• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vitamina B2 ndihmon te migrena

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Konsumimi i dozave të larta të vitaminave B, në veçanti vitaminës B2, mund të ndihmojë në parandalimin e sulmeve të migrenës.
Përfundimi është nxjerrë nga një studim i realizuar kohë më parë, që ka hulumtuar efektin e vitaminës B2 në shpeshtësinë, kohëzgjatjen dhe intensitetin e migrenës te 23 persona të moshës nga 20 deri në 65 vjeç.
اdo pjesëmarrës në studim ka marrë 400 miligramë riboflavinë (B2) çdo ditë për tre muaj dhe ka mbajtur një ditar ku ka shënuar numrin e sulmeve të migrenës, kohëzgjatjen e saj, intensitetin dhe përdorimin e barnave.
Sipas rezultateve të studimit, konsumimi i vitaminës B2 është lidhur me një ulje të numrit të sulmeve të migrenës nga katër në dy.
Pjesëmarrësit po ashtu kanë raportuar ulje të konsumimit të barnave, edhe pse intensiteti i dhimbjeve nuk është zvogëluar.
Konsumimi i vitaminës B2 ka rezultuar vetëm me disa efekte anësore të lehta, si barkqitje, dhimbje në abdomen dhe skuqje në fytyrë.

B.Keshilla.
 
Top