• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Varreza e 1 milion mumieve zbulohet në Egjipt

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit


Një varrezë që përmban më shumë se 1 milion trupa njerëzor të mumifikuar është zbuluar së fundmi në Egjipt. Arkeologët kanë arritur të nxjerrin deri më tani 1700 mumie, të ruajtura nga shkretëtira e nxehtë dhe e thatë e Faiyum, rajon i Egjiptit, 96 km në jug të Kajros.22, 9 metër në thellësi.Mendohet se mumiet janë varrosur 1500 vjet më parë, mes shekulli I-VII pas Krishtit në kohën kur Egjipti ishte nën pushtimin e Perandorisë Bizantine.Ndryshe nga mumiet e disa personave të rëndësishëm në Egjipt, që kanë mbetur ende të pazbuluara, në varrezën masive besohet se janë vendosur trupat e njerëzve të zakonshëm.


g.shqip
 
Top