• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohen skllevërit romakë...

PiNkY

Anëtar i Nderuar


Arkeologët kanë zbuluar qindra varre romake në jugperëndim të Francë, disa nga të cilat përmbajnë skelete ende të lidhur me pranga në qafë dhe në këmbëve.

Gërmimet e jashtëzakonshme janë kryer në një zonë rreth 250 metra në perëndim të amfiteatrit Saintes, i përdorur dikur për betejat mes gladiatorëve dhe kafshëve të egra. Midis qindra varreve të gjetura, pesë skelete, katër të rritur dhe një fëmijë, janë gjetur të prangosur ose të lidhur me zinxhirë.

Sipas arkeologëve këto varre datojnë të jenë hapur në shekullin e parë dhe të dytë pas Krishtit, ku zona mendohet të ketë qenë një nekropol që përdorej për të masakruarit në amfiteatrin aty pranë.
/ Top Channel /
 
Top