• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vende dhe njerëz që frymëzojnë, National Geographic ndalet në Shqipëri

Lauraa

Antar Aktiv
“Vende dhe njerëz që frymëzojnë”, “National Geographic” ndalet në Shqipëri
o_malet_e_shqiperise_.jpgNga Kina në Japoni, Peru, Kosta Rika apo në malet e Himalajeve, ekipi i “National Geographic” ka zgjedhur si pjesë të dokumentareve edhe Shqipërinë.


Seria e radhës e projektit “Vende dhe njerëz që frymëzojnë”, të një prej medieve më të njohura në botë, do të jetë zona e Kurveleshit, në fshatin Nivicë.

Për një javë me radhë, ata po xhirojnë në malësitë e thella të Kurveleshit, për të dokumentuar jo vetëm jetën dhe natyrën e kësaj zone të panjohur, por edhe përpjekjet që po bëhen për të krijuar një model turizmi të bazuar në mbrojtjen e natyrës dhe vlerat historike.

Seria e “Vende dhe njerëz që frymëzojnë” është një cikël dokumentarësh i “National Geographic”, dedikuar projekteve që ndryshojnë jetën e njerëzve dhe vendeve ku ndodhin ato, për të krijuar kështu një filozofi turizmi ndryshe nga turizmi masiv, apo turizmi që nuk respekton natyrën dhe historinë.

Për këtë arsye, projekti “Nivica” që ka filluar në jugun e Shqipërisë, i cili kërkon të ndërtojë një model unik turistik duke lidhur zonat bregdetare me ato malore, është përzgjedhur nga “National Geographic Explorer” si një model për t’u mbështetur dhe promovuar.

Po kështu, në dokumentarin e “National Geographic” do të paqyrohen edhe përpjekjet që ka Shqipëria për të ruajtur dhe mbrojtur site të Trashëgimisë Botërore, si Butrinti, nga zhvillimi i turizmit masiv, apo zhvillime të pakontrollueshme në sitin arkeologjik. Një nga themeluesit e Parkut Kombëtar, Auron Tare ka treguar për “National Geographic” këto sfida.

Top Channel
 
Last edited:

Aver

VIP
I bukur Kurveleshi.

Shpresoj te kos e kene kerkuar perkthimin e emrit keta te National Geographic.

Kurvelesh wtf.
 
Top