• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulime arkeologjike në Divjakë

Hera

Antarë i Respektuar
[h=1]Zbulime arkeologjike në Divjakë[/h]Një vendbanim i lashtë është zbuluar në qytetin e Divjakës. Rrënojat janë zbuluar nga arkeologë shqiptarë dhe gjermanë të cilët kanë punuar për disa muaj në ato që besohet të jenë shtëpi banimi, mure perimetrike dhe rrugë të hershme që tregojnë vijueshmërinë e jetës së shqiptarëve në tokat e tyre.

Qëllimi i projektit është të krijojë një hartë të Shqipërisë dhe të përpilojë të dhëna në lidhje me vendet ku gjenden të dhëna dhe dëshmi të së kaluarës.

“Ajo që ne përpiqemi të kuptojmë është se kush ka jetuar këtu midis Apolonisë dhe Durrësit dhe ka ndërtuar këtë vendbanim. Babunja në Divjakë është përzgjedhur në mesin e shumë të tjerëve dhe për herë të parë bëjmë kërkime shkencore këtu. Organizimi urban i këtij fshati kodrinor është perfekt”, tha Manuel Fidler, arkeolog në Universitetin e Berlinit, raporton “worldbulletin.net”

Gërmime të tilla do të vijojnë edhe në muajt në vijim, ndërsa i gjithë kërkimi është pozicionuar në zonën kodrinore të Divjakës.
 
Private conversations
Help Users
    Top