• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet elementi i 5-të i natyrës dhe e përmban një grimcë fare e vogël!

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Zbulohet elementi i 5-të i natyrës dhe e përmban një grimcë fare e vogël!

Fizikanët pretendojnë se kanë gjetur edhe më shumë prova të një force të re natyrore. Gjithçka në Universin tonë mbahet bashkë ose shtyhet nga katër forca themelore: graviteti, elektromagnetizmi dhe dy ndërveprime bërthamore.
Fizikanët tani mendojnë se kanë parë veprimet e një force të pestë fizike që del nga një atom heliumi. Kjo nuk është hera e parë që studiuesit e vënë re diçka të tillë. Disa vjet më parë, ata e panë këtë gjë në shkatërrimin e një izotopi të berylliumit, sipas Koha Ditore.


Tani i njëjti ekip ka parë një shembull të dytë të forcës misterioze në fjalë – dhe grimcën që mendojnë se e mbart atë, e kanë quajtur X17. Nëse zbulimi konfirmohet, jo vetëm që informacionet rreth X17 do të na mundësojë t’i kuptojmë më mirë forcat që e drejtojnë Universin tonë, por gjithashtu ato mund t’i ndihmojnë shkencëtarët ta zgjidhin problemin e materies së zezë një herë e përgjithmonë.
Attila Krasznahorkay dhe kolegët e tij nga Instituti për Kërkime Bërthamore në Hungari e dyshuan që në 2016-tën se diçka e çuditshme po ndodhte, pasi analizuan mënyrën se si një beryllium-8 i ngacmuar, lëshonte dritë derisa shkatërrohet. Nëse kjo dritë ka energji mjaftueshëm, ajo shndërrohet në elektron dhe pozitron, që largohen nga njëri-tjetri në një kënd të parashikueshëm përpara se të zmadhohen.
Bazuar në ligjin e ruajtjes së energjisë, në kohën kur energjia e dritës që i prodhon dy grimcat rritet, këndi mes tyre duhet të zvogëlohet. Të kundërtën panë Krasznahorkay dhe ekipi i tij. Këndi pati një rritje të papritur. Studimi shumë shpejt, tërhoqi vëmendjen e hulumtuesve të tjerë anembanë globit, të cilët sugjeruan se një grimcë fare e re mund të jetë përgjegjëse për anomalinë.
©Copyright Gazeta SHQIP
 
Top