Vjehrrat e nuset (Si të ndërtohen marrëdhëniet e mira?)

Lucifer

Cancer free
Une vjerren time e kam dashur shume, edhe kur burri im sjetonte me deri sa ka qene gjalle e jema e tije e kam takuar sa her kam ik te mami im, jam bere merak sa here ska qene mire e kam qare sa sdi tju them kur iku nga kjo bote..
Pse e kam dashur?
Se mbi te gjitha ishte ajo qe kishte bere burrin tim.
Me pelqente edhe era e gushes se saj, me trasmetonte paqe sa here e perqafoja.
Se gjithmone e kam pare si te ishte mami im,
Nje nene si do te keqen femijes e si rrjedhoje sdo tdonte te keqen tone.
Ka ndryshime brezash,ka diference ne menyren e jeteses por nese i jep respektin qe do doje ti jepnin mamit tend sdo ishin keto tema.
Edhe kjo pune e vjehrres eshte bere pune mode e tek ne ne shqiperi ne kete brez ndodh ndryshimi nga bashkjetesa me vjehrrine (dikur) dhe pamvarsia familjare qe eshte sot.
Ca ti shtosh kti komenti....te paste lene uraten o goc 🙂
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
gene wilder breast GIF
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Edukata eshte personale tek cdo njeri. Menyra si i trajtojme njerezit varet nga edukats qe kemi por ama varet dhe nga menyra sesi na trajtojne te tjeret.

Mardheniet nuse vjerre me aq sa kam pare verdalle nuk jane shume miqesore. Kjo per shkak sepse te dyja kane shume dashuri ndaj atij mashkulli qe njera e quan bir dhe tjetra ai qe i ka ra per short me nda jeten.

Idealja do ishte nese gjithekush jeton ne shpi te vet ne keto kushte mardheniet jane me te mira me te dashura. Kurse kur jeton 24 ore ne 24 lindin dhe keqkuptime madje edhe po te jetosh me nenen tende do keqkuptohesh jo me me mamane e burrit qe mund te kete te tjera rregulla apo zakone jetese gatimi apo pastrimi shtepie.

Rregullatori kryesor i ketyre mardhenieve eshte gjithmone burri. Burri patjeter qe duhet te doje e te respektoje nenen por ama nuk duhet te ofendoje apo nenvleresoje gruan e tij.
Nese brenda vetes gjen "tolerancen" asgje nga kto siper nuk vlen.
A ndalemi ndonjehere te shohim veten si flasim, si i drejtohemi, si i trajtojme?
Keqkuptime ka midis dy qenieve njerezore , por aty shihet zotesia per ti menaxhuar situatat.
Nga ckam vene re une ,nje pjese e mire per cdo problem qe kane ne cift emrin ia vene " vjehrra apo vjehrri" thua se misioni i ketyre te fundit jane te shohin familje te shkaterruara.
Ne fund te dites mos harrojme se sot jemi nuse, neser do jemi edhe vjehrra
Vertet dashuri ska , por ka respekt dhe tolerance.
Kjo ishte ideja e "pordhes" ....jini tolerant ,duroni cik, nje fjale te mire duan gje si kushton asgje askujt.
Dhe e thene kjo nga une eshte e besueshme :p
 

Marla

InVinum Veritas
Nese brenda vetes gjen "tolerancen" asgje nga kto siper nuk vlen.
A ndalemi ndonjehere te shohim veten si flasim, si i drejtohemi, si i trajtojme?
Keqkuptime ka midis dy qenieve njerezore , por aty shihet zotesia per ti menaxhuar situatat.
Nga ckam vene re une ,nje pjese e mire per cdo problem qe kane ne cift emrin ia vene " vjehrra apo vjehrri" thua se misioni i ketyre te fundit jane te shohin familje te shkaterruara.
Ne fund te dites mos harrojme se sot jemi nuse, neser do jemi edhe vjehrra
Vertet dashuri ska , por ka respekt dhe tolerance.
Kjo ishte ideja e "pordhes" ....jini tolerant ,duroni cik, nje fjale te mire duan gje si kushton asgje askujt.
Dhe e thene kjo nga une eshte e besueshme :p
Miremengjes si u gdhive?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Me sabah mos u perlani :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Nje vesh shurdh, nje sy qorr...ajo thote 2 llafe, ju 1. Ja kshu, I have it all figured out 😛
 

SpaceGirl

BimBumBam
Si tip qe kam, kur kam dike perzemer (burri me pak fjale), bej cmos qe te pranohem... lej menjeane provokimet, batutat, ngacmimet e teperta dhe para te tjerve. Mbyll veshet dhe syt dhe i kapercej deri sa kto nuk me prishin realisht pun.
Ndoshta ka qen ky gabimi im me i madh. Sepse pastaj ndihen te autorizuar te vejn ne loj, te flasin ne vendin tend, te shprehin mendimet e tyre dhe xhelozine pa piken e problemit... te imponohen ne familjen tende, te influencojne negativisht ne vend te te pyesin : ke nevoj per gje? Si je?
Ama nese te shpeton ty dicka kur ke arrit kulmin... uuuuhhhhhh 🔥🔥🔥🔥 lol

Familja eshte gje e shenjt... vertet un nuk besoj ne zot, por ne dashurine e familjes po.
Kur shoh qe ne nje familje duhen, bej cmos qe te mos te prish ate armoni por te jap dhe te marr dhe un nje cik.
Vetem se jeta nuk eshte perrall

Nuset sduhet te harrojne qe nje dit do te jen vet ne ate pozicion por dhe vjehrrat sduhet te harrojne qe dikur, kan qen dhe ato vet nuse/nena te reja dhe din mir se cdo te thot te kesh konflikte me familjen e burrit.


Kto batutat nuse-vjehrre i urrej jashtmase.
Gjithmon e kam therrit me shkurt-emrin qe preferon. Kurse ajo mua me shkurt-emrin qe urrej 🙈

Pertej cdo konflikti, eshte gjyshja e im bir.
Sot si sot ka rendesi vetem si ma trajton... aty nuk pranoj gabime nga askush! As nga gjaku im.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Si do tjetosh tani e tutje moni ?:p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Celsi me shpetu dhe burri nga gruja,e vjehrra nga sundimi i nusese,eshte:
Nena te rris nje djale me dashuri,por me pavaresi,dhe jo ta mbaje nen fustanin e saj tere jeten.
Ne kete forme nje djal i rritur lirshem e pa mbikqyerjen e nje femre si domosdoshmeri jete,do dij te vej ne vendin e tyre edhe nenen edhe nusen.
Pse do thoni ju?
Sepse thjesht s`do martoj nje femer mendje ngushte dhe qe i sulmon te jemen.
do dij te zgjedhi.
E dyta ai djal eshte rritur nga nje Nene qe ka dit me rrit me disa parime te shendetshme familjare.
Kshu pra,mes dy grave te mira gjendet nje burre i mire. :p
 

Hope

◕‿◕
Celsi me shpetu dhe burri nga gruja,e vjehrra nga sundimi i nusese,eshte:
Nena te rris nje djale me dashuri,por me pavaresi,dhe jo ta mbaje nen fustanin e saj tere jeten.
Ne kete forme nje djal i rritur lirshem e pa mbikqyerjen e nje femre si domosdoshmeri jete,do dij te vej ne vendin e tyre edhe nenen edhe nusen.
Pse do thoni ju?
Sepse thjesht s`do martoj nje femer mendje ngushte dhe qe i sulmon te jemen.
do dij te zgjedhi.
E dyta ai djal eshte rritur nga nje Nene qe ka dit me rrit me disa parime te shendetshme familjare.
Kshu pra,mes dy grave te mira gjendet nje burre i mire. :p
Ti flet nga eksperienca keshtu?:p
Flasim kur te te vij nusja ne shtepi :p
 
Top