• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Status
E mbyllur për postime të tjera.

Desa

Temet Nosce
TË MOSKUPTOHEMI ËSHTË E TMERRSHME…
Të mos kuptohemi është e tmerrshme –
të mos kuptohemi e të mos përqafohemi.
Por megjithëse e habitshme
është po aq e tmerrshme,
po aq sa të kuptohemi për gjithҫka.
Plagosemi megjithatë.
Dhe, i fiksuar nga një njohje fillestare,
shpirtin tënd të butë
s’do ta ofendoj me keqkuptim
dhe as do të vras me kuptim.

E A Evtušenko
 

Drejtori

S'keni pa gjo akoma.... :P
Ti vajzë e bukur e peshkatarit
Kaiken nxirr në zall;
Eja ulu këtu pari,
Ku dora ledha fal.
Mbi zemër kokën ma mbështet
Dhe fare mos k’i frikë;
Ti i beson të egrit det,
Ti i beson përditë.
Dhe zemra ime skaj më skaj,
Si deti në stuhi,
Nëpër thellësi të saj
Janë perlat porsi ti
Heinrih Heine
 

Desa

Temet Nosce
Si ta mbaj këtë shpirtin tim, që
të mos preket në tëndin? Si t’a
ngre tej teje në diçka më të mirë?
Ah sa dëshiroj t’a vë
diku të humbur n’errësirë,
në një vënd të qetë, të huaj nga
s’ndihen dridhje, kur dridhet e jotja thellësirë.
Dhe gjithçka na prek, afër e larg,
na merr së bashku si një hark,
që nga dy tela një tingull të vetëm nxjerr.
Në ç’instrument jemi tendosur vallë?
E ç’violinist na ka në dorë te gjallë?
O këngë e ndjerë.

Rainer Maria Rilke
 

Drejtori

S'keni pa gjo akoma.... :P
M’i puthe buzët gjer në dhembje,
Tani duhen shëruar,
Po s’m’i shërove gjer në mbrëmje,
Ta marrim dhe më shtruar.
Përpara ke natën e tërë,
E mira ime, ti!
Ajo çka mbetet për t’u bërë
Është puthja mbushur shpirtësi.
Heinrih Heine
 

Desa

Temet Nosce
Kur te njoha veten nuk e njihja
Ti ishe kjo qe je tani
Ndaj dhe sguxoja te te shihja
E vec te ndieja ne largesi

Nje emer te bukur kishe ti
Po ndryshe te therisja une
Te kisha vene per cudi
Nje emer qe te ngjante shume

Perher kur syte e tu dalloja
Zhytesha thelle brenda ne to
Ne kaltersi perfytyroja
Nje enderr qe perdit e shoh

Me endrren time flisja gjate
Me endrren time ecem tok
Prisja te me vi cdo nate
Flinim e flisnim kok per kok

Ashtu me endrren kaloi jeta
Ndaj nuk ndjeva kurre vetmi
Po befas kurr po humbte endrra
Ne horizont kaltersi

Ti me ate magjin e kalter
Dhe me nje emer homerik
Nje dite mu gjende mu ne vater
E endrres time i the ik

Dhe zure vend te vendi i endrres
Aty po rri cdo cast e kohe
E zemra vend i beri zemres
Tani njoh ty dhe veten njoh

Irakli L
 

Ledia

Antarë i Respektuar
E nëse një ditë do të më pyesin
Se cili është sekreti për një jetë të gjatë,
Do t'u them "Të qeshësh" .

Kam qeshur me veten time
Me impulsivitetin tim.
Me difektet e mia
Me dhimbjen time .

Kam qeshur me gabimet
Me mundësitë e humbura
me çdo minutë të jetuar
duke ndjekur veten dhe të tjerët .
Me gjithçka që kanë dëgjuar veshët,
E gjithçka që sytë më kanë parë.

Kam qeshur me mirësinë që kam shijuar
Me lulet që kam nuhatur
Me gjithçka që kam përkëdhelur .

"E qeshura" është sekreti im
E shpresoj ta bëj deri në 100 vjeç!
 

Ledia

Antarë i Respektuar
⛔ Po njerëzit, çfarë do thonë!? ⛔

🔹️U largova nga një dashuri dhe shumica më thanë: "Çfarë bën, nuk do të marr asnjë tjetër.", "Nuk do martohesh kurrë." Pakica më thanë: "Bravo për vendimin. Lumturia jote ka më shumë rëndësi"
🔹️Lashë një punë të rehatshme, shumica thanë: "Ti nuk di se çfarë bën." Pakica thanë: "Do t'ja dalësh."
🔹️ Kur kurseja dhe nuk e "lëshoja" lekun aq lehtë nga dora, kur nuk blija çdo gjë që më pëlqente, gjysma më thanë që jam kursimtare, gjysma tjetër që jam "e sëmurë" pas parasë.
🔹️ Kur hapa kompaninë time gjysma thanë: "U bëre ti të hapësh kompani, biznesi kërkon tjetër njeri!" Çereku i gjysmës tjetër: "Çtë duhet do humbasësh gjithçka." Vetëm disa thanë: "Ti, si gjithmonë, do t'ja dalësh!. Vetëm 3 thanë: "Kurdo dhe për çfarëdo që ke nevojë, jemi këtu për ty. Ti e di që financiarisht nuk e kemi mundësinë, por për çdo gjë tjetër, na ke krah teje", - dhe ata i kam ende edhe sot.
🔹️ Kur pata sukses me kompaninë time, gjysma thanë: "Ka burrin ajo me para se vetë nuk do t'ja dilte kurrë", gjysma tjetër thanë: Bravo, sa e zonja je!
🔹️ Kur vendosa të shes kompaninë, shumica thanë: "E shiti se nuk i ecën". Pakica thanë: "Të kuptojmë shumë mirë, ndryshojnë prioritetet."
🔹️ Kur vajzës sime nuk i blej gjithçka, kur shumë gjëra nuk ja lejoj, disa thonë që jam shumë e rreptë, disa të tjerë që jam nënë e përgjegjëshme dhe di të edukoj.
🔹️ Nëse dikujt apo diçkaje i them JO, gjysma thonë që "nuk dua t'ja di", gjysma tjetër që e vlerësoj veten.
🔹️ Kur vrapoj apo eci maleve, gjysma thonë: "Nuk ke me çfarë të merresh tjetër ti!", gjysma tjetër thonë që, ti di të kujdesesh për shëndetin.
🔹️ Kur lexoj libra gjysma thonë që është humbje kohe, gjysma tjetër që është investimi më i mirë tek vetja.
🔹️ Kur shkoj me pushime në vendin tim, gjysma thonë që: "Po ku bëhen pushimet në Shqipëri, sikur je në hall ti, pse vjen këtu? Gjysma tjetër thonë, sa mirë që nuk heq dorë nga vendi yt!"
🔹️ Kur unë investoj në vendin tim, shumica thonë: "Në këtë vend nuk ja vlen", disa thonë Bravo për guximin, disa thonë: "E pse jo!"
🔹️ Kur them që unë kam mënyrën time të meditimit, më thonë që nuk e di se çfarë është spiritualiteti, kur debatojmë për spiritualitetin, thonë: "Ua, sa shumë gjëra njeh. Kurrë nuk e kishim parë nga ky këndvështrim."
🔹️ Kur shkruaj diçka për blogun, disa thonë: "Ne këto i dimë", disa të tjerë: "Harxhon kohën kot", disa të tjerë: "Faleminderit për çdo fjalë", disa që nuk di të shkruaj, disa që me mënyrën time, jam fantastike.
🔹️ Kur vazhdoj të investoj tek vetja dhe njohuritë e mia, disa thonë që je idiote se nuk ja vlen, disa të tjerë që nuk kam ku ti çoj paratë, disa të tjerë të lumtë, se puna me njeriun kërkon investim të përhershëm.

Edhe ky shkrim disave nuk do t'ju pëlqej👎, disave PO👌, disa do jenë mirënjohës🙏, disa do e anashkalojnë, ashtu siç anashkalojnë shumë gjëra të tjera (në dhe për jetën e tyre).

Sado të përpiqem, kurrë nuk do kënaqen të gjithë.

Sado të përpiqeni kurrë nuk do kënaqni të gjithë.

Zgjidhni me zgjuarsi se ku ju do fokusoheni.

| Shpresa Rupar | 👌
 
Më kot ankohemi se nuk na duan, në të vërtetë të gjithë na duan: disa na duan si miq, disa si dashnorë dhe disa të tjerë na duan të vdekur...
-Gerina Mullaj-
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Agim I Fundit

(Babait tim të ndjerë)

Përshëndete diellin
Bashkë me perëndimin
Ike në përjetësi

Fati m’i përkund kujtimet

Perëndia të trokiti në zemër
Eja pas meje të tha
Unë e gris buzëqeshjen

Atë dashuria më mungon
Pa ty bonjakë jam
Nga agimi i fundit...


Arsim Halili
 

Desa

Temet Nosce
Wine comes in at the mouth
And love comes in at the eye;
That’s all we shall know for truth
Before we grow old and die.
I lift the glass to my mouth,
I look at you, and I sigh.

A Drinking Song by E.B. Yeats
 

Desa

Temet Nosce
Më pëlqen kur hesht sikur të mos ishe dhe më dëgjon nga larg, dhe zëri im nuk të prek.
Duket sikur sytë të të kenë fluturuar dhe duket se një puthje ta ka vulosur gojën.

Pablo Neruda
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
A ke aqe forc te me thuash naten e mire?
Nese pershendetjet nuk u mungojn takimeve,
perse duhet t’u mungojn ndarjeve?
Le te ndahemi ketu ku u takuam se dashurit kane vec fillim e jo fund.
Zemrat braktisin ate qe duan me pak,per hire te atyre qe duan me shume.
Vece shpirtrat qe bashkohen per hir te Se vertetes,
ndahen te bashkuar ne rruget e jetes.
Vec ata qe perjetuan dhimbjen tone,kur ne te kemi ikur,do te thone:
“Ketu i lagte loti kur s’i lagte shiu,nje zemer nga jugu, tjetera nga veriu”
 

Vvetoni

Larguar
A ke aqe forc te me thuash naten e mire?
Nese pershendetjet nuk u mungojn takimeve,
perse duhet t’u mungojn ndarjeve?
Le te ndahemi ketu ku u takuam se dashurit kane vec fillim e jo fund.
Zemrat braktisin ate qe duan me pak,per hire te atyre qe duan me shume.
Vece shpirtrat qe bashkohen per hir te Se vertetes,
ndahen te bashkuar ne rruget e jetes.
Vec ata qe perjetuan dhimbjen tone,kur ne te kemi ikur,do te thone:
“Ketu i lagte loti kur s’i lagte shiu,nje zemer nga jugu, tjetera nga veriu”
Fatmi Muja.
 

Ledia

Antarë i Respektuar
Oh sa here ne andrrat e njeni tjetrit jemi fshehur
Here me leje here pa marre leje
Ndonjeher ne andrra banim dhe sherre
Ti nga dashuria une nga xhelozia
Pastaj binim pre e një shishe vere
Ti pije nga buza ime,
une nga buza nga jotja pija
 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Bob Dylan: QË TË NDJESH DASHURINË TIME

Kur shiu tërsëllin në fytyrën tënde,
Dhe e gjithë bota të është qepur pas,
Mund të të ofroj një përqafim të ngrohtë
Që të ndjesh dashurinë time.

Kur shfaqen hijet e mbrëmjes dhe yjet
E kur askend nuk ke të të fshije lotët,
Mund të të shtrëngoj për një milion vjet
Që të ndjesh dashurinë time.

E di që mendjen nuk e ke mbledhur ende
Por unë kurrë nuk do të të bëja keq,
Këtë e kam ditur qysh prej çastit që u takuam
Dhe në mendjen time s’ka asnje dyshim, vendin ku e ke.

Do të vuaja urie, në blu dhe në zi do të nxihesha,
Do të zvarritesha për ty, përgjatë rrugës,
Nuk ka asgjë të cilën nuk do ta bëja për ty,
Që të ndjesh dashurinë time.

Stuhitë po trufullojnë mbi detin zemërak,
Dhe mbi rrugën e pendesës,
Erërat e ndryshimit po fryjnë të egra dhe të lira,
Dhe ti ende nuk ke parë askënd si unë, kurrë!

Mund të të beja të lumtur, ëndrrat t’i përmbushja,
Nuk ka asgjë për ty qe s’do ta bëja.
Per ty do të shkoja deri në fund të botës,
Që të ndjesh dashurinë time.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Te kam dashur!

Të kam dashur, të kam dashur
zemra ime zog i brishtë
nëpër erëra të kërkon.
Fishkëllen motiv’n e hershëm
një përgjigje merr të trishtë
heshtje varri që heshton.Të kam dashur, të kam dashur
m’u lodh zemra në kërkim
krahëkëputur ra mbi breg.
Peshkatari që e gjeti
vetë u mbyt në një trishtim
gjakspërkatur si një shegë.Të kam dashur, të kam dashur
me aromë të ndoqi zemra
nëpër erëra e murlane.
Era fryu jug-veri,
nga të shkoj, klithi e shkreta
unë pa zemër jam kësaj aneTë kam dashur, të kam dashur
i vetmuar zemrën pres
mal trishtimi në këtë glob
Era fryn, aroma bie
zemra ime nuk po vjen
oh, ka ngrirë në një pol.Të kam dashur, të kam dashur
mirë, mos eja, nëse s’do
veç një diell ngri në skaj.
Të çlirohet zemra ime
lidhur akujsh nëpër lot,
zemra ime e pafaj…

Teodor Keko
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Puthja e nates

Por kur të largohem unë,
ti nuk do të jesh më flakë e ndezur,
thjesht do të sillen ca yje vërdallë,
… por të pafjalë pothuajse të heshtur,
e unë me kokën pas do mbetem
ashtu duke parë, si shuhet një natë,
por ti qënke ndryshe, fare ndryshe,
përjetësi, quajtur e gjatë.

Alma Papamihali
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Charles BAUDELAIRE


Thesari im

Nëse dhomat e shpirtit tim do vizitoje
Çfarë pretendon se do shikoje?

Cilin përbindësh mendon se fsheh?
Po të zhgënjej, por nuk më njeh.

Nuk ka nevojë për të trokitur
Hyr, shih, kërko, mbet’ e habitur.

Mure të zbrazët lyer pa ngjyra
Fotografi, por pa fytyra.

Diku e hedhur afër shtratit
Është nje kuti e tersit, e fatit.

E mbushur plot është me kujtime.
Brenda gjithë historia ime.

Janë fjalët që kam thënë aty,
gjithkush që njoha, përfshi ty.

Gjithçka që bëra, e që vetëm i ëndërrova
Vendet ku shkela, ku jetova.

Janë zënkat tona dhe mëritë
Janë puthjet netëve pa dritë.

Veset e mia që aq urreve
Mërgimi i ngadaltë i reve.

Dënimet që vuajta për ty
Herët kur s’të pash në sy.

Jetët që pa ty jetova
Të tjera femra që dashurova.

Janë dhe sekretet që s’të kam thënë
E amanetet që të kam lënë.

Fëmijet që kurrë nuk më lindën
Epshet që vrava se nuk mu bindën.

Ka letra, që për ty i shkrova
Në zarfet që kurrë s’ti dërgova.

E nëse gjithcka përmbys do kthesh
Sekretin më të madh do gjesh.

E kam fshehur në fund fare
Po s’e zbulove, s’ke pare gjë fare.

Nxirre mes duarsh në shtrëngim
Atë më të shtrenjtin sendin tim.

Balsamin që plagët shëronte
kur kjo djall jete më kafshonte.

Para fytyrës ngadalë afroje
Dhe mbylli sytë, pastaj zbuloje.

E kur ngadalë ta kesh zbuluar.
Veç një pasqyrë do gjesh në duar.

Do shohësh veten, reflektim
Se ti , ishe thesari im!
 

Ledia

Antarë i Respektuar
Pak ëmbëlsi lumturie

I pamë dhe yjet bashkë me hënë.
Dhuruam lule plot dashuri.
Dhe zemra-zemrës i ngriti vend,
në trup të zhytur thellë aty.

Dhe deshëm shumë, sa shumë...sa shumë!
E shpirti kurrë nuk na u deh.
Tani që vitet pas i lamë, ti dhe unë,
jam thjesht e lumtur që këtu je.

Jam thjesht e lumtur që kam një krah,
ku mbi të cilin ballin mbështes.
E lodhjen, që gjithë dita më dha,
nata në krahët e tu të ma tresë.

D.B

Punimi në foto sigurish i Nura's Collection 😉
 

Ledia

Antarë i Respektuar
Me natën më vjen frymëzimi,
e ndizet si një hënë e plotë.
Kur në sy s'më zbehet shikimi,
e pagjumsinë s'mund ta mund dot.

Ç'tu bëj fjalëve që vijnë ashtu lëmsh,
e më godasin kraharorin fuqishëm?!
E kur mundohem ta mbaj vargun mes dhëmbësh,
më gërric një thikë në shpirt dhimbshëm.

Kështu që thur shpirti im poezi,
në orët e vona të këtij dimri të ngrirë.
Që vargu im të vij tek ti...
Që vargu im në shpirtin tënd të jetë shkrirë.

D.B
 

Vvetoni

Larguar
Emrin e të dashurit të saj çdo zemër e përmend
S’meriton të quhet “i dashur” ai që dashuria nuk e çmend
E ç’i duhet dashuronjësit mendja, kur zemra e tij është plot
Sado të fuqishëm të jenë trupat, gjumit s’i rezistojnë dot
Megjithëse gjumi s’përdor forcën, trupat i dorëzohen
Takimet me gjumin ndodhin, edhe kur s’dëshirohen
Ne gjumë të gjitha egot vdesin e Frymërat mbajnë trupat gjallë
Ore, si mund të flejë zemra e dashuruar që për Të Dashurin ndien mall?
Një dru është më dashuronjës se një trup njeriu që nuk rrënqethet
Ai qendron fort për rrënjësh, edhe kur i këputen gjethet
Zemrave të dashuruara trupat nuk u flejnë dot
Guri është më i ndjeshëm se një zemër që dashuria s’e bën me lotë
Të dashuruarit duke mos fjetur natën, e bëjnë të bukur edhe ditën
A mund ta duash Diellin e në gjumë ta presësh Dritën?
Pak gjumë i duhet trupit, zemra e të cilit nuk fle
E si mund ta kuptosh ti këtë nëse i dashuruar s’je? ~ Fatmir Muja
 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “

SPIRANCE MALLIRrugëve me pluhur vere e baltë dimrash,

këmbëzbathur rroba arnuar prej dorës nënës,

vrapoja drejt shkollës me çantë librash,

vrapoja pas xixëllonjash dritës hënës.

Sot bredh në parqe drurësh nëpër botë,

mbushur plot lule, ketra e zogj të gëzuar,

rrugët e fshatit brenda zemrës blerojnë,

vendlindja më ka hedhur spirancën e mallit.

Kur thur vargje zgjedh fjalën më të ngrohtë,

vendit ku linda u rrita dërgoj kartolina malli,

vendlindja vjen nëpër vargjet e mia si kurorë,

me vendet e bukura e njerëzit zemër-kristali.​
 

Arfenilla

Themelues i Forumit

Çdo pikë shiu
vdes kur nga retë ndahet
ngjallet kur tokën takon,
Në ekzistencë
më e bukur është ndarja
se një takim që s’të gjallëron. ~ Fatmir Muja
 
Lied vom Meer


Uraltes Wehn vom Meer
Meerwind bei Nacht:
Du kommst zu keinem her;
Wenn einer wacht,
So muss er sehn, wie er
Dich übersteht:
Uraltes Wehn vom Meer,
Welches weht
Nur wie für Urgestein,
Lauter Raum
Reissend von weit herein.

O wie fühlt dich ein
Treibender Feigenbaum
Oben im Mondschein.

RMR
 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Lied vom Meer


Uraltes Wehn vom Meer
Meerwind bei Nacht:
Du kommst zu keinem her;
Wenn einer wacht,
So muss er sehn, wie er
Dich übersteht:
Uraltes Wehn vom Meer,
Welches weht
Nur wie für Urgestein,
Lauter Raum
Reissend von weit herein.

O wie fühlt dich ein
Treibender Feigenbaum
Oben im Mondschein.

RMR
Ku qendron ti ketu?!🤪
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top