• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vdes vajza 12-vjeçare, shkak ishte gjymtimi i vaginës me urdhër të prindërve

Vdes vajza 12-vjeçare, shkak ishte gjymtimi i vaginës me urdhër të prindërve
14ask-daughter-superJumbo.jpg

Një vajzë e mitur në jug të Egjiptit ka gjetur vdekjen pasi prindërit e saj e çuan tek mjeku për ti bërë gjymtim të vaginës.

Kjo praktikë kriminale është e njohur në të gjithë rajonin si gjymtimi i organit gjenital femëror (FGM), i njohur gjithashtu si prerje gjenitale femërore që është prerja apo heqja e disa ose të gjitha organeve gjenitale të jashtme femërore. Praktika është e njohur në Afrikë, Azi dhe Lindjen e Mesme, dhe brenda komuniteteve.

Vdekja e vajzës 12-vjeçare në provincën e Assiut u bë publike në Egjipt ku u urdhëruan arrestimet e prindërve të saj dhe mjekut që e përpunoi procedurën, thuhet në deklaratën Prokurorisë.

Që nga mesi i viteve 1990, Egjipti po lufton me praktikën shekullore, e cila gabimisht besohet se kontrollonte seksualitetin e grave.
Në vitin 2008, një ligj që ndalonte prerjen e organeve gjenitale femërore u miratua në Parlament, megjithë kundërshtimin e fortë nga zërat konservatorë. Por një studim i qeverisë për vitin 2015 zbuloi se 87% përqind e të gjitha grave egjiptiane midis 15 dhe 49 vjeç janë prerë./a.m/noa.al
 
Last edited by a moderator:

Comments

Te flasesh sot keq per synetine e meshkujve, eshte budallalleku me i madh i shekullit 21, tani ku ne cdo vend te botes sygjerojne.
Une kur flas, e mbaj pergjegjesine per ate qe them. Nqs ti e konsideron budallek nuk eshte problemi im.
Mua sme duket normale qe nje njeri qe ska asnje pergatitje mjeksore te preki organin riprodhues te djalit tim....
Sa per punen e pastersise, penisi mund te cvishet dhe mund te pastrohet sa here nevoitet, sepse uji dhe sapuni jane ne dispozicion te pjeses me te madhe te njerezeve....
E une, ne naivitetin tim, perhere jam pyetur pse Zoti na ka krijuar nje cip teper, duke e ditur qe njeriu eshte nje qenie perfekte ne teresine e tij....
 
Po dhe ndonje benefit nuk ka po he

Nipin tim i cili eshte almost 4 e sugjeroj doktori sepse kishte probleme ne fakt
Nejse dok eshte iranian lol
I thashe kunates moj korbe ku do e cosh cunin? Me ka then doktori duhet patjeter me tha.
Te ka thene dhe stop smoking Por akoma del tym nga oxhaku lol
Benifitet mjeksore t'synetis i tejkalojne rreziqet. Dihet qe parandalon kancerin e penisit te meshkujt e rritur. Nese ty kjo dobi nuk te duket, sdi cte them. Mos tflasim per dobite e tjera mjafton robi nje search ngoogle so tgjeje shume me shume dobi se sa ato "deme" qe sjell dikush.
 
Vajza, e di ti ne ca konditash behet syneti jashte spitalit? E di kush e kryen kete akt kur seshte kirurgu? A e di ti qe ka femije qe kane probleme koagulimi gjaku e nqs pret nje cipe te holle sic e quani synetin, mund te humbi gjak deri ne vdekje? A e di rezikun e infeksionit? A e di qe kjo puna e pastersise, ka mbetur si legjend, sepse tere pjesa mashkullore qe ska synet te bere mbijeton mire e bukur mbi toke pa pasur nje numer te madhe infeksion urinare apo seksuale....
U ndalova thjesht tek kondidatat qe behen keto "operacione" vetem per te ruajtur ashtu te thenat tradita....
Tani behet e brenda spitalit hope , dhe ka me mijera meshkuj dhe nga besime te ndryshme qe e praktikojn... njs nuk dalemi thjesht te pastertit qe sill syneti , te meshkujt ..nuk dua te degradoj temen e te shpjegoj me hollsisht se cfar mbledh ajo lekura qe nuk hiqet te meshkujt... un nuk e mohoj at qe e thua ti ,ka plot raste qe behen jasht spital e kjo edhte gabim ... por tani ne shum shtete sa lind foshnja te pyesin a don a sdon , eshte shum mire brenda dy javeve te behet sepse akoma nuk qarkullon gjaku ne ato vende dhe nuk ndjen dhimbje dhe kalon shum leht foshnja, kam raste ne familje qe ishte pa ber synet dhe u deturua te behet pershkak infektimit ... fls per meshkujt..
.
Kurse te femra eshte e ndaluar edhe. Feja nuk e lejon sepse dallon nga mashkulli.
 
Une kur flas, e mbaj pergjegjesine per ate qe them. Nqs ti e konsideron budallek nuk eshte problemi im.
Mua sme duket normale qe nje njeri qe ska asnje pergatitje mjeksore te preki organin riprodhues te djalit tim....
Sa per punen e pastersise, penisi mund te cvishet dhe mund te pastrohet sa here nevoitet, sepse uji dhe sapuni jane ne dispozicion te pjeses me te madhe te njerezeve....
E une, ne naivitetin tim, perhere jam pyetur pse Zoti na ka krijuar nje cip teper, duke e ditur qe njeriu eshte nje qenie perfekte ne teresine e tij....
Ty Zoti tka fale edhe pa asnje dite shkolle por ti meson dhe vetedijesohesh.
 
E lexova 3 here e mezor se ma kapi truni.

Kjo praktikë kriminale është e njohur në të gjithë rajonin si gjymtimi i organit gjenital femëror (FGM), i njohur gjithashtu si prerje gjenitale femërore që është prerja apo heqja e disa ose të gjitha organeve gjenitale të jashtme femërore.

E si sqarohet kjo gje? Sot e nigjoj une kte si procedure. Medet ca nk paskan nxjerre
KJo gje behet tek vendet me popullsi te theksuar Muslimane
Behet Femra Synet.......
Nuk keni perse habiteni

NEse sbesoni keto qe po shkruaj
Hapni horizontin tuaj

Jo vetem Meshkujt Muslimane behen synet
Por dhe femrat

Ne mos gaboj Priten Labies Major te vagines
 
KJo gje behet tek vendet me popullsi te theksuar Muslimane
Behet Femra Synet.......
Nuk keni perse habiteni

NEse sbesoni keto qe po shkruaj
Hapni horizontin tuaj

Jo vetem Meshkujt Muslimane behen synet
Por dhe femrat

Ne mos gaboj Priten Labies Major te vagines
Jane ne fiset aziatike , cfar muslimane po thua , islami e ndalon kete , ne asnje liber ste shkruan syneti femres , Zoti nuk e ka urdheruar femren por mashkullin .
Jan disa fise aziatikw me shum qe e praktikojn kete gje dhe po ashtu ja shkulin dhe floket nga rrenja eshte e dhimshme.
 
Tani behet e brenda spitalit hope , dhe ka me mijera meshkuj dhe nga besime te ndryshme qe e praktikojn... njs nuk dalemi thjesht te pastertit qe sill syneti , te meshkujt ..nuk dua te degradoj temen e te shpjegoj mw hollsisht se cfar mbledh ajo lekura qe nuk hiqet te meshkujt... un nuk e mohoj at qe e thua ti ,ka plot raste qe behen jasht spital e kjo edhte gabim ... por tani ne shum shtete sa lind foshnja te pyesin a don a sdon , eshte shum mire brenda dy javeve te behet sepse akoma nuk qarkullon gjaku ne ato vende dhe nuk ndjen dhimbje dhe kalon shum leht foshnja, kam raste ne familje qe ishte pa ber synet dhe u deturua te behet pershkak infektimit ... fls per meshkujt..
.
Kurse te femra eshte e ndaluar edhe. Feja nuk e lejon sepse dallon nga mashkulli.
Hmmmm e bere cik lemsh pergjigjen.
Une spo flas per synetin e bere ne sallen e operacionit, por po flas per rastet konkrete ku nje kasap i pret cipen djalit apo vajzes, sepse keshtu e kerkon "tradita" apo feja apo quaje si te duash.
Ka shume vende qe te pyesin? Ku qenkan keto shume vende, se une deri tani kam shetitur 3 shtete te Evropes e asgjekundi skishte opsionin "synet" ne lindje. Pra ku dua te dal eshte qe prindrit mund te kerkojne synetin pa arsyje mjeksore, por nuk eshte se po bejne ndonje mbrekulli te madhe. Te haj foshja 2 javeshe anestezi te pergjithshme kur mund te jetoj shume mire me penisin komplet...... por keshtu eshte kur si di reziqet e nje anestezie e preferon te kesh me pak pune per te bere, mos i lash penisin djalit....
 
  • Like
Reactions: NGU
Jane ne fiset aziatike , cfar muslimane po thua , islami e ndalon kete , ne asnje liber ste shkruan syneti femres , Zoti nuk e ka urdheruar femren por mashkullin .
Jan disa fise aziatikw me shum qe e praktikojn kete gje dhe po ashtu ja shkulin dhe floket nga rrenja eshte e dhimshme.
e nderuar me jep pak kohe deri sa te gjej informacionin e plote ne kete teme
te rikujtoj e dneruar qe Berja synet ne organet gjenitale
behet per pastrimin e trupit nga PJeset e teperta
 
Hmmmm e bere cik lemsh pergjigjen.
Une spo flas per synetin e bere ne sallen e operacionit, por po flas per rastet konkrete ku nje kasap i pret cipen djalit apo vajzes, sepse keshtu e kerkon "tradita" apo feja apo quaje si te duash.
Ka shume vende qe te pyesin? Ku qenkan keto shume vende, se une deri tani kam shetitur 3 shtete te Evropes e asgjekundi skishte opsionin "synet" ne lindje. Pra ku dua te dal eshte qe prindrit mund te kerkojne synetin pa arsyje mjeksore, por nuk eshte se po bejne ndonje mbrekulli te madhe. Te haj foshja 2 javeshe anestezi te pergjithshme kur mund te jetoj shume mire me penisin komplet...... por keshtu eshte kur si di reziqet e nje anestezie e preferon te kesh me pak pune per te bere, mos i lash penisin djalit....
Per ata kasapet e ke me t'drejte. Per rastet ne EU, ke plot. Kam familjare ne Zvicer dhe Gjermani qe me te lindur cunat e tyre, i kane pyetur, a deshorini t'i bejme synet ? Edhe pse per kohen nuk eshte e nevojshme si te linde.

Sa per ironi qe thua, t'duket se kalove ashtu, sepse shembulli qe solle ne fund ishte banal.
 
Hmmmm e bere cik lemsh pergjigjen.
Une spo flas per synetin e bere ne sallen e operacionit, por po flas per rastet konkrete ku nje kasap i pret cipen djalit apo vajzes, sepse keshtu e kerkon "tradita" apo feja apo quaje si te duash.
Ka shume vende qe te pyesin? Ku qenkan keto shume vende, se une deri tani kam shetitur 3 shtete te Evropes e asgjekundi skishte opsionin "synet" ne lindje. Pra ku dua te dal eshte qe prindrit mund te kerkojne synetin pa arsyje mjeksore, por nuk eshte se po bejne ndonje mbrekulli te madhe. Te haj foshja 2 javeshe anestezi te pergjithshme kur mund te jetoj shume mire me penisin komplet...... por keshtu eshte kur si di reziqet e nje anestezie e preferon te kesh me pak pune per te bere, mos i lash penisin djalit....
Ne amerik e ke sa lind e te pyesin , po ashtu e zvicer , nk e han foshnja anestezin e tere vetem te vendi e pijn , nese ske pasur raste mos fol. Cila tradit cila fe?! Jam muslimane edhe djemt ne fis i kemi bere synet te mjeku , mos perzini feja e tradita , e pse e bera lemsh temen?! Bukur te shpjegova se ajo lekura aty mbledh pa pasterti e sa do qe te e pastrosh.
Po njerezit nga feja jo muslimane qe kryn synet kush ja kerkon kete gje?! Feja apo tradita?! ..
 
e nderuar me jep pak kohe deri sa te gjej informacionin e plote ne kete teme
te rikujtoj e dneruar qe Berja synet ne organet gjenitale
behet per pastrimin e trupit nga PJeset e teperta
Edi vinjol kam mjaft info , mos u lodh .
 
Per ata kasapet e ke me t'drejte. Per rastet ne EU, ke plot. Kam familjare ne Zvicer dhe Gjermani qe me te lindur cunat e tyre, i kane pyetur, a deshorini t'i bejme synet ? Edhe pse per kohen nuk eshte e nevojshme si te linde.
Sa per ironi qe thua, t'duket se kalove ashtu, sepse shembulli qe solle ne fund ishte banal.
Ne France, Gjermani ose ne Zvicer nqs nuk arsyje mjeksore per synet ( infeksione te perseritura, fimosis, parafimosis ose hiposapadias), sigurimet shendetsore nuk e paguajne operacionin. Nqs prindrit kane deshire ta bejne si operacion, paguajne kostot (patjeter nqs nuk gjejne nje dr te firmosi qe femija ka nevoj per operacion e seshte nje operacion ritual).
 
Ne amerik e ke sa lind e te pyesin , po ashtu e zvicer , nk e han foshnja anestezin e tere vetem te vendi e pijn , nese ske pasur raste mos fol. Cila tradit cila fe?! Jam muslimane edhe djemt ne fis i kemi bere synet te mjeku , mos perzini feja e tradita , e pse e bera lemsh temen?! Bukur te shpjegova se ajo lekura aty mbledh pa pasterti e sa do qe te e pastrosh.
Po njerezit nga feja jo muslimane qe kryn synet kush ja kerkon kete gje?! Feja apo tradita?! ..
Nese skam pasur raste mos flas? Hmmm po mire pse mund te informohemi ne, apo sa me pranuar informacionet qe te tjeret na servirin?!

Mpihet vendi? Hmmm duhet te jete shume e lehte si procedure.

Sa per fene, jo vetem muslimanet bejne synet, keshtu qe te le te lexosh vete kush e praktikon.
 
Nese skam pasur raste mos flas? Hmmm po mire pse mund te informohemi ne, apo sa me pranuar informacionet qe te tjeret na servirin?!

Mpihet vendi? Hmmm duhet te jete shume e lehte si procedure.

Sa per fene, jo vetem muslimanet bejne synet, keshtu qe te le te lexosh vete kush e praktikon.
Informohu mi nuk te ndal kush , po ne ato qe ti them ti dyshon .. kemi boll familjar jasht shtetit dhe vet kemi dalur dhe e dim .
Jam dakord me ty as un neser pasneser nuk e qoj te donje kasap femijen time , por tani ka shum shum njerez qe e praktikojn jo vetem muslimanet.
Por sidoqoft kjo eshte tema per femrat, dhe jam apsolutisht kunder kesaj gjeje .
Te pershendes.
 
Kjo quhet si female genital mutilation, nje nga gjerat me te tmerrshme qe ju behet femrave ne vendet e afrikes.
Arsyet qe ata e bejne jane (sipas atyre): femres duhet ti behet ky gjymtim qe mos ndjej kenaqesi, femra duhet te jete sa me e ngusht te kenaqi burrin dhe organi gjenital i femres quhet si i papaster etc etc.
Ka pasur ngritje zerin deri ne OKB, por sic duket, asgje nuk eshte bere per ta ndalur kete maskarallik.
 
Benifitet mjeksore t'synetis i tejkalojne rreziqet. Dihet qe parandalon kancerin e penisit te meshkujt e rritur. Nese ty kjo dobi nuk te duket, sdi cte them. Mos tflasim per dobite e tjera mjafton robi nje search ngoogle so tgjeje shume me shume dobi se sa ato "deme" qe sjell dikush.
Si perfundim nipin e beme synet
Na dalte per mire
 
Top