Zbulohet varreze e shek. XV-XII para eres sone ne Himare

Barnaba

Antarë i Respektuar
Lajm i bukur nga arkeologjia. Sapo eshte zbuluar ne Himare nje varreze tumulare e epokes se Bronzit te Vonshem, shek. XV-XII p.e.s. (dmth para 3200-3500 vjetesh).

Zbulimi konsiderohet i rendesishem kryesisht sepse eshte i pari i ketij lloji ne Himare.

Lajmi: https://top-channel.tv/2020/07/06/zbulim-shume-i-madh-himare-del-ne-drite-varreza-tumulare-e-shekullit-xv-xii-p-kr/?foto=5#g

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pak koment mbi temen:

Keto varre jane perdorur nga aristokracia ilire, trake, maqedone, dhe epirote, por jo nga greket e lashte.

Eshte zbulim me vlere, por jo dicka qe ndryshon historine. Edhe pse eshte varreza e pare e tille e zbuluar ne Himare, nuk eshte e para ne territorin qe perkon me Epirin e lashte. Te tilla jane zbuluar tjeterkund ne krahinen e Camerise, ne rrethin e Vlores, Gjirokastres, por edhe ne zona ne veri te Epirit, si per shembull ne Korce, dhe sidomos ne Shkoder.

Ne te shkuaren, shume prej varrezave tumulare jane grabitur duke perfunduar ne tregun e zi ose ne muze te huaj, sidomos ato te zbuluara para pavaresise se Shqiperise ose kur shteti shqiptar ishte i dobet. Ndersa ato te zbuluara nga arkeologet shqiptar perbejn nje burim fantastik per dokumentimin e parahistorise se kombit tone (dmth epoka para shek. VIII para eres sone). Me rendesi te vecant jane varret e zbuluara ne jug te lumit Vjose, dmth ne Epir, sepse sherbejn si prove materiale te perkatesise ilire te banoreve te Epirit.

Pak jashte teme, por po e shtoj edhe kete:
Vitet e fundit jane hasur profile fallco ne facebook qe inkurajonin germimet e jashteligjshme ne zona arkeologjike, dhe shitjen e sendeve te zbuluara. Te njejtat profile shperndanin edhe propagand keqinformuese mbi historine dhe politiken shqiptare. Agjentura greke ka punuar dhe vazhdon te punoj ne menyre te palodhshme per te demtuar historine, ekonomine, dhe politiken shqiptare.
 

Imp4cT

V.I.P
Lajm i bukur nga arkeologjia. Sapo eshte zbuluar ne Himare nje varreze tumulare e epokes se Bronzit te Vonshem, shek. XV-XII p.e.s. (dmth para 3200-3500 vjetesh).

Zbulimi konsiderohet i rendesishem kryesisht sepse eshte i pari i ketij lloji ne Himare.

Lajmi: https://top-channel.tv/2020/07/06/zbulim-shume-i-madh-himare-del-ne-drite-varreza-tumulare-e-shekullit-xv-xii-p-kr/?foto=5#g

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pak koment mbi temen:

Keto varre jane perdorur nga aristokracia ilire, trake, maqedone, dhe epirote, por jo nga greket e lashte.

Eshte zbulim me vlere, por jo dicka qe ndryshon historine. Edhe pse eshte varreza e pare e tille e zbuluar ne Himare, nuk eshte e para ne territorin qe perkon me Epirin e lashte. Te tilla jane zbuluar tjeterkund ne krahinen e Camerise, ne rrethin e Vlores, Gjirokastres, por edhe ne zona ne veri te Epirit, si per shembull ne Korce, dhe sidomos ne Shkoder.

Ne te shkuaren, shume prej varrezave tumulare jane grabitur duke perfunduar ne tregun e zi ose ne muze te huaj, sidomos ato te zbuluara para pavaresise se Shqiperise ose kur shteti shqiptar ishte i dobet. Ndersa ato te zbuluara nga arkeologet shqiptar perbejn nje burim fantastik per dokumentimin e parahistorise se kombit tone (dmth epoka para shek. VIII para eres sone). Me rendesi te vecant jane varret e zbuluara ne jug te lumit Vjose, dmth ne Epir, sepse sherbejn si prove materiale te perkatesise ilire te banoreve te Epirit.

Pak jashte teme, por po e shtoj edhe kete:
Vitet e fundit jane hasur profile fallco ne facebook qe inkurajonin germimet e jashteligjshme ne zona arkeologjike, dhe shitjen e sendeve te zbuluara. Te njejtat profile shperndanin edhe propagand keqinformuese mbi historine dhe politiken shqiptare. Agjentura greke ka punuar dhe vazhdon te punoj ne menyre te palodhshme per te demtuar historine, ekonomine, dhe politiken shqiptare.
Ca po thoje ti? Lol
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ca po thoje ti? Lol

Eh cfare do u beja une ketyre po te isha kreu i SHISH, ose drejtor burgu ku do vuajn denimin...
 
Do i vendosja ne nje qeli me kriminel pervers qe kane denim mbi 20 vjet, dhe do u thosha rojeve "beni sikur nuk shikoni/degjoni kur te fillojn renkimet".

o vlla kta duan nga 25 vjet burg.. jo ai qe vret per hall dhe merr gjak... e di sa e pa zbuluar esht Apolonia.. ka akoma shume per te germuar.
 
Top