, dikush pak shpirt,
dikush pak gjak.....boshe jam!
Kur te ikesh dhe ti...
lamtumire mos me thuaj,
se shembem dhe vuaj..
Me mire ashtu pa pritur ik....
sic dhe papritur erdhe.
Ate fije lumturie qe me fale,
mos ma merr te lutem.
Me ler dica te kujtoj nga ty.....
te lutem jo lamtumiren...ate nuk e dua!

 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Zhgarravina .. dedikuar vetes!!

freedom.jpg

Atehere kur liria merr dhene.
Ne shume vende te botes behen protesta po nderhyjne ne ato ku ka nafte.Ne shume vende te botes te rinjte kerkojne legalizimin e nje bime dhe mbyllen ato qe e lejojne kete.Ne cdo vend te botes kerkohet liri dhe merret diktature.Diku demokratike,diku mediatike dhe diku ne kuptim e plote fjales.Pra cfare duhet te beje rinia qe nje pjese e plakur dhe e gjeneruar e nje shteti qe rri ne parlament te kuptoj qe nafta nuk eshte energjia e duhur,qe hashashi vret me pak se alkoli dhe duhani,cfare duhet te beje rinia per ti thene qe lindim te lire dhe ashtu duhet te jetojme ketyre plehrave.
Sot eshte koha jone te vrepojme,ti leme kultet fetare,ti leme lideret politke te leme cdo gje dhe te ndjekim nje ideal lirine sepse nese nuk mund ta kemi sot atehere kur duhet ta pretendojme....
Eshte valle kjo bota qe duhet ti leme trashgimi atyre qe do vine pas nesh?
 

Attachments

 • freedom.jpg
  freedom.jpg
  128.4 KB · Shikime: 0

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Zhgarravina .. dedikuar vetes!!

freedom.jpg

Atehere kur liria merr dhene.
Ne shume vende te botes behen protesta po nderhyjne ne ato ku ka nafte.Ne shume vende te botes te rinjte kerkojne legalizimin e nje bime dhe mbyllen ato qe e lejojne kete.Ne cdo vend te botes kerkohet liri dhe merret diktature.Diku demokratike,diku mediatike dhe diku ne kuptim e plote fjales.Pra cfare duhet te beje rinia qe nje pjese e plakur dhe e gjeneruar e nje shteti qe rri ne parlament te kuptoj qe nafta nuk eshte energjia e duhur,qe hashashi vret me pak se alkoli dhe duhani,cfare duhet te beje rinia per ti thene qe lindim te lire dhe ashtu duhet te jetojme ketyre plehrave.
Sot eshte koha jone te vrepojme,ti leme kultet fetare,ti leme lideret politke te leme cdo gje dhe te ndjekim nje ideal lirine sepse nese nuk mund ta kemi sot atehere kur duhet ta pretendojme....
Eshte valle kjo bota qe duhet ti leme trashgimi atyre qe do vine pas nesh?


dhe tani vjen pjesa ime e ndjeshme,,,

dhe na thone qe kohet kane ndryshuar, dhe na thone ti lutemi zotit, por kemi pritur kaq shume per nje pergjigje nga ai, dhe na thone qe jeta eshte e drejte (bullshit) nderkohe qe s'mund te tymosesh nje bime te natyres/zotit, por mund te vrasesh gruan nese je nje lojtar futbolli, dhe na thone ti injorojme te gjitha kto!!!
 

Attachments

 • freedom.jpg
  freedom.jpg
  128.4 KB · Shikime: 0

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Zhgarravina .. dedikuar vetes!!

dhe tani vjen pjesa ime e ndjeshme,,,

dhe na thone qe kohet kane ndryshuar, dhe na thone ti lutemi zotit, por kemi pritur kaq shume per nje pergjigje nga ai, dhe na thone qe jeta eshte e drejte (bullshit) nderkohe qe s'mund te tymosesh nje bime te natyres/zotit, por mund te vrasesh gruan nese je nje lojtar futbolli, dhe na thone ti injorojme te gjitha kto!!!
Te miturit te mos e lexojne.
Shk........ e poshter i duket vetja sikur jane perendi dhe ne duhet te jemi adhuruesit e tyre.Dhe te mendosh qe nga ajo bime u krijuar dhe nje makine e cila si karbarant perdorte etanolit e kanapas keshtuqe mendo qe me ekologjike se ajo ska,beheshin rrobe tani kemi materiale sintetike.
Te hedhim poshte kete regjim te ndyre dhe te ndryshojme te ardhem kjo eshte ajo qe duhet te bejme
 
Last edited by a moderator:
Top