• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohen eshtrat e Rikardit të Tretë

cent

...Lontano
Eshtrat e zbuluara gjatë germimeve ne nje parking makinash në Leiçester, në Britani, i përkasin Rikardit të tretë, mbreti të fundit britanik të vrarë në fushën e betejës mbi pesë shekuj më pare.Testet e ADN-së konfirmuan se skeleti i gjetur eshte vertet ai i njerit prej mbretërve më të famshëm të Anglisë, i masakruar në 1485-n në betejen e Bosëorthit.

Me të marrë lejen e gërrmimeve në zonë, arkeologët gjetën shumë shpejt fragmente pllakash mesjetare e copa qeramike.

Paskësaj, në muajin shtator erdhi rrëfimi i zbulimit të një skeleti me shenja goditjesh, që deshmonin për plagë të marra në lufte.

Ai kishte gjithashtu deformime te shtyllës kurrizore, të cilat duhet të jenë pasojë e një forme të rënde skolioze, që e bënte shpatullen e tij të djathtë të ngrihej dukshem me lart se tjetra.

Një e dhënë e tillë përkon me përshkrimet e kohës që i jane bërë Rikardit të Trete.

Kampionet e ADN-se konfirmuan plotësisht variantin e shkencëtarëve, u moren nga Michael Ibsen, një marangoz i lindur në Kanada, i cili besohet të jetë pasardhes i drejtëpërdrejtë i motrës së Rikardit, Anës së Jorkut.

Rikardi vdiq në moshën 32-vjeçare. Skeleti kishte 10 shenja plagesh, tetë nga të cilat ne kokë.

”Zbulimi mund te zgjidhë një prej enigmave më të mëdha mbi mbretin e vrazhdë”, thote “Reuters”, i cili u be i famshem nga pjesa qe Shekspiri shkroi për të.

Por, Rikardi vazhdon t`i perçajë historianet në Britani e jashte saj, sidomos lidhur me pretendimet se ka vrare dy niperit e tij te mitur per t`i marre fronin./Tch
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Zbulohen eshtrat e Rikardit të Tretë

Eh shyqyrë që e kanë gjetur e paskan hedhur hallin!!
 
Top