• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zgjedhjet Parlamentare 2017....!?

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Nga Flogert Muça*

Dita e djeshme dhe e sotmja janë të mbushura me lajme rreth një zgjidhje të mundshme të krizës së krjuar nga çadra e Partisë Demokratike. Pas vizitës së zëvëndësndihmësit amerikan të shtetit Yee, ku Bashës ju la 24 orë afat për të dalë nga çadra, ky i fundit ka patur dje një ditë intensive ecejakesh nga selia e PD tek 17 katëshi ku ka zyrën Berisha. Me takime 10 minutëshe me aleatët dhe 1 orëshe me Berishën, Basha linte të kuptohej se zgjidhje nuk do të kishte. Ose e thënë më saktë, zgjidhje nuk do të pranonte.

Mirëpo, nuk e la me kaq. Përpos ecejakeve filloi të nxirrte edhe lajme të natyrës provokative, duke tentuar ta hedhë topin në fushën e Ramës, kur në fakt, ai shte pothuajse në portën e tij.

Por si qëndron e vërteta e lajmeve të fabrikuara nga Basha dje dhe sot, kur bëhet fjalë për paketën Mcallister?

Cila ishte paketa Mc Allister e propozuar në datë 25 prill, të cilën Basha nuk e pranoi?

Për të çmontuar sajesat, së pari duhet të jemi korrekt me faktet, para se të nxitohemi me opinionet.

Ajo përmbante 5 pika të cilat vijojnë si më poshtë:

1. Shtyrje të procesit zgjedhor mundësisht për në 16 korrik.
2. Zëvendësim të katër ministrave të qeverisë Rama me persona teknikë të propozuar nga kryeministri dhe të pranuar nga opozita.
3. Zgjidhjen me konsensus të Presidentit të Republikës dhe të Avokatit të Popullit.
4. Kreu i KQZ të ishte i opozitës, me kushtin që shumica t’i lihej mazhorancës.
5. Tryezë e rrumbullakët të OSBE për pjesëmarrjen e OJQ –ve në monitorimin e procesit.

Cilat janë faktet?

Fakt është që Basha nuk e pranoi këtë paketë në 25 prill, duke kërkuar më çdo kusht edhe largimin e kryeministrit.

Fakti tjetër është poashtu se kjo paketë, vlente për 25 prillin (sa i përket pjesës së shtyerjes së zgjedhjeve), e kjo jo për ndonjë tekë politike, por sepse në atë kohë edhe Kushtetuta lejonte (pa e shkelur) shtyerjen e zgjedhjeve deri në mes të korrikut.

Fakt poashtu është se sot, edhe sikur të dojë Rama, Kushtetuta nuk e lejon të shkojë në zgjedhje në vjeshtë, kështu që çdo pretendime pasthirrmë e Bashës për zgjedhje në shtator-tetor, është në fakt një lojë për të mos hyrë në zgjedhje, duke tentuar të lërë topin në gjysmë fushën e Ramës.

Fakti tjetër është se Basha kërkon që të ketë një identifikim biometrik të zgjedhësve, të cilën sipas PD-së, PS-ja nuk e ka refuzuar por ka pranuar të diskutohet. Por, në fakt, kjo kërkesë e PD-së është edhe një tjetër kusht që zgjedhjet të shtyhen, ose e thënë ndyshe, kusht i panegociueshëm nga Rama.

Kështu, Basha nxjerr stërkëmbësha në çdo moment vetëm e vetëm që të mos ketë zgjidhje. Ai bën propozime anti-kushtetuese mbi të të cilat e di edhe vetë që Rama nuk del dot.

Tezat që Rama po i thotë “JO” paketës Mc Allister kur në fakt është Basha që asaj pakete i shton kushte të anti-kushtetuese, është një lojë e pisët nervash e cila nuk i shërben në asnjë rast zgjidhjes.

Berisha dhe Basha po luajnë një lojë të shëmtuar, duke kërkuar shkelje të Kushtetutës nga njëra anë me pretendimin se pastaj do votojnë Vettingun. Një bllof që dhe më idiotët ndër turma do e kuptonin.

Mesa duket, Berisha dje ka vendosur të lërë Bashën dhe PD-në në çadër dhe jashtë zgjedhjeve dhe ka nisur një fushatë disinformuese për t’i lënë topin e fajit Ramës, kur në fakt, Rama nuk ka asnjë lidhje më me këtë histori. Sepse është PD-ja përballë Kushtetutës tanimë. E përballë Kushtetutës, çdo kusht kundër saj është nul dhe që nuk tenton zgjidhje, por krijimin e një precedenti që do i kushtonte shumë vendit; shumë më shumë se mospjesmarrja e PD-së në zgjedhje.
 
Hmmmmm,
Keq puna.
Po me bejne te mendoj qe keta diten qendisin e naten e grisin, njelloj si Penelopa.
Une e kam nje zgjidhje per te dale nga situata.
Nje hu ne b.... njerit e pastaj te njejtin hu edhe tjetrit.
Nuk kemi shoqeri civile sepse po te kishim nje te tille do hapnin nje cader per te larguar plehrat e majta e te djathta bashke.
Jam i sigurt qe ajo cader do mbushej me te vertete.
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Basha, letër Ramës: Prano pa kushte propozimin e SHBA për marrëveshjen

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka dërguar një letër kreut të PS-së dhe Kryeministrit Edi Rama, ku i kërkon pozicionimin e tij të qartë për propozimin e SHBA për zgjidhjen e krizës politike.

Në letrën e hapur, Basha i bën të ditur publikisht Ramës se opozita e ka pranuar paketën McAllister, si dhe i kërkon këtij të fundit që ta pranojë edhe ai këtë ofertë.

Marrëveshja që ka pranuar PD parashikon garancitë që ka dhënë eurodeputetit gjerman David Mc Allister dhe SHBA për zgjedhjet. Gjithashtu, në këtë paketë të marrëveshjes PD pranon votimin e ligjit të vetingut. Ndërkohë PD ka hequr dorë nga kërkesa për kryeministër teknik dhe votim elektronik. E vetmja pikë që i ndan palët është ajo e datës së zgjedhjeve. PD kërkon një shtyrje të datës 18 qershor. Ndërsa Kryeministri ka deklaruar se nuk bën asnjë hap pas nga data 18 qershor. Sipas Ramës, 18 qershori është një detyrim kushtetues.

Letra e plotë:

“Në emër të opozitës ju informoj se që prej ditës së djeshme në orën 12:00, opozita ka pranuar pa kushte propozimin e integruar të prezantuar si zgjidhje për krizën politike nga nd/zv Sekretari i Shtetit, Hoyt Yee.

Duke konfirmuar pranimin e plotë të propozimit të integruar, ju bëjmë thirrje që edhe ju të konfirmoni publikisht pranimin pa kushte të propozimit të SHBA, për t’i hapur rrugë zbatimit të kësaj pakete me qëllim garantimin e kushteve për proces zgjedhore të lirë dhe të ndershëm për qytetarët shqiptarë.

Duke shprehur bindjen se propozimi i SHBA përbën rrugën e duhur për zgjidhjen e krizës, konfirmoj gatishmërinë e opozitës për implementimin e plotë të saj pa vonesa“.

Koha Jone.
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Kam nje pyetje edhe pse pergjigje sdo marr sigurisht.

Perse Luli kerkon me insistim qe zgjedhjet te shtyhen ne vjeshte ? Kur ai e di fort mire se kjo nuk eshte kushtetuese.
Hmmm mos valle duke shtyre votimet deri ne vjeshte , ai mendon te shpetoj mandatin e tij si kryetar partie meqe ne korrik i skadon?
Nese votimet zhvillohen ne qershor.....ai automatikisht del jashte loje

Apo mendje djallezore kjo imja ....nejse papati ska vendosur ende...presim te dali tymi i bardhe!
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
He te lumte pushka o shoku Rama. U bere me ne fund socialist i vertete! Ua tregove vendin amerikaneve sic bente edhe shoku Enver! Hic mos u tut se nuk te bejne gje amerikanet, edhe tani qe e mesuam se kush ia ka friken amerikaneve ne Tirane e kush nuk ua ka. Sic na mesonte shoku Enver, "Qente le te lehin, karvani shkon perpara!"

Keshtu te do Partia! U bere edhe ti si shoku Ruci, qe amerikanet e kane hale ne sy e nuk e lene te shkele ne Amerike. Sa te te kemi ty dhe shokun Ruci ne krye te Partise, ne do te shkojme nga fitorja ne fitore!

Darius
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Kam nje pyetje edhe pse pergjigje sdo marr sigurisht.

Perse Luli kerkon me insistim qe zgjedhjet te shtyhen ne vjeshte ? Kur ai e di fort mire se kjo nuk eshte kushtetuese.
Hmmm mos valle duke shtyre votimet deri ne vjeshte , ai mendon te shpetoj mandatin e tij si kryetar partie meqe ne korrik i skadon?
Nese votimet zhvillohen ne qershor.....ai automatikisht del jashte loje

Apo mendje djallezore kjo imja ....nejse papati ska vendosur ende...presim te dali tymi i bardhe!
Te them te drejten e ke pak mendjen djallezore.
He te lumte pushka o shoku Rama. U bere me ne fund socialist i vertete! Ua tregove vendin amerikaneve sic bente edhe shoku Enver! Hic mos u tut se nuk te bejne gje amerikanet, edhe tani qe e mesuam se kush ia ka friken amerikaneve ne Tirane e kush nuk ua ka. Sic na mesonte shoku Enver, "Qente le te lehin, karvani shkon perpara!"

Keshtu te do Partia! U bere edhe ti si shoku Ruci, qe amerikanet e kane hale ne sy e nuk e lene te shkele ne Amerike. Sa te te kemi ty dhe shokun Ruci ne krye te Partise, ne do te shkojme nga fitorja ne fitore!

Darius
Perse Edvin Rama duhet te degjoj Amerikanet apo te huajt?

Ku eshte llogjika ketu? Nuk ka gje per komuniste ketu, por per veteqeverisje.
 
Last edited:

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Te them te drejten e ke pak mendjen djallezore.

Perse Edvin Rama duhet te degjoj Amerikanet apo te huajt?

Ku eshte llogjika ketu? Nuk ka gje per komuniste ketu, por per veteqeverisje.
Ne fakt ke te drejte zotrote.

Nuk e lene rehat kryeministrin tone qe ta ktheje Prokurorine ne OJQ dhe te marri vete kompetencat e organit te akuzes, ne menyre qe t'iu ofroje imunitet te gjithe miqve te tij te shumte te krimit e politikes me dosje ne Prokurori, dhe ne menyre qe ta perdori Gjykaten e Krimeve te Renda si nje qen per t'ia versulur te gjithe kundershtareve te tij politike apo ne biznes.

Zotrote, a e dine keta amerikanet qe i thone Edi Rama atij dhe ai do ta rilind kete vend apo jo?!

Per pak na e rrezuan qeverine me ato armet kimike, tani nuk na lene rehat as te rilindim vendin ashtu sic dini Ju!

Darius
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Ambasadori i SHBA reagon për arritjen e marrëveshjes: Bravo të gjithëve!

TIRANث- Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu ka reaguar pas marrëveshjes Rama-Basha duke uruar shqiptarët për durimin dhe besimin tek forca e demokravcisë. Por Lu ka edhe një “Bravo” për dy liderët, kryeministrin Edi Rama dhe kreun e PD-së Lulzim Basha që sipas tij farkëtuan këtë marrëveshje.

Ambasadori Lu shprehet ndër të tjera se pret me kënaqësi e padurim zgjedhjet me pjesëmarrjen e të gjitha partive politike të Shqipërisë.

“Bravo popullit shqiptar për durimin dhe besimin e tij tek forca e demokracisë së Shqipërisë. Bravo Edi Ramës dhe Lulzim Bashës për udhëheqësinë dhe kurajën personale në farkëtimin e kësaj marrëveshjeje. Bravo kolegëve nga Bashkimi Europian, OSBE he Uashingtoni për mbështetjen e tyre të palëkundur për Shqipërinë. Presim me kënaqësi e padurim zgjedhjet me pjesëmarrjen e të gjitha partive politike të Shqipërisë”, shkruan Ambasadori amerikan Donald Lu.

Kujtojmë se SHBA-të ishin një nga faktorët më të rëndësishëm që ngulmuan dhe çuan në arritjen e kësaj marrëveshjeje mes maxhorancës dhe opozitës.

Balkanweb
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
LAJM I FUNDIT/ Zbardhet marrëveshja e plotë Rama-Basha, zgjedhjet në 25 qershor

Zbardhet marrëveshja e plotë e arritur mes kryeministrit, Edi Rama dhe liderit të opozitës, Lulëzim Basha.

MARRثVESHJE POLITIKE 18 MAJ 2017

Palët në këtë marrëveshje shprehin mirënjohjen dhe falenderimin për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian për kontributin e tyre në forcimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Shqipëri si dhe në mënyrë të veçantë, për zgjidhjen e situatës politike për zgjedhjet e vitit 2017.

Palët konfirmojnë vullnetin e tyre për dialog të drejtpërdrejtë si shprehje e domosdoshmërisë për një nivel të ri të dialogut politik në vend. Në këtë kuadër, palët angazhohen për institucionalizimin e dialogut mes kryetarit të mazhorancës dhe kryetarit të opozitës.

Angazhimi i palëve për zgjedhje me standarte demokratike do të jetë pjesë thelbësore e kontributit të përbashkët dhe të vazhdueshëm të palëve në kuadër të çeljes së negociatave dhe perparimit të vendit në procesin e integrimit europian të Shqipërisë.

A. ZGJEDHJET
1. Presidenti i Republikës dekreton datën e re të zgjedhjeve më 25 qershor 2017.
2. Regjistrimi i menjëhershem i partive politike të opozitës. Regjistrimi i listave shumemërore të partive politike të opozitës brenda datës 26 Maj 2017.
3. Listat e zgjedhësve
a. Përfshirja në listat e zgjedhësve e zgjedhësve të rinj që votojnë në datën e re të zgjedhjeve.
b. Dhënia e aksesit opozitës në informacionin e mbledhur nga projekti i Adresave dhe çështjet të tjera të lidhura me zgjedhësit, nëpërmjet auditeve të KQZ-së.
4. Mbështetje KQZ-së për përgatitjen e materialeve zgjedhore.
5. Plotësimi i komisioneve zgjedhore dhe grupeve të numërimit.
6. Zgjedhjet e pjesëshme për bashkinë e Kavajës, do të zhvillohen në të njëjtën ditë me zgjedhjet e përgjithëshme.
7. Pezullimi i çdo iniciative për kontrata të përkohëshme në nivel qëndror dhe vendor.
8. Mbështetje ndërkombëtare për forcimin e monitorimit te listës së zgjedhësve.
9. Mbështetje ndërkombëtare për KQZ- për ngritjen e linjave telefonike të ndihmës për vezhgimin dhe shqyrtimin e ankesave mbi ligjin e shërbimit civil dhe blerjen e votës.

B. QEVERIA
1. Zv.Kryeministër, teknik
2. Ministri i Brendshëm, teknik
3. Ministri i Arsimit, teknik
4. Ministri i Shëndetësisë, teknik
5. Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, teknik
6. Ministri i Financave, teknik
7. Ministri i Drejtësisë, teknik
8. Drejtori i OSHEE
9. Drejtori i Përgjithshëm i Aluiznit
10. Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekave
11. Drejtori i pergjithshem i Burgjeve
12. Drejtori i pergjithshem i Agjensisë së Zhvillimit Bujqësor e Rural
Kandidaturat e mësipërme do të jenë propozim i opozitës.

C. PARLAMENTI
1. Votimi i organeve të vettingut.
2. Votimi i dekreteve për anëtarët e rinj të Këshillit të Ministrave.
3. Ndryshim i Kodit Penal për forcimin e politikës penale nëpermjet ashpërsimit të sanksioneve, krijimit të veprave të reja penale, kthimin e shitblerjes së votës në vepër korrupsioni.
4. Forcimi i kuadrit ligjor të financimit të partive politike nëpërmjet rregullimit dhe kufizimit të shpenzimeve zgjedhore, përfshirë ato materiale, kostove dhe transparencës në lidhje me to.
5. Përmirësimi i standarteve të pasqyrimit të fushatës elektorale në media.
6. Votimi i anëtareve të Këshillit të Ministrave, anëtareve të organeve të vettingut dhe i legjislacionit të parashikuar në këtë marrëveshje, do të kryhet në të njëjtën seancë të jashtëzakonshme të parlamentit.

D. ORGANET E PAVARURA
1. Kryetari i KQZ, propozim i opozitës.
2. Avokati i Popullit, propozim i opozitës.

E. REFORMAT
1. Reforma Kushtetuese (me fillimin e legjislaturës së re).
2. Reforma zgjedhore (me fillimin e legjislaturës së re).
3. Futja e teknologjive elektronike në procesin e identifikimit votimit dhe numërimit për zgjedhjet pasuese.
4. Reformim tërësor i sistemit të prokurimeve publike dhe auditimit të shpenzimeve publike.

F. MASA TE TJERA
1. Dekriminalizimi. Largimi dhe parandalimi i personave me rekorde kriminale nga mbajtja e posteve publike.
i. Partitë politike angazhohen publikisht për ekzaminimin e fortë mbi listat partiake.
ii. KQZ ekzaminon kandidatët nëpërmjet personelit shtesë me mbështetje ndërkombëtare (të plotësuar në përputhje me ligjin nr 138/2015 për garantimin e integritetit të funksionarëve publik ).
2. Administrata Publike. Marrja e masave për ndalimin e përdorimit në favor të subjekteve zgjedhore të mjeteve, pronave dhe të burimeve njerëzore të administratës publike si dhe kundër çdo forme presioni ndaj punonjësve të administratës publike në çdo nivel.
3. Narkotikët. Forcimi i luftës kundër narkotikëve, nëpërmjet pjesmarrjes së opozitës në Task forcën Kombëtare të luftës kundër narkotikeve.

(BalkanWeb)
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Ore shoku Rama!

Po si nuk te vjen turp njehere? Keshtu dorezohen komunistat? Te uli qe te uli Basha ne tavoline e ia plotesove te gjitha tekat. Po mire, po me ne deputetet qe te paguam parate qe te na besh prape deputet ne keto zgjedhjet e ardhshme, si do te veje halli? Do na besh deputete apo jo? Apo do te na i japesh parate mbrapsht? Medemek, rrate te dy ne ujdi qe te mos na beni me deputete po te na fusni ne burg, sic duan ata amerikanet. Edhe doni edhe qe te votojme per Vettingun qe te emerojme prokurore e gjyqtare qe te na hedhin hekurat. Prit, prit se ta tregojme ne qejfin...

Ate presidentin Skaparlli, kur do ta rrezojme, para zgjedhjeve apo pas zgjedhjeve? Do bejme miting, demokrate e socialiste krah per krah, qe te rrezojme te korruptuarin nga presidenca? Eshte sekret, nuk duhet te flasim per keto gjera? Emo mire. Ajo dite do jete e cdo jete.

Darius
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
5 gënjeshtrat e mëdha të Lulzim Bashës në çadër

Gjatë tre muajve të ngujimit në çadër kreu i PD hoqi disa vija të kuqe që tani pas arritjes së marrëveshjes me Ramën rrezultojnë të kenë qenë thjeshtë demagogji. Falë presionit të jashtëm dhe të të vetve, falë kërcënimit të aleatëve dhe mospërfilljes së Ramës, ai u detyrua të tërhiqet nga ato që kishte shpallur si themelet e “republikës së re”.

1 – Basha u zotua se nuk do të zhvillohen zgjedhje me Ramën kryeministër.

Por tani megjithëse i rrëzoi pothuajse të gjithë kabinetin, PD po futet në zgjedhje pa e nxjerrë Ramën nga zyra. Nuk u morr vesh kurrë se si Basha u tërhoq nga ky kusht të cilin e kishte shpallur si ta panegociueshm. Ai pretendonte se Rama ishte epiqendra e republikës së vjetër që mbante lidhjet me trafikantët, kriminelët, me oligarkët dhe bosët e mediave dhe se pa u prerë këto lidhje nuk mund të bëheshin zgjedhje. Nuk kuptohet nëse ka gënjyer kur thoshtë këtë në çadër, apo tani kur thërret fitore pasi janë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

2- Basha u zotua se nuk ulet në dialog pa pasur më parë në tryezë dorëheqjen e Ramës.


Një dialog të tillë ai e konsideroi fasadë dhe farsë duke e krahasuar me të parin takim të përbashkët për reformen në drejtësi kur kryeministri u paraqit në bisedime me fjalimin e gatshëm të dështimit të negociatave në xhep. Madje për këtë arsye Basha nuk pranoi të takohej me Ramën edhe kur erdhi në Tiranë ndërmjetësuesi McAllister. Por më pas nuk u mor vesh pse Basha u thye. Pse ai e harroi këtë kusht kur u ul në tryezën e thirrur nga presidenti Nishani. Aty për herë të parë u mor vesh se lideri i PD do të zbythej nga objektivat e tij. E vetmja gjë që mbetet e panjohur lidhet me faktin se kush i kapi kokën me derë dhe e detyroi të dorëzohet?

3 – Basha u zotua se nuk do të fuste ministra teknikë në një qeveri Rama.

Ai qe i prerë në arsyetimin e tij se ky kryeministër që ka blerë deputetë, madje edhe parti opozitare nuk e ka për gjë të fusë në xhep edhe ministrat e rinj të miratuar nga PD. Por Basha po bën pikërisht të njëjtën gjë tani dhe atë që deri dje e konsideronte të pamundur, sot po mundohet ta shesi si sukses. Dilema është nëse kjo ishte e vetmja rrugë që i mbeti për të shpëtuar fytyrën apo nëse ai vërtet është aq naiv sa të mendojë se këta ministra më pak se një mujorë do të jenë garanci për zgjedhjet e lira dhe të ndershme.
4 – Basha u zotua se zgjedhjet nuk mund të bëheshin kurrë brenda qershorit.

Me Ramën jo e jo, por edhe nëse ai do të largohej, kjo qe një kohë e pamjaftueshme që një qeveri e re të pastronte vendin nga krimi dhe droga që mund të ndikonin në zgjedhje. Por kreu i PD edhe këtu u dorëzua pavarësisht se edhe ekspertë të tij si Bylykbashi argumentuan se zgjedhjet mund të mbaheshin fare mirë deri në fund të korrikut. Kjo ishte një nga dështimet e tij më të mëdha dhe një nga fitoret më të mëdha të Ramës që e ktheu datën e zgjedhjeve në gogol.

5- Basha u zotua se “Republika e re” nuk do të bëjë marrëveshje kulisash si përgjate republikës së vjetër.

Por sa i’u dha rasti të testohej për këtë zotim, ai e shkeli atë. Gjatë marëveshjes me Ramën, ata ranë dakord që jo vetëm partitë e tyre të hynin pa koalicione në zgjedhje, por vendosën që këtë të drejtë t’ua hiqnin në mënyrë absurde edhe partive të tjera të vogla. Kjo padyshim përbën anën më të fëlliqur të këtij pakti okult dhe e nxjerr Bashën ashtu sikurse është, një bir të denjë të republikës së vjetër për të cilën ai kontribuon prej 13 vitesh.(Lapsi.al)Lulush Pinoku lol
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Rama tregoj emancipim me leshimin qe beri, tregoi kulture tolerance europiane fundja nuk humb gje per leshimin qe beri keto 2 muaj pasi ka ne xhep 1 mandat te plote 4 vjecar te ardhshem.

Basha humbi shume pike si ne arenen kombetare ashtu dhe ne ate nderkombetare duke e cuar PD edhe 4 vjet te sigurta ne opozite serish.

Faktori LSI me 1 analize te thjeshte prape fiton terren dhe epersi tek elektorati. Meta spikat per zgjuarsine dhe dinakerine qe ka, te presim levizjen e shahut te rradhes.

Personalisht do kenaqem shume kur te filloje impelementimi i ligjit te vettingut fituan 3 muaj kohe me cadren dhe 2 muaj kohe me "republiken e re" por cdo bejne me pas lind pyetja ;)
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Rama tregoj emancipim me leshimin qe beri, tregoi kulture tolerance europiane fundja nuk humb gje per leshimin qe beri keto 2 muaj pasi ka ne xhep 1 mandat te plote 4 vjecar te ardhshem.

Basha humbi shume pike si ne arenen kombetare ashtu dhe ne ate nderkombetare duke e cuar PD edhe 4 vjet te sigurta ne opozite serish.

Faktori LSI me 1 analize te thjeshte prape fiton terren dhe epersi tek elektorati. Meta spikat per zgjuarsine dhe dinakerine qe ka, te presim levizjen e shahut te rradhes.

Personalisht do kenaqem shume kur te filloje impelementimi i ligjit te vettingut fituan 3 muaj kohe me cadren dhe 2 muaj kohe me "republiken e re" por cdo bejne me pas lind pyetja ;)
Marla,

Mareveshja u arrit. Mareveshja eshte: "Jo burg per Ramen, por burg per te gjithe deputetet e tij qe jane te skeduar si kriminele. Burg edhe per Eskobarin e Metes." Sa per fatin e presidentit skaparlli, te duhet te presesh pak muaj pas zgjedhjeve. Do jete surprize e bukur, do te pelqeje, e nuk do tu besosh syve cfare do shikosh.

Darius
 

Marla

COVID-19
Vendndodhja
Kine
Darius une them ligji te jete i barabarte per te gjithe ska perjashtime as per Ramen as per Bashen/Berishen as per Meten,

Normalisht ligji/institucionet keshtu duhet te funksionojne apo jo

Per mua nuk arriten asgje vetem shtyn 2 muaj asgje tjeter, prap Rama do qeverise edhe per 4 vjet rrjesht. Ca fitoi PD me ket rast?!! 2 muaj bashkeqeverisje qeveri teknike ku parlamenti ska asnje te drejte legjitime per te bere ndryshime pervec vettingut?

meta nuk e do presidencen se i bie ti jape fund karrieres politike me te mbaruar ate mandat, Metes ja ngecen presidentin. Une e di qe do kete te tjera prapaskena politike jam e sigurt sme habit/cudit asgje ne ket vend te dhjere sic thoshte Driteroi dmth,.
 

Opium

Dyrrah
Vendndodhja
Durres
Si perfundim USA erdhi iku dhe i la marveshjen ne dore , boll i tha se na lodhet ose ndryshe do da pesoni ne arene nderkombetare ..... Historia perseritete , sa here ka probleme kalamajt e parlamentit tane , usa i sjell ne vije ...
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Ben Blushi po perpiqet te beje ate qe beri Cipras ne Greqi, pra te sulmoje te majtet ne pushtet se jane duke "tradhetuar idealin" dhe "vendin". Me pak fjale po thote: Edi Rama nuk eshte rilindas i se majtes, une jam rilindasi i vertete i se majtes.

Rama po vjedh me te dyja duart e po e len vendin e shqiptaret me gisht ne goje, une dua qe ta bej Shqiperine socialiste! Cipras erdhi ne pushtet pasi u premtoi grekerve "nuk kemi perse te shtrengojme rripin qe te dalim nga kriza e te dorezohemi para kushteve te BE", dhe Blushi po thote te njejten gje: "Rama nuk di te qeverise e nuk ka ideal pervec parase, une jam njeri i idealit socialist!". Greket votuan per Cipras me mendimin ne koke se "problemet e Greqise marrin fund njehere e mire po zgjodhem Cipran". Dy-tre vjet me vone, Greqia vazhdon te jete ne krize e Cipras nuk ka zgjidhur asgje.

Ka ardhur me ne fund momenti qe Beni te eci vete!

Darius
 
Top