• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vdes vajza 12-vjeçare, shkak ishte gjymtimi i vaginës me urdhër të prindërve

Vdes vajza 12-vjeçare, shkak ishte gjymtimi i vaginës me urdhër të prindërve
14ask-daughter-superJumbo.jpg

Një vajzë e mitur në jug të Egjiptit ka gjetur vdekjen pasi prindërit e saj e çuan tek mjeku për ti bërë gjymtim të vaginës.

Kjo praktikë kriminale është e njohur në të gjithë rajonin si gjymtimi i organit gjenital femëror (FGM), i njohur gjithashtu si prerje gjenitale femërore që është prerja apo heqja e disa ose të gjitha organeve gjenitale të jashtme femërore. Praktika është e njohur në Afrikë, Azi dhe Lindjen e Mesme, dhe brenda komuniteteve.

Vdekja e vajzës 12-vjeçare në provincën e Assiut u bë publike në Egjipt ku u urdhëruan arrestimet e prindërve të saj dhe mjekut që e përpunoi procedurën, thuhet në deklaratën Prokurorisë.

Që nga mesi i viteve 1990, Egjipti po lufton me praktikën shekullore, e cila gabimisht besohet se kontrollonte seksualitetin e grave.
Në vitin 2008, një ligj që ndalonte prerjen e organeve gjenitale femërore u miratua në Parlament, megjithë kundërshtimin e fortë nga zërat konservatorë. Por një studim i qeverisë për vitin 2015 zbuloi se 87% përqind e të gjitha grave egjiptiane midis 15 dhe 49 vjeç janë prerë./a.m/noa.al
 
Last edited by a moderator:
E lexova 3 here e mezor se ma kapi truni.

Kjo praktikë kriminale është e njohur në të gjithë rajonin si gjymtimi i organit gjenital femëror (FGM), i njohur gjithashtu si prerje gjenitale femërore që është prerja apo heqja e disa ose të gjitha organeve gjenitale të jashtme femërore.

E si sqarohet kjo gje? Sot e nigjoj une kte si procedure. Medet ca nk paskan nxjerre
 
E lexova 3 here e mezor se ma kapi truni.

Kjo praktikë kriminale është e njohur në të gjithë rajonin si gjymtimi i organit gjenital femëror (FGM), i njohur gjithashtu si prerje gjenitale femërore që është prerja apo heqja e disa ose të gjitha organeve gjenitale të jashtme femërore.

E si sqarohet kjo gje? Sot e nigjoj une kte si procedure. Medet ca nk paskan nxjerre
I bejn synet grave.... 🙄
 
Gjymtimi gjenital femëror nganjëherë quhet edhe synet.

Synet ka edhe tek burrat. Gjatë synetit tek burrat bëhet heqja e lafshëspenisit.
Tek vajzat dhe gratë bëhet heqja e klitorit, nganjëherë edhe e pjesëve të buzëve të brendshme gjinore. Nganjëherë qepen edhe buzët gjinore së bashku. Ndonjëherë bëhet edhe qepja e hyrjes së vaginës. Prandaj, nocioni „gjymtim“ përshkruan, çfarë ndodh në të vërtetë.
Gjymtimi gjenital femëror vazhdon të kryhet edhe në shumë vende në Afrikë dhe disa vende në Azi. Gratë nga familja ose komuniteti e bëjnë këtë, kur vajzat janë ende të vogla.
Gjymtimi gjenital femëror është një shkelje e të drejtave të njeriut. Ai është në Evropë i ndaluar me ligj. Njerëzit, të cilët gjymtojnë pjesët gjenitale të vajzave apo grave, mund të dënohen me burgim.
Organizata Botërore e Shëndetësisë dallon lloje të ndryshme të gjymtimit gjenital femëror:
 • një heqje e pjesshme ose e plotë e klitorit (Tip 1)
 • një heqje e pjesshme ose e plotë e klitorit dhe e buzëve gjinore (Tip 2)
 • një qepje bashkë e buzëve gjinore, ku gjatë kësaj lihet vetëm një hapje e vogël, me qëllim që urina dhe gjaku të nxirren jashtë nga trupi (Tip 3)
 • të gjitha ndërhyrjet e tjera të dëmshme në organet seksuale të dukshme të gruas, për shembull shpimi, prerja, kruarja dhe djegia.


Gjymtimi gjenital femëror është i rrezikshëm për shëndetin e vajzave dhe grave.
Pasoja të drejtpërdrejta të gjymtimit gjenital mund të jenë:
 • dhimbje të mëdha
 • temperaturë
 • gjakderdhje të rënda, të cilat mund të çojnë deri në vdekje
 • dëmtimi i organeve të tjera
 • frikë e madhe, traumë
 • infeksione në pjesët gjenitale apo edhe në gjithë trupin
 • tetanos
 • infektim me HIV ose IST-ë të tjera
 • dhimbje gjatë urinimit
 • Pasojat për vajzat gjatë pubertetit dhe më vonë në jetë si të rritura mund të jenë:
 • dhimbje gjatë ciklit menstrual dhe gjatë urinimit
 • formimi i shenjave
 • një lindje e dhimbshme dhe e ndërlikuar për nënën dhe fëmijën
 • fistulat
 • jopjellori
 • marrëdhënie seksuale të dhimbshme dhe dëshirë seksuale, të pakët
 • depresion dhe sëmundje të tjera mendore
Organizata të ndryshme ju këshillojnë, nëse është bërë ndaj jush gjymtimi gjenital femëror ose nëse keni frikë se kjo gjë mund t’ju ndodhte:
Për shembull këtu:
 
Realisht @NGU ka te drejte kshu sic
Eshte shpjeguar ne artikull as une se kam degjuar kurre.
Por qe ne disa vende te afrikes e dija qe praktikohet dicka e tille genital mutilation.

@Daisy ja solla cfare eshte gjymtimi I femres ...as une se dija kaq hollesisht kisha degjuar pak
 
@Daisy ja solla cfare eshte gjymtimi I femres ...as une se dija kaq hollesisht kisha degjuar pak

Tek meshkujt eshte dicka tjeter
Por e bejne qe femra mos te ndjej kenaqesi seksuale.
“FGM is the cutting, sewing or destruction of a female’s genitals.”
It is practiced by various religions and cultures.
It causes severe pain and prolonged bleeding, infection, infertility and even death, the mutilation is typically done without pain relief.
 
Tek meshkujt eshte dicka tjeter
Por e bejne qe femra mos te ndjej kenaqesi seksuale.
“FGM is the cutting, sewing or destruction of a female’s genitals.”
It is practiced by various religions and cultures.
It causes severe pain and prolonged bleeding, infection, infertility and even death, the mutilation is typically done without pain relief.

Fatkeqesisht @Daisy eshte nje rreale e hidhur por e vertete
 
Gjymtimi gjenital femëror nganjëherë quhet edhe synet.

Synet ka edhe tek burrat. Gjatë synetit tek burrat bëhet heqja e lafshëspenisit.
Tek vajzat dhe gratë bëhet heqja e klitorit, nganjëherë edhe e pjesëve të buzëve të brendshme gjinore. Nganjëherë qepen edhe buzët gjinore së bashku. Ndonjëherë bëhet edhe qepja e hyrjes së vaginës. Prandaj, nocioni „gjymtim“ përshkruan, çfarë ndodh në të vërtetë.
Gjymtimi gjenital femëror vazhdon të kryhet edhe në shumë vende në Afrikë dhe disa vende në Azi. Gratë nga familja ose komuniteti e bëjnë këtë, kur vajzat janë ende të vogla.
Gjymtimi gjenital femëror është një shkelje e të drejtave të njeriut. Ai është në Evropë i ndaluar me ligj. Njerëzit, të cilët gjymtojnë pjesët gjenitale të vajzave apo grave, mund të dënohen me burgim.
Organizata Botërore e Shëndetësisë dallon lloje të ndryshme të gjymtimit gjenital femëror:
 • një heqje e pjesshme ose e plotë e klitorit (Tip 1)
 • një heqje e pjesshme ose e plotë e klitorit dhe e buzëve gjinore (Tip 2)
 • një qepje bashkë e buzëve gjinore, ku gjatë kësaj lihet vetëm një hapje e vogël, me qëllim që urina dhe gjaku të nxirren jashtë nga trupi (Tip 3)
 • të gjitha ndërhyrjet e tjera të dëmshme në organet seksuale të dukshme të gruas, për shembull shpimi, prerja, kruarja dhe djegia.


Gjymtimi gjenital femëror është i rrezikshëm për shëndetin e vajzave dhe grave.
Pasoja të drejtpërdrejta të gjymtimit gjenital mund të jenë:
 • dhimbje të mëdha
 • temperaturë
 • gjakderdhje të rënda, të cilat mund të çojnë deri në vdekje
 • dëmtimi i organeve të tjera
 • frikë e madhe, traumë
 • infeksione në pjesët gjenitale apo edhe në gjithë trupin
 • tetanos
 • infektim me HIV ose IST-ë të tjera
 • dhimbje gjatë urinimit
 • Pasojat për vajzat gjatë pubertetit dhe më vonë në jetë si të rritura mund të jenë:
 • dhimbje gjatë ciklit menstrual dhe gjatë urinimit
 • formimi i shenjave
 • një lindje e dhimbshme dhe e ndërlikuar për nënën dhe fëmijën
 • fistulat
 • jopjellori
 • marrëdhënie seksuale të dhimbshme dhe dëshirë seksuale, të pakët
 • depresion dhe sëmundje të tjera mendore
Organizata të ndryshme ju këshillojnë, nëse është bërë ndaj jush gjymtimi gjenital femëror ose nëse keni frikë se kjo gjë mund t’ju ndodhte:
Për shembull këtu:
Cila esht arsyeja qe bejn kte gjymtim ?!
 
Burimi i faqes është noa.al
Shoh që një sit i tillë lançon lajme nga më të çuditshmet, nuk do jetë rastësi, shqiptarëve u pëlqen kjo dhe detyrimisht do i klikojnë.
 
Burimi i faqes është noa.al
Shoh që një sit i tillë lançon lajme nga më të çuditshmet, nuk do jetë rastësi, shqiptarëve u pëlqen kjo dhe detyrimisht do i klikojnë.
Lol
Anetar i ri dhe direkt ne tema e?
 
E njejta praktik si syneti i meshkujve i bere ne vend e pavend....
Prindrit si zgjedh dot, traditat e gojen e botes si kenaq dot.... e keshtu perfundon me mutilacion te perjetshem ose nendhe.
 
E njejta praktik si syneti i meshkujve i bere ne vend e pavend....
Prindrit si zgjedh dot, traditat e gojen e botes si kenaq dot.... e keshtu perfundon me mutilacion te perjetshem ose nendhe.
Te meshkujt ndryshon , sepse hiqet nje pjes te lekures vetem.Dhe kjo beher per pasterti.. nuk kputet mish si ne rastin e femrave ne ato vende qe jetojn.
 
Te meshkujt ndryshon , sepse hiqet nje pjes te lekures vetem.Dhe kjo beher per pasterti.. nuk kputet mish si ne rastin e femrave ne ato vende qe jetojn.
Vajza, e di ti ne ca konditash behet syneti jashte spitalit? E di kush e kryen kete akt kur seshte kirurgu? A e di ti qe ka femije qe kane probleme koagulimi gjaku e nqs pret nje cipe te holle sic e quani synetin, mund te humbi gjak deri ne vdekje? A e di rezikun e infeksionit? A e di qe kjo puna e pastersise, ka mbetur si legjend, sepse tere pjesa mashkullore qe ska synet te bere mbijeton mire e bukur mbi toke pa pasur nje numer te madhe infeksion urinare apo seksuale....
U ndalova thjesht tek kondidatat qe behen keto "operacione" vetem per te ruajtur ashtu te thenat tradita....
 
Te flasesh sot keq per synetine e meshkujve, eshte budallalleku me i madh i shekullit 21, tani ku ne cdo vend te botes sygjerojne.
 
Vajza, e di ti ne ca konditash behet syneti jashte spitalit? E di kush e kryen kete akt kur seshte kirurgu? A e di ti qe ka femije qe kane probleme koagulimi gjaku e nqs pret nje cipe te holle sic e quani synetin, mund te humbi gjak deri ne vdekje? A e di rezikun e infeksionit? A e di qe kjo puna e pastersise, ka mbetur si legjend, sepse tere pjesa mashkullore qe ska synet te bere mbijeton mire e bukur mbi toke pa pasur nje numer te madhe infeksion urinare apo seksuale....
U ndalova thjesht tek kondidatat qe behen keto "operacione" vetem per te ruajtur ashtu te thenat tradita....

True kam degjuar qe Nuk I bejne doktoret keto nderhyrje
 
Te flasesh sot keq per synetine e meshkujve, eshte budallalleku me i madh i shekullit 21, tani ku ne cdo vend te botes sygjerojne.

Po dhe ndonje benefit nuk ka po he

Nipin tim i cili eshte almost 4 e sugjeroj doktori sepse kishte probleme ne fakt
Nejse dok eshte iranian lol
I thashe kunates moj korbe ku do e cosh cunin? Me ka then doktori duhet patjeter me tha.
Te ka thene dhe stop smoking Por akoma del tym nga oxhaku lol
 
Po dhe ndonje benefit nuk ka po he

Nipin tim i cili eshte almost 4 e sugjeroj doktori sepse kishte probleme ne fakt
Nejse dok eshte iranian lol
I thashe kunates moj korbe ku do e cosh cunin? Me ka then doktori duhet patjeter me tha.
Te ka thene dhe stop smoking Por akoma del tym nga oxhaku lol
E ke pyt najher nipin se qa thot apo ncuk ? 😆
 
Private conversations
Help Users
  Top