• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vrimat e zeza dhe misteri i madh

korado

President
Njerezimi heret a vone do ta nderrmerrte kete hap te rendesishem.me te vertete qe ky zbulim do te coje perpara njerezimin,shume parpara nga c'mund te imagjinohej,do ta beje ate me te pergjegjshem.ne do te njihemi me origjinen tone,se cila eshte arsyeja qe ekziston sot universi,planetet,drita,toka dhe njerezimi.eksperimenti i CERN-it ka qene per te gjithe shkencetaret nje pune jashtezakonisht e lodhshme por qe duket sikur po buzeqesh.kjo veper e madheka ndezur polemika ne te gjithe boten dhe ka ngjallur friken se mos pasojat e ketij projekti gjigand do te formoje masa gjigande te afta per te kaperdira gjithckca te quajtura "vrima te zeza"
shkencetaret e CERN-it kane thene se kjo eshte vec nje trillim dhe se vrimat e zeza aq te medha nuk mund te ushqehen nga burime te vogla energjie sic do te ndodhe ne zvicer nga perplasja e protoneve dhe positroneve te fuqizuara nga superaceleratori LHC (Large Hadron Collider).Ne fakt vrimat e zeza ushqehen nga burime te medha berthamore,sic mund te jete perplasja e 2 yjeve,ose transformimi i nje nebuloze.
po cjane vrimat e zeza?
vrimat e zeza jane burime te medha energjjie te mbeshtetura ne burime
akoma me te medha energjie si shperthime berthamore te tipit (gjigand,i afte per te shkaterruar nje asteroid me diameter 1000m.)megjithate asnje ne kete bote nuk na siguron per kete hap qe po ndermarrim.ndoshta fundi i botes nuk ka per te ardhur nga keto shkaqe por ,nuk dihet,ndoshta kemi shume luftera perpara te cilat mund ta bejne planetin shkrume.bota tani gjendet ne tensione te shumta politike dhe ndoshta kjo do te jete ajo shtyse qe do t'i thote "stop" njerezimit...
 

korado

President
eshte plotesisht e vertete
bota ka per tu shkaterruar vetem evetem nga lufta...
 

shantal

Anëtar i ri
aman te behet dhe ta fleme mendjen se na vdiqen fare keta shkencetaret ,,,imagjino sa here kemi vdek ne prej thenieve te tyre ,,kur do shkaterrohet bota me verte ? asnji nuk e di edhe pse ka hipoteza prapeseprapi ne jemi aq te vegjel ne kte univers saqe nuk mund te dime shume gjera rreth tij
 
Top