• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

C3nI

Anëtar i Nderuar
Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Shkruar nga Dr. Ali bin Seid Ubejdi

Falënderimi i takon vetëm Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi vulën e profetëve Muhamedin, salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij të nderuar, mbi shokët e tij besnikë si dhe mbi të gjithë ata të cilët ndjekin rrugën e tyre deri në Ditën e Gjykimit.

Vdekja e fëmijëve është perde për prindërit e tyre ndaj zjarrit

Nga shenjat e mëshirës së Allahut është se e ka bërë vdekjen e fëmijëve shkak për të qenë perde mbrojtëse për prindërit muslimanë nga zjarri i xhehenemit. Ebu Seid Hudri përcjell se Profeti, salallahu alejhi ue selem, ka thënë: “Kujt i vdesin tre fëmijë, do të jenë për të perde nga zjarri.” Ndërsa në një transmetim tjetër thuhet se gratë erdhën dhe i thanë: -O i Dërguar Allahut, burrat e kanë marrë gjithë kohën tënde, ndaj lër për ne një ditë të vijmë të mësojmë prej fesë. Ai u la atyre një kohë, u foli dhe i këshilloi e ndër të tjera u tha: “Nuk ka ndonjë grua që i vdesin tre fëmijë e të mos jenë për të perde penguese ndaj zjarrit”. Një grua i tha: -Po dy, o i Dërguar i Allahut, sepse mua më kanë vdekur dy fëmijë? Ai tha: “Edhe dy.” [Ahmedi, Buhari dhe Muslimi]

Ebu Hurejre përcjell se një grua erdhi tek i dërguari i Allahut me një fëmijë në dorë dhe i tha: “O i Dërguar i Allahut, lute Allahun për të, sepse i kam varrosur tre fëmijë.” Profeti salallahu alejhi ue selem, i tha: “Ti qenke mbrojtur me një mburojë të fortë nga zjarri.” [Ahmedi dhe Buhari.]

Përcillet nga një grua e cila quhej Rraxha, se ajo ka thënë: -Isha tek i Dërguari i Allahut në kohën kur atij i erdhi një grua me fëmijë në dorë e i tha: -O i Dërguar i Allahut, lute Allahun ta begatojë këtë fëmijë, sepse më kanë vdekur tre të tjerë. Profeti salallahu alejhi ue selem i tha: “Që kur je bërë muslimane?” Po, ia ktheu gruaja. Atëherë Profeti i tha: “Xhenet i ruajtur (garantuar).” [Ahmedi dhe Ibnu Ethiri]

Po ashtu, përcillet nga Ebu Dherri se ka Dëgjuar të dërguarin e Allahut të thotë: “Nuk do të ketë asnjë çift musliman të cilëve u vdesin dy fëmijë apo tre -dhe ata durojnë e shpresojnë shpërblimin-, që t’i paraqitet zjarrit.” [Ahmedi dhe Buhari në “Edebul Mufred”]

Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Nga gjurmët e mëshirës së Allahut është se e ka bërë vdekjen e fëmijëve shkak për hyrjen e prindërve të tij musliman në Xhenet, dhe sa më i madh të jetë numri –duke qenë ata të duruar e të përmbajtur-, aq më i madh do të jetë nderimi dhe bujaria.

Përcillet se dikush prej sahabeve ka dëgjuar të dërguarin e Allahut të thotë: “Do t’i thuhet fëmijëve Ditën e Gjykimit: -Hyni në xhenet! Ata thonë: -Të presim sa të hynë baballarët dhe nënat tona. Atëherë Allahu do të thotë: “ا’është me këta që nuk hynë?Hyni në xhenet. Ata sërish do të thonë: -O Zot! Nënat dhe baballarët tanë! Atëherë do t’u thuhet: -Hyni ju dhe prindërit tuaj.” [Ahmedi dhe Hejthemiu]

Përcillet nga Ebu Hurejre se disa gra erdhën tek Profeti salallahu alejhi ue selm dhe i thanë: -O i Dërguar Allahut, burrat e kanë marrë gjithë kohën tënde, ndaj lër për ne një ditë të vijmë të mësojmë prej fesë. Ai u la atyre një kohë, u foli dhe i këshilloi e ndër të tjera u tha: “Nuk ka ndonjë grua që i vdesin tre fëmijë e të mos jenë për të perde penguese ndaj zjarrit”. Një grua i tha: -Po dy o i dërguar i Allahut, sepse mua më kanë vdekur dy fëmijë? Ai tha: “Edhe dy.” [Ahmedi, Buhari dhe Muslimi]

Po ashtu, Profeti, salallahu alejhi ue selem, ka thënë: “اdo muslimani të cilit i vdesin tre fëmijë në vegjël, do ta takojnë atë në të tetë dyert e xhenetit që të hyjë nga të dojë.” [Ahmedi dhe Ibnu Maxhah, e ka saktësuar Albani].

Davetiislam.com
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Se di si është bere, qe kohen e fundit me ka rastisur te degjoj vetem per vdekje tragjike.
Dhe mes tyre, dikush me tha "vdekja e femijes, ne cilindo mosh ( e te jete 50 vjec e prindi 70-80), është e veshtire per prindin, mund te jete një etape e jetes mbi te cilen mund mos kaloj me kurre. Pastaj vjen vdekja e partnerit, e ne fund vdekja e prindrit. Cdo humbje dhemb, e dhemb teper kur e ke njeri te dashur, pjes te jetes tende. Por kur vjen radha per vdekje, duhet te pajtohesh me jeten, se ska rruge zgjidhje tjeter. Ama kur vdekja vjen "pa radhe", e ben dhimbjen dhe me te madhe.

Gjithsesi, ku doja te dilja, per një prind me dashuri per femijen, po është një dhimbje qe smund ta imagjinojme, e dine vetem ata qe e kane kaluar.

Por jo te gjithe prindrit jane te kujdeseshem ndaj femijeve te tyre, jo te gjithe i duan femijet, jo te gjithe jane prezent ne jeten e tyre....e si pasoj është absurde te thuash qe keta prinder do arine ne parajse, vetem se humben femijen.
 

cent

...Lontano
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po ci ke keto tema koti dhe pa pik lidhje qe sjell ne forum o Deuid.Vdekja esht humbje e një personi ti apo kta te cmendurit e tjere qe i shkruajn ,i kthejn dhe i transformojn si i do qejfi..Mjaft mo me keto tema se e kthyhet forumin ne profetsi
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Por jo te gjithe prindrit jane te kujdeseshem ndaj femijeve te tyre, jo te gjithe i duan femijet, jo te gjithe jane prezent ne jeten e tyre....e si pasoj është absurde te thuash qe keta prinder do arine ne parajse, vetem se humben femijen.
Sweet, ........ :profeti, salallahu alejhi ue selem, ka thënë: “اdo muslimani të cilit i vdesin tre fëmijë në vegjël, do ta takojnë atë në të tetë dyert e xhenetit që të hyjë nga të dojë.” ....... Profeti ka thene ''cdo muslimani'' e ne kete fjale mund te kuptojm se jo cdo njeri mund ta kete kete fate qe femijet e tij te ndermjetesojn per ne Xhennet . Se nese një Prinder veprat e tij i ka ne kundershtim me ISLAMIN , kete privelegj s'mund ta fitoj .
Fjala musliman e ka kuptimin nenshtrim , neshtrim ndaj Ligjit te ALLAHUT . Cdo njeri qe pranon te behete musliman , jeten e tij e ben simbas Kuranit dhe sunnetit , e nese njeriu e ben jeten te nenshruar ndaj ketyre ligjeve Hyjnore , si athere mundet te mos te jete i dashure ndaj femijeve te tij ? Prinderit per te cilet flete ti . te tillet nese nuk kane kujdes dhe pergjigjesi ndaj femijeve te tyre jane ne kundershtim me Fene dhe athere fjala e Pejgamberit a.s ,me siper se.. ''cdo musliman '' nuk do te vlej per keta Prinder .

P.sh , temen e kam hapur per te mesuar thenjet e Profetit te ISLAMIT , per rastet qe kane ndodhur ne Amerike dhe te cilat po ndodhin shume shpesh ne kohrat bashkohore , e une mendova qe sa do pak keto porosi Profetike te jene ndihmes e cdo besimtari ne kete jete . E neser asnjeri prej neve s'jemi te sigurt se nuk mund te na ndodh e njejta fatekeqesi .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Dmth ajo goca qe u vra nga ai plaku 80 vjec,Aishe a si e kishte emrin,dmth prinderit e saj e paskan te sigurte parajsen eee??...
Ai femija i porsa lindur qe e hodhi i ati nga kati i 4 i maternitetit ne Tirane,cili e ka te sigurte parajsen tani?Mami apo babi qe e hodhi?...
Aman o Deuid ca thua dhe ti me keta tema,se ta marresh sic thua ti,ke mjaft prinder alkoliste,vrases,qe i vdesin femijet nga kushtet natyrore sic ka ndodh ne Korce,foshnja e vogel vdiq nga i ftohti,e kujt do qe i vdes femija pavaresisht se cka bere shkon ne parajse?Keta perralla as dikush ne kopsht si beson...Ju here vini e shkruani,qe diten e gjykimit secili do paguaje per veprimet e veta,e ca ka bere ne jete,tani thua prinderit qe i kane vdek femijet shkojne ne parajse...Eh medet...
 

ricky_ch

******
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Dmth ajo goca qe u vra nga ai plaku 80 vjec,Aishe a si e kishte emrin,dmth prinderit e saj e paskan te sigurte parajsen eee??...
Ai femija i porsa lindur qe e hodhi i ati nga kati i 4 i maternitetit ne Tirane,cili e ka te sigurte parajsen tani?Mami apo babi qe e hodhi?...
Aman o Deuid ca thua dhe ti me keta tema,se ta marresh sic thua ti,ke mjaft prinder alkoliste,vrases,qe i vdesin femijet nga kushtet natyrore sic ka ndodh ne Korce,foshnja e vogel vdiq nga i ftohti,e kujt do qe i vdes femija pavaresisht se cka bere shkon ne parajse?Keta perralla as dikush ne kopsht si beson...Ju here vini e shkruani,qe diten e gjykimit secili do paguaje per veprimet e veta,e ca ka bere ne jete,tani thua prinderit qe i kane vdek femijet shkojne ne parajse...Eh medet...
Pse nuk e pyet veten : " a e kam kuptuar të tëre?" -
para se të sjellësh konkluza që nuk kanë kripë?

Kjo që ti ke thënë është diçka që do të vlente
për të gjithë, pamarrëparasysh, psh.
"Të gjithë prindërit të cilëve u kanë vdekë
fëmijët, do të shkojnë në parajsë!"


Kjo do të ishte diçka absolute dhe natyrisht
e paparanueshme dhe kjo nuk vlen për prindërit
që kanë thyer ligjet apo janë fajtorë
për vdekjen e tyre.

Athua ta merr mendja se fëmija yt që ti e ke
mbytur me duartë e tua, do të kërkojë
që ti të shkosh në parajsë?


Nejse, po flasim s'ikur parajsa të ekzistojë
dhe Zoti do të gjykojë drejt...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Zakonisht, temat e tilla keqkuptohen nga jo-muslimanet, dhe une plotesisht i kuptoj. Madje, edhe nga besimtaret musliman por jo praktikant, s'mund te kuptohen aq lehte. Kot nuk kane thene: "Pyetja, është celesi i injorances".

Andaj, perpera se te paragjykoni e t'flisni gjera t'cilat nuk duhet folur, pyesni per ate çfarë u duket e pakjarte apo absurde, quajeni si te doni.
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Sec me len pershtypjen e një lezimi te një perralla mua, disa shkrime te tilla ndoshta smarr vesh une nga kto punet e fes por kur i lexoj sgjej asnje argumenet bindes sipershmbull ne kte tem qe esht postuar .. Me kan vdek tre femi me kan vdek dy edhe ti je e mbrojtur kte se kuptoj une e me duket si loj...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Taman ç'ashtu, po e marrin menjëherë si diçka absolute dhe nuk parashohin përjashtime!
Ama po e teprojne ricky_ch !!!

Cdo teme qe hapet tek nenforumi musliman, futen dhe shkruajne fjale nga me te ndryshmet, thumbojne, provokojne, perqeshin te tjeret etj...! Ne një fare menyre "Hej, a je normal, çfarë teme është kjo" apo "Hahahahaha, vertet qesharak jeni".

Po ne s'presim duartrokitje nga jo-muslimanet per cdo teme qe hapim. Dera e debatit gjithmone ka qene e hapur ne mes te muslimaneve dhe besimeve tjera fetare, ne frymen e tolerances, duke respektuar bindjet e njeri-tjetrit, sado qesharake qe duken e shihen nga një pjese e besimtareve te ndryshem.
Profeti yne, Muhammedi a.s. e thote një fjale : "Kush ka besuar ne Zotin dhe ne Diten e Gjykimit, le te flet mire, ose le te heshte"

Tani, ose le t'flet dikush mire sic duhet, nqfs mendon se e ka ndermend t'mesoje dicka me shume rreth Islamit, ose le t'heshte, sepse edhe heshtja nganjehere është pergjigje.

Paramendojeni, sikur une t'futem tani ne cdo teme qe hapet tek besimet tjera dhe t'qeshem, apo te them "Aloo, çfarë teme është kjo breee, a jeni normal, dergojeni ne kosh".

Te tilla reagime po shoh cdo dite nga anetaret e ketij forumi. Kerkoj me shume respekt dhe mirekuptim, nqfs deshironi qe respektin ta merrni edhe nga ne. Respect 2 be respected, thote një fjale e urte. (Respekto, qe te respektohesh).

Por, nganjehere them, kujt t'i flas...!!!? Kryenveti perseri, qyk se qyk !
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

O vllezrit e mi Musliman qent le te lehin e karvani le te eci perpara,kollaj puna e ktyre ham ham ham asgja sbajn ne qe na intereson ti lexojm dhe mundohemi ta bejm veper te realizuar mesazhet e resulullahut.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Sic kam komentuar edhe te postimi i Loverit.....po e theksoj perseri.

Duke qen se temat me lidhje fetare e ky nenforum (besimtaret myslyman) është me i frekuentuari, me polemiku.....Mendoj se te gjithe ne pa perjashtim kemi te drejten tone te shprehemi....Kur një tem hyn ajo lexohet nga cdo njeri besimtar apo ateist e te tjere te shumte. E sic mund ta shohe dikush fyese ose provokuese një tem ashtu edhe një postues mund te ket kendveshtrimin e tij se pergjigjet jan po te tilla.............Atehere brenda kesaj norme, pra besimtar dhe jo....me sigurin e tyre mund te shprehen brenda temes per bindjet dhe mendimet e tyre personale.


Sepse ve re se ne cdo tem te tille, ka fjal te tilla si; mos fyej, kush te provokoi, po deshe mos e lexo........Jo mendoj se nuk ka gjera te tilla...... por inteligjenca dhe siguria jon qendron sesa te afte te jemi secili nga ne ti pergjigjemi nj-tj brenda normave te sjelljes se mire dhe respektit reciprok te mendimeve te nj-tj.


Ne rastin konkret...hapsi i temes Deudi e mendon keshtu e beson me force kete gje e shum e mire e shtron ne forum dhe është plotesisht brenda te drejtave te tij...as nuk ka nenkuptuar gje e as ka ofenduar besoj.....por po ashtu edhe postuesit si GLOOM e te tjeret kan dhen mendimet e tyre dhe si e shohin ata kete gje....perseri brenda te drejtave te tija si forumist....nuk ka shkelje, as munges respekti kundrejt personit apo as fes se tij.


Per ta permbledhur :)..........Qe tema te tilla mos te degradojn e te mos devijojn....duhet te vazhdoj llogjika e mendimeve dhe jo ajo e provokimeve :sherrgirl:....:D


p.s e dhash kete te themi mendim-shpjegim personal :p...sepse kjo është një nga arsyet qe ne temat e besimeve un flas shume pak dhe me gjakftohtesi....ne një mendim permbledh gjithcka mendoj...sepse është teper delikate dhe e lehte te "rreshqasesh" ne keto tema...behet një labirint pastaj :tv:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

por po ashtu edhe postuesit si GLOOM e te tjeret kan dhen mendimet e tyre dhe si e shohin ata kete gje.
Mendimet e tyre "Cjane kto tema" ?

Une besoj se jo vetem une, por edhe shume anetare te tjere ne kete forum, i kemi pare dhe i dime shume mire se cilet jane ata anetare t'cilet dine te debatojne me gjuhen e njeriut dhe tolerances, dhe cilet jane ata t'cilet kapen me postuesin, apo dalin krejtesisht nga tema sa per t'shkaktuar huti dhe percarje ne mesin e te tjereve. Ka te drejte cdonjeri ta shpreh mendimin e tij, por jo t'na mesoje neve fene Islame, se çfarë është mire e çfarë keq, sepse kjo është bindja jone, mund t'pyesesh "Si"? apo "Perse keshtu", por jo t'na mesojne neve fene tone.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Mendimet e tyre "Cjane kto tema" ?

Une besoj se jo vetem une, por edhe shume anetare te tjere ne kete forum, i kemi pare dhe i dime shume mire se cilet jane ata anetare t'cilet dine te debatojne me gjuhen e njeriut dhe tolerances, dhe cilet jane ata t'cilet kapen me postuesin, apo dalin krejtesisht nga tema sa per t'shkaktuar huti dhe percarje ne mesin e te tjereve. Ka te drejte cdonjeri ta shpreh mendimin e tij, por jo t'na mesoje neve fene Islame, se çfarë është mire e çfarë keq, sepse kjo është bindja jone, mund t'pyesesh "Si"? apo "Perse keshtu", por jo t'na mesojne neve fene tone.
Lover asnje nuk te meson sesi te jesh një besimtar apo te te mesoj fen ty e asnje tjetri besimtar.....Por duhet te presesh keto pergjigje kur e di shume mire se ka antar qe nuk i besojn. Po "Cjan keto tema?" është një bindje ashtu si edhe "Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet" .............Jo nuk mund te pyesim sepse nuk po kerkojm te mesojm mbi fen, ai qe do e ben...ai qe ka bindjen e tij thote ate qe mendon si e koncepton cdo tem.

Ne momentin qe ti thua mos na mesojn neve fen, atehere automatikisht edhe ai tjetri mund te thote, mos na jep mend ose nuk duam te na e mesosh fen........Prandaj them behet një labirin i pakuptueshem nga ku sdel me kurre pastaj :)

Sic e thua edhe prite te te thone....mund ti pergjigjesh si te duash sic e ndjen, por sigurisht smund te ndalojm qe si ti si besimtar te hapesh një tem por edhe te tjeret si jo besimtar ti pergjigjen kesaj teme......Ofendimet dhe diskriminimet nuk jan keto fjale....jan te tjera ato :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Por duhet te presesh keto pergjigje kur e di shume mire se ka antar qe nuk i besojn
Une mund t'pres dhe jam i gatshem dhe pranoj t'marr pergjigje nga me te ndryshmet, por jo pergjigje t'cilat s'kane t'bejne me etiken njerezore. Shiqoje sweetzinna si është pergjigjur, s'ka folur asgje rreth anetarit, apo dicka qe do t'na jepte neve hapesire t'besojme se ka qellim te keq.

Une e kam thene 100 mije here, po e them perseri: Mungon kultura e te biseduarit
 

ricky_ch

******
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Në botë ka shumë religjione dhe të gjitha këto bazohen diku
gjë që çdo njërit nga ne feja e tjetrit mund të na duket
e pakapshme, e palogjikishme apo edhe qesharake,
por është ashtu si është dhe duhet ta pranojmë atë.

Para se të paragjikojmë, duhet gjithmonë pakëz të ndalemi
dhe të pyesim veten mos vallë kam "lëshuar" diçka, apo
e kam krejt tëkjartë para se të hyj në polimikë për diçka.
Duhet pasur parasysh se me miliona njerëz besojnë, dhe
kur diçka (ndonjë tezë) dëshirojmë "të rrëzojmë",
duhet të jemi më të mençur se këta miliona njerëz.

Po sjell më poshtë një faqe mbi religjionet e botës:

World religions
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Une mund t'pres dhe jam i gatshem dhe pranoj t'marr pergjigje nga me te ndryshmet, por jo pergjigje t'cilat s'kane t'bejne me etiken njerezore. Shiqoje sweetzinna si është pergjigjur, s'ka folur asgje rreth anetarit, apo dicka qe do t'na jepte neve hapesire t'besojme se ka qellim te keq.

Une e kam thene 100 mije here, po e them perseri: Mungon kultura e te biseduarit
:) ok shume mire, ti keshtu e sheh....e një tjeter e sheh ndryshe...por smund ta themi per te gjithe kete gje....nuk e di por edhe kur dikush thote jan perralla, nuk është munges kulture por një besim tjeter i personit :)....boh ndoshta gaboj...megjithate duke e ditur se inteligjenca mund cdo gje tjeter....do kemi postime te mira :)

Në botë ka shumë religjione dhe të gjitha këto bazohen diku
gjë që çdo njërit nga ne feja e tjetrit mund të na duket
e pakapshme, e palogjikishme apo edhe qesharake,
por është ashtu si është dhe duhet ta pranojmë atë.

Para se të paragjikojmë, duhet gjithmonë pakëz të ndalemi
dhe të pyesim veten mos vallë kam "lëshuar" diçka, apo
e kam krejt tëkjartë para se të hyj në polimikë për diçka.
Duhet pasur parasysh se me miliona njerëz besojnë, dhe
kur diçka (ndonjë tezë) dëshirojmë "të rrëzojmë",
duhet të jemi më të mençur se këta miliona njerëz.

Po sjell më poshtë një faqe mbi religjionet e botës:

World religions
Hej jo per munges modestie :p se mund te mos jet dhe gje e mire kjo.......por un jam teper liberale ne mendimet si te miat por edhe kundrejt atyre te te tjereve....e kam një llogjike teper te hekurt ndonjehere ose te ftohte te themi :p...megjithate sigurisht ne kete rast ky mund te jet një difekt ndoshta se di :D
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

.nuk e di por edhe kur dikush thote jan perralla,
Po keshtu fillon. Njeri thote perralle, tjetri humor, tjetri ofendon Profetin Muhammed a.s., dikush e quan liri e shprehjes etj etj...! Te kesh mendime te kunderta me te tjeret, s'do t'thote se ke te drejte te nenvleresosh dhe nencmosh ate mendim.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Pse nuk e pyet veten : " a e kam kuptuar të tëre?" -
para se të sjellësh konkluza që nuk kanë kripë?

Kjo që ti ke thënë është diçka që do të vlente
për të gjithë, pamarrëparasysh, psh.
"Të gjithë prindërit të cilëve u kanë vdekë
fëmijët, do të shkojnë në parajsë!"


Kjo do të ishte diçka absolute dhe natyrisht
e paparanueshme dhe kjo nuk vlen për prindërit
që kanë thyer ligjet apo janë fajtorë
për vdekjen e tyre.

Athua ta merr mendja se fëmija yt që ti e ke
mbytur me duartë e tua, do të kërkojë
që ti të shkosh në parajsë?


Nejse, po flasim s'ikur parajsa të ekzistojë
dhe Zoti do të gjykojë drejt...
Hidhi pak kripe se te shijon 500 lek ben kilja e kripes:D
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Shum injoranta po vet deklarohen ! shum e thjesht per tu kuptuar kjo gje ! një prindi kur ti vdes një femije qe ja merr Zoti ate femije normal qe është e dhimbshme per te dhe vuan me zemer ! e nese ai prind prap ben durim ka durim te madh I Madhi Zot e shperblen per dhimbten qe ka pas dhe per durimin qe ka bere. :D
Nuk dmth tash qe ti kapesh ti mbytesh femijet e tu e te behen mburoj per ty pastaj femijet ! apo ta lesh femijen me qellim te vuaj dhe te vdes ! por ata femije qe ja merr Zoti :D
Me gjej ne material ku e thote kete pjesen qe thua ti??Pasi per respekt te temes dhe per respekt te atyre qe u preken ne seder e lexova 3 here mos te them tani qe gati e mesva permendsh e ne asnje vend nuk jepet sqarimi ne çfarë kushtesh e rrethanash ndodh hyrja ne parajse,por jepet vec sqarimi : Kujt i vdes femija hyn ne parajse...
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po mire tani pak a shume është keshtu, meqe Allahu mori femijet si ''ngushellim,shperblim'' do i qoje ne parajse?
Po nese prindi psh pasi i vdes femija, kalon ne një krize cmendurie iken e ben një krim, ose një mekat tj te madh??
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Mendimet e tyre "Cjane kto tema" ?

Une besoj se jo vetem une, por edhe shume anetare te tjere ne kete forum, i kemi pare dhe i dime shume mire se cilet jane ata anetare t'cilet dine te debatojne me gjuhen e njeriut dhe tolerances, dhe cilet jane ata t'cilet kapen me postuesin, apo dalin krejtesisht nga tema sa per t'shkaktuar huti dhe percarje ne mesin e te tjereve. Ka te drejte cdonjeri ta shpreh mendimin e tij, por jo t'na mesoje neve fene Islame, se çfarë është mire e çfarë keq, sepse kjo është bindja jone, mund t'pyesesh "Si"? apo "Perse keshtu", por jo t'na mesojne neve fene tone.

Meqe u kape tek fjalet e mia po te jap pergjigjen ne rangun e injorantes kuptohet,kete e them me vetedeklarim:)...
Kam qene une pikerisht ne temat e fese i nderuar Loverdjali,kam biseduar pikerisht me ty ne lidhje me poligamine se kam bere nga provokimet,fyerja apo ofendimi ndaj besmtareve apo per arsye talljeje,e kam bere per kureshtje...Pasi kam bere krahasimin e asaj qe shoh ne realitet(një mashkull i martuar me 3 gra per tangerllek jo per hall,e del me idene qe ma lejon feja),ashtu sic kam pare e perjetoj cdo dite besimtare qe kane gruan e semure,si lind femije apo qofte edhe sakat e kur vjen puna i thote gruaja vete merre një tjeter,burri nuk pranon por i perkushtohet asaj femre...
Pra ceshtja ne fjale është teper e ngushtuar sic i thash edhe Ado,nuk sqarohet ne çfarë kushtesh e rrethanash jepet kjo parajsa,perjashto rastin kur vete prinderit mbysin femijet e tyre...E per te vazhduar me tej,kur ka rene bore e madhe ne Shkoder para dy vitesh u ngri cdo gje,një femer,vajze shkodrane shtatezene është rrezuar,5muajsh e gjysem shatetzene humbi femijen...Sa ka qene pa u bere shtatezene e pas humbjes se fmeijesh ka bere gjithmone një jete te shthurur,varavingo sa andej sa ketej,jobesimtare,spo prek me mire anen e moralit,tani me keta gjera kjo femer e paska te sigurte parajsen,vec per dhimbjen e humbjes se femijes?Nuk e mbyti vete pra,ja mori Zoti...A nuk dilet pak ne kundershtim me ate qe shkruhet ne temat e tjera besimtare qe secili do gjykohet ne baze te veprimeve qe ka bere gjate jetes se tij??Kjo është pjesa absurde qe e shtrova une komentin tim te me perparshem,pasi një njeri pa moral e pa asgje ti vdese,tja marre zoti femijen e te na dale i paster ne parajse ska pike logjike...

E per pjesen e prekjes si provokime,fyerje apo ndonje gje tjeter,nuk besoj te jem treguar ofenduese ndonjehere ndaj askujt,them mendimin tim te pakushtezuar,kur e besoj apo me pelqen dicka e them ashtu sic kur sme pelqen e si besoj dickaje e them...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

ricky_ch 53 Minuta Me Pare #27595
Bella, kur dikush flet e flet e flet plus në fund thot : "eh medet..." , kurse në fakt është as nëkrye as në bisht, pa logjikë, si dhe disa të tjerë që s'ia kanë haberin, por vetë provokojnë duhet treguar rruga. "Jo mare", "përralla" e kështu me rallë...
Tjera here ZOTERI LOGJIKA,me nis me mesazh privat çfarë te shkruaj une ne postmet e mia,ama mos me sill link enciklopedie se me prishen syckat e bukura duke lexuar aq shume:D
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Prindi e ka obligim te mbroje pjellen e tij dhe ne asnje menyre nuk e pranoj qe vdekja e femiut është perde mbrojtese per prindin e pa pergjegjsehm...kaq nga une
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

tani me keta gjera kjo femer e paska te sigurte parajsen,vec per dhimbjen e humbjes se femijes?
Po e filloj pergjigjen time me një ajet Kur'anor qe thote:

“Ne do t’ju sprovojmë me diçka nga frika, uria, me humbje të pasurisë dhe të jetës e të fryteve. Dhe përgëzoji durimtarët. Të cilët kur i godit ndonjë fatkeqësi ata thonë: “Ne jemi të Allahut dhe ne te Ai kthehemi!” (Bekare: 155-156)

Jeta dhe vdekja per besimtarin musliman është vetem sprove nga ana e Zotit, per te pare me ne fund se kush është me vepermire. Dikush sprovohet me pak, e dikush me shume. Thene ndryshe, robi sprovohet ne baze te grades te imanit (besimit) qe ka ne Allahun Fuqiplote. Pa u zgjatur shume ne kete teme, po e them se me t'vertet, është e dhimbshme vdekja e femiut, por njeriu qe beson se ka bote tjeter, ne te cilen do t'jetoje pergjithmone dhe do t'shperblehet per besimin, durimin dhe punet e mira qe ka bere ne kete dunja, ai me ndihmen e Zotit, jo vetem që e ka me te lehte, por ai me miresinë e Allahut ka garantuar xhenetin. Ne lidhje me kete ceshtje, i Derguari yne, Muhammedi a.s. (Paqja dhe shpetimi i Zotit qofshin mbi te), thote:

“Allahu i Madhëruar u thotë melekëve: A ja morët shpirtin e djalit të robit Tim besimtar? Ata thonë: Po. Thotë: A ja morët frytin e zemrës së tij? Ata thonë: Po. Thotë: Dhe, çfarë tha robi Im? Ata thonë: O Zot, ai të falënderoi dhe tha: Të Allahut jemi dhe tek Ai do kthehemi. Allahu thotë: Ndërtoni robit Tim një shtëpi në xhenet dhe quajeni: Shtëpia e falënderimit.” (Tirmidhiu)

Apo 2 thenjet tjera:

“Nuk ka mysliman, të cilit i vdesin tre fëmijë që nuk e kanë arritur moshën e pjekurisë, përveç se Allahu e ka shtirë në xhenet.”

“Kush varros (pra kujt i vdesin) tre fëmijë dhe duron e beson në shpërblim, ai e ka merituar xhenetin”. Ummu Ejmen i tha: Po, dy fëmijë? Ai (a.s) tha: “Edhe dy fëmijë”. Ajo, përsëri i tha: Po një? Ai (a.s) heshti, pastaj tha: “Edhe një”.

Ne te kaluaren, ka pasur njerez te tille, t'cilet duke degjuar keto hadithe (thenje) te Muhammedit a.s. qe tregojne miresine dhe shperblimin e durimtarit, kane deshiruar dhe jane lutur Allahut qe Ai t’i jape femije dhe pastaj t’i vdesin te vegjel dhe te hyje ne xhenet per hater te femijeve. Mgjth, ne jemi te ndaluar t’i lutemi Zotit qe Ai te na sprovoje, por nqfs Ai na sprovon, atehere duhet ta lusim Ate qe te na dhuroje durim dhe shperblim.

Do e permbylli me një thenje tjeter qe thote:

“Nuk ka shpërblim tjetër robi Im besimtar, kur Unë ia marr frytin e tij të dynjasë (fëmijën), duke shpresuar në shpërblimi Tim, përveç xhenetin.” (Buhariu)

Per fund:

Kuptohet, kjo ka t'beje me durimin dhe pajtimin qe robi e tregon ne momentin qe ai/ajo vihet ne kete sprove nga ana e Allahut. Nqfs ben durim, sic ceket edhe ne thenje te Muhammedit a.s., dhe shpreson ne shperblimin e Allahut, do shperblehet me xhennet. Kjo, ngase besimi Islam i ka 6 kushte. Nder to është edhe te besojme se cdo e mire dhe cdo e keqe (sprove), qe vjen nga ana e Allahut, është e mireseardhur.
Besimtari musliman, është largpames, e kupton sproven dhe urtesine e sproves, ndaj edhe mundohet te behet durimtar, te pajtohet me caktimin e Zotit, t'veproje vepra te mira, te largohet nga veprat e ndaluara, dhe ne fund te shpresoje ne shperblimin e Allahut qe e cek ne hadithe, e ai është Xhenneti i perhershem.

Padyshim, as qe diskutohet se nuk jane te barabarta ato nena qe u vdesin femijet atyre, bejne durim por...ne anen tjeter veprojne vepra te ndaluara, mekate te medhaja. Te atillat, nuk bejne pjese ne kete grup. Ndersa ato t'cilat jane cmendur dhe pastaj kane devijuar totalisht nga rruga e drejte Islame, do japin pergjegjesi para Zotit ne Diten e Gjykimit, vetem per ato mekate te cilat i kane kryer deri ne ate moment sa kane pasur Logjike. Ne momentin qe njeriu cmendet, nuk është mentalisht i shendoshe, per personat e tille lapsi nuk shkruan. Per kete, kemi argument thenjen e Muhammedit a.s. qe thote:

"Lapsi është ngritur per tre persona.
1. Per ate qe është ne gjume deri sa te zgjohet
2. Femija i vogel deri sa te mbush moshen e pjekurise.
3. Dhe njeriu i cmendur derisa te vi ne gjendje normale."


Pra, per keta 3 lloje te personave, nuk ka gjykim (s'ka denim).

Mendoj se tani është paksa me e kjarte kjo teme. Per cdo paqartesi, pyetni lirisht.

Ju pershendes :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po keshtu fillon. Njeri thote perralle, tjetri humor, tjetri ofendon Profetin Muhammed a.s., dikush e quan liri e shprehjes etj etj...! Te kesh mendime te kunderta me te tjeret, s'do t'thote se ke te drejte te nenvleresosh dhe nencmosh ate mendim.
Sigurisht qe jo. :)

Ndersa persa i perket ofezave ne dim ti bejm dallimin, por ne kete tem nuk ka te tille prandaj dhe shkruajta ketu...ashtu si dhe tema qe ka hapur love...Ne pergjithsi mendoj se kundershtemet nuk jan bere ne menyre ofensive dhe gloom e ka shpjeguar mjaft mire mendimin e saj ashtu si dhe ti...........Pra ti beson te xheneti ajo (e shum te tjere ndoshta) jo....ti beson tek ky titull i temes e te tjere jo.

Ne momentin qe provokohet apo ofendohet profeti apo dishepuj e te tjere shenjtor te fes....ketu debati dhe diskutimi ndryshojn. sigurisht qe nuk jan te pranuara e te lejuara.

Por kundershtimet apo hedhja e tezave te secilit poshte, te ditur apo te paditur...injorant te fushesh apo jo....cdo njeri e gjen zgjidhjen ashtu si e sheh :)

Por besoj se ne momentin qe te gjitha shpjegimet apo mendimet jepen.....ska rruge tjeter vecse te mbaroj....sepse vazhdimsia nuk te con ne mbushjen e mendjes por ne te kundert :titanik:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Kete do e spjegoje ne aspektin e tradites tone dhe fjaleve te odave pa u leshuar ne besim fetar.

Xha Rrusta tha: Nuk ka dhimbje ma t'madhe per bab e nane se sa me varros fmiun.

A ka naj dhimbje ma te madhe per prindin???? e dveten mileti.

JO, JO, JO - tha Rrusta duke vazhdu se n'ket dynja njeri i provon te gjitha edhe parajsen edhe ferrin.

Tani nga logjika prinderore, duke analizuar lidhjen prinde femije, une munde te them se një prindi, apo te dyve, qe ne jeten e tyre kan varrosur 2 apo 3 femije dergoje ku te duash, ndaq ne ferr e ndaq ne parajse se zemra e tyre është aq e dermuar sa nuk njeh me sherim dhe gezim.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Dmth ajo goca qe u vra nga ai plaku 80 vjec,Aishe a si e kishte emrin,dmth prinderit e saj e paskan te sigurte parajsen eee??...
Ai femija i porsa lindur qe e hodhi i ati nga kati i 4 i maternitetit ne Tirane,cili e ka te sigurte parajsen tani?Mami apo babi qe e hodhi?...
Aman o Deuid ca thua dhe ti me keta tema,se ta marresh sic thua ti,ke mjaft prinder alkoliste,vrases,qe i vdesin femijet nga kushtet natyrore sic ka ndodh ne Korce,foshnja e vogel vdiq nga i ftohti,e kujt do qe i vdes femija pavaresisht se cka bere shkon ne parajse?Keta perralla as dikush ne kopsht si beson...Ju here vini e shkruani,qe diten e gjykimit secili do paguaje per veprimet e veta,e ca ka bere ne jete,tani thua prinderit qe i kane vdek femijet shkojne ne parajse...Eh medet...
Gloom , porosit e profetit Muhamed a.s , me se miri mund ti kuptoj një psikolog-e ! Sepse keto porosi dhe keto mesazhe kane te bejn me PSIKOLOGJIN e një njeriu i cili sprovohet me vdekjen e femijeve . Ti e nderuara Gloom , para se te ishe shkuar e te supozojsh e ta futesh veten ne udhe pa krye , ish dashur keto porosi ti shtjellosh , ti analizojsh ne detaje dhe pastaj do te kishe arrit vleresimin me te sakt ? Po te kuptoj ty dhe shume te tjere se cila është mundesia dhe qellimi i interpretimit te postimit te DEUIDIT ! Porosit e Muhamedit a.s , per ata prinde jane thesare vlerash , dhe jane fjalet me te bukura , jane fjalet me madheshtore qe mund te i'u behet një Prindi te cilen e ka sprovuar Zoti ne ate qe e ndjen njeriu me se shumti qe e sheh e veten dhe pasurin te cilen e posedon ne kete Bote .
A ka me mire oj Gloom sikur një njeriu te ju drejtohemi ne ato raste , o vella mos u merzit se Profeti ka thene , femijet do te jene shkak i bashkimit te prinderve ne xhennet ? Mashallah , une keto fjale i vlersoj ne shkallen me te lart te mundeshme , permallimi zbutja e zemres , me se miri behet ne keto raste vetem me keto fjale oj GLOOM ! ALLAHU do te ju bashkoj ne Xhennet me femijet e juaj a ka fjale me te bukur qe mundet ne ato raste ti thuhet një njeriu te cilen e ka sprovuar Zoti me marrjen e femijeve .|

Keto fjale nuk jane si fjalet qe i perdorin populli Zoti te laft shnosh , e mo u merzit ! Po jane edhe praktike dhe keshtu do te ndodhe me ata prind , do te realizon edhe ne praktik , jo si keni menduar se jane perralla . Nese mendoni se jane perralla athere pritni ju edhe ne po presum e do ta vertetojm secili prej nesh cka ka qen perralle e cka realitet dhe vertete. Gloom ,po te therras ty dhe te tjeret qe cdo shkrim te juajin ta beni pa ofendime ? Cka nuk e keni te qart ne kete forum kemi edhe hoxollar por edhe ne mundohemi te pergjegjemi me ate sa dim dhe mundemi .

E Gloom do te mundohna ato raste te cilat ti i ke permendur ne shkrimin tend te bej një sqarim nga ana ime . Vetem mundohu te bejsh interpretimin e duhur ne ate qe e kam qellim , kete kisha pasur deshir ta bejsh ?

Rastet e tua qe i ke permendur me prind dhe disa antar te tjeter qe i kane permndedur te njejtat ratse thuajse , me se miri mendoj se do te ishin kuptuar nese i bejm interpretimet e dy haditheve te Pejgamberit a.s , te cila jane :

1.një njeri i ka thene Pejgamberit a.s :''Filania permend se shume falet , agjeron , jep lemoshe ,mirepo ajo dem
ton me fjale fqijet e saj .'' Pejgamberi a.s , pergjigjet :''Ajo është ne Zjarr '' .
2. Pastaj njeriu e pyet :O Pejgamber i ALLAHUT , filania permend se pak falet , agjeron dhe jep lemosh disa cop djathi , por nuk demton fqinjet e saj .'' Pejgamberi thote : Ajo është ne Xhennet .''

Pra per ratstet per te cilet flisni ju jane besimtaret e grupit te pare , te cilet jane vetem formalisht muslimane . Kurse Pejgamberi a.s , flet per besimtaret musliman te cilet jane besimtare te devoteshem dhe praktikues dhe pasues te Pejgamberve te ALLAHUT dhe Pejgamberit te fundit Muhamedit a.s .
Xhenneti nuk fitohet nga askush perderisa nuk e pason ate rruge te cilen na ka mesuar Muhamedi a.s , si ne fjale si ne vepra gjate gjithe vepritaris se tij jetesore .

Shpresoj qe ky shkrim ju ka ndihmuar te jeni me te kuptueshem ti dhe shume te tjere te cileve shkrimi im nuk i ka pelqyer .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhen

Gloom , porosit e profetit Muhamed a.s , me se miri mund ti kuptoj një psikolog-e ! Sepse keto porosi dhe keto mesazhe kane te bejn me PSIKOLOGJIN e një njeriu i cili sprovohet me vdekjen e femijeve . Ti e nderuara Gloom , para se te ishe shkuar e te supozojsh e ta futesh veten ne udhe pa krye , ish dashur keto porosi ti shtjellosh , ti analizojsh ne detaje dhe pastaj do te kishe arrit vleresimin me te sakt ? Po te kuptoj ty dhe shume te tjere se cila është mundesia dhe qellimi i interpretimit te postimit te DEUIDIT ! Porosit e Muhamedit a.s , per ata prinde jane thesare vlerash , dhe jane fjalet me te bukura , jane fjalet me madheshtore qe mund te i'u behet një Prindi te cilen e ka sprovuar Zoti ne ate qe e ndjen njeriu me se shumti qe e sheh e veten dhe pasurin te cilen e posedon ne kete Bote .
A ka me mire oj Gloom sikur një njeriu te ju drejtohemi ne ato raste , o vella mos u merzit se Profeti ka thene , femijet do te jene shkak i bashkimit te prinderve ne xhennet ? Mashallah , une keto fjale i vlersoj ne shkallen me te lart te mundeshme , permallimi zbutja e zemres , me se miri behet ne keto raste vetem me keto fjale oj GLOOM ! ALLAHU do te ju bashkoj ne Xhennet me femijet e juaj a ka fjale me te bukur qe mundet ne ato raste ti thuhet një njeriu te cilen e ka sprovuar Zoti me marrjen e femijeve .|

Keto fjale nuk jane si fjalet qe i perdorin populli Zoti te laft shnosh , e mo u merzit ! Po jane edhe praktike dhe keshtu do te ndodhe me ata prind , do te realizon edhe ne praktik , jo si keni menduar se jane perralla . Nese mendoni se jane perralla athere pritni ju edhe ne po presum e do ta vertetojm secili prej nesh cka ka qen perralle e cka realitet dhe vertete. Gloom ,po te therras ty dhe te tjeret qe cdo shkrim te juajin ta beni pa ofendime ? Cka nuk e keni te qart ne kete forum kemi edhe hoxollar por edhe ne mundohemi te pergjegjemi me ate sa dim dhe mundemi .

E Gloom do te mundohna ato raste te cilat ti i ke permendur ne shkrimin tend te bej një sqarim nga ana ime . Vetem mundohu te bejsh interpretimin e duhur ne ate qe e kam qellim , kete kisha pasur deshir ta bejsh ?

Rastet e tua qe i ke permendur me prind dhe disa antar te tjeter qe i kane permndedur te njejtat ratse thuajse , me se miri mendoj se do te ishin kuptuar nese i bejm interpretimet e dy haditheve te Pejgamberit a.s , te cila jane :

1.një njeri i ka thene Pejgamberit a.s :''Filania permend se shume falet , agjeron , jep lemoshe ,mirepo ajo dem
ton me fjale fqijet e saj .'' Pejgamberi a.s , pergjigjet :''Ajo është ne Zjarr '' .
2. Pastaj njeriu e pyet :O Pejgamber i ALLAHUT , filania permend se pak falet , agjeron dhe jep lemosh disa cop djathi , por nuk demton fqinjet e saj .'' Pejgamberi thote : Ajo është ne Xhennet .''

Pra per ratstet per te cilet flisni ju jane besimtaret e grupit te pare , te cilet jane vetem formalisht muslimane . Kurse Pejgamberi a.s , flet per besimtaret musliman te cilet jane besimtare te devoteshem dhe praktikues dhe pasues te Pejgamberve te ALLAHUT dhe Pejgamberit te fundit Muhamedit a.s .
Xhenneti nuk fitohet nga askush perderisa nuk e pason ate rruge te cilen na ka mesuar Muhamedi a.s , si ne fjale si ne vepra gjate gjithe vepritaris se tij jetesore .

Shpresoj qe ky shkrim ju ka ndihmuar te jeni me te kuptueshem ti dhe shume te tjere te cileve shkrimi im nuk i ka pelqyer .
Deuid,e para une nuk thash sme pelqeu postimi se fundi i fundit se ke shkruar ti por e ke sjelle te gatshem,e dyta ska fyerje e as ofendime ne replika e komente,nese per ty jane te tilla problemi qendron tek ti jo tek komentet tona...E treta,sic e tha dhe Kitrra a i vdes femija një prinderi?Ska gje qe ja zevendoseson dhimbjen ti thuash e ti japesh ca te duash,i ka ikur një pjese e vetes,e pse jo dhe qellimi i jetes dhe i plotesimit si njeri FEMIJA...Per gjerat e tjera u sqaruam me Loverdjalin e skam ndermend ti perseris me ty te njejtat komente copy-paste:)...Shkrimi nuk është i detajuar duke treguar dallimet e rrethanat,e kur lexohet si fillim merret si i tille,pastaj me sqarimet e bera u sqaruam...Kalofsh bukur:)
 

MasteR

I'm offline
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Un di qe nese një femije i vogel vdes,mundet qe nenen e tij ta terheqe ne xhenet....por jo se duhet te vdese ai me qellimin te fuse prinderit ne xhenet
 

ricky_ch

******
Pe: Vdekja e fëmijëve është shkak për hyrjen e prindërve të tyre në xhenet

Po më duket disa nuk e kanë të kjartë se besimi të përgatitë
për botën tjetër. Allahu është ai që ia shëndosh zemrat
të gjithëve në atë dynja, pamarrë parasysh çfarë kanë
përjetuar në këtë jetë.
Zoti nuk i merr vetëm fëmijët, por i merr njerëzit
e të gjitha moshave, asnjë nuk mbetet këtu si
dhe çdonjeri në këtë botë gjithëçka që posedon
duke llogaritur këtu edhe pasurinë materiale,
ka vetëm të të huazuar nga Ai lartë.
Kjo jetë është vetëm s'provë.


p.s. në Indi lopën e konsiderojnë diçka hyjnore,
cili është ai i mençur që mund ta bind një indus
se është e kotë çfarë ai bën, por pa e bërë atë
nervoz (pa e ofenduar)?

 
Top