• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Xhinset kanë një ditëlindje, është 20 maji

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Xhinset kanë një ditëlindje, është 20 maji145 vjet për pantallonat që të ngushta, të shqyera, të shkëlqyeshme, blu apo të zeza janë gjithmonë në modë. Xhinset 145 vjet dhe nuk janë ndier sepse xhinset blu kanë pushtuar të gjithë brezat në një shekull e gjysmë të historisë pa dalë nga moda ndonjëherë. Sekreti i tyre është ai i ripërtëritjes në çdo stinë, duke ndryshuar peshën, ngjyrat dhe modelet. Gjithkush ka rënë në dashuri me xhinset, nga yjet e filmit te presidentët amerikanë, nga Regan deri tek Obama.

Nga Marilyn Monroe, e cila në vitet ’50 i vishte ato me një këmishë të thjeshtë të bardhë, duke kaluar te Farrah Fawcett me xhinse të ndezura, atlete dhe t-shirt të kuqe me supe të zhveshura, për të nxjerrë në pah flokët e saj bjonde, deri tek Audrey Hepburn, e cila në mëngjes në Tiffany me spontanitet ekstrem vishte xhinse me peshqir në flokët e saj. Nuk lëmë pa përmendur Madonën që në vitet tetëdhjetë, e paraprinte modën duke veshur xhinse të grisura dhe lëkurë dielli. S

arah Jessica Parker, e cila te Seksi dhe Qyteti vishte xhinse të ngushta sipër kaviljes me një këmishë të lidhur në bel. Dhe të gjithë modelet më të famshme nga Naomi Campbell te Kate Moss nuk mund t’ia dilnin dot pa xhinse në raste të veçanta. Pavarësisht nga emri që mund të duken një krijim i huaj, xhinset lindën në Gjenova në shekullin e gjashtëmbëdhjetë dhe vetëm në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë arrijnë në San Francisko, ku në 1873 filloi prodhimi i parë, saktësisht më 20 maj. Fillimisht konceptohet si një copë pune, por gjatë viteve xhinset blu kanë pushtuar publikun dhe në sajë të stilistëve, sot ata përdoren për raste të ndryshme, nga më të rastësishme dhe sportive në më elegante dhe të sofistikuara.

Shumë modele grumbullohen në garderobë vit pas viti, sipas modës së momentit: nga xhinse me bel të lartë te xhinset me bel të ulët, nga të ngushta te të gjera, nga boyfriend te xhinset e grisura, me arna, shkëlqim dhe shkronja. Moda në këto 145 vjet ka parë lindjen e shumë modeleve të xhinseve, ndonjë model ka bërë histori, ndërsa ndonjë tjetër është harruar. 73% e të intervistuarve nga Privalia, ‘outlet online’ që ka dashur të bëjë një studim për këtë përvjetor, pranon të kenë të paktën 6 palë xhinse në garderobë.

Sa për modelet pa dyshim që këtë vit triumfojnë xhinset me bel të lartë dhe me këmbë të drejta, me 36% të votave. Në vendin e dytë janë xhinset kauboj. Në 31% u pëlqejnë xhinset që nxjerrin në pah trupin, dhe 24% pëlqejnë xhinset boyfriend që janë të rehatshme dhe në modë. Xhinset klasike me 12%. Xhinset me bel të lartë, që deri para pak vitesh nuk pëlqeheshin, sot janë më të pëlqyerat dhe më të veshurat nga të gjithë brezat. Xhinset me bel të ulët, madje me bel shumë të ulët, sot po braktisen nga 55% të votuesve.

Për të vazhduar me xhinset e gjata për 31% të panelit, shumë të mëdha dhe të rënda, pasuar nga elasticiteti i pantallonave në ekran, me 14%. Xhinsi sjell me vete gjithë botën e xhinsit, jo vetëm pantallona, por edhe këmisha, xhaketa, pantallona të shkurtra, funde e kështu me radhë. Trendi i sezonit është xhinsi total, duke qenë të kujdesshëm për të kombinuar nuancat e drejta të blusë në mes të rrobave të ndryshme.

Edhe pse kjo modë ende nuk është futur në mesin e publikut të gjerë, ajo tashmë është vlerësuar shumë nga blogerët e modës dhe të famshëm në të gjithë botën. Kampioni i intervistuar vlerëson kombinimin e xhinseve apo minifundeve xhins me një këmishë ose xhaketë në masë të madhe (44%) edhe në ngjyra të ndryshme.

Xhinsi është një veshje që i kushtohet personalizimit. Të gjitha versionet e bëra në shtëpi për 48% e të anketuarve që duan të personalizojnë xhinset e tyre, duke përdorur metoda të thjeshta të tilla si duke përdorur letër zmerile për efekt “jetuar” ose edhe gërshërë për të krijuar skajin e prerë. Në këtë sezon kthehen lulet, kafkat dhe frazat e famshme. Dhe për ata që nuk i pëlqejnë gjilpërat dhe fijet, ju vijnë në ndihmë ngjitëset: dy minuta me hekur dhe një imagjinatë e vogël janë të mjaftueshme.

Së fundmi, Privalia propozon për përvjetorin e xhinseve, një përzgjedhje të veçantë të xhinseve shoqëruar dhe me dekorime të ndryshme.

(gazeta-Shqip.com)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Kurr si mora vesh keto xhinset!!dimrit te mbajn ftoht,veres shum ngroht..ajde urime ditlindjen pra.
 
Redaktimi i fundit:

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
hahahahahaah Arfe,ama jane praktik.
Por realisht nje cope jo shume komode,sidomos kur xhinsi nuk eshte material i shtrejte,dhe prap perdorimi i tyre eshte pafundesisht i gjere.
 

Zana1

Braveheart
My favourite piece off all the times ... I love denim , whatever style & colour . Happy birthday
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
nese trupi sju ndryshon me 1 pale xhinse shkon 10 vjet. Lol

para 1 jave po flisnim pikerisht pee xhinset me dca shoqe dge historine e tyre ja beri njera kam 10 vjet qe ickam kto vesh sot. Mua me pelqejne. i perdor. dhe vajzes i kam blere ama perher zgkedh xhins te bute e te holle. jane me te rehatshme per mua.
 
Top