• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohen varrezat e lashta në Turan të Korçës

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Zbulohen varrezat e lashta në Turan të Korçës

Screenshot_668.jpg

Kanë përfunduar pas 18 muajsh gërmimet në fshatin Turan të Korçës, ku arkeologët tashmë do të kenë mundësinë të gjejnë një pasqyrë unike të 5 mijë viteve histori.

Nga gërmimet është zbuluar një nga varrezat më të mëdha e më të lashta në Shqipëri, me rreth një mijë varre të shtresuara.

Nën shtresën e poshtme të zbuluar nga gërmimet në Turan, janë gjetur gjurmët e një vendbanimi të rrallë neolitik si dhe vrima të bëra në tokë, të cilat tregojnë për skeletet e shtëpive në formë kasollesh, të mijëra viteve më parë.

Më shumë se 20 vendbanime neolitike janë gjetur në Shqipëri, të cilat datojnë përafërsisht nga shekulli VII deri në shekullin III para lindjes së Krishtit.

Sipas arkeologut Iris Pojani, puna për ndërtimin e tubacionit të gazsjellësit mundësoi gërmimin në një zonë ku nuk mendohej se do të ishin gjetur ndonjëherë vendbanime të asaj epoke.

Ekipi prej 50 arkeologësh gërmoi në një sipërfaqe prej 4 mijë metrash katrorë, ku gjetën tre varreza të epokës së Hekurit, epokës Romake dhe asaj të Mesjetës. Në këto varreza nuk ka gjurmë të vendbanimeve, por sipas profesor Pojanit, edhe sot kjo është një zonë e begatë bujqësore
 
Top