• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohen 95 planetë të rinj jashtë sistemit tonë diellor!

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Zbulohen 95 planetë të rinj jashtë sistemit tonë diellor!


zbulohen planete.jpg


Pothuajse 95 planetë të rinj në orbitën e disa yjeve jashtë sistemit tonë diellor janë zbuluar nga teleskopi i Keplerit të NASA-s. Studiuesit konfirmuan praninë e 95 botëve pas studimit të 275 kandidatëve të mundshëm.

Teleskopi Kepler ka gjetur mijëra kandidatë për t’u vlerësuar si planetë kur u lancua gati një dekadë më parë. Por zbulimi i fundit ngre shpresat se astronomët së shpejti mund të gjejnë një sistem të ngjashëm me planetin tonë, e në të cilin të ketë jetë.

Studimi u krye nga një ekip ndërkombëtar i udhëhequr nga Andrew Mayo nga Instituti Kombëtar i Hapësirës në Universitetin Teknik të Danimarkës. Planeti i parë që rrethon një yll të ngjashëm me diellin tonë u zbulua vetëm në 1995.


/CNA
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Une akoma po pres unin tim qe del nga ndonje vrime e zeze e me thote " heyyy hajde ne universin timmm ka nje bahce me lule dhe plot kufoma te deformuara qe presin zogjte ti hane lekuren e ti heqin thonjte nga gishtat".

Super.
 

KAON

Anëtar Aktiv
Nese kepleri observon ne ate distanc mijra vite drite,me teknologjin qe kemi ne (te pakten ate zyrtare) ata planete nuk do jen me 95 :)
 
Top