• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Danimarkë
Ecje

Kaherë i jam falur së vërtetës;

Me këmbe te tërhequra zvarrë nëpër shkretëtire,
Me bebëza të hapura në errësirë,
Me duar të shprazta në hapësire,
Me buzëqeshje të ngecur në fytyrë,

Ecje, ngecje, ecje...

Desa
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Danimarkë
Take my hand and lead the way;
tell me all you want to say.
Whisper softly in my ear,
all those things I want to hear.
Kiss my lips and touch my skin;
bring out passions deep within.
Pull me close and hold me near;
take away my pain and fear.
In the darkness of the night,
be my beacon, shine your light.
In the brightness of the sun,
show me that you are the one.
Give me wings so I can fly;
for I can soar when you're nearby.
Enter my heart, break down the wall,
it's time for me to watch it fall.
I've been a prisoner, can't you see?
Break my chains and set me free.
Strip me of my armor tight;
you'll find I won't put up a fight.
Release my soul held deep within . . .
I'm ready now, let love begin.

Ruth Kephart
 
Kerkome ne perrenj, mes gjetheve,
Me te erretat, me te dendurat.
Kerkome neper pyje,
Gjate neteve te gjata te dimrit,
Kerkome neper lendina,
Ne me te veshtirat maja malesh.
Kerkome mes dhimbjesh qe djegin.
Kerkome ne zemrat e shpellave,
Ne dhimbjet e perditshme te jetes.
Kerkome mes loteve rreke,
Mes vetetimave e shiut,
Kerkome nen gjuhet e zjarrit,
Ne mesin e llaves se vullkanit.
Kerkome ne ajrin qe te ushqen,
Ne token qe te rreshqet nen kembe.
Kerkome kur se do vetmine,
Kur do te shohesh dike ne sy,
Kerkome mos ngurro,
Ndoshta vonohem pak
Por do jem aty.
Per ty
Per ne te dy………


I.B
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Je oaza ku rritet gjithçka por edhe shkretetire ku vdes per nje pike uje. Je vese mengjesi por dhe perëndimi i erret pis. Je rrezja e pare dhe perëndimi i fubdit. Je horizonti qe duket sa i afert e sa i larget e nuk arrihet kurre. Je vështrimi i larget........
Ti je vet dhimbja, lufta dhe paqja aq e deshiruar. Je LIRIA qe duhet te dashurohet dhe deshirohet..........
Je, e cfare nuk je???? Ndonjehere nuk e di as se cfare je, por ti je femer.
TI je arsyeja me e madhe per te jetuar!
T’i femer.

Mendime coroditese t'nates
Nga vete dora e plakut :p
 

Marla

....
Eshte nate dhe dhoma u fundos ne erresire,
E vetmja dritez u venit dhe u shua;
Tani per asgje s’kam deshire,
U drodh cka ishte e shenjte per mua.
Vecse ka mbetur si mall e kujtim I hershem
Dhimbja per hirin e te dashurve ne varret,
Ndaj ne germadhat e shpirtit tim te djeshem
Ende digjen e tymojne zjarret…
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Ti qe je me telefon ne dore
e tesh sa kohe pret nji mesazh
te shkrum thjesht, jo me fjale te shejta,
por vetem dicka me te kujtu.
Ti qe pret nji urim me te ardhe surprize,
prej njeriut qe bani sikur nuk duheni ma...
Ti qe ke ardhe prej larg e ke gezu nanen,
e i ke mbush Babes syt me lumturi,
e ke ba motren e vllan me prek qiellin
prej dhurates qe i ke ba.
Ti qe s'ke mujt me ardhe
e ban sikur gezon diku tjeter
me njerez qe t'ka bashku rastesia.
Ti qe je ne autobus, ose ne tren
tu ike tek nji perqafim.
Ti qe je tu prit me ardhe me t'marre,
ti qe je ne kafe,
ti qe je tu u ba gadi me dale,
ti qe menzi pret me kcy ma vone,
ti qe je tu shkru nji urim,
ti qe je nda e merzitesh me fatin tand,
ti qe je bashku me ate qe deshte,
ti qe t'ka ardhe njeriu i zemres
e s'din sa je lumturu,
ti qe ke ardhe te ai qe te don
e je ndeze si yll prej lumturise,
ti qe je rregullu n'parukeri
e ti qe je rregullu ne shpi
ashtu si ke dite vet,
ti qe ke ble nji telefon,
ti qe t'kan ble nji telefon,
ti qe ke ble tesha te reja
e je tu prit me dale me to,
ti qe je tu pergadit darken,
ti qe ke ble lule,
ti qe je tu shtru tavolinen,
ti qe ke shku mysafir
e t'kan ardhe mysafir.
Ti qe andrron nji tavolin
i perhumbun ne merzi mbas nji muri spitalit,
ti qe ke zhyt krytin ne shplak te durve
dhe lutesh per dike te dashtun
qe s'mund ta presin kte vit me gaz.
Ti qe je munges ne divanin e shtepise
e ngrihesh
ne ankthet e nji qelie
i pendum, e i vram nga faji.
Ti qe t'kan mbyt me padrejtesi
e s'pushojne tu e ba ma fort,
ti qe te kan marre zemren
pa asnji faleminderit,
ti qe t’i kan qeshe lotet
e shoqnia t'ka lane vetem
kur te jane dashte ma shum.
Ti qe kte vit s'ke nji dashni
e çmallesh tu u struk nen yje.
Ti qe ke pas ftoht sot e ke thane:
uu Zot sa ftoht
a delet jashte keshtu,
ti qe je zhgenjy
e t'duket se si bjen kujt n'mend per ty,
ti qe ke kohe qe m'lexon
e hala s'je merzit me mu,
ti qe m'ke uru,
e ti qe thu
Perendi e madhe sa i merzitshem asht ky.
Ti qe mke pa
e mke pershendet me nji buzqeshje diskrete,
e ti qe shpreson me u pa
me syt e njeriut qe s'ke guxim me i fole,
ti qe prej ne dritare te dhomes
shef hanen e yjet
e i qeras me muzik,
ti qe lutesh,
ti qe ke fest permrenda gjithmon
e s'te duket dicka e madhe Viti i ri,
ti qe ke dyqan e s'ke lane gja pa shit
ti qe ke lokal
e ke ba xhiro te mdhaja,
ti qe je i knaqun
vetem me shendetin
e nuk brengosesh nga lakmia.
Ti,
ti e ti
qe s'di ca me thane per ty,
te uroj me zemer
qe ne deren tande ky vit
ardht me kamb te mbare
e te sjellt nji pako me buzeqeshje
per tan jeten...
Gezuar e qofsh i gezum...
E.C
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
S’ka net që i mungojnë zemrës sate,
ka zemra që i mungojnë netëve të tua
Ca dhembje jetojnë në ty
për shkak se “Më fal!” nuk thua
Kërkimfalja s’bëhet me zë,
s’bëhet duke shfaqur përgjërimin
Kërkimfalja ndodh veç atëherë,
kur zemra në heshtje ndien pendimin
Toka dhe Shtatë Qiejt e ndiejnë
Kur zemra dëlirësohet nga një gjynah
Të gjitha fjalët dhe emrat
Janë fshehur në një “Ah!”
Midis A-së dh H-ës
ka të tjera germa
Mos pyet “ç’do të thotë kjo?”
Nëse s’ta ndien zemra. ~ Fatmir Muja
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
...për tu dashur shumë.

Nëse gjithçka do të humbasësh një ditë, unë të premtoj,
se do të jem aty gjithçkaja jote duke u bërë!
Do të të shoh në sy e do të them se sa të dashuroj.
Se vendin e humbjeve të tua dashuria ime do e zërë.

Por unë e di dhe që premtimet shuhen si shkumë deti.
E në dorën tonë dot nuk janë, madje aspak.
Gjithsesi një premtim tani bërë mes veti.
Do na i bëj të bukur jetën sadopak.

Dhe ti e di, se s'jemi ne ata të fjalëve të mëdha.
Ata që dashurohen nën dritë qirinjësh.
Ata që premtojnë pa matje sa më s'ka,
sa dhe nga përrallat ngjallin jetë njëbrirësh.

Ti e di, ashtu si shumë mirë e di dhe unë,
se na mjafton dhe një kafë bashke për tu dashur shumë.

D.B
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Every time I travel I count the wonders I have lived. I've had a wonderful life. I took the biggest strides without thinking twice. I've been to places that didn't even get into my mind before. I have seen the sunset across different continents. I've known people in hundred colors and shapes. I laughed and hugged with all my heart even people unknown before. I told the truth and never making enemies. I forgave people even though they hurted me. The only compass I ever had was the Lord who guided me through new paths. Everything left behind in life gave me memories that can not be forgotten. I'm still in my journey, looking toward the future! I pray God to guide me in every step i take!
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
“Non ho smesso di pensarti,
vorrei tanto dirtelo.
Vorrei scriverti che mi piacerebbe tornare,
che mi manchi e che ti penso.
Ma non ti cerco.
Non ti scrivo neppure ciao.
Non so come stai.
E mi manca saperlo.
Hai progetti? Hai sorriso oggi?
Cos'hai sognato? Esci? Dove vai?
Hai dei sogni? Hai mangiato?
Mi piacerebbe riuscire a cercarti.
Ma non ne ho la forza e neanche tu ne hai.
Ed allora restiamo ad aspettarci invano.
E pensiamoci.
E ricordami.
E ricordati che ti penso,
che non lo sai ma ti vivo ogni giorno,
che scrivo di te.
E ricordati che cercare e pensare son due cose diverse.
Ed io ti penso.
Ma non ti cerco.”

a.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
"...Nuk do të jetë e njëjta gjë, më beso!
Unë nuk kam asnjë gjë të veçantë; sytë i kam ngjyrë kafe, asnjëherë nuk kam përgjigjen e duhur në kohën e duhur, flokët e mi janë të çrregullt. Megjithatë, pas meje, nuk do të jetë kurrë e njëjta gjë për ty.
Si mund të jem kaq e sigurt? Ke parë rreth e rrotull? Njerëzit që dashurojnë si unë kanë mbetur pak, dhe për këtë, jam e sigurt. Nuk dashuroj duke gjuajtur mbrëmjeve alkoolike të së shtunave. Nuk dashurohem kurrë, me përjashtim të një here të vetme. Të flas, të flas shumë. Të dëgjoj, të dëgjoj shumë. Bëj dashuri duke qarë e duke qeshur njëkohësisht... Mendoj për një mbrëmje që është e gjitha e jona dhe më kaplon ajo ndjenja e lumturisë që nuk më takoje prej shumë vitesh; apo që kur isha e vogël dhe babai e nëna ime putheshin përballë meje.
Përpiqem të të kuptoj. Të bëj të çmendesh. Ndoshta nuk më do por e di që të kam bërë të çmendesh. Me të gjitha tekat e mia, ndjenjat e mia të fajit, dëshirat e mia, shqetësimet e mia. Sytë e mi ngjajnë shumë me të të tjerëve, por shpesh janë aq indiferentë sa mund të notosh brenda tyre.
Ti je i marrosur pas meje!
Tani, edhe mund të shkosh, dhe e di se do ta bësh...; sepse e di se ato si unë të frikësojnë...
Ik, gjithsesi e di se do të më ëndërrosh! Pas njëzet vitesh, një mbrëmje, do të ekzaltohesh duke menduar shpinën time të zhveshur. Për ty nuk do të jetë më kurrë e njëjta gjë, pas meje.
Më gjej një që të shikon në sy ashtu siç të shoh unë. Dhe nëse e gjen, largoje sepse nuk jam unë. Pendohu pas disa muajsh, dhe mësoje se, ato si unë dashurojnë aq shumë, sa që nuk janë në gjendje të falin...".
S. Casciani
 
Sergei Esenin

Не гляди на меня с упрёком...


Не гляди на меня с упрёком,
Я презренья к тебе не таю,
Но люблю я твой взор с поволокой
И лукавую кротость твою.

Да, ты кажешься мне распростёртой,
И, пожалуй, увидеть я рад,
Как лиса, притворившись мёртвой,
Ловит воронов и воронят.

Ну и что же, лови, я не струшу,
Только как бы твой пыл не погас, —
На мою охладевшую душу
Натыкались такие не раз.

Не тебя я люблю, дорогая,
Ты — лишь отзвук, лишь только тень.
Мне в лице твоём снится другая,
У которой глаза — голубень.

Пусть она и не выглядит кроткой
И, пожалуй, на вид холодна,
Но она величавой походкой
Всколыхнула мне душу до дна.

Вот такую едва ль отуманишь,
И не хочешь пойти, да пойдёшь,
Ну, а ты даже в сердце не вранишь
Напоённую ласкою ложь.

Но и всё же, тебя презирая,
Я смущённо откроюсь навек:
Если б не было ада и рая,
Их бы выдумал сам человек.
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Danimarkë
Lind nga unë, nga hija ime,
agon nga lëkura ime,
ditë drite e kotur.
Pëllumb i egër emri yt,
i drojtur mbi supin tim.

O. Paz
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
That moment when you are holding such a great burden inside your soul and you don't want to share it with anyone so as, not to disturb your beloved ones; You face this view. Oh my God, what serenity, what a peaceful moment. This sunset is just like your soul. Dense black clouds all around, and a reddish light that lightens and gives hope for relief behind those clouds. You take a deep breath and realize: it is only in God's creation the heart finds what it is looking for.
FB_IMG_1579121373806.jpg
 
Top