• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vazhdo me një këshillë

princesha

Warrior Princess
Bëhu sikurse bleta në sjelljen e dobive për tjerët
 

princesha

Warrior Princess
Mos le qëllimisht namaz farz pa falë,se kush le namaz farz me qëllim,nuk eshte nen besën e All-llahut...


Mbajeni lidhjet farefisnore edhe nese ata ta kethejne shpinen!
ka thene i derguari i All-llahut saws:Ai i cili deshiron t'i shtohet rizku(furnizimi)dhe t'i zgjatet jeta,le t'i mbaje lidhjet farefisnore.
trs( Buhariu dhe Muslimi nga Enesi r.a)
__________________
 

princesha

Warrior Princess
Ka thënë i Dërguari SalAll-llahu Alejhi ve Selem: “Mos e urreni njëri tjetrin, mos ia keni zili njëri tjetrit, mos ia ktheni shpinën njëri tjetrit por bëhuni robër të All-llahut të vëllazëruar. Nuk lejohet që muslimani të braktis muslimanin më shumë se tre ditë”
Transmeton: Buhariu dhe Muslimi
 

princesha

Warrior Princess
Zbukuroni vetet tuaja me besim ne zemer me devotshmeri.Fytyrat e juaja bejini te shndrisin duke u falur.Uallahi ka per tiu ndricuar fytyra dhe keni per ti pare shenjat e sexhdes ne fytyrat e juaja. Ndricojini mendjet e juaja me dituri islame qe tiu udheheqi bashke me driten e besimit te zemres ne erresirat e kesaj toke dhe zullumin qe ka ajo brenda saj.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Bon mir ... Per me pas mir :D /
 

baby-angel

Thpilt
Per anetaret e forumit ;) :p
Nese nuk dini ,degjoni...
Nese nuk doni te degjoni...
Respektoni...

PS: Per kete teme e kam. :)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
askush nuk e ka besimin e plote derisa te mos deshiroje per vellane e tij ate cka deshiron per vete........
Hadithi sherif
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Le të ketë vdekje, por jo poshtërim. Le të ketë pak, por jo nga të tjerët. Kush s′merr duke ndenjur unjur, nuk do marrë as kur të jetë më këmbë. Bota ka dy ditë: Një pro teje e një kundër teje. Mos u kapardis, kur dita është me ty, dhe bëj durim, kur e ke kundër. (Aliu r.a.)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mos u turpëro që jep pak, sepse mosdhënia është më pak se pak. (Aliu r.a.)
 

princesha

Warrior Princess
Mos e duaj askënd për interesat e kësaj bote të përkohshme, por për hir të Atij që mbretërinë e ka të përhershme.
 

princesha

Warrior Princess
Përkujtoje sa më shumë All-llahun, bën d'ua (lutu) ditë e natë, sepse All-llahu u përgjigjet atyre që e përkujtojnë Atë dhe i përgjigjet lutjes së lutësit, nëse bëhet me sinqeritet
 

loyalx

Muslim
Hasan el-Basri thote: Modestia eshte te dalesh prej shtepise tende dhe kedo qe t'a takosh prej muslimaneve t'a konsiderosh me te mire se vetveten!
 

loyalx

Muslim
Tri shenja jane te hipokritit: kur flet genjen; kur premton-nuk e realizon dhe kur dicka i besohet - tradhton!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nëse s′ndodh ajo që prisje, mos u pikëllo pse mbete ku ishe. (Aliu r.a.)
 

buki_pr

Antar Aktiv
Thotë i Dërguari Muhammedi, salall-llahu alejhi we selem: "All-llahu i ka mallkuar burrat, të cilët i përngjajnë grave, dhe gratë të cilat i përngjajnë burrave."
 

buki_pr

Antar Aktiv
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
All-llahu subhanehu ve teala thotë në Kur’anin Famëlartë: "Ndihmohuni mes veti me të mira dhe në të mbara, e mos u ndihmoni në mëkate e armiqësi…" [El-Maide, 2]

All-llahu thotë në Kur’an: "E nëse ata të urdhërojnë që ti bësh shok All-llahut mos iu nënshtro atyre por sillu mirë me ta në jetën e kësaj bote."

Nuk përgjigjet njeriu për mëkatët e të tjerëve. اdo njeri do të llogaritet për veprat e tija. All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

ولا تزر وازرة وزر أخرى

"Dhe asnjë mbajtës i barrës nuk do të mbajë barrën e tjetërkujt." [Fatir, 18]

"Dashuria e atyre që besuan All-llahun është shumë më e fortë." [suretu el-bekare, 165]

"Vërtetë, ata të cilët ndaj madhërisë së Zotit të tyre kanë frike." [El-Mu'minune, 57]

"Ata përpiqëshin për punë të mira, na u lutëshin duke shpresuar dhe duke u frikesuar, ishin respektues ndaj Nesh." [El-enbija, 90]

"Dhe Ne do t’i kthehemi çfarëdo lloj pune që bënë ata (mosbesimtarët) dhe do t’i bëjmë veprat e tilla si grimca pluhuri që fluturojnë në erë." [El-furkanë, 23]

"Kushdo që shpreson për Takimin me Zotin e tij, le të punojë punë të mira dhe të mos i bashkojë askënd për shok në adhurim Zotit të tij." [El-kehf, 110]

Allahut të Lartësuar,thotë: “Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur`anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij” [El Hixhr, 9]

Keto jan disa nga ajetet kuranore te cialt tregojn vleren e fes sone te vetme dhe te pranuar nga All-llahu mbi kete rruzull toksor e deri ne diten e kiametit jane disa ajete kuranore de nje herit nese shiqojm demethenjen e tyre jan nje keshill e persosur e pa dyshim All-llahu eshte i pa gabushem.
Aty ku ja kam qellu eshte prej All-llahut aty ku kam gabu eshte prej meje dhe shejtanit All-llahu e shkatrroft. Inshalla All-llahu na shperblen per veprat tona te mire e mekatet tona na i fal ska dyshim se All-llahu eshte fals dhe mshirues All-llahu eshte gafuru rahim.
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
All-llahu subhanehu ve teala thotë në Kur’anin Famëlartë: "Ndihmohuni mes veti me të mira dhe në të mbara, e mos u ndihmoni në mëkate e armiqësi…" [El-Maide, 2]

All-llahu thotë në Kur’an: "E nëse ata të urdhërojnë që ti bësh shok All-llahut mos iu nënshtro atyre por sillu mirë me ta në jetën e kësaj bote."

Nuk përgjigjet njeriu për mëkatët e të tjerëve. اdo njeri do të llogaritet për veprat e tija. All-llahu [subhanehu ve teala] thotë:

ولا تزر وازرة وزر أخرى

"Dhe asnjë mbajtës i barrës nuk do të mbajë barrën e tjetërkujt." [Fatir, 18]

"Dashuria e atyre që besuan All-llahun është shumë më e fortë." [suretu el-bekare, 165]

"Vërtetë, ata të cilët ndaj madhërisë së Zotit të tyre kanë frike." [El-Mu'minune, 57]

"Ata përpiqëshin për punë të mira, na u lutëshin duke shpresuar dhe duke u frikesuar, ishin respektues ndaj Nesh." [El-enbija, 90]

"Dhe Ne do t’i kthehemi çfarëdo lloj pune që bënë ata (mosbesimtarët) dhe do t’i bëjmë veprat e tilla si grimca pluhuri që fluturojnë në erë." [El-furkanë, 23]

"Kushdo që shpreson për Takimin me Zotin e tij, le të punojë punë të mira dhe të mos i bashkojë askënd për shok në adhurim Zotit të tij." [El-kehf, 110]

Allahut të Lartësuar,thotë: “Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur`anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij” [El Hixhr, 9]

Keto jan disa nga ajetet kuranore te cialt tregojn vleren e fes sone te vetme dhe te pranuar nga All-llahu mbi kete rruzull toksor e deri ne diten e kiametit jane disa ajete kuranore de nje herit nese shiqojm demethenjen e tyre jan nje keshill e persosur e pa dyshim All-llahu eshte i pa gabushem.
Aty ku ja kam qellu eshte prej All-llahut aty ku kam gabu eshte prej meje dhe shejtanit All-llahu e shkatrroft. Inshalla All-llahu na shperblen per veprat tona te mire e mekatet tona na i fal ska dyshim se All-llahu eshte fals dhe mshirues All-llahu eshte gafuru rahim.
Es - selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu
Amin insha-Allah :) Shume ajete domethenese =)
 

METi

-=EdoLorEli=-
"Mos Gënje, ai që gënjenë, fiton pabesinë tek të tjerët, kështu që edhe atëherë kur e flet të vërtetën nuk i beson askush."
 

princesha

Warrior Princess
Ai i cili dëshironë të punojë gjenë metoda,ndërsa ai i cili nuk dëshironë të punojë gjenë arsyetime.
 

princesha

Warrior Princess
Mundohu të largohesh nga shikimet e ndaluara, sepse kjo është nga adhurimet e të devotshmëve
 

lucky_strike

IT`S TOASTED
kur ben vape , shetisni ne hije .

by : baba tomorri
 

princesha

Warrior Princess
Largohu nga zilia, sepse ky është shkaku që All-llahu e largoi iblisin nga parajsa.
 

princesha

Warrior Princess
Kujdesu per mendimet e tua,
pasi ato do behen fjalet e tua.

Kujdesu per fjalet e tua,
pasi ato do behen veprat e tua.

Kujdesu per veprat e tua,
pasi ato do behen shprehite e tua.

Kujdesu per shprehite e tua,
pasi ato do behen karakteri yt.

Kujdesu per karakterin tend,
pasi ai do behet fati yt.
 
Top