• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vazhdo me një këshillë

Hilarious

😍☀️
Staf në FV.AL
Mosha
22
Vendndodhja
Vlore
S'te pyeta se ciles fe duhet t'i perkasesh. E mora te mireqene se je ateiste, dhe s'me intereson t'i hyj me thelle asaj gjeje. Thjesht me cuditi fakti qe njekohesisht u distancove menjehere nga termi i 'pa-fe'...

p.s. merre ti si te duash, e dashur, se je ti ne kundershtim me ato qe thua... une jam rehat fare!
une thjesht po te them tjeter gje eshte cfare besoj dhe tjeter gje ke respektoj 😉 kupton i dashur
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Po i le menjane pjeset e pergjigjes ku shkrove per karakteristika qe s'kane lidhje me pyetjen time qe mos te largohemi nga thelbi. Ki parasysh qe une bera kete pyetje:Dhe pergjigja jote perfshinte kete pjese:

Mos te bejm lojra fjalesh se s'eshte qasje e sinqert ne bisede... Mosbesimi ne zot ESHTE largim nga rruga e zotit. Fakti qe dikush s'beson, qe s'falet, etj., jane largim nga rruga juaj...
Feja e Zotit na meson qe :
-muslimani eshte vella i muslimanit . Eshte parim themelor .
Une tu pergjigja jo vetem ty por edhe muslimaneve tjere .
Dhe keshilla ime ke me shume per ata !
- Nese vellau im prej gjakut vendos te pije pije alkoolike , ose nese vellau im shoqerohet me njerez qe kane pune me njerez te droges rast konkret ne shtetin shqiptare . Edhe nese une e kam vella prej gjakut duhet te largohem prej ketij vellaut . Duhet ta keshilloj qe nga veprat e tilla Zoti eshte hidheruar .
Dijetari vetem kete e thote . E kuptove ? Shoqeromi i shokeve , vellezerve qe nuk jane me fene askund nuk duhet te shoqerohet ne kontekstin e pergjthshem por ky parim vlene edhe per vellaun nga gjaku .
-Pjesa tjeter qe e shtron pyetjen ti , dijetari nuk thote te mos respektojme vellezerit te mos i kryejme obligimet ndaj tyre qe kemi edhe pse mund te jene te fese tjeter apo te njejtes fe .
Si shembull konkret kemi rastin konkret bijet e Ademit a.s , njeri vella vret vellaun tjeter edhe ata kishin te njejten fe . Po njeri behet kurban dhe Zoti na jep si shembull qe beismtaret duhet ta ndjekin ata , kurse tjetri e zgjedhe rrugen e epshit e vrajses .
- Dijetari thote ne kontekstin e pergjitheshem ai vella qe nuk zgjedhe rrugen e ketij djalit te babit te njerezimit qe u be kurban mos ti shoqeroj vellezerit shoket qe kane shembull djalin e Ademit Kabilin pra qe zgjodhi rrugen e epshit vrajes mallkimit te Zotit .
Dy rruga jane ne kere bote : e verteta dhe e paverteta .
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Cka kuptove ?!Hajt tregom!
O vlla, di t'ua nxjerresh kuptimin fjalive te thjeshta shqip apo jo?!

Kuptova qe s'je i interesuar ne bisede te sinqert, mbasi te thash nje here mos dil nga tema, dhe mbasi e bera shume te qarte dhe te thjeshte pyetjen qe kisha.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
O vlla, di t'ua nxjerresh kuptimin fjalive te thjeshta shqip apo jo?!

Kuptova qe s'je i interesuar ne bisede te sinqert, mbasi te thash nje here mos dil nga tema, dhe mbasi e bera te shume qarte pyetjen qe kisha.
A more vella pergjigja e pyetjes tende eshte :
Dijetari nuk thote qe te mos respektojme dhe ti kryejme obligimet qe kemi per velluan ,shokun edhe pse ai nuk beson fene tone .
Je i kenaqur tani me pergjigje ?😉
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ju jeni dakort me nje tekst fetar qe ju kerkon te largoni vellain nese ai nuk eshte besimtar?!
Mos bej pyetje te tilla kur ti ju di pergjigjen
Pergjigjet Jane kaq manipuluese dhe te pa sinqerta sa me vjen keq per syte e mij te bukur lol
Qe lexojne budalliqe te tilla

Ti thuaj shyqyr qe jemi ne kete format:p
Ai text eshte me spond ne njefare menyre askush nuk do donte ta linte vellain “ne balte” per asnje arsye .... ligji I fese eshte qe e ke per detyre te hapesh lajmin fjalen e zotit etc
Tani ti duhet te jesh I zoti ta manipulosh vellain te besoje si ti ose braktise:p
Imagjino ti se ca heq Ceni shkret ti bej gjithe si vetja
Eshte vertet per tu admiruar vecse mua me fuck inteligjencen ky dhe se lexoj der ne fund asnjehere :p
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Dijetari nuk thote qe te mos respektojme dhe ti kryejme obligimet qe kemi per velluan ,shokun edhe pse ai nuk beson fene tone .
Ki pak respekt per logjiken me elementare mor burre... Krahasoje edhe nje here kete fjaline tende me citimin e "dijetarit" qe ti postove.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ki pak respekt per logjiken me elementare mor burre... Krahasoje edhe nje here kete fjaline tende me citimin e "dijetarit" qe ti postove.
Jules Renard ka thene “ I don’t know if god exists but will be better for his reputation if he didn’t “

Now I know what he meant by this
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Ki pak respekt per logjiken me elementare mor burre... Krahasoje edhe nje here kete fjaline tende me citimin e "dijetarit" qe ti postove.
O vella une po ta beje mw te lehte me e kuptu ti , se ajo kwshille eshte per besimtaret musliman . Edhe tekstualisht smund ta kuptosh ti ate . Dhe nuk kuptohet teksualisht ajo fjale per fjale
.Dhe nuk do te thote qe ai ka thene te largohemi prej vellezerve pergjithmone .
Feja jone ka parime qe duhet ndjek dhe Zoti kerkon te e pranojme Islamin komplet prej A deri ne Zh . Dhe ne kete menyre ruhet feja e Zotit .
P.sh., mu nuk me lejohet te qendroj ne nje tavoline ku eshte porosit alkooli nga vellau im edhe pse e kam vella . Nga kjo tavoline me ndalohet qendrimi . Argumenti eshte se Zoti i ka mallku te gjithe ata jo vetem qe e pijne por edhe qe jane se bashku ne te njejten tavoline . A e kape ?
Kurse , alkooli per te krishtert eshte i lejuar ! Per ty keto rregulla te duken abusrditet ndoshta . Por , nese e studijojme shkencerisht kete ndales te Islamit , njeriu qe logjikon menjehere e pranon Islamin. Sepse , me kete rregulle Islami e mbron mendjen e njeriut . E sic dihet nga alkooli si shkaktar numer 1 sot vdesin ne komunikacion me miliona njerez !
Nuk e di sa me i drejtperdrejt me kane .
Tjetra , Muhamedi a.s i ka porosit te gjithe ata besimtare qe i kane obligemet ndaj prinderve te vete , ndaj vllezerve te vete edhe pse mund ti kete te pa fe . Pra , ai e ka obligim te kujdeset per ta , ti respektoj te kete raporte te mira me ta ne kete dunja .
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Oj Ivy , u mundova me roman tia shpejgoja nje intelegjenti te forumit ketu 🤣

Ja keshilla po e njejte si e Dijetarit te larte cekur por ne verzionin tim :

- Qendrimi apo shoqerimi i muslimanit me njeriun qe nuk perfiton nga feja e tij eshte si qendrimi i molles se shendosh afer molles se kalbur .
Te pelqeu Ivy ?
Nese qendrimi i molles se kalbur e prish mollen e shendosh dalngadal , edhe njeriu large fese e "prish" njeriun qe beson , shume e thjeshte per ta kuptuar esencen e keshilles . Prandaj duhet larguar njeriu nga keta njerez .

Ndoshta "intelegjenti" i forumit qe nuk beson ne Zot me kete shembullin e molles eshte dakord 🙄
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Keshilla ime eshte: dashuroje veten..duaje me gjithe te mirat dhe difektet qe ke...nese dikush perpiqet te te ndryshoj..dergojeni prapa diellit...
Nje jete keni...dhe nuk mund ta coni dem duke u bere dikush tjeter...
 
Top