• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Mendimet e tyre "Cjane kto tema" ?

Une besoj se jo vetem une, por edhe shume anetare te tjere ne kete Fv, i kemi pare dhe i dime shume mire se cilet jane ata anetare t'cilet dine te debatojne me gjuhen e njeriut dhe tolerances, dhe cilet jane ata t'cilet kapen me postuesin, apo dalin krejtesisht nga tema sa per t'shkaktuar huti dhe percarje ne mesin e te tjereve. Ka te drejte cdonjeri ta shpreh mendimin e tij, por jo t'na mesoje neve fene Islame, se cfare eshte mire e cfare keq, sepse kjo eshte bindja jone, mund t'pyesesh "Si"? apo "Perse keshtu", por jo t'na mesojne neve fene tone.

Meqe u kape tek fjalet e mia po te jap pergjigjen ne rangun e injorantes kuptohet,kete e them me vetedeklarim:)...
Kam qene une pikerisht ne temat e fese i nderuar Loverdjali,kam biseduar pikerisht me ty ne lidhje me poligamine se kam bere nga provokimet,fyerja apo ofendimi ndaj besmtareve apo per arsye talljeje,e kam bere per kureshtje...Pasi kam bere krahasimin e asaj qe shoh ne realitet(nje mashkull i martuar me 3 gra per tangerllek jo per hall,e del me idene qe ma lejon feja),ashtu sic kam pare e perjetoj cdo dite besimtare qe kane gruan e semure,si lind femije apo qofte edhe sakat e kur vjen puna i thote gruaja vete merre nje tjeter,burri nuk pranon por i perkushtohet asaj femre...
Pra ceshtja ne fjale eshte teper e ngushtuar sic i thash edhe Ado,nuk sqarohet ne cfare kushtesh e rrethanash jepet kjo parajsa,perjashto rastin kur vete prinderit mbysin femijet e tyre...E per te vazhduar me tej,kur ka rene bore e madhe ne Shkoder para dy vitesh u ngri cdo gje,nje femer,vajze shkodrane shtatezene eshte rrezuar,5muajsh e gjysem shatetzene humbi femijen...Sa ka qene pa u bere shtatezene e pas humbjes se fmeijesh ka bere gjithmone nje jete te shthurur,varavingo sa andej sa ketej,jobesimtare,spo prek me mire anen e moralit,tani me keta gjera kjo femer e paska te sigurte parajsen,vec per dhimbjen e humbjes se femijes?Nuk e mbyti vete pra,ja mori Zoti...A nuk dilet pak ne kundershtim me ate qe shkruhet ne temat e tjera besimtare qe secili do gjykohet ne baze te veprimeve qe ka bere gjate jetes se tij??Kjo eshte pjesa absurde qe e shtrova une komentin tim te me perparshem,pasi nje njeri pa moral e pa asgje ti vdese,tja marre zoti femijen e te na dale i paster ne parajse ska pike logjike...

E per pjesen e prekjes si provokime,fyerje apo ndonje gje tjeter,nuk besoj te jem treguar ofenduese ndonjehere ndaj askujt,them mendimin tim te pakushtezuar,kur e besoj apo me pelqen dicka e them ashtu sic kur sme pelqen e si besoj dickaje e them...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

ricky_ch 53 Minuta Me Pare #27595
Bella, kur dikush flet e flet e flet plus në fund thot : "eh medet..." , kurse në fakt është as nëkrye as në bisht, pa logjikë, si dhe disa të tjerë që s'ia kanë haberin, por vetë provokojnë duhet treguar rruga. "Jo mare", "përralla" e kështu me rallë...
Tjera here ZOTERI LOGJIKA,me nis me mesazh privat cfare te shkruaj une ne postmet e mia,ama mos me sill link enciklopedie se me prishen syckat e bukura duke lexuar aq shume:D
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Prindi e ka obligim te mbroje pjellen e tij dhe ne asnje menyre nuk e pranoj qe vdekja e femiut eshte perde mbrojtese per prindin e pa pergjegjsehm...kaq nga une
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

tani me keta gjera kjo femer e paska te sigurte parajsen,vec per dhimbjen e humbjes se femijes?
Po e filloj pergjigjen time me nje ajet Kur'anor qe thote:

“Ne do t’ju sprovojmë me diçka nga frika, uria, me humbje të pasurisë dhe të jetës e të fryteve. Dhe përgëzoji durimtarët. Të cilët kur i godit ndonjë fatkeqësi ata thonë: “Ne jemi të Allahut dhe ne te Ai kthehemi!” (Bekare: 155-156)

Jeta dhe vdekja per besimtarin musliman eshte vetem sprove nga ana e Zotit, per te pare me ne fund se kush eshte me vepermire. Dikush sprovohet me pak, e dikush me shume. Thene ndryshe, robi sprovohet ne baze te grades te imanit (besimit) qe ka ne Allahun Fuqiplote. Pa u zgjatur shume ne kete teme, po e them se me t'vertet, eshte e dhimbshme vdekja e femiut, por njeriu qe beson se ka bote tjeter, ne te cilen do t'jetoje pergjithmone dhe do t'shperblehet per besimin, durimin dhe punet e mira qe ka bere ne kete dunja, ai me ndihmen e Zotit, jo vetem që e ka me te lehte, por ai me miresinë e Allahut ka garantuar xhenetin. Ne lidhje me kete ceshtje, i Derguari yne, Muhammedi a.s. (Paqja dhe shpetimi i Zotit qofshin mbi te), thote:

“Allahu i Madhëruar u thotë melekëve: A ja morët shpirtin e djalit të robit Tim besimtar? Ata thonë: Po. Thotë: A ja morët frytin e zemrës së tij? Ata thonë: Po. Thotë: Dhe, çfarë tha robi Im? Ata thonë: O Zot, ai të falënderoi dhe tha: Të Allahut jemi dhe tek Ai do kthehemi. Allahu thotë: Ndërtoni robit Tim një shtëpi në xhenet dhe quajeni: Shtëpia e falënderimit.” (Tirmidhiu)

Apo 2 thenjet tjera:

“Nuk ka mysliman, të cilit i vdesin tre fëmijë që nuk e kanë arritur moshën e pjekurisë, përveç se Allahu e ka shtirë në xhenet.”

“Kush varros (pra kujt i vdesin) tre fëmijë dhe duron e beson në shpërblim, ai e ka merituar xhenetin”. Ummu Ejmen i tha: Po, dy fëmijë? Ai (a.s) tha: “Edhe dy fëmijë”. Ajo, përsëri i tha: Po një? Ai (a.s) heshti, pastaj tha: “Edhe një”.

Ne te kaluaren, ka pasur njerez te tille, t'cilet duke degjuar keto hadithe (thenje) te Muhammedit a.s. qe tregojne miresine dhe shperblimin e durimtarit, kane deshiruar dhe jane lutur Allahut qe Ai t’i jape femije dhe pastaj t’i vdesin te vegjel dhe te hyje ne xhenet per hater te femijeve. Mgjth, ne jemi te ndaluar t’i lutemi Zotit qe Ai te na sprovoje, por nqfs Ai na sprovon, atehere duhet ta lusim Ate qe te na dhuroje durim dhe shperblim.

Do e permbylli me nje thenje tjeter qe thote:

“Nuk ka shpërblim tjetër robi Im besimtar, kur Unë ia marr frytin e tij të dynjasë (fëmijën), duke shpresuar në shpërblimi Tim, përveç xhenetin.” (Buhariu)

Per fund:

Kuptohet, kjo ka t'beje me durimin dhe pajtimin qe robi e tregon ne momentin qe ai/ajo vihet ne kete sprove nga ana e Allahut. Nqfs ben durim, sic ceket edhe ne thenje te Muhammedit a.s., dhe shpreson ne shperblimin e Allahut, do shperblehet me xhennet. Kjo, ngase besimi Islam i ka 6 kushte. Nder to eshte edhe te besojme se cdo e mire dhe cdo e keqe (sprove), qe vjen nga ana e Allahut, eshte e mireseardhur.
Besimtari musliman, eshte largpames, e kupton sproven dhe urtesine e sproves, ndaj edhe mundohet te behet durimtar, te pajtohet me caktimin e Zotit, t'veproje vepra te mira, te largohet nga veprat e ndaluara, dhe ne fund te shpresoje ne shperblimin e Allahut qe e cek ne hadithe, e ai eshte Xhenneti i perhershem.

Padyshim, as qe diskutohet se nuk jane te barabarta ato nena qe u vdesin femijet atyre, bejne durim por...ne anen tjeter veprojne vepra te ndaluara, mekate te medhaja. Te atillat, nuk bejne pjese ne kete grup. Ndersa ato t'cilat jane cmendur dhe pastaj kane devijuar totalisht nga rruga e drejte Islame, do japin pergjegjesi para Zotit ne Diten e Gjykimit, vetem per ato mekate te cilat i kane kryer deri ne ate moment sa kane pasur Logjike. Ne momentin qe njeriu cmendet, nuk eshte mentalisht i shendoshe, per personat e tille lapsi nuk shkruan. Per kete, kemi argument thenjen e Muhammedit a.s. qe thote:

"Lapsi eshte ngritur per tre persona.
1. Per ate qe eshte ne gjume deri sa te zgjohet
2. Femija i vogel deri sa te mbush moshen e pjekurise.
3. Dhe njeriu i cmendur derisa te vi ne gjendje normale."


Pra, per keta 3 lloje te personave, nuk ka gjykim (s'ka denim).

Mendoj se tani eshte paksa me e kjarte kjo teme. Per cdo paqartesi, pyetni lirisht.

Ju pershendes :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po keshtu fillon. Njeri thote perralle, tjetri humor, tjetri ofendon Profetin Muhammed a.s., dikush e quan liri e shprehjes etj etj...! Te kesh mendime te kunderta me te tjeret, s'do t'thote se ke te drejte te nenvleresosh dhe nencmosh ate mendim.
Sigurisht qe jo. :)

Ndersa persa i perket ofezave ne dim ti bejm dallimin, por ne kete tem nuk ka te tille prandaj dhe shkruajta ketu...ashtu si dhe tema qe ka hapur love...Ne pergjithsi mendoj se kundershtemet nuk jan bere ne menyre ofensive dhe gloom e ka shpjeguar mjaft mire mendimin e saj ashtu si dhe ti...........Pra ti beson te xheneti ajo (e shum te tjere ndoshta) jo....ti beson tek ky titull i temes e te tjere jo.

Ne momentin qe provokohet apo ofendohet profeti apo dishepuj e te tjere shenjtor te fes....ketu debati dhe diskutimi ndryshojn. sigurisht qe nuk jan te pranuara e te lejuara.

Por kundershtimet apo hedhja e tezave te secilit poshte, te ditur apo te paditur...injorant te fushesh apo jo....cdo njeri e gjen zgjidhjen ashtu si e sheh :)

Por besoj se ne momentin qe te gjitha shpjegimet apo mendimet jepen.....ska rruge tjeter vecse te mbaroj....sepse vazhdimsia nuk te con ne mbushjen e mendjes por ne te kundert :titanik:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Kete do e spjegoje ne aspektin e tradites tone dhe fjaleve te odave pa u leshuar ne besim fetar.

Xha Rrusta tha: Nuk ka dhimbje ma t'madhe per bab e nane se sa me varros fmiun.

A ka naj dhimbje ma te madhe per prindin???? e dveten mileti.

JO, JO, JO - tha Rrusta duke vazhdu se n'ket dynja njeri i provon te gjitha edhe parajsen edhe ferrin.

Tani nga logjika prinderore, duke analizuar lidhjen prinde femije, une munde te them se nje prindi, apo te dyve, qe ne jeten e tyre kan varrosur 2 apo 3 femije dergoje ku te duash, ndaq ne ferr e ndaq ne parajse se zemra e tyre eshte aq e dermuar sa nuk njeh me sherim dhe gezim.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Dmth ajo goca qe u vra nga ai plaku 80 vjec,Aishe a si e kishte emrin,dmth prinderit e saj e paskan te sigurte parajsen eee??...
Ai femija i porsa lindur qe e hodhi i ati nga kati i 4 i maternitetit ne Tirane,cili e ka te sigurte parajsen tani?Mami apo babi qe e hodhi?...
Aman o Deuid ca thua dhe ti me keta tema,se ta marresh sic thua ti,ke mjaft prinder alkoliste,vrases,qe i vdesin femijet nga kushtet natyrore sic ka ndodh ne Korce,foshnja e vogel vdiq nga i ftohti,e kujt do qe i vdes femija pavaresisht se cka bere shkon ne parajse?Keta perralla as dikush ne kopsht si beson...Ju here vini e shkruani,qe diten e gjykimit secili do paguaje per veprimet e veta,e ca ka bere ne jete,tani thua prinderit qe i kane vdek femijet shkojne ne parajse...Eh medet...
Gloom , porosit e profetit Muhamed a.s , me se miri mund ti kuptoj nje psikolog-e ! Sepse keto porosi dhe keto mesazhe kane te bejn me PSIKOLOGJIN e nje njeriu i cili sprovohet me vdekjen e femijeve . Ti e nderuara Gloom , para se te ishe shkuar e te supozojsh e ta futesh veten ne udhe pa krye , ish dashur keto porosi ti shtjellosh , ti analizojsh ne detaje dhe pastaj do te kishe arrit vleresimin me te sakt ? Po te kuptoj ty dhe shume te tjere se cila eshte mundesia dhe qellimi i interpretimit te postimit te DEUIDIT ! Porosit e Muhamedit a.s , per ata prinde jane thesare vlerash , dhe jane fjalet me te bukura , jane fjalet me madheshtore qe mund te i'u behet nje Prindi te cilen e ka sprovuar Zoti ne ate qe e ndjen njeriu me se shumti qe e sheh e veten dhe pasurin te cilen e posedon ne kete Bote .
A ka me mire oj Gloom sikur nje njeriu te ju drejtohemi ne ato raste , o vella mos u merzit se Profeti ka thene , femijet do te jene shkak i bashkimit te prinderve ne xhennet ? Mashallah , une keto fjale i vlersoj ne shkallen me te lart te mundeshme , permallimi zbutja e zemres , me se miri behet ne keto raste vetem me keto fjale oj GLOOM ! ALLAHU do te ju bashkoj ne Xhennet me femijet e juaj a ka fjale me te bukur qe mundet ne ato raste ti thuhet nje njeriu te cilen e ka sprovuar Zoti me marrjen e femijeve .|

Keto fjale nuk jane si fjalet qe i perdorin populli Zoti te laft shnosh , e mo u merzit ! Po jane edhe praktike dhe keshtu do te ndodhe me ata prind , do te realizon edhe ne praktik , jo si keni menduar se jane perralla . Nese mendoni se jane perralla athere pritni ju edhe ne po presum e do ta vertetojm secili prej nesh cka ka qen perralle e cka realitet dhe vertete. Gloom ,po te therras ty dhe te tjeret qe cdo shkrim te juajin ta beni pa ofendime ? Cka nuk e keni te qart ne kete Fv kemi edhe hoxollar por edhe ne mundohemi te pergjegjemi me ate sa dim dhe mundemi .

E Gloom do te mundohna ato raste te cilat ti i ke permendur ne shkrimin tend te bej nje sqarim nga ana ime . Vetem mundohu te bejsh interpretimin e duhur ne ate qe e kam qellim , kete kisha pasur deshir ta bejsh ?

Rastet e tua qe i ke permendur me prind dhe disa antar te tjeter qe i kane permndedur te njejtat ratse thuajse , me se miri mendoj se do te ishin kuptuar nese i bejm interpretimet e dy haditheve te Pejgamberit a.s , te cila jane :

1.Nje njeri i ka thene Pejgamberit a.s :''Filania permend se shume falet , agjeron , jep lemoshe ,mirepo ajo dem
ton me fjale fqijet e saj .'' Pejgamberi a.s , pergjigjet :''Ajo eshte ne Zjarr '' .
2. Pastaj njeriu e pyet :O Pejgamber i ALLAHUT , filania permend se pak falet , agjeron dhe jep lemosh disa cop djathi , por nuk demton fqinjet e saj .'' Pejgamberi thote : Ajo eshte ne Xhennet .''

Pra per ratstet per te cilet flisni ju jane besimtaret e grupit te pare , te cilet jane vetem formalisht muslimane . Kurse Pejgamberi a.s , flet per besimtaret musliman te cilet jane besimtare te devoteshem dhe praktikues dhe pasues te Pejgamberve te ALLAHUT dhe Pejgamberit te fundit Muhamedit a.s .
Xhenneti nuk fitohet nga askush perderisa nuk e pason ate rruge te cilen na ka mesuar Muhamedi a.s , si ne fjale si ne vepra gjate gjithe vepritaris se tij jetesore .

Shpresoj qe ky shkrim ju ka ndihmuar te jeni me te kuptueshem ti dhe shume te tjere te cileve shkrimi im nuk i ka pelqyer .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhen

Gloom , porosit e profetit Muhamed a.s , me se miri mund ti kuptoj nje psikolog-e ! Sepse keto porosi dhe keto mesazhe kane te bejn me PSIKOLOGJIN e nje njeriu i cili sprovohet me vdekjen e femijeve . Ti e nderuara Gloom , para se te ishe shkuar e te supozojsh e ta futesh veten ne udhe pa krye , ish dashur keto porosi ti shtjellosh , ti analizojsh ne detaje dhe pastaj do te kishe arrit vleresimin me te sakt ? Po te kuptoj ty dhe shume te tjere se cila eshte mundesia dhe qellimi i interpretimit te postimit te DEUIDIT ! Porosit e Muhamedit a.s , per ata prinde jane thesare vlerash , dhe jane fjalet me te bukura , jane fjalet me madheshtore qe mund te i'u behet nje Prindi te cilen e ka sprovuar Zoti ne ate qe e ndjen njeriu me se shumti qe e sheh e veten dhe pasurin te cilen e posedon ne kete Bote .
A ka me mire oj Gloom sikur nje njeriu te ju drejtohemi ne ato raste , o vella mos u merzit se Profeti ka thene , femijet do te jene shkak i bashkimit te prinderve ne xhennet ? Mashallah , une keto fjale i vlersoj ne shkallen me te lart te mundeshme , permallimi zbutja e zemres , me se miri behet ne keto raste vetem me keto fjale oj GLOOM ! ALLAHU do te ju bashkoj ne Xhennet me femijet e juaj a ka fjale me te bukur qe mundet ne ato raste ti thuhet nje njeriu te cilen e ka sprovuar Zoti me marrjen e femijeve .|

Keto fjale nuk jane si fjalet qe i perdorin populli Zoti te laft shnosh , e mo u merzit ! Po jane edhe praktike dhe keshtu do te ndodhe me ata prind , do te realizon edhe ne praktik , jo si keni menduar se jane perralla . Nese mendoni se jane perralla athere pritni ju edhe ne po presum e do ta vertetojm secili prej nesh cka ka qen perralle e cka realitet dhe vertete. Gloom ,po te therras ty dhe te tjeret qe cdo shkrim te juajin ta beni pa ofendime ? Cka nuk e keni te qart ne kete Fv kemi edhe hoxollar por edhe ne mundohemi te pergjegjemi me ate sa dim dhe mundemi .

E Gloom do te mundohna ato raste te cilat ti i ke permendur ne shkrimin tend te bej nje sqarim nga ana ime . Vetem mundohu te bejsh interpretimin e duhur ne ate qe e kam qellim , kete kisha pasur deshir ta bejsh ?

Rastet e tua qe i ke permendur me prind dhe disa antar te tjeter qe i kane permndedur te njejtat ratse thuajse , me se miri mendoj se do te ishin kuptuar nese i bejm interpretimet e dy haditheve te Pejgamberit a.s , te cila jane :

1.Nje njeri i ka thene Pejgamberit a.s :''Filania permend se shume falet , agjeron , jep lemoshe ,mirepo ajo dem
ton me fjale fqijet e saj .'' Pejgamberi a.s , pergjigjet :''Ajo eshte ne Zjarr '' .
2. Pastaj njeriu e pyet :O Pejgamber i ALLAHUT , filania permend se pak falet , agjeron dhe jep lemosh disa cop djathi , por nuk demton fqinjet e saj .'' Pejgamberi thote : Ajo eshte ne Xhennet .''

Pra per ratstet per te cilet flisni ju jane besimtaret e grupit te pare , te cilet jane vetem formalisht muslimane . Kurse Pejgamberi a.s , flet per besimtaret musliman te cilet jane besimtare te devoteshem dhe praktikues dhe pasues te Pejgamberve te ALLAHUT dhe Pejgamberit te fundit Muhamedit a.s .
Xhenneti nuk fitohet nga askush perderisa nuk e pason ate rruge te cilen na ka mesuar Muhamedi a.s , si ne fjale si ne vepra gjate gjithe vepritaris se tij jetesore .

Shpresoj qe ky shkrim ju ka ndihmuar te jeni me te kuptueshem ti dhe shume te tjere te cileve shkrimi im nuk i ka pelqyer .
Deuid,e para une nuk thash sme pelqeu postimi se fundi i fundit se ke shkruar ti por e ke sjelle te gatshem,e dyta ska fyerje e as ofendime ne replika e komente,nese per ty jane te tilla problemi qendron tek ti jo tek komentet tona...E treta,sic e tha dhe Kitrra a i vdes femija nje prinderi?Ska gje qe ja zevendoseson dhimbjen ti thuash e ti japesh ca te duash,i ka ikur nje pjese e vetes,e pse jo dhe qellimi i jetes dhe i plotesimit si njeri FEMIJA...Per gjerat e tjera u sqaruam me Loverdjalin e skam ndermend ti perseris me ty te njejtat komente copy-paste:)...Shkrimi nuk eshte i detajuar duke treguar dallimet e rrethanat,e kur lexohet si fillim merret si i tille,pastaj me sqarimet e bera u sqaruam...Kalofsh bukur:)
 

MasteR

I'm offline
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Un di qe nese nje femije i vogel vdes,mundet qe nenen e tij ta terheqe ne xhenet....por jo se duhet te vdese ai me qellimin te fuse prinderit ne xhenet
 

ricky_ch

******
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po më duket disa nuk e kanë të kjartë se besimi të përgatitë
për botën tjetër. Allahu është ai që ia shëndosh zemrat
të gjithëve në atë dynja, pamarrë parasysh çfarë kanë
përjetuar në këtë jetë.
Zoti nuk i merr vetëm fëmijët, por i merr njerëzit
e të gjitha moshave, asnjë nuk mbetet këtu si
dhe çdonjeri në këtë botë gjithëçka që posedon
duke llogaritur këtu edhe pasurinë materiale,
ka vetëm të të huazuar nga Ai lartë.
Kjo jetë është vetëm s'provë.


p.s. në Indi lopën e konsiderojnë diçka hyjnore,
cili është ai i mençur që mund ta bind një indus
se është e kotë çfarë ai bën, por pa e bërë atë
nervoz (pa e ofenduar)?

 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Vdes femija , qe prindi te shkoje ne parajse !!!! Absurde dhe qesharake .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

ricky_ch
10 Ore me Pare #27750
Pse kush të tha mos fol? Mësoje së pari çka është liria e të shprehurit e mandej eja këtu, e mos më trogo muhalife këtu. Ta filloj une lirinë time tani kundër krishterizmit, hebraizmit, hinduizmit e sheh pastaj çfarë ndodh.
E para njehere ben mir te ulesh tonin qe perdor,se nuk ja lejoj atij qe kam ne krah te ngre tonin jo nje njeriu virtual ok?
E dyta se cfare shkruaj une e si e tek e shkruaj ska pse te duhet gje ty,deri ne momentin qe une nuk prek etikat e bashkebisedimit,deri ne momentetin qe une nuk prek rregullat baze te edukates,nuk shaj nuk ofendoj,nuk fyej e nuk prek personalitetin e askujt,ty ska cte duhet hic...Une nuk shkruaj i nderuar Ricky,qe postimi te pelqeje ty,atij,kesaj e ketij etj etj,une shkruaj ate qe mendoj,e nese pajtohesh me komentin ok,nese nuk pajtohesh prap ok,ai ngelet mendimi im:)...Nese per ty eshte brockulla,muhalife a ca flet(fjale qe as google translate si ka:D),kush je ti per ta gjykuar komentin tim?ASKUSHI!Keshtu qe te pelqeu,ste pelqeu,pershtatet nuk pershtatet me mendimin tend,mua sme intereson,eshte problemi yt,por sdo jesh ti me fjalet e tua e TONIN tend te me besh mua te shkruaj cte pelqen ty,100 metra perpjete hidhu sme intereson hic;)
E per ta perfunduar se sikur spo ta kam si shume ngene:D jo cdo gje qe nuk kuptohet eshte BUDALLALLIK...Tani hajt kalo mir e te diele te kendshme...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po e filloj pergjigjen time me nje ajet Kur'anor qe thote:

“Ne do t’ju sprovojmë me diçka nga frika, uria, me humbje të pasurisë dhe të jetës e të fryteve. Dhe përgëzoji durimtarët. Të cilët kur i godit ndonjë fatkeqësi ata thonë: “Ne jemi të Allahut dhe ne te Ai kthehemi!” (Bekare: 155-156)

Jeta dhe vdekja per besimtarin musliman eshte vetem sprove nga ana e Zotit, per te pare me ne fund se kush eshte me vepermire. Dikush sprovohet me pak, e dikush me shume. Thene ndryshe, robi sprovohet ne baze te grades te imanit (besimit) qe ka ne Allahun Fuqiplote. Pa u zgjatur shume ne kete teme, po e them se me t'vertet, eshte e dhimbshme vdekja e femiut, por njeriu qe beson se ka bote tjeter, ne te cilen do t'jetoje pergjithmone dhe do t'shperblehet per besimin, durimin dhe punet e mira qe ka bere ne kete dunja, ai me ndihmen e Zotit, jo vetem që e ka me te lehte, por ai me miresinë e Allahut ka garantuar xhenetin. Ne lidhje me kete ceshtje, i Derguari yne, Muhammedi a.s. (Paqja dhe shpetimi i Zotit qofshin mbi te), thote:

“Allahu i Madhëruar u thotë melekëve: A ja morët shpirtin e djalit të robit Tim besimtar? Ata thonë: Po. Thotë: A ja morët frytin e zemrës së tij? Ata thonë: Po. Thotë: Dhe, çfarë tha robi Im? Ata thonë: O Zot, ai të falënderoi dhe tha: Të Allahut jemi dhe tek Ai do kthehemi. Allahu thotë: Ndërtoni robit Tim një shtëpi në xhenet dhe quajeni: Shtëpia e falënderimit.” (Tirmidhiu)

Apo 2 thenjet tjera:

“Nuk ka mysliman, të cilit i vdesin tre fëmijë që nuk e kanë arritur moshën e pjekurisë, përveç se Allahu e ka shtirë në xhenet.”

“Kush varros (pra kujt i vdesin) tre fëmijë dhe duron e beson në shpërblim, ai e ka merituar xhenetin”. Ummu Ejmen i tha: Po, dy fëmijë? Ai (a.s) tha: “Edhe dy fëmijë”. Ajo, përsëri i tha: Po një? Ai (a.s) heshti, pastaj tha: “Edhe një”.

Ne te kaluaren, ka pasur njerez te tille, t'cilet duke degjuar keto hadithe (thenje) te Muhammedit a.s. qe tregojne miresine dhe shperblimin e durimtarit, kane deshiruar dhe jane lutur Allahut qe Ai t’i jape femije dhe pastaj t’i vdesin te vegjel dhe te hyje ne xhenet per hater te femijeve. Mgjth, ne jemi te ndaluar t’i lutemi Zotit qe Ai te na sprovoje, por nqfs Ai na sprovon, atehere duhet ta lusim Ate qe te na dhuroje durim dhe shperblim.

Do e permbylli me nje thenje tjeter qe thote:

“Nuk ka shpërblim tjetër robi Im besimtar, kur Unë ia marr frytin e tij të dynjasë (fëmijën), duke shpresuar në shpërblimi Tim, përveç xhenetin.” (Buhariu)

Per fund:

Kuptohet, kjo ka t'beje me durimin dhe pajtimin qe robi e tregon ne momentin qe ai/ajo vihet ne kete sprove nga ana e Allahut. Nqfs ben durim, sic ceket edhe ne thenje te Muhammedit a.s., dhe shpreson ne shperblimin e Allahut, do shperblehet me xhennet. Kjo, ngase besimi Islam i ka 6 kushte. Nder to eshte edhe te besojme se cdo e mire dhe cdo e keqe (sprove), qe vjen nga ana e Allahut, eshte e mireseardhur.
Besimtari musliman, eshte largpames, e kupton sproven dhe urtesine e sproves, ndaj edhe mundohet te behet durimtar, te pajtohet me caktimin e Zotit, t'veproje vepra te mira, te largohet nga veprat e ndaluara, dhe ne fund te shpresoje ne shperblimin e Allahut qe e cek ne hadithe, e ai eshte Xhenneti i perhershem.

Padyshim, as qe diskutohet se nuk jane te barabarta ato nena qe u vdesin femijet atyre, bejne durim por...ne anen tjeter veprojne vepra te ndaluara, mekate te medhaja. Te atillat, nuk bejne pjese ne kete grup. Ndersa ato t'cilat jane cmendur dhe pastaj kane devijuar totalisht nga rruga e drejte Islame, do japin pergjegjesi para Zotit ne Diten e Gjykimit, vetem per ato mekate te cilat i kane kryer deri ne ate moment sa kane pasur Logjike. Ne momentin qe njeriu cmendet, nuk eshte mentalisht i shendoshe, per personat e tille lapsi nuk shkruan. Per kete, kemi argument thenjen e Muhammedit a.s. qe thote:

"Lapsi eshte ngritur per tre persona.
1. Per ate qe eshte ne gjume deri sa te zgjohet
2. Femija i vogel deri sa te mbush moshen e pjekurise.
3. Dhe njeriu i cmendur derisa te vi ne gjendje normale."


Pra, per keta 3 lloje te personave, nuk ka gjykim (s'ka denim).

Mendoj se tani eshte paksa me e kjarte kjo teme. Per cdo paqartesi, pyetni lirisht.

Ju pershendes :)

Zoti ta shperblefte!... MEsazh me i qarte dhe i lehte per tu kuptuar nuk ka. Mjafton qe njeriu te vere pak llogjiken ne pune dhe te hulumtoje rreth arsyes pse ai hadith eshte thene dhe e gjen kuptimin direkte... Kur njeriut i ndodh nje fatkqesi si vdekja e femijes, asgje smund ta ktheje mbrapsht, ama shperblimi i atij prindi qe permendet eshte vetem myshde( ngushellim) per ti dhene force e kurajo per te qene durimtar.

Eshte e vertete qe nuk kuptohet nga te gjithe plotesisht ose nga disa skuptohet fare. Kjo eshte njesoj kur dikush vdes ne lufte duke mbrojt atdheun, ai shperblimin e ka ne Xhenet. A do te thote kjo qe nena psh qe humbi ate femij ne lufte nuk hidherohet? Normal hidherohet por kur mendon qe ai do jete ne parajsen e perjetshme padyshim dhimbja i zvogelohet. KJo pasi kjo bote eshte kalomtare jetuar 10-30-50-80 vjet ama ne fund kthehemi te ZOti dhe atje do jete pavdkshmeria...

ne lidhje me ate qe thote masteri:

O master njeriu hyn ne xhenet apo ferr vetem si pasoj e veprave te tija. Kush tha qe duhet me vdek femija me hyre ne Xhenet? a se kuptoni qe dhe ky shperblim vjen vetem pasi ata (prinderit) kan jetuar nje jete duke ju nenshtruar Zotit? Femija behet thjesht ndermjetesues qe ai te futet atje. Ashtu sikurse jane tgjitha veprat e mira, si agjerimi, falja, leximi i kuranit etj...
 

ricky_ch

******
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

E para njehere ben mir te ulesh tonin qe perdor,se nuk ja lejoj atij qe kam ne krah te ngre tonin jo nje njeriu virtual ok?
E dyta se cfare shkruaj une e si e tek e shkruaj ska pse te duhet gje ty,deri ne momentin qe une nuk prek etikat e bashkebisedimit,deri ne momentetin qe une nuk prek rregullat baze te edukates,nuk shaj nuk ofendoj,nuk fyej e nuk prek personalitetin e askujt,ty ska cte duhet hic...Une nuk shkruaj i nderuar Ricky,qe postimi te pelqeje ty,atij,kesaj e ketij etj etj,une shkruaj ate qe mendoj,e nese pajtohesh me komentin ok,nese nuk pajtohesh prap ok,ai ngelet mendimi im:)...Nese per ty eshte brockulla,muhalife a ca flet(fjale qe as google translate si ka:D),kush je ti per ta gjykuar komentin tim?ASKUSHI!Keshtu qe te pelqeu,ste pelqeu,pershtatet nuk pershtatet me mendimin tend,mua sme intereson,eshte problemi yt,por sdo jesh ti me fjalet e tua e TONIN tend te me besh mua te shkruaj cte pelqen ty,100 metra perpjete hidhu sme intereson hic;)
E per ta perfunduar se sikur spo ta kam si shume ngene:D jo cdo gje qe nuk kuptohet eshte BUDALLALLIK...Tani hajt kalo mir e te diele te kendshme...

Shko bre zonjë te mjeku e këshillohu së pari e mësohu si bisedohet,
e mandej eja këtu na ndreq petlla me ujë.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Shko bre zonjë te mjeku e këshillohu së pari e mësohu si bisedohet,
e mandej eja këtu na ndreq petlla me ujë.
Do shkoj ti sugjeroj nje pacient,e jo vec per te mesuarit te shkruarit lol...Te befshin mire petullat,hidhi pak recel se shijojne me mire lol
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Eshte e vertete qe nuk kuptohet nga te gjithe plotesisht ose nga disa skuptohet fare. Kjo eshte njesoj kur dikush vdes ne lufte duke mbrojt atdheun, ai shperblimin e ka ne Xhenet. A do te thote kjo qe nena psh qe humbi ate femij ne lufte nuk hidherohet? Normal hidherohet por kur mendon qe ai do jete ne parajsen e perjetshme padyshim dhimbja i zvogelohet. KJo pasi kjo bote eshte kalomtare jetuar 10-30-50-80 vjet ama ne fund kthehemi te ZOti dhe atje do jete pavdkshmeria...

...
A vlen kjo edhe per te krishteret dhe besimet tjera apo pabesimtaret apo edhe kjo eshte e kufizuar - rezervuar all incluzive veq per besimtar Islam siq ishte rasti i vdekjes se femijeve??????::cool::
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

A vlen kjo edhe per te krishteret dhe besimet tjera apo pabesimtaret apo edhe kjo eshte e kufizuar - rezervuar all incluzive veq per besimtar Islam siq ishte rasti i vdekjes se femijeve??????::cool::
kitrra 123 14 Orë Më Parë #27841 [x]
Qe dmth se zoti na paska disa parime. Mire o mire :pTani kur u be dhe njeriu me gjyku ZOtin, ky eshte kulmi... PO normal qe ka parime o Kitrraaaaaaaaaaaaa...... Nje njeri qe eshte ateist normal qe nuk do shkoj me nje vend me nje njeri qe i eshte bind Zotit, duke e besuar dhe duke i kryr detyrat qe ka... (mos te preken ateistat pasi per to Zoti nuk ekziston kshuqe fjala ime eshte e pademshme per ta:p). Njesoj dhe per besimet e tjera gjithmone sipas besimit tone kuptohet, kshuqe dhe besimet tjera mos te preken pasi ZOti i tyre do ti shpetoj ato dhe do denoj te tjeret....MEndoj se nqs pyet nje te krishtere apo prift ku e kam vendin une qe pavarsisht se kam bere vepra te mira ama nuk jam e krishtere, sbesoj Jezusin si bir apo Zot, nuk pagezohem, etj... them se do me thone qe ne parajse ske vend "bija ime".... eshte rregull universal ky.... Nqs nje person i besimit jo musliman ndjen se kjo eshte padrejtesi atehere Bujrum ne fene Islame, qe te keni te drejta te barabarta :D, lol
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Kete do e spjegoje ne aspektin e tradites tone dhe fjaleve te odave pa u leshuar ne besim fetar.

Xha Rrusta tha: Nuk ka dhimbje ma t'madhe per bab e nane se sa me varros fmiun.

A ka naj dhimbje ma te madhe per prindin???? e dveten mileti.

JO, JO, JO - tha Rrusta duke vazhdu se n'ket dynja njeri i provon te gjitha edhe parajsen edhe ferrin.

Tani nga logjika prinderore, duke analizuar lidhjen prinde femije, une munde te them se nje prindi, apo te dyve, qe ne jeten e tyre kan varrosur 2 apo 3 femije dergoje ku te duash, ndaq ne ferr e ndaq ne parajse se zemra e tyre eshte aq e dermuar sa nuk njeh me sherim dhe gezim.

Per ty ndoshta, se per mua, me ngushellon fakti qe dhe pse e humba ate femij, te pakten pas nje kohe te shkurter do bashkohem me te ne Parajse... jeta nket bote seshte e perhershme, ja thuaj 50 -80.. dhe mbaroi... Per nje njeri qe beson eshte me mire te ndahen nket bote dhe nboten tjetr apo tpakten nket bote sjetuan deri nfund bashk, por ne boten tjeter bashkohen... Gjthss kjo eshte per njerezit qe besojne boten tjeter ne fakt.. nuk pritet te pranohet nga te gjithe normalisht
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

O Lover e Soul, askujt nuk po i dhemb as per besimin tuaj e as per besimin e tjetrit, por te ngihesh, e te thuash, madje te tentosh tua mbushesh mendjen te tjereve, se zoti, ne momentin kur ne kete bote kishte ca njerez te besimit Islam (nje grusht fare se ish ne fillet e tij) paska vendosur se besimtaret Islam edhe munde te shkojne ne parajse ndersa te tjeret jo, kjo qe besa edhe nuk eshte pak budallek.

Ju munde te besoni dhe mire beni qe munde te besoni, por mos tu vije cudi, kur njerezit edhe kundershtojne edhe nuk ua pranojne nje gje tille. Jan gjera qe nuk kan logjike, asnje logjike, pa le e mos te hyjme andej ku ju beni mekatin me te madhe kur thoni se Zoti i plotfuqishmi qe ka ne dore gjithcka dhe lejo0n cdo dite te vdesin femije urie. Hajde, hajde :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

O Lover e Soul, askujt nuk po i dhemb as per besimin tuaj e as per besimin e tjetrit, por te ngihesh, e te thuash, madje te tentosh tua mbushesh mendjen te tjereve, se zoti, ne momentin kur ne kete bote kishte ca njerez te besimit Islam (nje grusht fare se ish ne fillet e tij) paska vendosur se besimtaret Islam edhe munde te shkojne ne parajse ndersa te tjeret jo, kjo qe besa edhe nuk eshte pak budallek.

Ju munde te besoni dhe mire beni qe munde te besoni, por mos tu vije cudi, kur njerezit edhe kundershtojne edhe nuk ua pranojne nje gje tille. Jan gjera qe nuk kan logjike, asnje logjike, pa le e mos te hyjme andej ku ju beni mekatin me te madhe kur thoni se Zoti i plotfuqishmi qe ka ne dore gjithcka dhe lejo0n cdo dite te vdesin femije urie. Hajde, hajde :D
Kitrra askush spo ngrihet duke thene asgje. Cfare do qe themi thjesht po sjellim cka thene Kurani dhe Profeti, dhe shpesh mundohemi me ate tonen te shpjegojme urtesine qe qendron pas nje rregulli te caktuar, me aq sa na lejon dhe njohuria qe kemi(flas per vete), kjo me shume nuk behet per te te mbush mendjen, por me shume per tu munduar qe dhe disa te kuptojne ate qe ne mendojme se eshte e drejte, (mund te jemi dhe gabim per disa normalisht) por me kete tonen ne jemi ne rregull. Nqs ty te duken budallalleqe ato fjale ateher problem i yti. Madje me cpo kuptoj une ketu problemi po qendron pse Zoti qeka i meshirshem vetem me Muslimanet? dhe jeni ju qe po e keni problem kete gje. Tani Kurani kshu thote, ca te bejme neve?! PLus per ne cdo fjale e kuranit apo e profetit ka shume llogjike. Ndoshta Kurani eshte sjell vetem per mendjet qe arrijne ta kuptojne ate, ose per ca mendje te vogla (1/4 e botes ndoshta) qe besojne pa hulumtuar me teper sikurse mund te vepronte nje mendje me largpamese, :(,

Sa i perket llogjikes qe prek ne fund, normal qe per dike ka e per dike ska, prandaj dhe ne ket bote kemi musliman, katolik hebrej, ateist budist etj. Cdo njeri zgjedh sipas llogjikes e bindjes se tij.

Ne lidhje me mekatin qe permend eshte teme e rrahur ne Fv ku Loveri shpesh i ka shpjeguar urtesite pas cdo sprove, qofte ajo kundrejt njerezve te lig, qofte njerezve te pafajshem etj. Por dhe ne kete rast pergjigja nuk kuptohet dhe pranohet nga te gjithe(e drejta e cdokujt te analzioj cdo gje sipas menyres se tij), perndryshe te gjithe do besonim se Zoti eshte i drejte. Mgjth une mendoj se nje njeri qe beson se ka nje Zot, duhet te besoj dhe tek drejtesia e Tij,meshira , fuqia ABSOLUTE, etj, pasi une si krijese gabimtare nuk pranoj te adhuroj dike apo dicka qe ka te meta, perkundrazi adhuroj vetem nje qenie qe eshte PERFEKTE nga cdo e mete. NE momentin qe e veme ne diskutim drejtesin apo ndonje cilesi tjeter te tij, eshte problem besimi pastaj. Dmth njeriu po dyshon tek Fuqia e Zotit, kaq. Madje dhe per kete te fundit serish jemi te lire ta besojme si te duam.
 
Last edited:
Top