• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet dinozauri me pupla

Love

βeℓℓe â๓e
Ai nuk fluturonte, por i përdorte puplat për tërheqjeDinozaurët e ngjashëm me strucët që populluan botën miliona vite më parë, qenë të zbukuruar me pupla që përdoreshin për të tërhequr partnerin për riprodhim ose për t’u mbrojtur nga shiu më shumë se sa për të fluturuar.
Ky është konkluzioni i shkencëtarëve nga Kanadaja publikuar disa ditë më parë. Kërkuesit nga Muzeu Mbretëror i Paleontologjisë Tyrrell dhe Universiteti i Kaglarit, e bënë zbulimin në disa shkëmbinj 75 milionë vjeçarë në jug të shtetit të Albertës.

Dinozaurët e ngjashëm me strucët, të njohur si ornithomimids, besohej se qenë pa flokë dhe zogj të stërmëdhenj. Ata u paraqitën nëpër filma të Hollivudit si Jurassic Park. Por kërkuesit gjetën gjurmë të puplave te një skelet ornithomimusi të ri dhe dy të rritur.

“Zbulimi, i pari që vërteton ekzistencën e puplave në këtë specie të zhdukur, sugjeron se dinozaurët e ngjashëm me strucët kishin pupla”, thuhet në një deklaratë nga shkencëtarët. Ata shtuan se speciet e zbuluara treguan se dinozaurët kishin pupla përgjatë të gjithë jetës së vet, ku puplat e vjetra zëvendësoheshin me të reja mbi krahët e tyre, diçka e ngjashme me krahët e zogjve.

Por dinozaurët duket se kanë qenë tepër të mëdhenj për të fluturuar, kështu që puplat duhet të jenë përdorur për të tërhequr partnerët riprodhues apo për të ngrohur vezët.

Zbulimet u kryen nga një grup paleontologësh nën udhëheqjen e Francois Therrien, mbarështues i muzeut. Fosilet u zbuluan në gurë ranorë dhe qenë të parat që nxorën skelete bashkë me gjurmë puplash në të gjithë Amerikën e Veriut. Më herët, skeletet e dinozaurëve me pupla qenë gjetur vetëm në Gjermani dhe Kinë.
Burimi: g.shqip
 
Top