Zbulohet varri masiv i mamutheve

Empire

Antarë i Respektuar
Një varr masiv gjigand Mamuthesh është zbuluar ne Meksike

mammothbones.jpg


Arkeologet ne nje deklarate te merkuren thane se kan bere zbulimin me te madh persa u perket eshtrave te mamutheve , ne nje numer prej 800 eshtrash , prej gjigandeve te zhdukur qe kan jetuar ne Meksike.
Gjithashtu ata besojne se kane zbuluar nje gracke Mamuthesh nga njerzit me ane te nje grope gracke per te kapur gjigandet vegjeterian afersisht 14.000 vjet me par ,deklaroje instituti arkeologjise dhe historise i Meksikes.

anexpertwork.jpg

"Ky eshte zbulimi me i madh i llojit i ber ndonjeher me par" deklaruan ata
Eshtrat e skeleteve u gjenden ne Tultpec , afer nje zone ku qeveria Meksikane po mderton nje aeroport te ri per qytetin e Meksikes.
Disa nga eshtrat kishin shenja se ishin te goditura nga gjyetaret duke i detyruar te drejtoeshin drejt grackes se ngritur ,
Mamuthet jetuan para shum mijera vitesh ,neper kope duke u shtuar , duke u sulmuar , ata jetuan sebashku me kuajt e devet , tha ne nje deklarate per gazetaret arkeologu Luis Cordoba.

mammothskele.jpg

Zbuluesit deklaruan se te pakten 5 kope jetuan ne ate zone.
Meksika ishte dhe vazhdon te jet zona e zbulimeve mbreslenese te mamutheve , ne dekaden e 1970 puntoret qe punuan ne qender te meksiko gjeten skeletin e nje mamuthi nderkoh qe germonin.
 

Vvetoni

Larguar
Mos po ma shihni Mamanukin, mamuthin kafshen shtepiake te ster ster ster ster ster ster...100x gjyshit tim.
 
Top