• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vazhdo me një këshillë

buki_pr

Antar Aktiv
Thotë i Dërguari Muhammedi, salall-llahu alejhi we selem: "All-llahu i ka mallkuar burrat, të cilët i përngjajnë grave, dhe gratë të cilat i përngjajnë burrave."
 

buki_pr

Antar Aktiv
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
All-llahu subhanehu ve teala thotë në Kur’anin Famëlartë: "Ndihmohuni mes veti me të mira dhe në të mbara, e mos u ndihmoni në mëkate e armiqësi…" [El-Maide, 2]

All-llahu thotë në Kur’an: "E nëse ata të urdhërojnë që ti bësh shok All-llahut mos iu nënshtro atyre por sillu mirë me ta në jetën e kësaj bote."

Nuk përgjigjet njeriu për mëkatët e të tjerëve. اdo njeri do të llogaritet për veprat e tija. All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

ولا تزر وازرة وزر أخرى

"Dhe asnjë mbajtës i barrës nuk do të mbajë barrën e tjetërkujt." [Fatir, 18]

"Dashuria e atyre që besuan All-llahun është shumë më e fortë." [suretu el-bekare, 165]

"Vërtetë, ata të cilët ndaj madhërisë së Zotit të tyre kanë frike." [El-Mu'minune, 57]

"Ata përpiqëshin për punë të mira, na u lutëshin duke shpresuar dhe duke u frikesuar, ishin respektues ndaj Nesh." [El-enbija, 90]

"Dhe Ne do t’i kthehemi çfarëdo lloj pune që bënë ata (mosbesimtarët) dhe do t’i bëjmë veprat e tilla si grimca pluhuri që fluturojnë në erë." [El-furkanë, 23]

"Kushdo që shpreson për Takimin me Zotin e tij, le të punojë punë të mira dhe të mos i bashkojë askënd për shok në adhurim Zotit të tij." [El-kehf, 110]

Allahut të Lartësuar,thotë: “Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur`anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij” [El Hixhr, 9]

Keto jan disa nga ajetet kuranore te cialt tregojn vleren e fes sone te vetme dhe te pranuar nga All-llahu mbi kete rruzull toksor e deri ne diten e kiametit jane disa ajete kuranore de nje herit nese shiqojm demethenjen e tyre jan nje keshill e persosur e pa dyshim All-llahu eshte i pa gabushem.
Aty ku ja kam qellu eshte prej All-llahut aty ku kam gabu eshte prej meje dhe shejtanit All-llahu e shkatrroft. Inshalla All-llahu na shperblen per veprat tona te mire e mekatet tona na i fal ska dyshim se All-llahu eshte fals dhe mshirues All-llahu eshte gafuru rahim.
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
All-llahu subhanehu ve teala thotë në Kur’anin Famëlartë: "Ndihmohuni mes veti me të mira dhe në të mbara, e mos u ndihmoni në mëkate e armiqësi…" [El-Maide, 2]

All-llahu thotë në Kur’an: "E nëse ata të urdhërojnë që ti bësh shok All-llahut mos iu nënshtro atyre por sillu mirë me ta në jetën e kësaj bote."

Nuk përgjigjet njeriu për mëkatët e të tjerëve. اdo njeri do të llogaritet për veprat e tija. All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

ولا تزر وازرة وزر أخرى

"Dhe asnjë mbajtës i barrës nuk do të mbajë barrën e tjetërkujt." [Fatir, 18]

"Dashuria e atyre që besuan All-llahun është shumë më e fortë." [suretu el-bekare, 165]

"Vërtetë, ata të cilët ndaj madhërisë së Zotit të tyre kanë frike." [El-Mu'minune, 57]

"Ata përpiqëshin për punë të mira, na u lutëshin duke shpresuar dhe duke u frikesuar, ishin respektues ndaj Nesh." [El-enbija, 90]

"Dhe Ne do t’i kthehemi çfarëdo lloj pune që bënë ata (mosbesimtarët) dhe do t’i bëjmë veprat e tilla si grimca pluhuri që fluturojnë në erë." [El-furkanë, 23]

"Kushdo që shpreson për Takimin me Zotin e tij, le të punojë punë të mira dhe të mos i bashkojë askënd për shok në adhurim Zotit të tij." [El-kehf, 110]

Allahut të Lartësuar,thotë: “Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur`anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij” [El Hixhr, 9]

Keto jan disa nga ajetet kuranore te cialt tregojn vleren e fes sone te vetme dhe te pranuar nga All-llahu mbi kete rruzull toksor e deri ne diten e kiametit jane disa ajete kuranore de nje herit nese shiqojm demethenjen e tyre jan nje keshill e persosur e pa dyshim All-llahu eshte i pa gabushem.
Aty ku ja kam qellu eshte prej All-llahut aty ku kam gabu eshte prej meje dhe shejtanit All-llahu e shkatrroft. Inshalla All-llahu na shperblen per veprat tona te mire e mekatet tona na i fal ska dyshim se All-llahu eshte fals dhe mshirues All-llahu eshte gafuru rahim.
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
Amin insha-Allah :) Shume ajete domethenese =)
 

princesha

Warrior Princess
Kujdesu per mendimet e tua,
pasi ato do behen fjalet e tua.

Kujdesu per fjalet e tua,
pasi ato do behen veprat e tua.

Kujdesu per veprat e tua,
pasi ato do behen shprehite e tua.

Kujdesu per shprehite e tua,
pasi ato do behen karakteri yt.

Kujdesu per karakterin tend,
pasi ai do behet fati yt.
 
Top