• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohen 20 Hëna te Saturnit!!

Empire

Antarë i Respektuar
Saturni tani ka më shumë hënë sesa Jupiteri!Saturni ka kapërcyer Jupiterin si mbreti satelitor i sistemit diellor.

Astronomët sapo zbuluan 20 hëna të panjohura më parë të Saturnit, duke rritur numrin e satelitëve ( natyror ) të njohur të planetit në 82 - tre më shumë se Jupiteri.

Të 20 hënat janë të vogla, me përmasa rreth 3 milje (5 kilometra).
17 prej tyre kanë orbita të rregullta , domethënë lëvizin rreth Saturnit në drejtim të njëjte me rotacionin e planetit. 17 Hënat marrin më shumë se tre vjet të Tokës për të përfunduar një orbit të plotë rreth Saturnit,

Tre hënat e tjera lëvizin në sens të kundërt me rotacionin e planetit

Imazhet e zbulimit për 3 hënave të tjera u morën me anë të teleskopit Subaru . Yjet e sfondit dhe galaktikat nuk lëvizin, ndërsa hënat Saturniane të zbuluara të theksuara me një shirit portokalli, tregon lëvizjen e tyre.


Një nga tre hënat e zbuluara ka një periudhë orbitale më shumë se tre vjet Toke , ndërsa dy të tjera plotësojnë një xhiro çdo dy vjet.Mendohet se grupi i hënave ka të ngjarë të jetë dëshmi e një ndikimi të bërë më parë që shkatërroi një hënë më të madhe që kishte qenë në orbitë në atë zonë të përgjithshme.

"Ky lloj grupimi i hënave të jashtme është parë gjithashtu rreth Jupiterit, duke treguar përplasje të dhunshme të ndodhura midis hënave në sistemin Saturnian ose me objekte të jashtme siç janë kalimi i asteroideve ose kometave," Scott Sheppard, nga Instituti Carnegie për Shkencë në Uashington, DC, tha në një deklaratë me 07-10-2019 duke njoftuar zbulimin.

Ky ilustrim tregon orbitat e 20 hënave të reja të Saturnit, duke i dhënë planetit të rrethuar gjithsej 82 hënë.

nbMXjzRDerjaY7es6TyCvk-650-80.jpg


Sheppard drejtoi ekipin e zbulimit. Ai dhe kolegët e tij - David Jewitt nga Universiteti i Kalifornisë, Los Angeles dhe Jan Kleyna i Universitetit të Hawaiit - gjetën hënat e Saturnit duke përdorur Teleskopin Subaru në Hawaii.

"Duke përdorur disa nga teleskopët më të mëdhenj në botë, tani jemi duke përfunduar inventarin e hënave të vogla rreth planetëve gjigandë", shtoi Sheppard. "Ata luajnë një rol vendimtar për të na ndihmuar të përcaktojmë se si u formuan dhe evoluan planetët e sistemit tonë diellor.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Universi eshte aq i magjishem.
Pavarsisht forcave dhe fushave magnetike te ti ,qe kur cekujlibrohen behen katastrofike.
 

Empire

Antarë i Respektuar
Universi ose me sakte gjithesia eshte nje mister magjepes qe sdo arrijm kur ta kuptojm 😊 , madje me mir nga nje ane sepse ne te kundert e humbet sensin e misterit magjepes 😊
 

MasteR

I'm offline
Sa mistere ka universi
 
Top