• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet barka më antike e Faraonit

Tuana

Nada é por acaso!


I përket një periudhe rreth 3000 vjet para Krishtit, kur në Egjiptin e Lashtë mbretëronte faraoni Den i dinastisë së parë, barka më e vjetër e gjetur deri më tani.

Lajmërimi është bërë nga sekretari i shtetit egjiptian për antikitetin, Mohamed Ibrahim Ali, i cili ka sqaruar se mjeti lundrues antik, që varrosej bashkë me sovranin, pasi i shërbente për “të kaluar në botën e përtejme” është gjetur në Abu Rawash, lokalitet rreth tetë kilometra në veri të Gizës, ku shtrihet rrënojat e piramidës së “zhdukur” të Djedefre, djali dhe pasuesi i Keopsit.

Ali ka shpjeguar se barka e çmuar është në gjendje të mirë dhe ekipi i institutit francez të arkeologjisë orientale e ka transferuar në Muzeun egjiptian për t'u restauruar dhe më pas do të ekspozohet në Muzeun Kombëtar të civilizimit egjiptian, një muze i ri që pritet të hapet brenda këtij viti.
/Koha.nt/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Zbulohet barka më antike e Faraonit

Interesante !:)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Zbulohet barka më antike e Faraonit

Keta po qe i ruajn keto gjera jo si ne qe i lem te shkaterrohen. Ehh
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Zbulohet barka më antike e Faraonit

Gje e bukur...
 
Top