• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulim arkeologjik ne Greqi: Varri qe mendohet se i perket Aleksandrit te Madh

Tuana

Nada é por acaso!


Arkeologet ne Greqi kane gjetur nje varr te lashte per te cilin dyshojne dhe besojne se i takon Aleksandrit te Madh.
aleksanderVarri eshte zbuluar ne Amfipoli Serres. Ai eshte 498 m i gjate dhe 3 metra i larte. Sipas zbuluesve varri i gjetur eshte 10 here me i larte se ai i Filipit, babait te Aleksandrit.
Varri eshte prej mermeri, ne forme piramide, me simetri dhe harmoni te madhe dhe ne krye te tij eshte vendosur nje luan, i cili eshte simbol karakteristik i Mbreterise maqedonase, gje qe intepretohet nga zbuluesit si nje shenje qe tregon se ai i takon nje varri mbreterish. Edhe pse arkeologet nuk kane arritur ne perfundimin se varri i gjetur eshte varri i mbretit Aleksander, besojne fuqimisht ne kete version.
Ministria greke e Kultures u tregua shume e kujdesshme ne nje deklarate te saj, ku e vlereson zbulimin “vecanerisht te rendesishem”, por thekson se “interpretimi dhe identifikimi me figura historike para perfundimit te germimeve, eshte i rrezikshem”.
Gjetja e varrit te Aleksandrit te Madh, i cili vdiq ne vitin 323 p.e.s dhe qe mendohej se ndodhej ne Egjipt, dukej enderr e larget dhe nese dyshimi vertetohet, atehere zbulimi i diteve te fundit eshte nje nga zbulimet me te medha arkeologjike te te gjitha koherave. Edhe media nderkombetare ka raportuar per gjetjen e varrit te lashte ne Greqi./InfoA/
 

xhebrail1

INTERIST
Vendndodhja
Midis Kosove
Titulli: Zbulim arkeologjik ne Greqi: Varri qe mendohet se i perket Aleksandrit te Ma

Kuj i plasi per greket do i varrosja te gjithe ne ate varr po te kisha mundesi racwe e flliqur
 
Top